Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ghidul cumparatorului de camere video (noua sau sh)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
It's here and it's hot !
Dupa prelungi lupte si dese promisiuni ......

TADAM !!

Enjoy :D

#2
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
cool
in timp sper sa se adune multe materiale

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
hehe good news
a iesit revista :)

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Site-ul arata bine, dar cam putine informatii. Revista nu este disponibila pt. download ?

#5
jonae

jonae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.04.2004
nice nice nice ... super ghidul

#6
MikeTheBike

MikeTheBike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2004
si actualizat... demn de lauda...
Bravo!

chiar daca nu sunt de acord cu o afirmatie de-a ta:
"Atentie la modelele foarte tentante de camere profesionale (3CCD-uri) ceva mai vechi si ieftin cotate de vanzator, nu va faceti iluzii, au fost camere scumpe de fapt care au functionat foarte mult timp, pana sa-si scoata banii. Nimeni nu cumpara o camera semi-profesionala la un pret mare pentru ca apoi nu o "puna la treaba" la modul serios. Norocul surade mai greu in aceste situatii."
ma aflu in posesia unui astfel de aparat de cca 5 ani de zile si n-am filmat decat maxim 5 ore cu ea... dar in schimb am facut mii de fotografii... mai bine-mi luam un ap foto performant de la bun inceput :D

anyway, n-am filmat pentru ca n-am mai apucat sa mai investesc si-n calculator... si astfel n-aveam cum sa ma bucur de casetele filmate... :(

#7
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Mda, s-ar putea sa fii exceptia care confirma regula...  :)

#8
leonard_popescu

leonard_popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2006
Buna ziua tuturor.

Cu speranta de a nu fi luat in ris, as dori sa pun niste intrebari legate, desigur, de camere video. Doresc sa cumpar o camera video, si sint intr-o mica mare dilema. Cu tot efortul de a-mi insusi unele cunostinte despre camerele video, ramin totusi unele mici lacune pe care as vrea sa le clarific. Prima dintre ele ar fi ca nu inteleg suficient de bine diferenta intre o camera Hi-8, sa zicem, si una mini-dv. Prima impresie ar fi clar, ca cele mini-dv sint net superioare (800.000 rezoluite) pe linga cele hi-8 (320.000). Cu toatr astea, pretul  dintre ele difera foarte putin.

http://www.domo.ro/p...s.php?id=P:2646 si http://www.domo.ro/p...s.php?id=P:1926 (hi8) (sony)
http://www.domo.ro/p...s.php?id=P:3035 (minidv, canon)

Ca tot veni vorba de acesti 320000 si 800000 si 3 ccd (am citit mai sus despre ei) - aceste cifre reprezinta numarul de pixeli ? - respectiv 3000 pentru camera video profesionala.
  Sa formulez deci citeva intrebari clare: de ce diferenta de calitate (320.000 respectiv 800.000) nu se oglindeste si in costul produsului ? Ce inseamna efectiv acesta diferenta (daca cineva imi poate trimite prin email 2 filmulete mici de 10-15 secunde facute unul in sistem hi-8, unul in mini-dv, as ramine recunoscator) cind revezi pe un televizor filmarea ? Ce ar trebui sa aleg in ideea in care doresc si "recuperarea" macar partiala a investitiei ? (filmari diverse).

Nu mai intru in detalii povestind despre camerele cu sistem digital8, care este ceva intre primele 2 mentionate mai sus, din cite am inteles eu.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat, si astept primirea cit mai rapida a unui raspuns care sa ma lamureasca.

#9
vodapapura

vodapapura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2007
sal,

a avut cineva o camera Panasonic GS 120 cu ccd 3?

mi s-a propus sa iau una la mana a doua: e veche de un an si mi s-a oferit o reducere de 20-25 la suta dar nu stiu ce sa zic...
parca as face un efort sa-mi iau una noua totusi
nu prea am incredere in camerele la mana a doua :nonobad:
imi plac astea doua fiindca sunt fan Panasonic cand e vorba de chestii video:
http://www.shopix.ro...0EP-S_2098.html
asta am inteles ca a fost camera anului prin 2004 sau 2005
si asta care e ceva mai bunutza dar si mai scumputza
http://www.shopix.ro...0EP-S_2076.html

#10
urrsul

urrsul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2007
ajutor.. am cumparat o camera sony DCR HC37 si nu am manual in romana sa u macar engleza.. cine stie de unde pot face download la vreun manual?

#11
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005
Uite aici:
http://support.sony-...model=DCR-HC37E

#12
sabin79

sabin79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.11.2007

View Postleonard_popescu, on Feb 6 2006, 14:12, said:

Buna ziua tuturor.

Cu speranta de a nu fi luat in ris, as dori sa pun niste intrebari legate, desigur, de camere video. Doresc sa cumpar o camera video, si sint intr-o mica mare dilema. Cu tot efortul de a-mi insusi unele cunostinte despre camerele video, ramin totusi unele mici lacune pe care as vrea sa le clarific. Prima dintre ele ar fi ca nu inteleg suficient de bine diferenta intre o camera Hi-8, sa zicem, si una mini-dv. Prima impresie ar fi clar, ca cele mini-dv sint net superioare (800.000 rezoluite) pe linga cele hi-8 (320.000). Cu toatr astea, pretul  dintre ele difera foarte putin.


Salut,

Nu ma pricep foarte mult la camere, insa daca vreau sa imi cumpar un produs electronic intru pe un site cu compartatii intre diverse produse. Spre ex pt camere exista urmatorul site :
http://alatest.com/camcorders/c-21/
Intri la sectiunea camere video si gasesti un top al camerelor. Vezi la care te incadrezi la pret si dupa aceasta citesti reviewurile / parerile celor care si-au cumparat deja. In functie de pret si scriu ceilalti iti cumperi camera.
Recomandarea lor este Canon HV20 si pare la un pret acceptabil.

#13
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Salu, am gasit pe unul din forum-urile de aici nistr link-uri catre un site german de teste si nu mai stiu unde.
Rog pe cineva sa ma ajute cu aceste link-uri.
Multumesc.

#14
criszz

criszz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2007
am si eu o problema.. am o camera cu dvd.. si la unele dvd-uri cand le pun pe Pc.. imi arata ca si cum ar fi goale.. si pe cam le pot vedea.. dc oare? trebuie un program ??

#15
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
DVD tale din cameră sînt probabil nefinalizate și de aia le vede doar camera.
Cauți mai jos citeva pagini că este un topic cu închiderea de dvd-uri.

Edited by CristianAdrian, 30 November 2010 - 10:57.
scos citat inutil


#16
criszz

criszz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2007
te`as ruga dak vrei sa dai link.. pt ca nu gasesc acel thread.. mc tare mult

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru ca nu sunt finalizate, de aia nu vezi nimic pe ele.
Numai DVD-urile +RW se pot vedea si nefinalizate.
Altfel foloseste CD Roller sa copiezi continutul pe PC si sa-l poti vedea.
In plus, s-a discutat de n'spe ori acesta problema, folosete SEARCH!

#18
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postcriszz, on Nov 29 2008, 11:06, said:

te`as ruga dak vrei sa dai link.. pt ca nu gasesc acel thread.. mc tare mult

Pagina 8 sau 9 titlu ''Probleme import fisiere''

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate