Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#757
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu zic ca poti merge linistit pe jos, e o distanta relativ mica pe care o parcurgi in maxim 10 minute...esti singur?
In rest vad ca nu sunt ploi, deci daca faci fata la mult mers pe jos te descurci si fara transport in comun, mai greu, dar se poate.

off: Macar ei sunt in stare sa organizeze o greva, noi organizam meetinguri pe facebook.

#758
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 XL700VA, on 10 noiembrie 2017 - 07:55, said:

Sunt cazat la hotel The Best din Milano. Hotelul este la 500 de metrii de statia Milano Central. De acolo pleacă autobuzele spre aeroport. Întrebare: este cat de cat sigur sa merg distanta asta de 500 de metrii noaptea la ora 4? Am avion de dimineață așa că trebuie să plec devreme! Deci daca plec duminică la ora 4 din hotel pe jos risc sa îmi de-a vreunul in cap? Parcă nu as mai lua taxi pentru 500 de metrii!
Sincer,mie nici nu mi-ar trece prin cap sa iau taxi pt 500m...
PS:E Milano totusi,nu o favela braziliana...
PPS:Daca e sa ai ghinion,poti fi jefuit si in Piazza San Pietro...

#759
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
in Bergamo, de la Teddy's House pana la autobuzul spre aeroport, noi am mers pe jos vreo 15 min, pe o straduta mica, initial, pana am iesit in strada principala, pe intruneric, la ora 5:45, 2 femei cu doi copii. Am fost safe si nu ne-am simtit in pericol, desi mai erau cativa negri africani ce misunau pe strada.
Nasol cu greva aia... sper sa nu iti strice planurile si sa nu dureze mult, stiu ca ei baga greve mereu, dar tin putin, cateva ore... bafta!

#760
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda, cand e sa ai ghinion, pai ai. Dupa greva transportatorilor, alta tampenie. Merg pe jos vreo 4 km (din fericire dupa gps-ul din telefon) si ajung la muzeul Leonardo Da Vinci. Platesc bilet si intru. Submarin, avioane, etc. abia asteptam sa vad. Dupa ce intru in muzeu constat ca cateva sectii sunt inchise. Inclusiv interiorul submarinului. Cica au niste copii nu stiu ce laboratoare. Intradevar, muzeul era plin de copiii. Deci dupa ce mi-am rupt picioarele vreo 4 km,  sa am si ghinionul sa nu vad submarinul pe interior ... Clar am ghinion.
Le asta era submarinul ocupat de copii:
Attached File  DSCF6810.JPG   335.5K   55 downloads

Edited by XL700VA, 10 November 2017 - 16:04.


#761
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
e o greva de 24 de ore. transportul local e in greva intre 8,45-15 si de la 18 pana la terminarea programului. trenurile de mare viteza circula, insa nu stiu daca trenord si trenitalia (regionale),  da.
pt trenurile regionale (in cazul grevelor de minim 24h) exista intervale orare in care au obligatia de a circula si anume 6-9/ 18-21.

#762
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 XL700VA, on 10 noiembrie 2017 - 15:55, said:

Mda, cand e sa ai ghinion, pai ai. Dupa greva transportatorilor, alta tampenie. Merg pe jos vreo 4 km (din fericire dupa gps-ul din telefon) si ajung la muzeul Leonardo Da Vinci. Platesc bilet si intru. Submarin, avioane, etc. abia asteptam sa vad. Dupa ce intru in muzeu constat ca cateva sectii sunt inchise. Inclusiv interiorul submarinului. Cica au niste copii nu stiu ce laboratoare. Intradevar, muzeul era plin de copiii. Deci dupa ce mi-am rupt picioarele vreo 4 km,  sa am si ghinionul sa nu vad submarinul pe interior ... Clar am ghinion.
Le asta era submarinul ocupat de copii:
Daca te incalzeste cu ceva,nici eu nu am reusit sa vizitez interiorul Posted Image (am vazut in schimb altul,Nazario Sauro,in Genova,la Galata-Museo del Mare).Asta e,cand e sa ai ghinion...
Pe de alta parte,asta e un lucru pe care-l admir la "vestici":mereu sunt pline de copii "veniti cu scoala" muzeele!

Edited by zuv, 10 November 2017 - 16:33.


#763
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 dariuscha, on 10 noiembrie 2017 - 16:30, said:

e o greva de 24 de ore. transportul local e in greva intre 8,45-15 si de la 18 pana la terminarea programului. trenurile de mare viteza circula, insa nu stiu daca trenord si trenitalia (regionale),  da.
pt trenurile regionale (in cazul grevelor de minim 24h) exista intervale orare in care au obligatia de a circula si anume 6-9/ 18-21.
Attached File  20171110_073121.jpg   263.79K   12 downloads

#764
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 zuv, on 19 februarie 2013 - 11:52, said:

Cateva imagini din Milano:
Submarimul unde se gaseste?

#765
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Pai ti-a zis omul in post, la muzeul Leonardo Da Vinci.

#766
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 Tz3posu, on 30 ianuarie 2018 - 17:58, said:

la muzeul Leonardo Da Vinci.
Yep!

Edited by zuv, 30 January 2018 - 18:39.


#767
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna tuturor! Scriam acum ceva timp ca in vara lui 2017 o sa plec la Milano si va ceream niste sfaturi. Din pacate, a intervenit ceva si nu am mai fost, DAR vara asta sigur plecPosted Image ! Cazarea e rezervata, biletele sunt cumparatePosted Image ! O sa fie 5 zile pline (zburam cu Wizz si orele sunt foarte bune). M-am gandit asa:
-ziua 1: Milano
-ziua 2: Bellagio cu Villa Melzi, apoi, seara, plimbare prin Como inainte de a ne intoarce la Milano (sper sa avem timp; vreau sa savurez Bellagio si sa nu ma grabesc deloc).
-ziua 3: Varenna cu Villa Monastero apoi cu vaporasul pana la Lenno si de acolo pe jos sau cu water taxi pana la Balbianello (am inteles ca nu tot timpul este permis accesul pe jos, ci doar cu barca?).
-ziua 4: Verona, probabil.
-ziua 5: cum zborul e de pe aeroportul din Bergamo, am zis sa vizitam si acest oras inainte sa ne intoarcem acasa.

Am cateva intrebari legate de transport:
-chiar asa cresc preturile la tren pe masura ce trece timpul astfel ca e mai bine sa-mi iau bilet pentru Verona de acum?! Asa am tot citit, ca daca le iei direct de la gara in ziua plecarii sunt foarte scumpe. Presupun ca pentru trenul catre Como, Varenna si Bergamo nu e chiar asa problema... Sau e?Posted Image
-am citit ca exista niste carduri de transport ca niste abonamente in care sunt incluse vaporas, tren, metrou in toata Lombardia?!
-de la aeroportul din Bergamo ati luat shuttle bus pana la Milano Centrale? Mai stiti firma?
-si-a lasat cineva bagajul in gara din Bergamo?

Calatorii dese si reusite va doresc!

Edited by MarmoreAl, 11 May 2018 - 01:13.


#768
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 01:10, said:

-chiar asa cresc preturile la tren pe masura ce trece timpul astfel ca e mai bine sa-mi iau bilet pentru Verona de acum?!
Da, preturile cresc. Daca ai programul stabilit mai bine iti iei de acum.

#769
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Cresc preturile la trenurile Italo / Freccia la care ai locul alocat. Daca e tren normal cu bilet fara loc(care trebuie validat in gara) pretul este fix.

#770
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 01:10, said:


-de la aeroportul din Bergamo ati luat shuttle bus pana la Milano Centrale? Mai stiti firma?
Am luat eu shuttle bus acum 2 zile. Sunt 3 firme, terravision, autostradalle și orio shuttle. Eu am mers cu cea din urma, 9 euro dus întors, cred ca prețul e la fel la toate. Au ghisee chiar înainte sa iesi din clădirea aeroportului și autobuzele sunt chiar cum iesi din clădire.

#771
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 01:10, said:

-chiar asa cresc preturile la tren pe masura ce trece timpul astfel ca e mai bine sa-mi iau bilet pentru Verona de acum?! Asa am tot citit, ca daca le iei direct de la gara in ziua plecarii sunt foarte scumpe.
Nu cresc la infinit.Ideea e ca,daca le iei din timp,poti prinde un pret simtitor redus fata de pretul pentru achizitionarea din gara.Lucru care nu e valabil in cazul trenurilor regionale(cele mai simple,care o presc in toate statiile).In alta ordine de idei,daca nu le iei din timp,risti sa nu mai gasesti bilete DE LOC si sa fii nevoit sa astepti urmatorul tren.Mi s-a intamplat(e drept,cu destul de multi ani in urma,poate s-a schimbat situatia intre timp) pe ruta Milano-Genova.La trenul cu care intentionam sa plecam nu se mai vindeau bilete de nici un fel.Am prins doar bilete fara loc abia la al doilea tren ce pleca peste vreo ora si ceva,parca.

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 01:10, said:

-de la aeroportul din Bergamo ati luat shuttle bus pana la Milano Centrale? Mai stiti firma?
Eu am folosit Terravision.

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 01:10, said:

-si-a lasat cineva bagajul in gara din Bergamo?
Da.Sunt lockere de diverse marimi.

#772
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Merci pentru sfaturi! M-am lamurit, in mare.
Mai am o intrebare legata de transport: pe una din pag. din urma am citit ca regionalele de la Milano la Como apar pe trenord si nu pe trenitalia. Intr-adevar, pe trenord am gasit regionale spre Como la 4,6 euro fata de 10 cat e biletul la niste trenuri Euro nustiuce. Regionalele pleaca si din Milano Centrale, nu? Ca am mai gasit o gara mai mica de unde ar pleca, dar prefer gara mai importantaPosted Image .
App de itinerar, m-am mai razgandit. Ma gandeam ca a doua zi, sa mergem cu trenul de la Milano la Como (bananait vreo 1h30-2 prin Como), apoi cu vaporasul pana la Bellagio (ador genul asta de ”croaziere” pe lac sau pe mare si asta am inteles ca dureaza 2 ore si un picPosted Image ). Vizitat Bellagio + Villa Melzi, apoi vaporas pana la Varenna si de acolo tren inapoi spre Milano.
A treia zi la Verona, apoi a 4-a zi la Varenna ca s-o vizitam pe indelete. N-o sa stam chiar o zi in Varenna, voi ce ziceti sa planific pentru restul zilei? La vilele Balbianello si Monastero am renuntat. Am citit niste recenzii si cum gradinile nu sunt spectaculoase... Pe interior nu ma intereseaza sa le vad plus ca cel mai probabil le voi vedea de pe vaporas.

#773
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 MarmoreAl, on 11 mai 2018 - 22:48, said:

Regionalele pleaca si din Milano Centrale, nu?
Eu am luat trenul(Trenord) din Cadorna.Imi era mai la indemana si cred ca asta e important,nu marimea garii.

#774
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
@ MarmoreAl: Am venit azi noapte din Bergamo, unde am stat 4 nopti si am fost la Como si Iseo. Eu am folosit abonamentul OVIL (Ovunque in Lombardia), foarte avantajos. Acopera trenurile regionale, dar nu si vaporasele pe Como (doar pe Iseo). Bagajele le poti lasa la gara in Bergamo, merita o vizita aici. In Bellagio am vizitat si noi gradinile Melzi, in Como am urcat pe Brunate, la far. Trenurile pleaca si din gara centrala, chiar merita o vizita acolo. Dupa Como, m-a terminat forfota din Milano (am trecut cateva ore). Daca doresti detalii, te pot ajuta.

Edited by kerkyra, 21 May 2018 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate