Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

cum transmiti fisiere sau pachete de fisiere uriase. stiu io

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
am  sa  fiu  cat  se  poate  de simplu in relatarile  mele :
1. cum se pot  transmite fisiere uriase (filme , date, muzica unei persoane de pe planeta cunoscandu-i doar adresa de mail ?  ASTFEL: :D   e freeeeeeeeeeeeee   si  merge  beton
2.http://www.pando.com/beta/     sau    descarcat  de  aici : http://www.softpedia.com/progSearch    softul  pando
3.este vorba de un soft , care folosindu-se de serverele companiei respective sau ale  lu  yahoo (nu stiu inca) permite trimiterea (uploadul) si primirea (downloadul in calc  tau ) a datelor primite respectiv transmise intre  2 persoane stiindu-i  doar  adresa  de  mail.  
4. CE TREBUIE  SA  FACI?   simplu frate :
-downloadezi softul pando
-instalezi softul
-cand dai click pe tabulatorul (butonul) <send new> , ca sa selectezi un fiser sau mai multe de pe hdd-ul tau, atunci iti  apare  formularul de inregistrare pe serverele lor : username,parola,nume , prenume si cel mai  important ultima casuta emailul tau valid (neaparat)
- un buton mai jos te invita sa dai click pentru ca programul sa faca o verificare a mailului daca  e valid (daca exista  cu  adevarat)
- se trimite formularul, si in cateva secunde te anunta ca  un  mail a sosit in casuta de mail ,pe adresa bagata mai  devreme
-deschizi casuta de mail  si verifici mailul primit de la  ei,  ai  acolo un link de activare, dai click  pe   el si  GATAAAAAAAAAAAAAA  esti online (un led verde jos in stanga softului)
-acum poti sa formezi pachetul <send new> prin selectarea fisierelor de pe hard , a  filmului  sau  alte date , in limita a 1gb date    
5. de aici totul decurge cursiv , super intuitiv programul  si  serviciul  e  de  foarte buna  calitate, permitand schimbul de date intre 2 utilizatori ai programului , oriunde pe glob
6. viteza de upload/download in testele  mele  facute cu 4 preteni de la 40 kb-200kb ( am dat 190 mb de videoclipuri in 30 min , am transmis 3 melodii(15mb) intr-un minut ....  ce  mai  e  superb ..  ca  pe  dc++ e  mai  greu  sa  se  intalneasca 2 persoane din regiuni diferite  si  sa  mearga  si  struna .  e   aici  merge  bine ...  si  testele  au  fost  facute  in  ziua  de craciun  cand serviciile  de  net  sunt  mai  obosite...!
7. CUM LUCREAZA: -dupa ce  ai  facut coletul de  trimis pe adresa  de  mail a prietenului  ii  dai  send ,  pleaca  pachetul, (o bara de progres  indica progresiv transmiterea lui(incarcarea pe servere) , dar  ce  va  primi cu real in casuta  de  mail , partenerul e numai un  mail  cu un link cu  extensia .pando  care odata lansat si  cu  ajutorul programului , colegul va putea sa  downloadeze  ceea  ce  i-ai  trimis tu
8. SUPORTA RESUME ,   superba functie ,  faci  uplod  si  download ,  functie  de  timpul  tau  liber,  nu  conteaza  ca  a  picat  curentul  sau  ca  mama ti-a inchis  pc-ul :nonobad:
9. nu  e nevoie ca partenerul sa  fie on line in  momentul uplodului  catre   el,  el  intra  cand  are  timp , verifica,  casuta si pe  baza  mailului primit  cu linkul  in  el , face  downloadul  la  ceea  ce  iai  trimis  tu
10. nu vorbesc sa  ma  aflu in treaba,  EU AM VERIFICAT CU SIMT  DE RASPUNDERE programul si serviciul, si am  venit aici la  voi sa va impartasesc  impresiile  mele, si sa va ajut daca  se poate, in executarea schimbului de informatii cu alte persoane . (poate ai o prietena la moskova si doresti  sa-i  arati si  ei ultimul film al lui Dan Pita , sa zicem , pe dc++  e  greu  sa  va  intalniti  dar cu  acest soft/serviciu free + mesengerul = combinatie  mortala
11.  eu am contactat diferiti useri din  romania , din colturile tarii si  le-am povestit, si  au  aceptat sa testam softul: am primit si transmis la greu  date si merge  beton
12. daca mailul nu  ajunge instantaneu la celalalt user, nu va impacientati , va  ajunge (functie  de incarcarea liniilor  si alti factori)  
13. RUGAMINTE la  domniile voastre , cei interesati : mailul meu  este <[email protected]>    si cei care doresc  sa verifice cu mine trimirea si  transmiterea  de  date poate  sa  o  faca,  lasati  impresiile , constatarile pozitive  si  negative  aici  pe  forum , si  ceea  ce  ati  mai  descoperit  si  voi ( helpul  inca  nu  l-am  citit  al softului dar  o  fac  acu)
:w00t: TESTATI, TESTATI .. TESTATI  SI  CASTIGATI ..  AVEM  DE  TETEEE ! :w00t:

#2
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
suna bine, dar nu ma motiveaza nimic sa il pot testa...

#3
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View PostkraMMer, on Apr 24 2006, 17:13, said:

suna bine, dar nu ma motiveaza nimic sa il pot testa...
Subscriu B)

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
APLICATII (motivatii):
1. te aflii pe meleaguri straine si ai filmat ceva interesant si vrei sa ajunga capodopera la  cei dragi acasa
sunt destule ...
lucreaza cam in stilul torentelor , numai  ca  downloadul il faci de la o singura sursa

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postapollo_expert, on Apr 24 2006, 17:43, said:

Subscriu B)


si eu  :console:

#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Sincer, mi-e mai usor sa imi deschid serverul de ftp si sa dau acces la persoana respectiva. Nu pare mai usor? Ciao. B)

#7
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
nasol daca nu intereseaza pe nimeni ! :cursing:    totusi  eu  sunt   :peacefingers:    si  va  astept  pe ID YAHOOMES :  scub60
va multumesc!

#8
Filip the Wise

Filip the Wise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.10.2005
tot cu ftp e mai simplu ... ;)

#9
w33bs

w33bs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.11.2005
dak prog ii bun  , merita styut  ...brv scub makr ne-ai deschis ochiii ... ashti nush sa multzumeasca shtiu  numa sa se dea mari programatori  :coolspeak:

Edited by w33bs, 24 April 2006 - 19:04.


#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
:peacefingers:   10x :coolspeak:

#11
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Bah tata, mare e gradina lui Dumnezeu.

"cum se pot transmite fisiere uriase ... in limita a 1gb date"
"bara de progres indica progresiv"
"mailul va ajunge (functie de incarcarea liniilor si alti factori)"
"SUPORTA RESUME , superba functie"

Cine esti tu pui de dac si ce cautzi cu topicul asta aici.

#12
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postw33bs, on Apr 24 2006, 20:03, said:

dak prog ii bun  , merita styut  ...brv scub makr ne-ai deschis ochiii ... ashti nush sa multzumeasca shtiu  numa sa se dea mari programatori  :coolspeak:
Cred ca nu s-a laudat nimeni pe acest topic ca e programator, de multumit nu am pentru ce sa multumesc pentru ca personal nu am testat programul. Server FTP + Client FTP (sa stie de functia Resume) este solutia ideala. Ciao. B)

Edited by apollo_expert, 24 April 2006 - 23:35.


#13
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

View Postdzs, on Apr 24 2006, 22:22, said:

Bah tata, mare e gradina lui Dumnezeu.

"cum se pot transmite fisiere uriase ... in limita a 1gb date"
"bara de progres indica progresiv"
"mailul va ajunge (functie de incarcarea liniilor si alti factori)"
"SUPORTA RESUME , superba functie"

Cine esti tu pui de dac si ce cautzi cu topicul asta aici.


poate sunt urmasul lui Becali , la  asta nu te-ai  gandit  :P
una peste alta tre sa recunosc , ca unele exprimari nu sunt tocmai cu standardele, dar se vede ca esti unul din urmasii lui Pruteanu. bravo!  asa e , tre sa gandim de 2 ori si sa scriem odata.
rugaminte la mata: bestelestema pe privat, iar aici lasa loc pentru comentariile asupra softului.
sa  ai sarbatori fericite ! :D

ps: mai  e o greseala in text : am incurcat Pastele cu Craciunul  :naughty: ( testele au fost facute zilele trecute)

#14
dejju

dejju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.04.2006
:lol:

#15
cretzuc

cretzuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2005
Scub, este f bine ca ai vrut sa ajuti pe altii, pe mine chiar m-ai ajutat, cred ca mai mult decat pe toti ceilalti care au postat, pt ca si solutia cu serverul de ftp nu e atat de practica, din cauza ca aman2 (expeditorul si destiantarul) trebuie sa fie conectati in acelasi timp, si daca unul e pe partea cealalta a globului (in SUA, cum e cazul prietenului meu), la el e ziua, si la mine noapte - ne mai intalnim noi la aceeasi ora sa ne conectam... si sa stam si toata durata.... slabe sperante).

Asa, cu programul asta, se rezolva o astfel de problema facil.  Bravo, ai facut f bine cu topicul asta aici, de-ar fi mai multi ca tine,   ca majoritatea, de aici si de oriunde, in afara de sa se dea cocosi(,) destepti (si) mari, ceea ce demonstreaza ca nici macar barbati sau gentlemeni nu au habar ce inseamna,  altceva nu stiu. Si in viata asta ar trebui sa ne cheltuim energia pe invatarea de noi lucruri si pe ajutarea celorlalti. EXACT ce a facut Scub. Pacat ca apreciaza atat de putini.

Pareri, pareri,  dar sa fie insotite de bunul simt, sa nu fie scrise ca observatii negative, sau jigniri, pt ca laude ar fi trebuit sa primeasca Scub, luati aminte!  Oricum, putini din ce citesc aceste randuri vor intelege ceva, si vor ramane la parerilor lor "de cocosi", si tocmai de aceea scriu aceste randuri, ca o anticipare.

Inca o data, Scub, toate cele bune din partea mea. Esti tare, si ai demonstrat asta chiar si atunci cand ai recunoscut ca nu te exprimi perfect. Putini pot sa recunoasca ceea ce gresesc, mai ales cand altii "binevoitori" aduc primii la cunostinta, de parca asta ar fi indatorirea lor. Si aici vorbim iarasi de cei care se incadreaza in randurile de mai sus. Imi cer scuze ca am profitat de acest topic pt a face morala, insa la 25 de ani ai mei nu am putut sa tac si sa nu incerc sa reamintesc UNORA (care au potential si vor sa realizeze ceva in viata lor) despre cum ar trebui sa reactioneze si sa se comporte, SI AICI CA SI IN REAL LIFE!

Ajutati, invatati, nu intepati!

Numai bine. Salutari tuturor.

Mihai A.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
10x man
- ma bucura ca  ai inteles utilitatea acestui serviciu, asa e acesta e cel mai  mare avantaj : nu trebuie sa fie on line partenerul, el are acces la file si face download atunci cand serverul respectiv ii trimite mailul cu linkul de lansare a downloadului prin intermediul softului pando (sper sa ramana free serviciul :D )
- tocmai trimit un film romanesc la o verisoara stabilita in new york si  merge  cu 40 k , tot navighez toata ziua pe  net , asa  ca  merge  si  asta in  fundal  "de  rupe", pe seara  e gata  
- hai ca mi-a  mai venit inima la  loc , ca in sfarsit e cineva care vede utilitatea si calitatile serviciului ( voiam sa declar topicul inchis, dar nu o fac, tocmai ma contacteaza 2 persoane pe  mes, probabil pentru teste ,  vad  io  acu')

ps: cand stai cu cozonacul si cu  vinul (in ziua cand am postat) in fata calculatorului , mai scrii si  "pe langa" , de accea m-am gandit sa formatez textul astfel sa nu-mi pierd coerenta :D

o  zi perfecta la toti!

in biblie scrie ca "sa lucrezi ca si cum ai traii o vesnicie, si sa te rogi ca si cum ai murii maine"

#17
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Problema nu e de apreciere ci de descriere a softului respectiv. Indiferent cat de bun e softul, o descriere proasta a acestuia va alunga oamenii interesati sa asculte.

Nu incerca sa 'vinzi' ceea ce nu cunosti, nu va 'cumpara' nimeni. Revin-o cu o descriere la obiect, fara tenta personala, si poate vor fi oameni interesati.

#18
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
am ceva documentat:

How do I register a username and password with Pando?

Take this shortcut to our registration page.
Enter a username, a password (of at least 6 characters) twice, your first name, last name, and a valid email address, then click the Verify Email Address button.
After your registration is accepted, sign in to your email account (for the email address that you registered) and check for an email from Pando. If you don’t see it there and have spam filters set up, look in your Spam folder. (Not there either? We’re sorry; email us at [email protected].)
Open the email from Pando and click the link to confirm your registration.
Go back into the Pando application, and from the online/offline button in the lower left corner, select sign in. Enter your newly registered username and password.
Congratulations. You’ve now registered successfully with Pando!

top



How do I send a file?

Once you send files and folders in Pando, you may never want to do it any other way. Here's how:

Launch Pando by clicking on the Pando icon in your system tray or, if you're on a Mac, on your Dock. (If Pando isn't running, you first need to start the application.) Pando's Status window will appear.
Click the "Send New" button on the upper left corner of the main window to launch Pando's Send window
To add files, click the "Browse" button. You'll see Pando's File Drawer slide out from the left side. It'll display the contents of your "My Documents" folder in the thumbnail view.
To navigate to files/folders you wish to send, use the navigation pull-down menu and buttons at the top of the File Drawer.
Drag and drop files and/or folders from the File Drawer to the "Files & Folders" space on the Send window. Double clicking files also moves them to the Send window. You can select multiple items to send - any mix of files and folders, in fact - by holding down the Ctrl key. You can also select items within the File Drawer and click the paperclip icon on the top of the drawer to attach them.
If you've selected more than one item to send, name your Pando package directly in the "Package Name:" input field. (If you select only one, it'll use the filename as the package name. You can change it if you like.) Optionally, you can add a description for the package you are sending by clicking the "Info" link next to the "Package Name" input field.
You can add an email subject and message just like you would with email by filling in the "Subject" and "Message" input fields.
Click "Send." The Send window will close and the Status window will show you the contents packing and connecting and then a status bar representing uploading (A really large file will take some time but it's still faster than emailing.) Make sure to not turn off your computer, go offline or shut down Pando until your package is done sending, otherwise your recipients will not be able to download the package until the next time you start Pando and complete sending.
top



How do I send a folder?

The process for sending a folder is the same as sending a file. See the previous question: "How do I send a file?" You can select as many folders as you like. Pando will also include any subdirectories.
top


What is this 'package' thing that I need to name?

A "package" is simply the group of files/folders you've selected to send. Once you add more than one item to the "Files & Folders" space in the Send window, you'll need to give your group of items a new name. This is the file attachment name your recipient will see if they don't have Pando and the "package name" they'll see if they do. This package name will also be the name of the folder saved to their computer if the package contains multiple items.
top


Can I forward a package before it's done downloading?

Yes. On the bottom of Pando's Status window, you'll see a "Forward" button. Select a package to forward and click the "Forward" button. Enter a subject and message, if desired, and click "Send" on the top left of the Send window. You can not modify the files/folders, package name or description of a package you are forwarding.
top


Why is "Browse" disabled when I forward a package?

Packages need to be forwarded "as is" in the current version. Therefore, when you select forward, the browse button is grayed out and the File Drawer is disabled. You will see the items that the package contains in the "Files & Folders" space.
top


Can I use contacts from my email program's address book?

Great minds think alike. For Windows, you'll see this feature coming in a future version. The Mac folks, however, get to enjoy it now. In the Macintosh version of Pando, clicking on the "Address Book" link on the Send window will bring up the Mac OS X Address Book, allowing you to select recipients for your email.
top


How can I see if my recipient has received my file?

What great insight you have. That's another feature on our list. You can rest assured that once your file is 100% sent, it's securely stored in the Pando network, and will be delivered when your recipient asks for it.
top


Can I stop a file from being transferred after it starts?

Yes. Click "Pause" on the Status window. You need to catch it before it's done transferring the file, though. You can resume sending your file any time. PLEASE NOTE: In the current beta version of Pando you cannot stop a message from being sent to its recipients once you hit the "Send" button in the Send window. If you pause and then clear a package while it's being sent, your recipients will still receive an email with a Pando attachment but will only receive a partial download of the package: ie., the percentage you sent before clearing it.
top


Can I see old packages and emails I have sent?

To see old packages you have sent:

Launch Pando by clicking on the Pando icon in your system tray or, if you're on a Mac, on your Dock. (If Pando isn't running, you first need to start the application.) Pando's Status window will appear.
Click the "Sent" tab and scroll to find the package you're interested in. The "Sent" column will display the date and time the package was sent. (This is not when your recipient received it — this is when it was sent from your computer.)
Double-click anywhere on that package entry in the list or click on the "Info" button to display its package info.
In the package info window, you can double-click any files in the package list to open them.
To see old emails you have sent with Pando, open your own email program and search for the Pando emails from you. A copy of all emails you send with Pando are sent to your email inbox as a blind copy. In future versions of Pando, this will be a feature you can turn on/off.
top



How long are packages I send stored before they expire?

Packages need to be downloaded within 14 days from the date sent or the last date forwarded or they will expire.
top

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate