Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Antivirus Free

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
stiti sa existe cumva vreun antivirus gratuit ?

#2
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
f-prot de DOS de la frisk software
si probabil si versiunea de Windows dar numai pentru uz personal, CRED!!! nu sunt sigur

#3
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
merci, ala de dos este gratuit, intr-adevar...
dar ala de windows  :(  nu e

altul nu mai stii ? (din intamplare  :confused: )

#4
BoboRene

BoboRene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2002
HOUSECALL
Va scaneaza online cu un activeX. Odata incarcat activeX, puteti opri telefonul.

#5
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
uite ca acum am devenit pretentios  :D
eu vrea un antivirus - program sa mi-l instalez eu pe computer, caruia sa-i ruleze motoru' tot timpu', ca, daca nu-mi tsipa la timp, atunci e mare sansa de a-mi face praf multe fisiere

#6
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Se pare ca voua chiar nu va place sa cautati in categoria de Antivirusi de pe SoftNews.
Iata cativa antivirusi de windows FREE:
AntiVir Personal Edition  Eu il recomand pe acesta. Are si modul de monitorizare (de care vrea  alexalecu) :OK:
AVG Free Edition Si acesta are modul de monitorizare.
avast! Home Edition
Gladiator AntiVirus
Trojan Simulator
Sentinel 2
eScorcher AntiVirus
Swat It

Primii 2 au si optiunea de update din internet. Pe ceilalti nu i-am testat.

Pentru mai multi antivirusi (shareware, demo, trial etc.) vedeti la categoria Antivirusi de pe SoftNews.

#7
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Am si eu o intrebare. De ce este preferat Antivir Personal lui AVG free Edition.
Eu m-am folosit de ambii insa am preferat AVG. In primul rand suporta resume la up-date (pe dial-up asta conteaza) apoi fisierele de up-date sunt salvate intr-un director separat astfel incat la o reinstalare a sistemului antivirusul poate fi adus usor cu semnaturile la zi (se copiaza fisierele de up-date in directorul respectiv). Pe langa asta pare a fi destul de rapid. Spre exemplu in cazul unui fisier infectat NAV (il am si pe asta insa nu l-am lasat si cu modul de monitorizare) nu apuca sa scaneze respectivul fisier pt ca in momentul in care incerca sa-l acceseze modulul de la AVG era primul si nu-i mai dadea voie.
Intreb pt ca am vazut ca este preferat Antivir Personal ... (asta la un up-date descarca cam 3,4 mb tot atat cat are si kitul pt intreg antivirusul). Se poate face o clasificare intre cei 2?

#8
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vreau sa scanez un director, cu AntiVir Personal Edition pot, pe cand cu AVG Free Edition trebuie sa scanez tot sistemul. Eu nu am gasit in acel antivirus optiunea de a selecta directorul de scanat. Tu ai gasit-o?

#9
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Aici ai putin dreptate. Poti scana un singur director din explorer (clic dreapta) insa daca gaseste un virus nu-l dezinfecteaza ci te pune sa scanezi tot sistemul. Asta e parte mai rea.
Este cineva care a folosit respectivul antivirus (AVG) si a reusit sa dezinfecteze fisierele cu problema. Eu nu prea am avut ocazia, nu am avut virusi sau cel putin asa cred - AVG-ul cel putin asta spune.

#10
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
De unde stii ca nu dezinfecteaza si AntiVir Personal Edition. Exista situatia cand copiezi un CD de la cineva si dupa aia vrei sa-l scanezi de virusi. Ce faci? Scanezi tot sistemul? E cea mai naspa optiune.
Eu am 4 virusi pe o discheta si am scanat-o acum nu AntiVir Personal Edition si mi-a gasit toti virusii. Nu stiu daca i-ar fi putut dezinfecta ca nu i-am dat aceasta optiune pentru ca poate mai imi trebuiesc si mie :drac:

#11
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

Quote

Exista situatia cand copiezi un CD de la cineva si dupa aia vrei sa-l scanezi de virusi. Ce faci? Scanezi tot sistemul? E cea mai naspa optiune.


Scanezi cd-ul inaite sa-l copiezi. In fine e drept ca e cel putin aiurea sa te puna sa scanezi tot sistemul (pe care tu il sti curat) pt a dezinfecta sa spunem 3 fisiere noi. Problema e daca poate dezinfecta.
Am un cd cu un fisier virusat, potrivit AVG, NAV, AntiVir Personal Edition si Gladiator AntiVirus. Toti antivir raporteaza ca fiind  virusul CIH. E vorba de un fisier dintr-un prog. de spart protectia la BIOS si am inteles ca unii antivir. vad astfel de prog ca fiind virusate.
Am facut si un mic test. Am reusit sa copiez fisierul pe hard dupa ce am oprit modulul la antivirusi si dupa scanare niciunul nu s-a oferit sa curete respectivul virus. Daca la AVG si AntiVir Personal Edition sa zicem ca era explicabil la NAV nu mi-a venit sa cred, CIH-ul (parca asta era virusul) e un virus vechi. Poate nu e virus, ci doar o alarma falsa dar nu mai sunt curios sa incerc.

In fine, alexalecu ai de unde alege. Lucrian a pus link-uri catre virusi free de pe SN. acum alegi tu, oricum adaug ca AVG si AntiVir Personal Edition par sa aibe up-date la definiti ceva mai des decat ceilalti

#12
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
merci mult de tot, m-am lamurit  :)  acum am de unde alege

#13
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by Lucrian
Daca vreau sa scanez un director, cu AntiVir Personal Edition pot, pe cand cu AVG Free Edition trebuie sa scanez tot sistemul. Eu nu am gasit in acel antivirus optiunea de a selecta directorul de scanat. Tu ai gasit-o?

In programul principal, meniul Test optiunea Custom Test...si voila!

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Cei de la Bit Defender au un antivirus gratuit.
Si destul de bunicel.

#15
geole

geole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2006
AVG 7.5 are si scanare pe fisiere 'Scan Selected Area'
sau clic secundar pe fisier si apoi 'Scan with AVG'

Edited by geole, 25 January 2007 - 10:25.


#16
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
celmai bun mi s pare Avira consuma si resurse putine si isi face treaba , pt mine e cel mai bun

#17
mari_p_mari

mari_p_mari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2006
activevirusshield

http://www.activevir...reeav/index.adp?

#18
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
Recomand AVG

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate