Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#181
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
pare destul de matur. sa nu fi patit vreo leziune interna. cand eram clasa a 6-a (acum 6 ani) si eu luam acasa gugustiuci gasiti pe strada. pe uni care aveau pofta de mancare reuseam sa ii pun pe picioare. altii aveau un miros ciudat si am fost cu ei la veterinar si mi-a zis ca are nu stiu ce infectie. a murit. am avut si pescarus, zbura prin sufragerie. incearca sa ii dai niste rame taiate. bagaile pe gat. daca bucata de rama ajunge pana la baza ciocului sau chiar mai adanc pasarea are un reflex de inghitere. incearca cu o scobitoare cu varful taiat  sa ii indesi niste rame. daca nu vrea fa un drum cu el la veterinar. bafta!

#182
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006
Neaparat rame? Acum n-am de unde sa fac rost,maine o sa merg la un magazin de pescarie atunci. Boabele care i le bagam in cioc le inghitea,chiar fara probleme. Bagam boabele intr-o bucatica de pai (din ala pt baut suc) ii bagam paiul in cioc si ii turnam boabele inauntru,pe limba,si le inghitea,nu le scuipa sau nu incerca sa le scoata in vreun fel. Cred ca stiu la ce miros ciudat te referi,ca am mai gasit acu ceva timp unul,era pui,si intr-adevar avea un miros cam urat,in plus ii curgea un lichid galben din nari si din ochi,si alea erau simptome de ornitoza parca... Dar asta care l-am gasit acum nu are asa ceva,nici miros si nici vreun lichid ciudat nu prezinta,sau altfel de semne. Faza cu veterinarul este ca atunci cand l-am gasit pe ala care avea ornitoza,cam acum o luna cred, am fost cu el la un spital veterinar si am ramas cam surprins cand cei de-acolo mi-au spus ca ei nu se pricep la porumbei,ca e greu de facut injectii la porumbei si ca ei nu se baga la asa ceva. Mi-au dat atunci niste vitamine lichide care sa i le torn in cioc,dar oricum a murit a doua zi. De vreme ce a murit a doua zi,nu stiu daca ar fi avut ce sa ii mai faca chiar si daca erau medici competenti,dar ma gandesc ca asa cum nu au stiut ce sa ii faca celui de atunci,nici acum n-ar sti ce sa-i faca celui pe care il am acum,ca se uitau la el ca mata-n calendar, si se intrebau daca oare ce merge la perusi merge si la porumbei. Din ce am inteles,medicii veterinari din Timisoara (caci din Timisoara sunt) nu se ocupa de porumbei,ar mai fi medicii de circumscriptie,dar si aia se ocupa de gaini si rate. Deci nu stiu unde sa merg cu el,pentru ca nu stiu unde sa gasesc un veterinar care sa stie sa trateze un porumbel,si care sa-i poata administra si tratament injectabil,daca e nevoie, ca se pare ca cei mai multi veterinari de aici nu stiu sa faca o injectie unui porumbel. Se pare ca nu exista un medic pt porumbei in Timisoara, nimeni nu are grija porumbeilor aici,desi le place sa se mandreasca cu stolurile de porumbei care infrumuseteaza centrul orasului.

#183
alxuca

alxuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 22.08.2007
Mergi la o farmacie veterinara si cumpara praf de Galimicin,pe care il amesteci in apa.E foarte posibil sa fie racit.

#184
alinn7

alinn7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.05.2007
Am si eu un gugustiuc l-a gasit mama pe strada probabil era cazut din cuib. Asta se intampla cam acu o luna. De mancat mananca singur (grau si paine) si bea si apa. Dar nu prea zboara... De cateva zile am inceput sa ies cu el afara si il mai arunc asa in sus. Nu stie sa zboare n-are directie, aterizare nimic... Cum sa-l invat sa zboare? Sau cineva daca poate sa-l ajute...

#185
creed

creed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.04.2010
Salut.
De ceva timp...cam o saptamana 2 chiar si-a facut un gugustiuc cuib undeva la surgerea de la balcon :))
[ http://img188.imageshack.us/img188/3043/photo0013b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu l-am deranjat cu nimic ba chiar am fost incantat ca si-a facut cuib acolo.
Problema e ca azi dimineata cand m-am uitat numai era acolo sa cloceasca era doar ou pur si simplu.Sa fii parasit cuibul?

#186
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalinn7, on 4th May 2010, 14:09, said:

Am si eu un gugustiuc l-a gasit mama pe strada probabil era cazut din cuib. Asta se intampla cam acu o luna. De mancat mananca singur (grau si paine) si bea si apa. Dar nu prea zboara... De cateva zile am inceput sa ies cu el afara si il mai arunc asa in sus. Nu stie sa zboare n-are directie, aterizare nimic... Cum sa-l invat sa zboare? Sau cineva daca poate sa-l ajute...

puterea exemplului personal. trebuie sa zbori tu ca sa ii arati cum se face. :yes:

#187
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
Ieri un cunoscut mi-a zis ca este un porumbel la cativa metri de mine, dar nu l-am vazut (o fi cazuta din podul blocului). Era chiar micut ca aproape il cuprindeam cu pumnul. La adus la mine spunandu-mi ca l-ar tine el, dar merge 1 saptmana de acasa si nu poate avea grija de el. L-am dus in casa, iam dat niste graunte si iam dat cu paiul apa. In timp ce ma uitam la televizor (01-02 noaptea) il auzeam cum tot se misca prin cutie dar am zis ca io fi si lui cald si ma mai uitam la el, tot tinea ochii inchisi si cand puneam mana pe el. Dimineata cand ma scol sa ma uit in cutie sa vad ce face, el murise. Oare de ce a murit? De la socul cand a cazut de pe bloc? O fi avand probleme interne de la cazatura?

Am mai tinut 2 pui de porumbei in casa dar nu asa de mici si am reusit sa-i salvez. Ambii vin sa manance la pervaz. Unul e chiar simpatic, vine prin camera, se plimba linistit, sta cateva ore pe zi la geam, imi mananca din palma si cateodata seara doarme langa geamul de la camera langa balcon. O aripa ia fost "avariata" destul de rau, multe pene erau smulse si am asteptat sa-i creasca la loc sa poata zbura calumea. Multe belele am avut cu el la icneput cand iam dat drumul. Mergea prin fata blocului linistit si m-am dus sa-i dau de mancare si a venit la mine, tot asa de cateva ori pana ce m-am enervat ca se obisnuise cu oamenii, l-am dus in casa am inchis geamurile si l-am speriat rau sa ii fie frica de oameni. Si de atunci cand e pe afara, de aude un zgomot isi ia zborul repede. Doar in mine are incredere (m-am scapat de-o grija, am crezut ca-l va prinde ceva "infractor").

Attached Files


Edited by Lulu04, 14 August 2010 - 22:46.


#188
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
ft frumos din partea ta

#189
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
Astazi am gasit la mine in curte un porumbel,nu stiu sigur daca e bonav sau nu,cel mai urgent sfat care il vreau de la voi este s-a imi spuneti cum procedez cu mancarea....daca i pun faina de malai si apa,manaca si bea singur?sau trebuie sa i bag eu fortat?nu am mai avut pasari gasite pana acuma si nu stiu cum sa procedez cu el

#190
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Daca poate merge mananca singur.

#191
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbilibistrocizel, on 25th September 2010, 14:56, said:

Astazi am gasit la mine in curte un porumbel,nu stiu sigur daca e bonav sau nu,cel mai urgent sfat care il vreau de la voi este s-a imi spuneti cum procedez cu mancarea....daca i pun faina de malai si apa,manaca si bea singur?sau trebuie sa i bag eu fortat?nu am mai avut pasari gasite pana acuma si nu stiu cum sa procedez cu el

Faina de malai mai mare macinata si putin umezita.Asa ca pasatul.
Niste miezi de paine uscati,grau.Apa.Tu obsearva-l daca mananca singur bine daca nu il indopi.

#192
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postzippo68, on 25th September 2010, 15:56, said:

Faina de malai mai mare macinata si putin umezita.Asa ca pasatul.
Niste miezi de paine uscati,grau.Apa.Tu obsearva-l daca mananca singur bine daca nu il indopi.
eu i-am pus niste chenti omorati de mine ca sa nu fuga...sunt curios daca ia mancat

#193
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbilibistrocizel, on 25th September 2010, 17:57, said:

eu i-am pus niste chenti omorati de mine ca sa nu fuga...sunt curios daca ia mancat

Cred ca porumbeii sant mai mult de samanturi .Si nu de ganganii.

#194
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
a murit :deadtongue:

#195
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbilibistrocizel, on 26th September 2010, 18:11, said:

a murit :deadtongue:

RIP.A fost bolnav.Asa am patit eu cu un pui de mierla.Unul gasit a murit in prima zi  iar al doilea a trait ,l-am hranit atat eu cat si mama lui si a trait landu-si zborul.

#196
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postzippo68, on 26th September 2010, 21:40, said:

RIP.A fost bolnav.Asa am patit eu cu un pui de mierla.Unul gasit a murit in prima zi  iar al doilea a trait ,l-am hranit atat eu cat si mama lui si a trait landu-si zborul.
da,era apatic...sigur a fost bolnav

#197
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbilibistrocizel, on 27th September 2010, 00:03, said:

da,era apatic...sigur a fost bolnav

Asta i-mi aminteste de puii lui bunica care mureau .Apatici,se balansau fata spate mai inchideau ochii dand impresia ca acusi,acusi mor.

#198
Lavinia-A

Lavinia-A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2007
Am gasit ieri un pui de porumbel pe trotuar. L-am luat crezand ca nu stie sa zboare, sau o fi lovit, nu am vrut sa devina cina vreunei pisici. M-am documentat pe net si i-am dat initial galbenus de ou firt cu lapte si apa, apoi l-am indopat cu cateva boabe de grau. A baut apa singur si parea ca vrea sa manance singur boabele de grau dar parca nu le nimerea cu ciocul si cand lua cate una nu stia sa o inghita. poate ca nu stie sa manance inca singur. Nu pare lovit, si-a intins singur aripile, la picioare nu are nimic, se zbate destul de mult cand vreau sa-l hranesc, dar cand il las singur sta intr-un loc cu capul in jos. Am vazut ca dupa ce a baut apa era apa in cutia lui, nu si grauntele. Poate ca e bolnav de e asa apatic. Nu stiu ce sa-i dau si nici nu vreau sa-l arunc afara.

Daca este cineva care stie mai multe despre porumbei si ar vrea sa-l adopte va rog sa ma contactati urgent, nu vreau sa se intample ceva cu el pentru ca nu stiu eu ce tratament sa-i dau.


Multumesc anticipat. Astept raspunsurile voastre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate