Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#37
babydoll09

babydoll09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2008

 HAZ_MY, on Apr 22 2008, 19:29, said:

am rezervat demult la ei :thumbup: dar din motive ce nu prea tin de mine :confuzzled: s-ar putea sa nu mai ajung pe ruta dorita.
tu cand te cazezi? mi-ar prinde bine niste informatii :coolspeak:

am doua cazari pe 6/7 mai si a doua pe 9/10 mai. intre ele sunt la roma. am gasit zboruri la ryanair cu 0 euro biletul+taxe aeroport(9.99 euro) si ma duc peste tot cu avionul  :D . daca te pot ajuta cu ceva let me know.

#38
HAZ_MY

HAZ_MY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 27.02.2004

 babydoll09, on Apr 22 2008, 21:56, said:

am doua cazari pe 6/7 mai si a doua pe 9/10 mai. intre ele sunt la roma. am gasit zboruri la ryanair cu 0 euro biletul+taxe aeroport(9.99 euro) si ma duc peste tot cu avionul  :D . daca te pot ajuta cu ceva let me know.
pai ne intalnim peacolo  :D :D  
pe 9 mai ajung si eu  B)
sper sa fie ok cu hostelul ala: am rezervat o camera double.. ce ma deranjeaza e ca sunt 2 paturi.
pe 10 am avion spre arad.

#39
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 babydoll09, on Apr 22 2008, 20:56, said:

am doua cazari pe 6/7 mai si a doua pe 9/10 mai. intre ele sunt la roma. am gasit zboruri la ryanair cu 0 euro biletul+taxe aeroport(9.99 euro) si ma duc peste tot cu avionul  :D . daca te pot ajuta cu ceva let me know.

De la Milano la Roma cu ce te deplasezi? Tot cu avionul? Cat te costa?

#40
babydoll09

babydoll09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2008
tot cu avionul, tot cu ryanair. mi-am gasit bilete cu 0 euro si platesc numai taxele de aeroport + 4 euro "handling fee'/zbor, care inseamna comisioane bancare. am avut noroc. eu m-am uitat mai mult pe ryanair si am observat ca li se schimba pretul la avioane aproape zilnic. asa ca trebuie sa te uiti zilnic pana gasesti un zbor cu 0 euro. iti doresc succes.

#41
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
ok,revenind de la paris (un oras de vis) am facut escala in milano avand o rezervare prin venere.com la hotelul BRIANZA  :cursing: DIN MILANO.Rezervarea a fost pe o singura noapte la acest hotel de 3 stele si costa 58 euro+mic dejun inclus.Bunnnnn, pana aici toate bune si frumoase.Am ajuns in gara mare din milano (pt ca am venit cu trenul din bergamo,apropo nu se poate lua trenul din aeroportul bergamo ci ai 2 variante de aajunge in milano:bus direct care cost 14euro dus sau bus pana in gara din bergamo 1,3euro si tren bergamo-milano care costa 8,2euro).Ajuns in gara am cosultat harta din rezervare in care scrie locatia hotelului acolo scria ca hotelul se afla la 600 m de gara dar in realitate se afla la vreo 3 km si abia abia l-am gasit.Rupti de oboseala am ajuns la hotel unde nenea de la receptia ne-a zis sec ca a anulat rezervarea in urma cu 5 ore si cand l-am intrebat de ce mi-a zis ca din cauza faptului ca mi-a fost refuzat cardul pt ca este viza electron, dupa care mi-a zis ca din cauza ca nu am specificat ce card am, dupa care mi-a spus ca trebuia sa confirm printr-un telefon in dimineata respectiva si alte motive la care nu putea argumenta.Dupa care tot el a fost f saritor si s-a oferit sa-mi gaseasca o alta cazare la hotelul vecin de peste drum in aceasi bani dar fara mic dejun inclus si de 2 stele.Am acceptat ce era sa fac (intre timp a venit un alt cuplu care s-a plans de conditiile mizere din camera si de locatia total mincinoasa a hotelului si de faptul ca este o zona fff periculoasa) si am mers peste drum la respectivul hotel (prietena am lasato la Brianza cu bagajele chiar daca respectivul receptioner ne-a asigurat verbal ca are el grija de bagaje si sa mergem amandoi linistiti).Am ajuns la celalalt hotel unde...ALTA SURPRIZA, nenea receptioner (de fapt cred ca era patronul de acolo) mi-a zis sec:"nu mai avem camere libere aici dar am la un alt hotel care nu este de 3 stele nici de 2 ci de 1 stea la aceiasi bani, fara mic dejun si fara dus" uffffffffffffffffffffffffff
Trecand peste criza de nervi care imi pulsa in tample am acceptat sa vad hotelul si camera ....era incredibil de jegoasa si cu un arab la receptie pe fata caruia scria "vreau orice sa f....." , dusul era pe la un etaj superior, camera incredibil de uarat mirositoare.....fara cuvinte.Deja ma gandeam la fel si fel de scene in care ieseam sifonat din situatie asa ca am zambit multumit i-am spus ca merg la celalalt hotel sa-mi iau bagajele si prietena si in 15 min revin, am luat bagajele, fata si am tulito spre gara.Pe drumul spre hotelul d etoleranta tipul stia deja ca sunt cu o fata si m-a si intrebat ce legatua am eu cu ea si multe alte lucruri personale.
In sfarsit am plecat de acolo ne-am plimbat prin oras si am plecat spre aeroport undene-am petrecut seara.
Apropo, peste drum de aeroportul bergamo este un mall ff mare unde gasesti un supermarket imens cu tot ce vrei bun si ieftin, iar hainele si orice in acel mall sunt mult mai ieftine decat in oras.
Ar mai fi f multe de zis dar nu mai am timp ,  asa ca daca vreti sa va zic si alte lucruri astept intrebari, oricum din ce am vazut in milano este o tiganie de nedescris unde broscanii saliveaza dupa gagici si isi rup capetele dupa fundul lor.

#42
timrock

timrock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2007
Am fost, am vazut (a costat mai mult dar a meritat)
Detalii aici: http://www.viator.co...r/d512-2872ZV19

#43
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 mociulica, on May 5 2008, 14:16, said:

ok,revenind de la paris (un oras de vis) am facut escala in milano avand o rezervare prin venere.com la hotelul BRIANZA  :cursing: DIN MILANO.Rezervarea a ...

Mociulica ... esti tare!!  :D Trebuie sa recunosc ca m-am distrat putin citind cele de mai sus...  Nu de situatie, Doamne fereste, ci de felul in care ai povestit! Stiu din proprie experienta cum e ca lucrurile sa mearga din ce in ce mai prost in vacanta, dar e bine daca reusim sa facem haz de necaz in cele din urma.

Noi vom pleca la Milano pe 1 iunie si te-as ruga sa ma ajuti, daca vrei si ai timp, cu anumite detalii pe care, chiar daca le-as fi gasit pe net, as fi avut surpriza sa constat ca nu reflecta intocmai realitatea... Cum ar fi cu biletul de Bus, de ex, de la aeroportul Bergamo pe care l-am gasit pe net la 7.60 euro dus, iar de la tine am inteles ca e 14 e... E prea complicat sa iau bus-u' pana la gara Bergamo si dupa aia trenul Bergamo - Milano?
Io n-am inteles pana la urma daca ati ramas la hotelul ala de 1 * sau nu... Poti sa-mi zici si mie cum se numea? Eu m-am tot uitat pe venere si alesesem vreo 3 variante... Una din ele era H. Brianza, dar dupa cele povestite de tine... mai bine, lasa!
Din pacate nu ma pot sfatui cu al meu in legatura cu nimic legat de vacanta asta pt ca... i-o fac supriza si nu vreau sa-i spun decat in ziua plecarii, la aeroport..   :naughty:   El nu prea e mort dupa vizitat, dar oricum am citit si la tine si la altii ca nu e mare smecherie cu Milano asta... Tot ce stiu (ca de-aia i-am si facut surpriza asta) e ca vrea sa vada San Siro, sa manance si sa doarma... :D   Cand l-am dus la Barcelona (tot surpriza, evident), a trebuit sa stau dupa el la Camp Nou aproape o zi intreaga, da' a facut mutre maxime cand m-am asezat la coada la Sagrada Familia. Acolo chiar erau f multe de vazut, deci Milano n-o sa mai fie asa un chin... Sper!

Mi-e teama sa nu o dau in bara cu hotelul... Ai zis ca vorbeau unii pe acolo ca era mizerie. Pai frate, daca la 3 stele e asa, ce ma fac io?!  Ca n-am de unde sa dau 150 e pe noapte.. :(  
Zi-mi si mie pe unde ati mancat, ce ati gasit bun pe acolo, ce-mi mai recomanzi.... Am retinut faza cu mall-ul de vis-a-vis de aeroport, dar nu stiu ce as putea face cu bagajele daca mergem pe acolo...

Alta problema mai am cu zona garii... E plina de drogati, betivi... etc... sau pot sa ma bazez pe civilizatie chiar si acolo? Nu de alta, dar am 2 variante de hotel - unul in zona aia si unul langa Gradinile Publice, HOTEL IBIS.  A propos, stie cineva ceva legat de el? E ok?

De vreun rent-a-car ai idee, Mociulica? Sau altcineva daca stie, please HELP... Am gasit un site, am vrut sa fac rezervare pe net, dar mi-e teama sa nu faca aia figuri cand ne ducem sa o luam ptca suntem romani... Probabil ati auzit si voi de ala care a patit asa la Bruxelles.. Si platise integral, nu doar avans.

Multumesc mult pentru ajutor!
Oana

#44
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Ibis-urile in general sunt bune.E un lant de hoteluri in toata lumea, si eu am stat in multe Ibis prin Europa si nu am avut de ce sa ma plang.Conditiile nu prea au variat de la tara la tara, si ma gandesc ca sunt standard in orice locatie.Daca e asa, atunci nici in Milano nu ar trebui sa difere.
Mai bine eviti zona garii cam in orice oras mai mare, ca acolo se aduna scursurile noaptea ( cam peste tot in EU, la garile mari, vezi curvele, drogatii si tot felul de dubiosi din astia ).Daca nu iesi seara sau noaptea din hotel, atunci ziua e sigura zona.

#45
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 herlino, on May 6 2008, 09:52, said:

Ibis-urile in general sunt bune.E un lant de hoteluri in toata lumea, si eu am stat in multe Ibis prin Europa si nu am avut de ce sa ma plang.Conditiile nu prea au variat de la tara la tara, si ma gandesc ca sunt standard in orice locatie.Daca e asa, atunci nici in Milano nu ar trebui sa difere.
Mai bine eviti zona garii cam in orice oras mai mare, ca acolo se aduna scursurile noaptea ( cam peste tot in EU, la garile mari, vezi curvele, drogatii si tot felul de dubiosi din astia ).Daca nu iesi seara sau noaptea din hotel, atunci ziua e sigura zona.


Multumesc mult, Herlino !
Da, din ce am vazut prin poze, camerele sunt ok si costa 69e/ noapte + 8e mic dejun / pers. Din tot ce am gasit, oricum e una din variantele rezonabile, avand in vedere si zona - vis-a-vis de Giardini Publici. Am gasit si hotel la 50 e, dar fiind de 1*, am dubii... Mai bine mai dau putin acolo, decat sa ma intorc dracu cu ebola... :D
Eu ma gandisem la zona garii din perspectiva mobilitatii - ma urc in tren, dau o fuga pana la Venetia, Bologna, Florenta, in caz ca nu reusim sa luam masina... Dar, daca zici asa, e clar ca trebuie sa evit zona aia! Mai ales ca noi ne-am obisnuit sa ne cam plimbam noaptea pe strazi...



 fly_dream, on Apr 13 2008, 15:52, said:

Ai gasit cazare pana la urma?

In privinta vizitatului..... pentru o zi as merge pe ideea Domului (interior si NEAPARAT cocotat in varf, sunt splendide dantelariile vazute de aproape, precum si perspectiva orasului), traversat prin Galeriile cu magazine (mai mult de forma daca nu iti permiti shopping de la 500 de euro in sus!) ca sa vezi Opera (celebra Scala), "Cina cea de taina" la biserica Santa Maria delle Grazie (pentru a reusi sa intri aici, este imperios necesar sa-ti faci rezervare prin Internet cu cel putin 3 saptamani inainte, se intra in grupuri mici si sunt sanse infime sa gasesti un loc liber) si, eventual, Castelul Sforzesco. Ca parere strict personala.... cu exceptia celor 3-4 obiective, orasul nu se ridica la un nivel extraordinar, nu se compara cu Roma, Florenta sau Venetia, unde este suficient sa te plimbi pe stradute pentru a simti atmosfera.... Mie mi se pare un oras de tranzitie.... intre doua zboruri low cost!


FLY DREAM, spune-mi si mie, te rog, ai vazut Cina cea de taina? Am citit si la tine ca tb rezervat pe net inainte, dar nu am gasit nici un site... Ma poti ajuta cu vreun site pe care l-ai folosit sau unde stii tu ca e ok sa fac rezervare?
Merci mult!

#46
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Musak, on May 6 2008, 09:20, said:

Cum ar fi cu biletul de Bus, de ex, de la aeroportul Bergamo pe care l-am gasit pe net la 7.60 euro dus, iar de la tine am inteles ca e 14 e... E prea complicat sa iau bus-u' pana la gara Bergamo si dupa aia trenul Bergamo - Milano?

Bus-ul direct de la aeroport in Milano este 7.90 dus, respectiv 14.50 dus-intors, in timp ce varianta cu trenul inseamna 1.65 euro shuttle de la aeroport la gara Bergamo si 3.75 euro trenul Bergamo-Milano, asa era acum cateva luni, noi am optat pentru ultima varianta pentru ca pretul este mult mai mic si ajungi cam la fel de repede.  

Quote

Io n-am inteles pana la urma daca ati ramas la hotelul ala de 1 * sau nu...

Eu am inteles ca au petrecut noaptea in aeroport, caz in care am o intrebare: este OK? Planuiesc o mica "nebunie" care implica oarece "dormit" in aeroporturi, iar Bergamo este unul din ele. Noi am petrecut o noapte in aeroportul Malpensa pentru ca zburam la 6 dimineata si nu a fost prea confortabil....! Bine ca cel putin nu inchid aeroportul ca cei de la Beauvais!

Quote

nu stiu ce as putea face cu bagajele daca mergem pe acolo...

Aeroporturile mici nu prea au depozit de bagaje... am patit-o in mai multe locuri. La Malpensa aveau, insa intre 22 si 6 era inchis, asa ca trebuie sa te organizezi bine, altfel risti sa-ti ramana bagajul acolo daca ai un zbor in zori!  

Quote

Alta problema mai am cu zona garii... E plina de drogati, betivi... etc... sau pot sa ma bazez pe civilizatie chiar si acolo?

La italieni asa este, dar, pe de alta parte, nu prea se ia nimeni de tine. Noi am fost in formatie exclusiv feminina (2-3 persoane) dupa miezul noptii pe langa Termini, in Roma, si, desi erau destui ciudati pe-acolo, nimeni nu s-a apropiat, isi vedeau de treaba lor.

#47
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 fly_dream, on May 6 2008, 10:15, said:

Bus-ul direct de la aeroport in Milano este 7.90 dus, respectiv 14.50 dus-intors, in timp ce varianta cu trenul inseamna 1.65 euro shuttle de la aeroport la gara Bergamo si 3.75 euro trenul Bergamo-Milano, asa era acum cateva luni, noi am optat pentru ultima varianta pentru ca pretul este mult mai mic si ajungi cam la fel de repede.


Fly Dream, you rock! :D ...Da' io-s cam blondutza, asa, si nu mi-e clara o chestie... Daca iau bus-ul ala de la aeroport, biletul dus-intors e 14.50 de persoana, nu? Dar sigur mai e valabil si dupa o saptamana, cand ma intorc de la hotel la aeroport? Ca asa m-ar costa 29 e pt amandoi, fata de 10.8 e, in varianta Bergamo, nu?  Bus-ul asta care merge la gara din Bergamo ma lasda chiar acolo, sau mai am de mers de unde cobor pana la gara?



 fly_dream, on May 6 2008, 10:15, said:

Eu am inteles ca au petrecut noaptea in aeroport, caz in care am o intrebare: este OK? Planuiesc o mica "nebunie" care implica oarece "dormit" in aeroporturi, iar Bergamo este unul din ele. Noi am petrecut o noapte in aeroportul Malpensa pentru ca zburam la 6 dimineata si nu a fost prea confortabil....! Bine ca cel putin nu inchid aeroportul ca cei de la Beauvais!


Si noi am stat aproape o noapte intreaga in aeroportul din Tenerife si mi-am blestemat zilele de bine ce-a fost... : :cursing:  

Cu bagajele, ai dreptate... Mai bine dau o fuga la mall-ul ala pana sa plec, decat sa stau dupa aia sa-mi vina sa le arunc de ciuda ca ma incurca! :D  
Cam cate zile imi trebuie sa vad tot ce e de vazut in Milano, ai idee? Ca as vrea sa-mi planuiesc cumva si plecarile spre Venetia, Torino, Bologna... eventual si Florenta..
Merci!



A, si nu uita, te rog mult, cand ai timp... zi-mi si mie cum sa fac cu Cina cea de Taina... Pup

Edited by Musak, 06 May 2008 - 10:35.


#48
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
ok, am sa incerc sa te lamuresc pe rand cat pot:
- in primul rand orice ti s-ar intampla nu e bn sa te enervezi ca nervii duce la stres si stresul la fire albe si riduri (degeaba te dai cu creme)
- in legatura cu bus-ul, sunt mai multe firme inaeroport care fac curse ijin milano si toate au acelasi tarif adica 14 euro dus-intors de 1 pers sau sunt fel si fel de aferte cum ar fi:daca iei 3 bilete primesti unul gratis...
- nu este deloc complicat cu busul pana in bergamo.Se procedeaza astfel:din aeroport iei bilet de bus pana in gara din bergamo (1,5  euro dus de pers),bus-ul e din 30-30 min.Ajunsi in gara din bergamo iei bilete pana in milano stazione centrale (8,4 euro / pers), vezi ca pe bilet nu scrie pe ce peron e trenul ce si cum trebuie folosit asa ca iti zic eu.Mai bn iei toate biletele dus-intors si te scapi de o grija, nu trebuie data exacta de intoarcere pt ca au o perioada de cateva luni pana ce le folosesti.Dupa ce ai luat biletul intreaba pe ce peron e trenul,dupa care il validezi in niste cutii portocalii sunt dreapta ghiseului de bilete.O sa vezi multi romani pe acolo,dar mai bn ii ignori...La intoarcere f mare atentie,daca la venire milano este ultima statie(apropo sa nu cobori la prima gara din milano ci la Stazione Centrale), pt ca sunt mai multe trenuri care trec prin bergamo asa ca trebuie sa fiti atenti cand vine gara sa nu ramaneti in tren.Si trenurile sunt din ora in ora asa ca in 1,3 ore sunteti milano daca prindeti bn legaturile.
-nu am ramas la nici un hotel, am plecat prin alta parte am vizitat orasul, am mancat si am inoptat in aeroport impreuna cu alte cateva zeci de persoane;
-hotelu se numea Hotel Brianza si ADDRESS: Via Panfilo Castaldi 16 celelalte nu le-am retinut dar eru f aproape de el.Pe langa era si un hotel Ibis;
- nici eu nu m-am sfatuit deloc cu prietena...tot surpriza :D
- in legatura cu mall-ul de langa aeroport, stai linistita.Noi am fost cu bagajele dupa noi prin mall.Aveam 4 variante: sa le lasam la aeroport dar costa, sa le caram dupa noi in maini, sa le lasam la receptie in mall, sau se le punem intr-un carucior de la supermarket.Asa ca am ales varianta caruciorului.Nu a avut nimeni nici o treaba cu noi.De mancat am mancat la Burger King este pe strada mare din stanga cum stai cu spatele la gara, la vreo 400m pe tanga,iar pana acolo vei gasi o sumedenie de fast food-uri la preturi f bune.Sau ai 1 mac pe stanga langa gara.De la Burger King, la semafoare in dreapta se face o strada Corso Buenos Aires care are magazine de toate gusturle, supermarket, fast food-uri...tot ce vrei;
- in zona garii am vazut tiagani de ai nostrii cu puradeii dupa ei, dar daca nu le dai atentie nu au treaba cu tn;
exact la gradinile publice am avut noi hotelul asta de kk si langa era si un Ibis.Din cate stiu si eu de la altii Ibis-urile sunt in toata Europa (si la Paris am vazut) si sunt ok.Nu cred sa ai probleme;\
- ufffffffffff de rent a car...sunt multe in aeroport dar ...SFAT SI INTAMPLARE VAZUTA ACOLO CU OCHII MEI: inchiriaza de la HERTZ sunt cei mai seriosi de acolo din cate am vazut eu, pt ca atata cat am sta in aeroport am vazut incaodata ca italienii sunt mult mai tigani ca noi,romanii.Asa, sosise o cursa din Germania si ca de obicei la Hertz era o coada f mare, asa ca 2 pers (sot-sotie), grabiti fiind (banuiesc), nu au avut rabdarea sa stea la asa o coada si s-au dus la vecinii celor de la Hertz (in dreapta) numiti Discount , parca, acolo era un baiat italiean extrem de vorbaret (la fel ca toti broscanii dealtfel).Nenea neamtu, bucuros fiind ca era o singura pers in fata lui si crezand ca va avea un concediu exact asa cum sunt ei, a inchiriat o masina diesel spatioasa pt 7 zile si platise 760 euro din cate am inteles eu(mentionez ca stateam pe banca chiar din fata firmei respective).Dupa ce a platit , s-a incheiat contractul a iesit omul afara sa preia masina de la o pers de la firma (trimis fiind de italianul de la ghiseu), luadu-si bagajele si sotioara au iesit fericiti afara. DARRRR dupa nici 10 min se intorc amandoi la ghiseu cu niste fete lungi si ii zice italianului ca masina nu este afara la care raspunsul a fost  "pai, da dar masina vine la ora 20 am uitat sa va zic", iar atunci ceasul arata 14,30.La cele auzite cei 2 sau inegrit saracii de ei.A uramat o gramadsa de explicatii aiurea din partea porcului, intre timp sotia germanului in lacrimi fiind a sunat ... cred ca la asigurari si dupa lungi discutii intreei-italian si cei de la asigurari au ajuns la concluzia ca firma s le plateasca taxi dus-intors pana la loc de destinatie al lor.Dupa ce a fost inchis tel italianul nici nu a mai vrut sa auda de asa ceva.Si....iar tel la asigurari si tot asa.Toate astea au durat aproape 1 ora, pana urma zice italianul "hai ca teajut eu ca uite am gasit o masina pe benzina mai mica dar bineintes in aceiasi bani.Exact cum patisem eu la hotel.Asa i-au intors pe saracii oameni de parca ei erau vinovatii nu scarba de broscan.Bineinteles ca intre timp coada de la Hertz era inexistenta....In acest timp cel mai recalcitrant, nervos si galagios a fost italianul (un baietzandru pe la vreo 26 ani) de parca el era cel neindreptatit, pe cand nemtii cu un calm iesit din comun, de admirat, de respectat si de invatat au acceptat si au luat nenorocita aia de masina pe care nu vroiau.
Asa ca daca vreti masina apelati la Hertz, zic eu
Daca ai alte nelamuriri si te pot ajuta....cu multa placere

 Musak, on May 5 2008, 21:20, said:

Alta problema mai am cu zona garii... E plina de drogati, betivi... etc... sau pot sa ma bazez pe civilizatie chiar si acolo? Nu de alta, dar am 2 variante de hotel - unul in zona aia si unul langa Gradinile Publice, HOTEL IBIS.  A propos, stie cineva ceva legat de el? E ok?

De vreun rent-a-car ai idee, Mociulica? Sau altcineva daca stie, please HELP... Am gasit un site, am vrut sa fac rezervare pe net, dar mi-e teama sa nu faca aia figuri cand ne ducem sa o luam ptca suntem romani... Probabil ati auzit si voi de ala care a patit asa la Bruxelles.. Si platise integral, nu doar avans.

Multumesc mult pentru ajutor!
Oana


#49
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Musak, on May 6 2008, 11:13, said:

FLY DREAM, spune-mi si mie, te rog, ai vazut Cina cea de taina? Am citit si la tine ca tb rezervat pe net inainte, dar nu am gasit nici un site... Ma poti ajuta cu vreun site pe care l-ai folosit sau unde stii tu ca e ok sa fac rezervare?

Din nefericire, nu am vazut-o...., dar asta pentru ca ne-am decis sa facem mica excursie (de 35 de ore) in Italia cam cu 2 saptamani inainte si nu am mai gasit bilete online. Am sperat totusi ca poate renunta cineva si ne-am dus la fata locului, insa.... degeaba, se intra in grupuri mici si absolut toate biletele fusesera rezervate din timp.

Site-ul pe care il stiu eu ca fiind functional este acesta:

http://www.tickitaly.com/

Intentionez sa-l testez in curand pentru bilete la Galeriile Uffizi din Florenta sau Palatul Dogilor din Venetia, in ambele locuri erau cozi imense si un bilet luat inainte ne-ar fi oferit sansa sa intram. Daca la unele obiective rezervarea online te scuteste de coada, la altele cum este "Cina cea de taina" ea este singura cale sa intri! Nu stiu cand ai tu nevoie, am simulat o rezervare acolo pentru 20 mai si nu am primit mesaj ca biletele ar fi epuizate. Poti sa-ti alegi si ora la care vrei sa vizitezi, dar dupa ce ai rezervat biletul, trebuie musai sa fii acolo la ora respectiva, altfel pierzi dreptul de a intra!!!

#50
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
a fost ok in aeroport erau cred ca peste 60 pers in seara aia care au dormit acolo pe scaune pe jos,pana cand si afara pe bancile din parcare.De confort...capul pe bagaj si dai si fluiera in somn :D
------------
Eu am inteles ca au petrecut noaptea in aeroport, caz in care am o intrebare: este OK? Planuiesc o mica "nebunie" care implica oarece "dormit" in aeroporturi, iar Bergamo este unul din ele. Noi am petrecut o noapte in aeroportul Malpensa pentru ca zburam la 6 dimineata si nu a fost prea confortabil....! Bine ca cel putin nu inchid aeroportul ca cei de la Beauvais!

#51
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Musak, on May 6 2008, 11:33, said:

Daca iau bus-ul ala de la aeroport, biletul dus-intors e 14.50 de persoana, nu?

Da.

Quote

Dar sigur mai e valabil si dupa o saptamana, cand ma intorc de la hotel la aeroport?

Da, este valabil, nu se presupune ca te intorci in aceeasi zi.

Quote

Ca asa m-ar costa 29 e pt amandoi, fata de 10.8 e, in varianta Bergamo, nu?

Cu autobuzul direct te-ar costa dus-intors 29 euro pentru amandoi, in timp ce in varianta Bergamo pretul pentru amandoi ar fi 21.60 (2*2*(1.65+3.75)), deci iesi mai ieftin cu trenul. Mociulica vorbeste de 1.50 euro in loc de 1.65 cat stiam eu la shuttle aeroport-gara Bergamo, dar ce nu-mi este clar este pretul de la tren.... el zice 8.2 euro, dar cred ca vorbeste de 2 persoane, cred ca fostul bilet de 3.75 o fi acum 4.1 euro dus, ceea ce conduce la un pret de 2*2*(1.5+4.1))= 22.40 euro pentru amandoi, in loc de 29 pe varianta directa. Trenurile din Bergamo sunt dese si fac o ora pana la Stazione Centrale.

Quote

Bus-ul asta care merge la gara din Bergamo ma lasda chiar acolo, sau mai am de mers de unde cobor pana la gara?

Te lasa in fata garii. Eu as merge pe varianta asta, este mai ieftina si la fel de rapida.

Quote

Cam cate zile imi trebuie sa vad tot ce e de vazut in Milano, ai idee? Ca as vrea sa-mi planuiesc cumva si plecarile spre Venetia, Torino, Bologna... eventual si Florenta..

In Milano? As zice o zi! Pe mine m-a cam dezamagit acest oras..... De la Statione Centrale, ajungi repede cu metroul la Santa Maria delle Grazie pentru "Cina cea de taina", apoi mergi in piata Domului, il vizitezi, traversezi galeriile si vezi Opera (Scala) si... cam atat. Ar mai fi Castelul Sforzesco, eventual, ajungi pe jos tot de la Dom. De la Milano ar fi OK sa mergi la Venetia (faci 2.5-3 ore cu trenul), apoi in continuare la Florenta (2.5-3 ore), orarul trenurilor il gasesti la

http://www.trenitalia.com/

#52
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
iap de 2 pers vb eu, scz
---------

Cu autobuzul direct te-ar costa dus-intors 29 euro pentru amandoi, in timp ce in varianta Bergamo pretul pentru amandoi ar fi 21.60 (2*2*(1.65+3.75)), deci iesi mai ieftin cu trenul. Mociulica vorbeste de 1.50 euro in loc de 1.65 cat stiam eu la shuttle aeroport-gara Bergamo, dar ce nu-mi este clar este pretul de la tren.... el zice 8.2 euro, dar cred ca vorbeste de 2 persoane, cred ca fostul bilet de 3.75 o fi acum 4.1 euro dus, ceea ce conduce la un pret de 2*2*(1.5+4.1))= 22.40 euro pentru amandoi, in loc de 29 pe varianta directa. Trenurile din Bergamo sunt dese si fac o ora pana la Stazione Centrale.

#53
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 mociulica, on May 6 2008, 10:34, said:

ok, am sa incerc sa te lamuresc pe rand cat pot:
- in primul rand orice ti s-ar intampla nu e bn sa te enervezi ca nervii duce la stres si stresul la fire albe si riduri (degeaba te dai cu creme)
- in legatura cu bus-ul, sunt mai multe firme inaeroport care fac curse ijin milano si toate au acelasi tarif adica 14 euro dus-intors de 1 pers sau sunt fel si fel de aferte cum ar fi:daca iei 3 bilete primesti unul gratis...
- nu este deloc complicat cu busul pana in bergamo.Se procedeaza astfel:din aeroport iei bilet de bus pana in gara din bergamo (1,5  euro dus de pers),bus-ul e din 30-30 min.Ajunsi in gara din bergamo iei bilete pana in milano stazione centrale (8,4 euro / pers), vezi ca pe bilet nu scrie pe ce peron e trenul ce si cum trebuie folosit asa ca iti zic eu.Mai bn iei toate biletele dus-intors si te scapi de o grija, nu trebuie data exacta de intoarcere pt ca au o perioada de cateva luni pana ce le folosesti.Dupa ce ai luat biletul intreaba pe ce peron e trenul,dupa care il validezi in niste cutii portocalii sunt dreapta ghiseului de bilete.O sa vezi multi romani pe acolo,dar mai bn ii ignori...La intoarcere f mare atentie,daca la venire milano este ultima statie(apropo sa nu cobori la prima gara din milano ci la Stazione Centrale), pt ca sunt mai multe trenuri care trec prin bergamo asa ca trebuie sa fiti atenti cand vine gara sa nu ramaneti in tren.Si trenurile sunt din ora in ora asa ca in 1,3 ore sunteti milano daca prindeti bn legaturile.

...  :D .. esti tare la faza cu nervii!
Saru'mana la maxim pt toate detaliile astea, mai ales ca partea cu transferul in oras mi se parea cea mai complicata... Deh, asa e cand nu stii la ce sa te astepti.. Deci, de preferat e varianta cu Bergamo, nu direct cu autobuzu' la Milano, ca e si mai ieftina si ajungi la fel de repede... Buuuunn!


 mociulica, on May 6 2008, 10:34, said:

-nu am ramas la nici un hotel, am plecat prin alta parte am vizitat orasul, am mancat si am inoptat in aeroport impreuna cu alte cateva zeci de persoane;
-hotelu se numea Hotel Brianza si ADDRESS: Via Panfilo Castaldi 16 celelalte nu le-am retinut dar eru f aproape de el.Pe langa era si un hotel Ibis;
- nici eu nu m-am sfatuit deloc cu prietena...tot surpriza :D
- in legatura cu mall-ul de langa aeroport, stai linistita.Noi am fost cu bagajele dupa noi prin mall.Aveam 4 variante: sa le lasam la aeroport dar costa, sa le caram dupa noi in maini, sa le lasam la receptie in mall, sau se le punem intr-un carucior de la supermarket.Asa ca am ales varianta caruciorului.Nu a avut nimeni nici o treaba cu noi.De mancat am mancat la Burger King este pe strada mare din stanga cum stai cu spatele la gara, la vreo 400m pe tanga,iar pana acolo vei gasi o sumedenie de fast food-uri la preturi f bune.Sau ai 1 mac pe stanga langa gara.De la Burger King, la semafoare in dreapta se face o strada Corso Buenos Aires care are magazine de toate gusturle, supermarket, fast food-uri...tot ce vrei;
- in zona garii am vazut tiagani de ai nostrii cu puradeii dupa ei, dar daca nu le dai atentie nu au treaba cu tn;
exact la gradinile publice am avut noi hotelul asta de kk si langa era si un Ibis.Din cate stiu si eu de la altii Ibis-urile sunt in toata Europa (si la Paris am vazut) si sunt ok.Nu cred sa ai probleme;\

Foarte bine ati facut cu hotelul, da-i incolo de magari daca asa isi trateaza clientii... Plus ca un pic de aventura nu strica nimanui!  :D  O sa-mi notez astea cu magazine, restaurante... etc... si cand trec pe la Burger King, o sa ma gandesc la voi!


 mociulica, on May 6 2008, 10:34, said:

- ufffffffffff de rent a car...sunt multe in aeroport dar ...SFAT SI INTAMPLARE VAZUTA ACOLO CU OCHII MEI: inchiriaza de la HERTZ sunt cei mai seriosi de acolo din cate am vazut eu, pt ca atata cat am sta in aeroport am vazut incaodata ca italienii sunt mult mai tigani ca noi,romanii.Asa, sosise o cursa din Germania si ca de obicei la Hertz era o coada f mare, asa ca 2 pers (sot-sotie), grabiti fiind (banuiesc), nu au avut rabdarea sa stea la asa o coada si s-au dus la vecinii celor de la Hertz (in dreapta) numiti Discount , parca, acolo era un baiat italiean extrem de vorbaret (la fel ca toti broscanii dealtfel).Nenea neamtu, bucuros fiind ca era o singura pers in fata lui si crezand ca va avea un concediu exact asa cum sunt ei, a inchiriat o masina diesel spatioasa pt 7 zile si platise 760 euro din cate am inteles eu(mentionez ca stateam pe banca chiar din fata firmei respective).Dupa ce a platit , s-a incheiat contractul a iesit omul afara sa preia masina de la o pers de la firma (trimis fiind de italianul de la ghiseu), luadu-si bagajele si sotioara au iesit fericiti afara. DARRRR dupa nici 10 min se intorc amandoi la ghiseu cu niste fete lungi si ii zice italianului ca masina nu este afara la care raspunsul a fost  "pai, da dar masina vine la ora 20 am uitat sa va zic", iar atunci ceasul arata 14,30.La cele auzite cei 2 sau inegrit saracii de ei.A uramat o gramadsa de explicatii aiurea din partea porcului, intre timp sotia germanului in lacrimi fiind a sunat ... cred ca la asigurari si dupa lungi discutii intreei-italian si cei de la asigurari au ajuns la concluzia ca firma s le plateasca taxi dus-intors pana la loc de destinatie al lor.Dupa ce a fost inchis tel italianul nici nu a mai vrut sa auda de asa ceva.Si....iar tel la asigurari si tot asa.Toate astea au durat aproape 1 ora, pana urma zice italianul "hai ca teajut eu ca uite am gasit o masina pe benzina mai mica dar bineintes in aceiasi bani.Exact cum patisem eu la hotel.Asa i-au intors pe saracii oameni de parca ei erau vinovatii nu scarba de broscan.Bineinteles ca intre timp coada de la Hertz era inexistenta....In acest timp cel mai recalcitrant, nervos si galagios a fost italianul (un baietzandru pe la vreo 26 ani) de parca el era cel neindreptatit, pe cand nemtii cu un calm iesit din comun, de admirat, de respectat si de invatat au acceptat si au luat nenorocita aia de masina pe care nu vroiau.
Asa ca daca vreti masina apelati la Hertz, zic eu
Daca ai alte nelamuriri si te pot ajuta....cu multa placere


Frateeeeee...... nu-mi vine sa cred!!! Bine zis ca aia sunt mai tigani ca noi! Ce porc ala si ce bataie de joc!  Eu garantez ca, intr-o astfel de situatie, n-as fi avut in nici un caz nici calmul, nici respectul, nici demnitatea bietilor nemti... Bravo lor! De admirat! O sa ma uit acum pe net la Hertz sa vad daca pot face rezervare online sau macar sa vad preturi, daca nu... stau la coada acolo, ce sa fac...
Fly Dream zicea ca imi trebuie o zi sa vad ce e pe acolo, asa ca o sa ne plimbam clar si in alte orase. Vroiam mult sa vad si lacul Como... sa vedem... Ma gandesc ca, din mom ce ne vom plimba atat, poate iesim mai ieftim sa luam masina vreo 3-4 zile, nu? Ce zici?

Merci mult inca o data pt ajutor!  :worthy:  Pup

 fly_dream, on May 6 2008, 11:05, said:

Cu autobuzul direct te-ar costa dus-intors 29 euro pentru amandoi, in timp ce in varianta Bergamo pretul pentru amandoi ar fi 21.60 (2*2*(1.65+3.75)), deci iesi mai ieftin cu trenul. Mociulica vorbeste de 1.50 euro in loc de 1.65 cat stiam eu la shuttle aeroport-gara Bergamo, dar ce nu-mi este clar este pretul de la tren.... el zice 8.2 euro, dar cred ca vorbeste de 2 persoane, cred ca fostul bilet de 3.75 o fi acum 4.1 euro dus, ceea ce conduce la un pret de 2*2*(1.5+4.1))= 22.40 euro pentru amandoi, in loc de 29 pe varianta directa. Trenurile din Bergamo sunt dese si fac o ora pana la Stazione Centrale.


Da, ne-a lamurit si Mociulica intre timp ca se referea la 2 persoane, deci clar e mai ok asa, mai ales ca.. na... faci economie de 8 euro de colo, cu inca 10 de dincolo... sa vezi cum se aduna!


 fly_dream, on May 6 2008, 11:05, said:

In Milano? As zice o zi! Pe mine m-a cam dezamagit acest oras..... De la Statione Centrale, ajungi repede cu metroul la Santa Maria delle Grazie pentru "Cina cea de taina", apoi mergi in piata Domului, il vizitezi, traversezi galeriile si vezi Opera (Scala) si... cam atat. Ar mai fi Castelul Sforzesco, eventual, ajungi pe jos tot de la Dom. De la Milano ar fi OK sa mergi la Venetia (faci 2.5-3 ore cu trenul), apoi in continuare la Florenta (2.5-3 ore), orarul trenurilor il gasesti la

Merci mult si pt situ' asta, ca acum ma apuc sa fac programul sa vad cum e mai bine (sa luam masina si sa ne plimbam prin tot nordu' cateva zile (stam de pe 1.06 pana pe 8.06), sau sa stam in Milano si sa ne plimbam cu trenul cum avem chef...

#54
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Musak, on May 6 2008, 13:10, said:

Fly Dream zicea ca imi trebuie o zi sa vad ce e pe acolo, asa ca o sa ne plimbam clar si in alte orase. Vroiam mult sa vad si lacul Como... sa vedem... Ma gandesc ca, din mom ce ne vom plimba atat, poate iesim mai ieftim sa luam masina vreo 3-4 zile, nu?

Daca tot aveti de gand sa vedeti lacul Como, o varianta ar fi sa luati de dimineata trenul din Milano pana la Lugano (face o ora si jumatate) si va petreceti ziua in Elvetia, cum s-ar spune. Chiar din gara Lugano, exista trenulet care face turul statiunii (noi nu l-am facut decat pe jumatate pentru ca n-am avut decat 2 ore cu totul in Lugano), aveti si un funicular care merge sus pe munte, peisajele sunt OK (cam ca la noi, la lacurile alpine).

O masina v-ar acorda mai multa libertate de miscare, nu stiu cat ar costa inchirierea, dar daca nu, se poate si cu trenul, merge foarte bine si este civilizat. Nu stiu daca trebuie sa luati avionul inapoi tot din Milano, insa chiar si asa mi s-ar parea o idee mai buna sa nu alegeti sa locuiti cele 6-7 nopti in Milano, ci sa va cazati in orasele pe care le vizitati, ati face excursiile mai putin pe fuga si fara sa repetati anumite segmente cu trenul/masina si v-ar costa cam la fel (cu mentiunea ca este bine sa faceti rezervarea camerelor la hoteluri de acasa, nu sa umblati atunci dupa cazare). Timp ar fi suficient sa faceti, de exemplu o tura in stilul urmator:

- 1 zi si 1 noapte la Milano
- 1 zi si 1 noapte la Verona
- 2 zile si 2 nopti la Venetia (cazarea poate fi in Mestre ca sa coste mai putin)
- 1 zi si 1 noapte la Bologna
- 1 zi si 1 noapte la Florenta
- 1 zi Pisa, Parma, inapoi la Milano, eventual ultima noapte in aeroport daca zborul este in zori

Este pacat sa pierdeti 7 zile in Milano.... (parerea mea)! Cel mai bine ar fi fost sa va luati zbor dus la Milano si intorsul sa fie din Roma.... sau invers....

Edited by fly_dream, 06 May 2008 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

valentinag

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate