Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

The MATRIX Reloaded (2003)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Si daca oi fi eu nebun.. iata ce a zis un amic :

Quote

matrix-ul este REAL. si filmul matrix1 a fost facut ca sa ne trezeasca pe noi cumva (facut de morfeus si neo :D). numai ca au fost kilariti de agenti, care fac matrix2 si 3 ca sa ne culcam la loc :D

Se stie el  :drac:

#56
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
Am vazut si eu filmul in sfarsit (bineinteles cum se cuvenea..Multiplex). Mi se pare patetic sa vezi asa un film pe VCD prima oara apoi sa mai si dai cu parerea.

Sincer sa fiu au fost 2-3 faze la care am ramas gura casca (adevarat ca au fost mici erori) Nu cred ca cineva casca de plictiseala la faza cu Trinity sau cele 2 camioane.

Continuarea nu pot sa spun ca nu se leaga de primul episod..iar dupa parerea mea filmul nu s-a sfirsit de kko cum spun unii cu pur si simplu a lasat loc pentru episodul 3...firesc le-au turnat impreuna..

si in sfarsit la ce ma asteptam si s-a confirmat..(adevarat e o parere personala) am observat ca un film cu cat este mai asteptat sau costa mai mult cu atat mai mult este la moda sa-l huidui..ca asa ca dincolo ca efectele ca e nashpa..nu stiu de ce...nu cred ca si-a meritat filmul acei 50 de mii lei...

#57
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
.... cel putin pentru mine

Dupa ce am vazut si Animatrix, si am jucat si un pic din joc, a venit randul unei a doua vizionari, unde am avut timp sa "il ascult" si sa "il vad".

Arhitectul, spune ca dupa mai multe recreari ale Matrix-ului, un program intuitiv, a descoperit ca daca oamenilor li se ofera iluzia puterii si posibilitatea de a crede ca pot face alegeri, sistemul va functiona perfect pentru 99% din ei.

Ramane insa 1% care nu vor sa aleaga, sunt rebeli, sau dupa cum spunea Morpheus "suntem aici pentru ca nu ne place sa respectam ordinele". Acesti 1% pot pune sistemul la pamant, si in plus exista si anomalia, care in ciuda perfectiunii Matrix-ului nu a putut fi eliminata.

Ceea ce ma duce la subiectul acestui topic, si anume ca abia acum am inteles ca si lumea "reala" in care credeau ei ca sunt, Zion si restul sunt de fapt parte a MAtrix-ului. Asta explica de altfel si scena de final in care in "asa-zisa lume reala" Neo, opreste acele santinele.

Acest lucru, care nu este deloc explicit spus, deschide posibilitati enorma pentru partea a 3-a, si probabil de aceea se numeste Revolutii.

Asta inseamana ca afirmatia de la sfarsit este corecta, si anume ca Alesul este doar un mecanism de control, iar cand revolta celor 1% devine suparatoare, sunt del *.* si raman doar cativa, care sa reinfinteze Zion-ul, sa-l descopere pe urmatorul Ales, etc, etc ... cu scopul final de a pastra Matrix-ul intact.

O alta asemanare, Zion. Lumea zice ca s-ar face referire la Sion, dar explicati-mi coincidenta asta : inainte de a intra in razboi cu oamenii, masinile isi contruisera un oras, si se proclamasera Natiunea 01, conform istoriei din Animatrix.

Natiunea 01, zero-one , "ziro - oan", zi-on  ... adica este tot orasul masinilor ??

IMHO

#58
Contrast

Contrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.03.2003
Simpatica abordare......
exista multe asemanari si din istoria crestina (si nu numai).
Spre exemplu:
Morpheus- Este cel care vorbeste multimii la fel cum a facut-o si Moise, deasemenea are si rol de Ioan Botezatorul, care trebuie sa-l anunte pe Cel Care Le Va Arata Calea.
Zion- Este denumirea veche si laica a Muntelui Sinai (locul unde Dumnezeu i-a vorbit lui moise si de unde acesta din urma a "insufletit" multimea)
Zion este deasemenea orasul sfant de care care se vorbeste si in Biblie (Ierusalimul de azi).
Agentul Smith- sau agentii Smith seamana foarte mult cu Furiile care-l "necajeau" pe Oreste, desi acesta comisese o crima cu aceptul zeior olimpieni.
Arhitectul- seamana foarte mult cu Yahweh, zeu stravechi la poporul istraelit. Yahweh este de fapt prima prezenta monoteista din istoria omenirii.
Trinity- este chiar spiritul sfant(Holy Spirit). Cea care-l va trezi la viata pe Neo.
Neo................Salvatorul, Mantuitorul, Mesiah (in ebraica). In Reloaded si-a pierdut inocenta din prima parte. Specific american ar fi fost un erou gen Luke Skywalker sau Harry Potter   :) .

Ce nu am inteles:
1. Pana la urma salvatorul cui va mai fi neo in Revolution.
2. Daca e o lume lipsita de substanta de ca se abuzeaza de Kung-Fu
3. Cum de au curajul sa contrazica legile lui Murphy, astfel incat plecandu-se de la o idee apocaliptica sa creeze cativa oameni o lume mai buna
4. Ideea ca vom deveni sclavii tehnologiei (asta de fapt am inteles-o, dar nu pot fi de acord acum).

PS: Pana in Noiembrie mai e un pic!!!

#59
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil in Matrix 3 Neo va trebui sa salveze orasul Zion.

#60
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Nu stiu daca a-ti vazut trailer cu matrix 3, dar Morpheus zice ceva de genul:"He fights for us!" uitandu-se la Neo. Care o fi treaba?

#61
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
din cate mi-am dat eu seama din matrix2, treaba sta cam asha: in 12 ore masinile vor ajunge la Zion, si vor macelari tot. Deci Neo mai are doar 12 ore ca sa intre iarasi in Matrix si sa distruga el tot.
Daca ar fi fost un film de duzina, pun pariu ca masinile ar fi intrat in Zion, i-ar fi pus pe toti locuitorii la un loc, cu mainile ridicate si, cand sa traga glontul fatal, toate ar fi incremenit ca prin minune deoarece neo, pe partea cealalta (in matrice) ar fi rezolvat treaba.
  Faptul ca in  Reloaded Neo intinde mana si opreste "masinile ucigase" ma face sa cred si pe mine ca si Zion-ul este tot o realitate virtuala (sau Neo chiar e Mesia).
  Ce va fi in Revolutions? Tocmai am vazut de mai multe ori trailerul si sunt convins ca Neo va salva in vreun fel sau altul situatia. Asha e morala, "the bad guy can't win" si nu cred ca trilogia matrix va fi una din putinele exceptii... Cum va salva Neo lumea? Ramane de vazut.. Dar asta o stiati si voi, nu?

pana atunci uitati-va aici la "50 de motive pt care matrix2 sucks" :P
http://matrix.techshock.net/

#62
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
E jenant tot ce scrie pe pagina aia. :(:(:(
Nu va uitati...

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce parere aveti de Matrix Reloaded? sau de Enter the Matrix?
Eu am vazut filmul si pot spune ca nu mi-a placut prea mult... efecte speciale a'la' Superman :) , combinate cu efecte a'la' Tigru si dragon :drac: jocul.. nu mai spun ca a fost cam aberant. L-am jucat la nivel easy, si dupa jumatate de ora deja eram FOARTE plictisit/dezamagit.

Ce parere am eu?

ce m-a impresionat la film? Bataia care a durat vreo 5 min ;) , intoarcerea pe autostrada a lui Trinity si gemenii aia albinosi. ATAT! nimic mai mult (bine, si sunetul ;) ) In joc? la inceput stilul de lupta dar m-am plictisit destul de repede. Dupa aia... nu mi-a mai placut :(

VOI ce parere aveti? tare curios sunt daca eu nu am inteles ceva, sau chiar a fost aiurea...  (recunosc, nu am vazut animatrix, dar nu cred ca e vreo problema cu asta... )

#64
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mai e un post la Multiplex referitor la asta. Acuma ce sa zic .. faza cu Superman ma lasat km mut (in sensu negativ) .... cum se strang norii in juru lui cand pica spre pamant (xmen style) ... parerea mea au exagerat la faza asta. In rest a mai fost bataia aia cu ********** agenti care a durat ce a durat da aia a mai mers .. sa zicem. Mi-a placut fff mult toata secventa de pe autostrada .. piece of art .. n-am ce zice ... si mai ales coliziunea tir-urilor .. aia a fost cea mai tare. Km asta am remarcat io ... bine pe ansamblu filmu mi-a placut la nebunie m-am ce zice .. atata tot ca l-au stricat un pic niste faze. :(

#65
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Iar la faza cu Animatrix .... ala face legatura dintre Matrix si Matrix Reloaded pe alocuri si in special face introducerea necesara inainte de a vedea Matrix(1).

#66
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
numai aberatii pe pagina aceea....credeam ca e ceva serios
oricum, matrix reloaded nu a fost chiar ceea ce asteptam, cam tras de par

si mai am si eu o curiozitate: discursul tinut de morpheus in orasul zion chiar era cu vocea lui? l-am ascultat de vreo 4 ori, am facut comparatie cu vocea din restul filmului, si nu prea seamana....

#67
drlove40

drlove40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.05.2003
Bibicu are dreptate, fata de prima parte asta nici macar desen animat nu e
Am sa va arat si de ce:
Neo e "super" tare, zboara juma' de America de zici ca Superman era copil :)
A doua faza: la sfarsitul filmulul cand Neo o salveaza din cadere pe iubita lui
negrul care pilota nava spune;
" a salvat-o, nu mai suport!!!"
Vretzi mai mult? :)

#68
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Discursu ala e cam ciudatzel ca Morpheus e klm de felu lui si acolo are o voce de orator inrait care nu prea seamana cu imaginea pe care a afisat-o pana tunci.

#69
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
pai tocmai asta e si ideea..... THE HOWL  INSIDE THE BEAR .... lol :)

Kiddin`! Faza cu agentii este explicabila si chair este explicata in film de catre insasi Oracola :) .... he.... serios... si faza ca sutn jdemii de agenti, si altele..  daca il loc de faza cu zburatu` lu` Neo faceau altceva, gen teleportare, era altfel.... astept Matrix 3 ca sas e termine povestea..personal ii dau nota 8.7 ..matrix 1 a luat la mine 9.1 ..... reloaded este mai mult o aprofundare a povestii in priam aprte (calatorie in Zion, petrecerea, modu` de viata....nitel sirop..alea alea), pe urma se intra in paine....

PS: mie mi-a placut la nebunia franttzuzoaica aia, prietena programatorului care ii "avea" pe gemeni..aia in alb care ii ajuta pe ei,de il pune pe neo s-o sarute..mama ce ia-sh fi facut eu... hubba hubba :) :D

#70
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Persefone ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate