Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Care este cel mai bun player audio (software)?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#145
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Incerc sa mai setez foobar atunci. Aveam un tutorial cum se fac setarile in foobar cu ASIO4ALL de vreo 11 pagini. Erau o gramada de setari pe acolo. Daca am voie sa ii fac upload, il pun aici, este facut de Copyright 2004-2008, Michael Tippach.
Cu Foobar se auzeau foarte putin mai bine melodiile flac decat in winamp. Diferente foarte mari, nu am sesizat, de asta am renuntat atunci la el. Si MusicBee se auzea ceva mai bine decat Winamp. Daphile - il incerc si pe el, nu stiam de el.
Incerc sa citesc tutorialul si sa setez foobar sa vad cum este.

#146
octavianbin

octavianbin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2016
Salutare,
Scuze de offtopic, am deschis un topic nou cu rugamintea de mai jos si n-am primit niciun fel de feedback, va rog pe voi sa ma ajutati sau sa ma redirectionati daca e cazul. Merci


N-am apucat sa vad toate cele 17 pagini de topicuri deja deschise, deci daca a mai fost in discutie problema, va rog sa ma iertati si daca puteti, sa ma directionati intr-acolo.
Am un mixer Behringer xenyx 502 si un laptop sony vaio. Legaturile dintre cele doua le-am realizat cu cabluri cu jack de 3.5 http://www.soundcrea...m-id12097.html. Mixerul are iesire/intrare si pt rca-uri, dar am gandit ca cele de mai sus sunt mai performante, d'aia le-am ales.
Sunetul din player (youtube sau orice alt player) imi vine in casti prin mixer, in acelasi timp aud si ce capteaza microfonul, deci pana aici nicio problema.
Problema apare la inregistrare, mai exact, Adobe-ul imi inregistreaza si ce este rulat in player si ce capteaza microfonul, volumul la inregistrare fiind mai mare cel al playerului decat al microfonului.
Intrebarea este, cum pot sa setez placa de sunet sa nu mai capteze si playerul in Adobe pe inregistrare, sau imi trebuie o placa de sunet externa ceva mai complexa?
Multumesc anticipat!

#147
aurelianz

aurelianz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2016

 lopi, on 06 octombrie 2015 - 12:45, said:

Eu ascult muzica mp3 320 Kb si flac. Scot din laptop prin USB in Xonar U7, U3 sau Fiio E10K.
Cu ce se aude mai bine, cu Xonar U7 sau cu FiiO E10K? L-am achizitionat pe cel din urma si eram curios cum se aude Xonar U7 la care am renuntat.

Multumesc.

#148
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
In trecut foloseam Winamp, insa de cand nu a mai primit update-uri am ramas la iTunes.

#149
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am tot incercat sa instalez WASAPI pe Foobar2000 dar vad ca nu vrea, nici cu ultimele drivere Creative pentru Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro.

Asa ca am bagat JRiver si AIMP. Care are fi echivalentul WASAPI pentru astea doua ? Ma intereseaza sa fie sunetul cat mai putin procesat, de preferat deloc. Am inteles ca WASAPI pt Foobar asta facea. Am Win7.

#150
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Update.

Am incercat si alt 'driver' de placa audio, Viper4Windows si sunetul e mult diferit fata de cum se auzea cu driverele Creative, in sensul bun, adica frecventele medii inalte si inalte sunt reproduse mult mai bine. Chestia asta ma face sa cred ca de exempu o alta placa audio externa se poate auzi foarte diferit de a mea. Si cred ca o sa mi-o schimb. Din motivul asta si motivul nr 2 ca nu pot folosi wasapi pe foobar indiferent de driverul care il bag.

#151
wertheim

wertheim

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2016

 jezzebel, on 13 octombrie 2009 - 12:34, said:

Cel mai bun player pentru muzica, este Windows Media Player din Windows7. La calitate a sunetului bate Winamp, Foobar, MyMp3 Pro si Media Monkey. Verificat !

Absolut de acord! Eu am creat un lant software audio cu intrare din placa in Equalizer APO 1.2 (cu preamp, EQ 31 benzi, Loudness correction, etc) -> Windows Media Player 12 -> AC3filter. Iesire in boxe active Microlab M-910 2.1 ieftine si extrem de bune si suficiente pentru o camera de apartament. Placa audio si boxele sunt setate sa scoata sunetul la 192 kHz/ 24bit (calitate vinyl). Fac needledrop in format DSD 5.6 mhZ cu un Sony PS-HX500 doza SUMIKO PEARL si totul se aude perfect. Calitate "audiophile".

Astfel, WMP-ul se aude la fel ca si ADOBE AUDITION 3.0 sau IZOTOPE RX6 Advanced. Nu iti dai seama cu ce asculti daca faci un blind test ABX.

Daca nu ai placa de sunet, drivere (WASAPI, ASIO) si boxe de calitate poti folosi si mama playerelor ca tot prost se aude. Sa vezi cum scot boxele vibratii la 34 Hz (JMJ, Tangerine Dream, etc.) de nu iti dai seama daca le auzi sau le simti. Deasemenea, conteaza si calitatea fisierelor audio. Pentru mine, cel mai bun format de auditie este WAV 48 kHz/32bit float. Muzica trasa de pe viniluri are DR12-14 (Dynamic Range), soundstage, armonice, transients, ca in sala de concert. Muzica, nu zgomot ca la CD-urile 44/16 pline de loudness si fara dinamica de zici ca asculti Antena Satelor.

Edited by wertheim, 10 January 2019 - 23:05.


#152
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
pentru fanii winamp, o veste buna: WACUP - o versiune modificata de Winamp 5.666

Quote

WACUP (which can be pronounced as wakeup or wac-up or however you prefer it in your native tongue) is designed to work only with the patched Winamp 5.666 release to provide bug fixes, updates of existing features and most importantly new features with the goal to eventually become it's own highly Winamp compatible media player.
WACUP makes use of the benefits of Winamp being heavily based on a plug-in system so new plug-ins can add additional features as well as allowing replacements to be created which provide better implementations over the plug-ins natively included with Winamp.
If none of that makes sense, a good way to think about WACUP is that it is like a video game mod where you initially use the original game but then files related to it are added to or edited in-order to provide a better experience.

altfel zis, entuziastii au incercat sa "aduca" la zi playerul lor preferat.
mai multe detalii, aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate