Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dacia 1100

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
ar fi interesant sa fie si pe SP o discutie despre aceasta "mare realizare" a uzinelor Dacia...

sper sa mostenesc una cat de curand...
pana atunci astept pareri!

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Ca oldtimer e OK.

In rest e un pericol, te poti rasturna cu ea la orice test al elanului incerci...

Cine ar fi avut bani, putea sa cumpere, cu citeva mii de dolari, 1100 lui ceausescu... primul asamblat la pitesti... acr cred ca l-a cumparat cu un pret sub 10,000 USD

#3
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
sub nici o forma nu vreau sa o rastorn!

intrebare pentru eventualii posesori de 1100... m-ar interesa o comparatie intre 1100 si 1300!

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 mcShean, on May 17 2006, 19:23, said:

sub nici o forma nu vreau sa o rastorn!

intrebare pentru eventualii posesori de 1100... m-ar interesa o comparatie intre 1100 si 1300!

din cate tin eu minte , aveam un sprint de pe loc mai bun ca 1300
si mai era ceva :) motorul cand era turat facea zgomot de motocicleta
era pana la urma un amestec Renault 8 si 10

#5
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
cârâitul motorului de 1100 e mai rotund parca... imi aduce aminte de NFS Porsche când conduceam 356-urile :D

#6
Furia-Rosie-Turbo

Furia-Rosie-Turbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.05.2006

 mcShean, on May 17 2006, 19:23, said:

sub nici o forma nu vreau sa o rastorn!

intrebare pentru eventualii posesori de 1100... m-ar interesa o comparatie intre 1100 si 1300!


De comparat nu le poti compara pt ca intre ele exista o difrenta de conceptie de mai bine de 10 ani . Dacia 1100 este 100% un Renault 8, masina care la sfarsitul anilor 50 facea furori in Europa dominata de Isetta, Mini sau Citroen 2CV. Solutia totulspate(motor+cutie+transmisie) avea o usoara tenta sport(Renault 8 Gordini sau Porsche 911), insa propulsorul de 1.1 nu era deloc sportiv pt ca inca din stagiu de proiect Dacia 1100 nu a fost gandita ca o masina sportiva. Calitativ Dacia 1100 este superioara modelului Dacia 1300, iar ca fiabilitate raspunsul se gaseste pe strazi unde din cand in cand mai vedem 1100 ruland fara probleme. De cmparat nu poti sa le compari deoarece atat Renault 12 cat si Renault 8 fac parte din generatii si perioade de timp diferite.

#7
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Mergi neaparat aici:
http://www.daciaclub...showtopic=16993

Ai de citit 95 de pagina inainte de a pune intrebari, dar merita. Te asigur!

#8
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 sorin mok, on May 18 2006, 12:52, said:

Mergi neaparat aici:
http://www.daciaclub...showtopic=16993

Ai de citit 95 de pagina inainte de a pune intrebari, dar merita. Te asigur!
stiu threadul ala... nu mai stiu daca l-am citit tot sau nu dar tin minte ca era legat mai mult de tuning, piese de schimb etc...

pe mine m-ar interesa mai degraba parerea posesorilor de 1100 legate de fiabilitate, probleme etc


PS: faina semnatura ;)

#9
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Multumesc! :coolspeak:

E sigur cel mai mare si mai complet inventar de informatii legate de Dacia 1100. Ba chiar as zice ca sunt acolo doua mari tabere:cei ce restaureaza si cei ce "tuneaza".
Dar sigur gasesti informatii de la persoane avizate, inclusiv colectionari si fosti angajati de la Dacia, membrii ai Retroclub.

Vezi si:
http://gazoline.net/...?id_article=603
http://pageperso.aol...or68/index2.htm

Edited by sorin mok, 18 May 2006 - 13:50.


#10
Uncle-Sam

Uncle-Sam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2006
Ma numar printre posesorii de 1100. De 2 ani am invatat cu ce se mananca masina asta, asa ca intrebarile sunt binevenite. Este adevarat, are o usoara tenta sportiva: tractiune spate (demaraj mai bun) si trepte mai scurte (demaraj mai bun decat al daciei 1300).
In legatura cu stabilitatea: pare mai instabila, dar este mai greu de rasturnat decat 1300, si asta datorita suspensiei spate (rotile spate raman mereu pe sosea in viraje unde la 1300 se ridica). Un alt avantaj (pe care nici un alt model produs la mioveni nu-l are) ar fi frana pe disc la toate 4 rotile.

mai puteti intra aici
www.renault8.3xforum.ro

Edited by Uncle-Sam, 23 May 2006 - 16:45.


#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
A avut bunica'meu una si a dat'o la unu de la tara care o tine in garaj... o pastreaza, mai bine zis. Poate o sa merg sa o recuperez odata si odata. :)

#12
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 AlexIP, on May 25 2006, 18:50, said:

A avut bunica'meu una si a dat'o la unu de la tara care o tine in garaj... o pastreaza, mai bine zis. Poate o sa merg sa o recuperez odata si odata. :)
he he... si poate ne intalnim pe drum intre deva si hunedoara in sutici :P

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sincer, as oscila intre modificarea ei ca in faimoasa reclama cu Tomi (1100 big-wheels) si pastrarea cat mai... originala. :)

P.S. Chiar are vopseaua originala.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Singura solutie e sa-ti mai iei una si sa faci ambele lucruri, altfel n-o sa mai ai liniste.

#15
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
io zic sa nu o modifici. nu mi se pare a fi genul de masina care arata bine "tunata". eventual o pui la punct, o bibilesti bine si i tragi un cdplayer si doua boxe decente si cu asta basta.

parerea mea

#16
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Eu cred ca merge foarte bine un albastru metalizat (cat mai apropiat cu cel de la gordini, dar metalizat), niste roti putin mai late, jante de aliaj... mai ales daca are frane cu disc ;)
E una destul de ingrijita pe la mine prin cartier, se aude foarte frumos motorul, n-ai zice ca are 35 de ani (probabil). Intai am crezut ca e Renault 8, dar am vazut sigla Dacia.
Renault 10 s-au fabricat sub licenta ? sau s-a trecut direct la 12 ?

#17
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

 dragos_avram, on May 26 2006, 23:01, said:

Renault 10 s-au fabricat sub licenta ?
nu

#18
Uncle-Sam

Uncle-Sam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2006
vreti sa ziceti ca n-ar arata bine o dacie 1100 tunata?  :inlove:

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate