Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Daca trebuie sa iti schimbi pasaportul...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
...si esti din Bucuresti... poate te ajuta informatiile urmatoare (adunate dupa un caz real si foarte personal)

Ai nevoie de urmatoarele acte:
-pasaportul vechi;
-buletin sau carte de identitate;
-copie buletin sau carte de identitate;
-certificat de nastere;
-copie certificat de nastere;
-taxa consulara (se achita la orice sucursala C.E.C.) 315.000 lei;
-taxa de pasaport (se achita la orice sucursala C.E.C) 512.000 lei;
-formulare tip de la Directia Pasapoarte;

Daca este cazul (pentru cei/cele care isi schimba numele dupa casatorie):
-certificat de casatorie
-copie certificat de casatorie

Directia Pasapoarte este pe strada Nicolae Iorga nr. 27 unde poti afla ca mai sunt si alte sectii unde poti depune actele :
sectiile 4,8, 12, 15, 18, 21 (daca imi amintesc eu bine - sunt afisate la D.P.)

Adresele sectiilor le poti gasi aici

http://www.juridicao.../adresepol.html

Observatii:
- sectiile de politie au orare de functionare diferite una de alta
- numarul de persoane mult prea mare pentru posibilitatile ghiseelor si se asteapta in jur de 3-4 ore la coada pentru depunerea actelor
- timpul este consumat pentru verificarea, de catre cei de la ghiseu, a datelor completate pe formularele tip
- nervozitatea oamenilor care stau la coada atinge cote mari, si asta in mod inutil fiindca nu se ia practic nici o masura de organizare a operatiilor nici de catre cei de la politie dar nici de catre cei care stau la coada (se multumesc sa strige ce incompetenta exista)
- dupa depunerea actelor dureaza cam 3 saptamani pana la eliberarea pasaportului cu exceptia cazului in

care se plateste o taxa de urgenta si pasaportul e eliberat cam intr-o saptamana

Atentie:
- copiile xerox dupa originale trebuie sa fie clare!!!
- daca una din copii nu este clara sau din orice alt motiv datele nu sunt lizibile dupa 3 saptamani poti primi in loc de pasaport informatia ca pasaportul tau e blocat la Directia Pasapoarte din str. Nicolae Iorga (in caz ca ai mers la alta sectie) iar la sediul Directiei respectiva ti se spune in final ca actul a fost neclar si ca datele nu sunt lizibile si ca au nevoie de o copie mai clara a actului.
Dupa ce duci o noua copie a respectivului act mai dureaza doar o saptamana eliberarea pasaportului

#2
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Daca mi-am schimbat adresa din C.I. (cu tot cu C.I.) trebuie sa-mi schimb pasaportul ?

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In pasaport parca scrie adresa, daci trebuie schimbat si pasaportul.

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Corectii:

- in pasaport nu e mentionata adresa;
- nu e necesar certificatul de nastere.

Completari:

- pentru Bucuresti, actele se pot depune la orice sectie de politie abilitata sa le proceseze, nu neaparat la cea aferenta sectorului in care locuiti.

#5
Zedjames

Zedjames

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.06.2005

 Greuceanu, on Apr 7 2006, 16:25, said:

Corectii:

- in pasaport nu e mentionata adresa;
- nu e necesar certificatul de nastere.

Completari:

- pentru Bucuresti, actele se pot depune la orice sectie de politie abilitata sa le proceseze, nu neaparat la cea aferenta sectorului in care locuiti.

Pentru a evita cozile interminabile din sectiile de politie abilitate va sfatuiesc sa consultati orarul pentru primiri acte pasapoarte si sa mergeti acolo cu maxim o ora inainte de inchidere.In felul asta timpul petrecut la cozi o sa fie suportabil..daca nu chiar lejer...

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Greuceanu, on Apr 7 2006, 16:25, said:

Corectii:

- in pasaport nu e mentionata adresa;
- nu e necesar certificatul de nastere.
Si-nca cum e nevoie de certificatul de nastere... Cata birocratie idioata. Cert e ca eu am pierdut circa cinci ore la coada, si aveam certificatul de nastere la mine, in schimb n-aveam copie. Cum era aproape de 7 pm, n-am gasit nici un xerox in jurul sediului lor de pe Nicolae Iorga, ei au inchis, si a trebuit sa vin in alta zi.
Eram atat de disperata, ca am intrat in toate firmele pe care le-am vazut deschise, sa-i rog sa-mi faca o copie, uneia i-am oferit chiar si 50.000 daca mi-o face, si nimeni n-a vrut. Ori n-aveau xerox, ori era stricat, ori n-aveau hartie... Ce pot sa spun...

Edited by LoveDemon, 13 April 2006 - 16:18.


#7
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
L-am depus spre preschimbare in decembrie anul trecut si l-am ridicat in ianuarie. NU mi-a cerut nimeni certificatul de nastere la Sectia 6 Politie Bucuresti.

#8
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003

 hepea, on Apr 7 2006, 16:19, said:

Daca mi-am schimbat adresa din C.I. (cu tot cu C.I.) trebuie sa-mi schimb pasaportul ?

Trebuie schimbat pasaportul la schimbarea adresei? Stiu ca nu scrie in pasaport adresa, dar scrie localitatea si/sau judetul ... si eu ma mut in alt judet.

Trebuie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate