Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Facultatea de Inginerie Aerospatiala

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
Ca orice pusti, am si io vise. Unul din ele e sa devin pilot. Si as avea cateva intrebari...

De ce ai nevoie pentru a fi pilot? In primul rand as vrea sa stiu ce probe sunt la admitere pentru aceasta facultate, o programa sau ceva care sa ma ajute, pentru ca la ei pe site nu scrie nimic. In al doilea rand sunt curios sa stiu ce pregatire se face in interiorul facultatii. Si in final cam cat de greu este sa ajungi sa zbori in curse internationale :)

#2
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
eu sunt si la aceasta facultate ( :w00t: )
In fine, ca nu am mai fost din prima saptamana a anului univeristar asta e altceva. NU iti iei nici un brevet de pilot facand facultatea asta. Daca vrei sa devii pilot te duci frumos la... o scoala de pilotaj si dai vreo 3000 de euro parca este scoala de piloti, daca nu mai mult. Pregatirea in interiorul facultatii este din domeniul: matematica, fizica (parca era unu curs si de aerodinamica) :w00t:

NU UITA: Aceasta facultate e FOARTE grea , asa ca doar daca esti pasionat de acest domeniu ti-o recomand.

Admiterea, anul trecut, s-a facut pe baza de dosar (se tinea cont de mediile de la fizica si parca si matematica din liceu, adica toate mediile celor doua materii pe decursul aniilor si parca se facea media aritmetica si cu nota de la BAC, nu mai stiu sigur).

#3
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 painkiller, on May 7 2006, 09:41, said:

Ca orice pusti, am si io vise. Unul din ele e sa devin pilot. Si as avea cateva intrebari...

De ce ai nevoie pentru a fi pilot? In primul rand as vrea sa stiu ce probe sunt la admitere pentru aceasta facultate, o programa sau ceva care sa ma ajute, pentru ca la ei pe site nu scrie nimic. In al doilea rand sunt curios sa stiu ce pregatire se face in interiorul facultatii. Si in final cam cat de greu este sa ajungi sa zbori in curse internationale :)
Nu sunt cu totul si cu totul sigur ca vorbim despre acelasi lucru :D Dar "here it goes":

In romania este o facultate de piloti [pentru avioane], din cate stiu eu acea facultate are 10 locuri. Admiterea consta in cateva probe fizice destul de dificile, si cateva examene la matematica, fizica si inca vreo doua...
Problema e ca este foarte amre concurenta 300/un loc, si dupa parerea mea alea 10 locuri sunt "rezervate", intelegi ce vreau sa spun...

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 rashid, on May 7 2006, 14:59, said:

Nu sunt cu totul si cu totul sigur ca vorbim despre acelasi lucru
Fii sigur  :D

El vorbeste de o facultate din Politehnica, de unde iesi inginer nu pilot.

#5
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Ma gandeam eu :) Adica stiind ca aia de care ziceam eu e singura de piloti.

Edited by Lucian_M, 18 August 2011 - 10:40.


#6
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
defapt rashid mi-a raspuns la toate intrebarile :) . eu doar am cautat pe google si am fost trimis la facultatea aia.

Deci se pare ca nu prea am sanse... Si daca as incerca la scoala particulara? Am nevoie de facultate? :)

#7
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006
La Universitatea din Brasov in cadrul facultatii de inginerie aerospatie se studiaza o gramada de fizica, matematica, mecanica. Eu sunt la inginerie industriala iar ce de la aerospatia fac cursurile impreuna cu noi. Dar sunt absolut sigur ca din facultatea asta nu o sa iesi pilot. In cel mai bun caz vei proiecta si construi avioane.

#8
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Vezi la Academia "Henri Coanda" din Brasov, parca acolo se pregatesc piloti (militari). Nu ai precizat ce fel de pilot vrei sa fii: Airbus sau Mig-27 :) ?

#9
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 painkiller, on May 8 2006, 00:08, said:

defapt rashid mi-a raspuns la toate intrebarile :) . eu doar am cautat pe google si am fost trimis la facultatea aia.

Deci se pare ca nu prea am sanse... Si daca as incerca la scoala particulara? Am nevoie de facultate? :)
Cu placere  :rolleyes:

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
ia vezi aici: http://www.roaf.ro/r...oc=unitati/safa

#11
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
Ontopic:
Pentru piloti amatori, poti sa te duci la diverse scoli de pilotaj (eu stiam ca exista una la Clinceni, la aerodrom, prin 97, te poti interesa la Aeroclubul Romaniei pentru mai multe detalii - e pe Lascar catargiu, aproape de Victoriei, o cladire mare, veche); pe atunci era gratuit cursul pana-n 21 ani, parca, pentru planoare si avioane usoare (cu astea din urma nu prea apucai sa zbori, ca nu erau bani de kerosen), peste 21 - 800 $ planoare si 2500$ aeronave usoare.
Petru piloti pe aeronave comerciale, exista Academia de Piloti, nu stiu prea multe...

Daca termini Facultatea de Inginerie Aerospatiala nu te ajuta cu nimic sa devii pilot, doar că obtii cunostiinte de specialitate, dar astea nu-ti echivaleaza brevetul de pilot.

Offtopic:
Eu am facut eu Facultatea de Inginerie Aerospatiala din Bucuresti, aia de pe Polizu. Nu stiu despre care alta facultate de inginerie aerospatiala spuneti voi ca mai exista in tara; pe vremea mea, nu exista decat asta din UPB, si nu cred sa se fi infiintat alta intre timp, pentru ca asta era cu un picior in groapa, nici tunelul aerodinamic nu functiona. N-am mai intrat cam de 5 ani acolo, si nu pare sa se fi schimbat ceva intre timp.

Edited by alexalecu, 08 May 2006 - 15:01.


#12
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 alexalecu, on May 8 2006, 15:55, said:

Nu stiu despre care alta facultate de inginerie aerospatiala spuneti voi ca mai exista in tara; pe vremea mea, nu exista decat asta din UPB, si nu cred sa se fi infiintat alta intre timp, pentru ca asta era cu un picior in groapa, nici tunelul aerodinamic nu functiona. N-am mai intrat cam de 5 ani acolo, si nu pare sa se fi schimbat ceva intre timp.
Si in Brasov exista la ora actuala o facultate de Inginerie Aerospatiala, nu stiu exact cand a fost infiintata... sti ca are vechime de cel putin 5 ani [am prieten care anul acesta termina acolo...]

#13
Superniko

Superniko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2009
si eu vreau sa urmez facultatea de pilotaj civil dar am auzit ca pentru o imagine mai buna este de preferat ca ai si facultatea de inginerie aerospatiala..poate sa imi zica si mie cineva daca este adevarat sau sunt doar zvonuri?multumesc anticipat:D

#14
Radasca

Radasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.02.2004
nu, nu este adevarat. sunt doua lucruri diferite, total diferite. facultatea de aeronave te invata sa construiesti diferite parti ale unei aeronave, in functie de sectia pe care o alegi. academia, caci acolo te faci pilot de linie (tarom) sau orice scoala de piloti sportivi, particulari sau de linie, te invata sa pilotezi.

nu este nevoie sa stii cum functioneaza motorul unei masini ca sa stii sa o conduci. spre deosebire de masini unde mai schimbi un bec daca se arde, la avioane se ocupa inginerii de constructie si mecanicii de intretinere si reparatie.

eu, de exemplu, sunt pilot sportiv cu multi ani inainte de a termina facultatea, respectiv am brevet de la 17 ani si licenta de la facultatea de aeronave am obtinut-o dupa vreo 6-7 ani.

din pacate, in romania, o "imagine"  mai buna este determinata de altceva decat de o diploma in plus

ceea ce spun spun din experienta, am prieteni piloti de linie cu facultatea de aeronave, am prieteni piloti de linie cu facultatea de jurnalism. un lucru e sigur, poti avea pila cea mai mare, daca nu stii sa pilotezi, nu ajungi nicaieri. carnetul de soferi se ia pe pile, brevetul de pilot de linie se ia pe pile daca esti bun din simplul motiv ca vei cara zeci/sute de oameni in spate.

spor si veselie

Edited by Lucian_M, 18 August 2011 - 10:41.


#15
Radasca

Radasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.02.2004

 coolmike, on 4th May 2010, 19:05, said:

ce sa va zic. daca vreti sa deveniti piloti, faceti academia de la baneasa, apoi in timpul liber incercati sa faceti facultatea de la polizu. astfel sunteti asigurati pe viatza. daca se intampla ceva si nu poti pilota, ai o diploma care sa te ajute sa te angajezi in alta parte.  ;)

nu vreau sa intru intr-o polemica, imi soun doar parerea, nu trebuie sa aduci argumente impotriva a ceea ce spun.
"...sunteti asigurati pe viata..." da, daca te faci pilot, altfel nu.

"...ai o diploma care sa te ajute sa te angajezi in alta parte..." este 100% fals. nu diploma te angajeaza, ci cunostintele, iar daca prin minune te angajeaza o diploma de inginer, in 1-2 saptamani ai zburat daca nu stii meserie. diploma te ajuta sa obtii pozitii mai inalte, dupa ce dovedesti ca stii foarte bine ceea ce spune diploma ca stii.

am argumente foarte multe pentru a sustine ceea ce am zis mai sus.

spor si veselie

#16
flyislife

flyislife

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2010

 painkiller, on 7th May 2006, 09:41, said:

Ca orice pusti, am si io vise. Unul din ele e sa devin pilot. Si as avea cateva intrebari...

De ce ai nevoie pentru a fi pilot? In primul rand as vrea sa stiu ce probe sunt la admitere pentru aceasta facultate, o programa sau ceva care sa ma ajute, pentru ca la ei pe site nu scrie nimic. In al doilea rand sunt curios sa stiu ce pregatire se face in interiorul facultatii. Si in final cam cat de greu este sa ajungi sa zbori in curse internationale :)

Salut! Spune-mi te rog ce pilot vrei sa devi ( pilot civil sau militar? ), ca sa stiu ce raspuns iti pot da:). Multumesc!

Edited by flyislife, 12 August 2010 - 11:35.


#17
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Inginerie Aerospatiala sau Inginerie in Limbi Straine ? (Ambele @ Poli)

Sunt inscris, admis si inmatriculat la ambele, dar pana pe 15 trebuie sa decid la ce facultate raman.


Multumesc !

#18
kcriss

kcriss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2010

 coolmike, on 4th May 2010, 19:05, said:

acum, pt pilotaj este academia de la baneasa. sau scoala superioara de aviatie civila dupa noua denumire! acolo studiezi 2 ani si iesi direct pilot. cum e cu academia. poi ai un examen de admitere destul de greu la matematica, fizica si engleza. apoi locurile sunt in functie de cat se cer. daca vine ordin de la cei mai mari k e nevoie de 20 de piloti peste 4 ani, 20 de locuri se deschid. au fost ani fara locuri. ultimii 2 ani au fost 20 de locuri pt pilotaj avioane civil, si 10 pt elicoptere (nu va sfatuiesc sa mergeti la elicoptere, nu aveti unde sa profesati decat dak isi cumpara becali elicopter si va angajeaza ;) ) e langa locurile oferite de la stat, sunt locuri nelimitate la plata cu taxa de 60 000 euro pe cei 2 ani, adica 30 000 euro pe un an (dar prost sa fii sa dai banii astia pe un an si anu 2 sa renuntzi)

problema principala, este k daca faci academia de la baneasa, NU se pune k studii superioare. nu de cand s-a facut de 2 ani. nu se incadreaza in proiectul de lege. asa ca daca vrei sa ai doar liceul si sa fi pilot, du-te la academia de la baneasa.


ce sa va zic. daca vreti sa deveniti piloti, faceti academia de la baneasa, apoi in timpul liber incercati sa faceti facultatea de la polizu. astfel sunteti asigurati pe viatza. daca se intampla ceva si nu poti pilota, ai o diploma care sa te ajute sa te angajezi in alta parte.  ;)

succes si sper k va este de folos postul meu.


Deci, din cate am inteles, poti face orice facultate, iar apoi, daca vrei, cursul acela de 2 ani de la baneasa.
Totusi, din cate am mai citit si auzit, acele locuri oferite de stat sunt oarecum deja date. Asta nu inseamna ca pentru mine, care nu am nici resursele financiare necesare pentru a urma cursurile particulare si nici pile sau relatii pentru a-mi putea asigura un loc, totul tine de noroc? Si daca este asa, se merita oare?

Eu imi doresc mult sa devin pilot de linie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate