Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care este cel mai bun player audio (software)?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
klnx

klnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2007
GUI: - practica si posibilitati decente de management a colectiei de muzica;
        - fara eye candy;

Calitate sunet: - peste Winamp 5.5 (input: Mad plugin 0.15.1; output: AudioBurst FX System 2.10 - resampling la 192 000 Hz
                        high accuracy, 32-bit) si Jet Audio 7.0;

Resurse consumate: - procesor <= 1% pe Core 2 Duo E6850;
                              - memorie intre 20 si 30 Mb;

Am fost fan Winamp de la prima versiune, dar acum pierde teren. Cel putin pe hardware-ul meu iTunes suna mai bine.

#38
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postklnx, on Nov 3 2007, 14:00, said:

GUI: - practica si posibilitati decente de management a colectiei de muzica; orice player demn de luat în seamă  are așa ceva, avantajul Winampului la faza asta (de fapt cam la toate fazele :D ) sunt plug-in-urile, care-ți permit practic aproape orice
        - fara eye candy;

Calitate sunet: - peste Winamp 5.5 (input: Mad plugin 0.15.1; output: AudioBurst FX System 2.10 - resampling la 192 000 Hz
                        high accuracy, 32-bit) si Jet Audio 7.0;
upsamplingul nu înseamnă creșterea calității. iar în lipsa unui suport ASIO nu înseamnă chiar nimic altceva decât un upsampling urmat de un downsampling. btw, de ce aș vrea să ascult mp3-uri resamplate la 192 de k?

Resurse consumate: - procesor <= 1% pe Core 2 Duo E6850;
                              - memorie intre 20 si 30 Mb;
aici chiar am zâmbit un pic, am deschis de curiozitate winampul (5.35 cu modern skin) și l-am pus să cânte, la procesor cred că e tot pe acolo (1-2 la un P4 normal la 3 giga), în schimb la ram nu mi-a sărit de 16580 k ...

Am fost fan Winamp de la prima versiune, dar acum pierde teren. Cel putin pe hardware-ul meu iTunes suna mai bine.
Propoziția cheie aici e asta:
Cel putin pe hardware-ul meu iTunes suna mai bine.
Niciodată același player nu va suna la fel pe două sisteme diferite, și aici trebuie să iei în calcul în primul rând boxele. amplificarea, placa de sunet. În opinia mea, un player bun e un player care îți cântă exact ce-i dai, fără cosmetizări.
Avantajele lui iTunes sunt altele, care nu au legătură cu ascultatul de mp3-uri. Eu n-am iPod, iPhone sau alte macuri, mai am nevoie ocazional să deschid sau să export în formate mai apropiate de windows fișiere mov, 3gp sau în alte formate ciudate , dar pentru asta folosesc QuickTime Player.
În fine, oricum topicul ăsta mi se pare inutil, în opinia mea să te apuci să testezi jde mii de playere în ideea că unul va suna mai bine decât celălalt, și astfel să găsești playerul care va face ca pe placa de sunet onboard să se audă empetreiurile la fel ca cd-ul audio pe un sistem HIFI e o mare pierdere de vreme.

Edited by antinari, 03 November 2007 - 17:37.


#39
mmg1818

mmg1818

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.08.2007
m-am lasat de winamp, iTunes etc. sa tin in playlist manele si disco pe care nu le mai ascult din cauza
radioului de pe net.

radio+rec=free

http://www.raimasoft...om/default.aspx

Attached Files



#40
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Foobar este rege la capitolul fidelitate. Totusi...ma uit pe aici si ma crucesc cand vad vorbindu-se despre profunzimi pe 32biti si mai apoi de mp3. Oameni buni, mp3 este un regres fantastic de la CD audio care este de-abia pe 16bit. La ce ar ajuta sa ascultam mp3 pe 24 sau 32 biti ? Credeti ca numarul mai mare de biti ajuta la restaurarea calitatii pierdute prin compresie ? Cea mai buna solutie este pastrarea pieselor preferate in wav, flac, ape si redarea lor printr-o placa buna si minim o pereche de casti decenta (solutia ieftina). Veti vedea atunci ca nici nu veti mai simti nevoia de Anwida EQ sau alte prostii de genu care nu fac decat sa strice mai rau sunetul !

#41
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postfuscobal, on Dec 2 2007, 10:00, said:

Foobar este rege la capitolul fidelitate. .......
La ce ar ajuta sa ascultam mp3 pe 24 sau 32 biti ? Credeti ca numarul mai mare de biti ajuta la restaurarea calitatii pierdute prin compresie ?
Efect placebo :naughty:
Efect placebo :D

#42
fotografu

fotografu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2005

View Postravebot, on Jul 30 2007, 12:50, said:

Daca as putea sa obtin in Winamp sunetul din Jetaudio ar fi perfect. Jetaudio are un sunet mult mai bun dar Winamp-ul are functionalitate. Am telecomanda pt Winamp cu toate functiile integrate (inclusiv shuffle, repeat, delete file, move file) si nu vad cum as putea face acest lucru in Jetaudio.

de acord :)

#43
ugk

ugk

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.09.2007

View Postantinari, on Dec 2 2007, 15:07, said:

Efect placebo :naughty:
Efect placebo :D

Corect. Am avut și eu o perioadă de rătăcire când luam numai FLAC-uri și Ape-uri de pe net, până m-am luminat și am conștientizat că sunt limitat.. fizic.

Asta din punct de vedere al percepție sunetului, pentru că nu am ureche de aur ca 0,05% din populația globului care fac diferența între FLAC sau orice alt format lossless și formate audio lossy la bitrate-uri care sunt pentru majoritatea covârșitoare transparente.

Pentru urechea mea, care este cât de cât antrenată (fără să mă laud) un mp3 codat LAME la 192 kbps Constant Bitrate e transparent.
Pentru alții bănuiesc că și alea de mai jos, gen 128 kbps CBR.

Deci fuscobal, placebo este cuvântul. Eu sunt convins în proporție de 99% că nu percepi diferența între un format lossy transparent și unul lossless (indiferent de hardware).

Încearcă ABX Comparator de la foobar și îți vei da seama...

#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Dintre toate playere testate de mine ( iTunes , Foobar2000,Winamp,WMP si jetAudio) jetAudio mi se pare cel mai bun.
Nu am reusit sa obtin in alte playere sunetul dat de jet si ca putere (tarie) si ca bass.  Foobar nu imi place nici de frica . Are un sunet flat , lipsit de bass si slab ca intensitate. Sa nu credeti acuma ca sunt un "manelist" care vrea "sa bubuie basul" , dar imi place sa simt bass-ul cat mai profund si cat mai clar (acolo unde e cazul). Pentru mine jet e cel mai bun player , cel putin la partea de calitate a sunetului .

#45
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Am folosit winamp de cand ma stiu pentru muzica pana ieri cand am dat de Real player10-Gold. Mi se pare mult mai bun , claritatea sunetului este mult mai buna. Cel putin asa suna pe x540 meu.

#46
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru cei doritori , puteti sa va testati aici "urechea de aur" .
http://www.klippel-l...structions.html

Edited by Dexter Dude, 12 January 2008 - 17:55.


#47
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007

View Postthe_angel, on Sep 16 2007, 23:45, said:

la jet audio exista o functie asemanatoare cu cea de la winamp pt cautare rapida[j]? si mai e ceva cum fac sa bag toate melodiile o data.

in playlist apesti CTRL F pentru cautare rapida
si ca sa bagi toate melodiile odata dai click dreapta pe folderul cu muzica => jetAudio / Play with jetAudio

#48
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
foobar + flac
pacat ca nu are iesire SPDIF

#49
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Foobar zic și eu. :)

#50
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVali29, on Jan 20 2008, 12:18, said:

foobar + flac
pacat ca nu are iesire SPDIF
Care nu are ieșire S/PDIF? Foobarul sau flacul?

#51
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
pt o calitate buna la redare mp3 recomand Winamp + volume logic , sau Itunes ( astia sunt aia care produc Ipod-urile..deci  -_- )

#52
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Postantinari, on Jan 20 2008, 13:28, said:

Care nu are ieșire S/PDIF? Foobarul sau flacul?

foobar. lipsa plugin gen ac3filter

la ac3(Dolby Digital) saut DTS(Digital Theater System) nu se aprind beculetele pe "scula"

aceleasi fisiere ascultate prin Media Player Classic + ac3filter imi aprind beculetele

flac este asemenea maimutzelelor(APE)  :P

#53
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
În primul rând e o confuzie, un player nu are ieșire S/PDIF. Aceasta o are placa de sunet. Placă de sunet care suportă sau nu passtrough (adică să lase să treacă semnalul digital așa cum este el). Dacă din WMP îți iese în șase canale bănuiesc că suportă :D
Ceea ce reproșezi tu foobar-ului este nu că semnalul nu iese în S/PDIF, ci că nu iese în șase canale. S-ar putea să te intereseze chestiile astea:
http://wiki.hydrogen...i...(foo_spdif)
http://wiki.hydrogen.....28foo_out_ks)
http://wiki.hydrogen.....foo_out_asio)

#54
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Eu folosesc foobar si sunt destul de multumit. Cu cateva setari il faci sa se auda bine - Kernel Streaming Output face diferenta (si nu e efect placebo :) )
La winamp oricat de mult m-as chinui nu reusesc sa-l fac sa se auda ca foobar.
Am incercat si JetAudio- intr-adevar are bass mai puternic dar nu prea e "natural", unele melodii se aud bine, altele nu.
Acum... depinde de fiecare ce-i place: mai mult bass, inalte.... si mai depinde si de sistem bineinteles.

Edited by daviok, 21 January 2008 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate