Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Metode de ingrasare

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#1
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
Salutare tuturor!

Am si eu o dilema .

Sunt inalt de 1.95, vreo 63 kg,18 ani, metabolism rapid, etc.  si as vrea sa cresc putin in greutate .
Este recomandat sa folosesc prafuri din acestea pentru a creste in greutate ? Cum mi-ar putea afecta sanatatea un asemenea "tratament"?
Ce imi recomandati sa fac ?
Am incercat mai multe diete (mancam de 4-5 ori pe zi, mancaruri bogate in proteine si/sau grasimi, etc. ) dar fara rezultat. am fost si la sala vreo 5 luni dar prea mult nu m-a ajutat.
Ma gandeam sa ma reapuc de sala si sa iau in acelasi timp si proteine . Ar fi o idee buna ?

Multumesc anticipat!

Edited by ionutz78, 19 February 2009 - 23:11.
edit topic description


#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Da, dar vorbeste cu instructorul de la sala respectiva sau cu o persoana de la o firma specializata. Bafta!

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu zic sa consulti un medic endocrinolog . Poate ai o dereglare hormonala, specifica varstei. Nu prea se trateaza medicamentos dereglarile din timpul adolescentei. Se vor stabiliza de la sine.
Parerea mea este sa nu iei nici un praf, medicament fara consultul unui medic. Vanzatorii de la firmele astea care vand "minuni" de-astea de slabit / ingrasat, iti promit si luna de pe cer, dar nu se obtin efectele scontate, din contra, apar  efecte negative.
Daca ai o alimentatie bogata in fructe, legume, carne, fara sa exagerezi cu nimic in mod special este OK. Daca mai iei si niste vitamine de la Farmacie, este si mai bine.

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
un pic off-topic (sau nu?  :rolleyes:  ):

acum cativa anisori buni am nimerit pe mana uneia care dorea nespus sa ma transforme in distribuitor herba-life (nu, nu-i fac reclama, ba dimpotriva  :D  ). conditia necesara, dar nu si suficienta, pentru a deveni mare distribuitor, era sa cumperi intai un set de produse-minune pentru uz propriu si sa le utilizezi pentru a le putea recomanda cat mai convingator. "avem si pentru slabit, si pentru crestere in greutate". "ok, dar e o problema. eu sunt multumita cu greutatea mea. nu vreau nici sa slabesc, nici sa ma ingras". "nu-i nimic, avem si produse care va mentin la aceeasi greutate!"  :w00t:  ma costa numa' vreo doua salarii de rezident sa-mi mentin greutatea  :D

#5
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

 mianna, on Apr 13 2006, 22:10, said:

un pic off-topic (sau nu?  :rolleyes:  ):

acum cativa anisori buni am nimerit pe mana uneia care dorea nespus sa ma transforme in distribuitor herba-life (nu, nu-i fac reclama, ba dimpotriva  :D  ). conditia necesara, dar nu si suficienta, pentru a deveni mare distribuitor, era sa cumperi intai un set de produse-minune pentru uz propriu si sa le utilizezi pentru a le putea recomanda cat mai convingator. "avem si pentru slabit, si pentru crestere in greutate". "ok, dar e o problema. eu sunt multumita cu greutatea mea. nu vreau nici sa slabesc, nici sa ma ingras". "nu-i nimic, avem si produse care va mentin la aceeasi greutate!"  :w00t:  ma costa numa' vreo doua salarii de rezident sa-mi mentin greutatea  :D
Cred ca dupa atitia ani de "capitalism" te-ai lamurit ca astea sint tepe ca si retetele minune, vindecatorii, clarvazatorii si teleshopingul. :P

#6
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
Salutare!

Multumesc pentru raspunsurile voastre!

Eu cunosc cateva persoane care erau cam in aceeasi situatie ca a mea ( metabolism asemanator)  si au luat niste prafuri dintr-astea, au mers la sala si dupa o jumatate de an rezultatul era vizibil. Au pus aproximativ 7-10 kg.

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu ma bag chestii medicale..dar uite ce am facut eu: am slabit intr-o sesiune pana la 42 kg ( la 171 cm era chiar rau) de la 52 kg....niciodata nu reusisem sa ma ingras astfel incat chiar nu stiam ce sa fac..
Si intamplator am gasit solutia: lapte praf pentru bebelusi..de bun ce era mancam cu cutiile  :D , si nu numai ca am ajuns din nou la greutatea anterioara , dar am mai pus inca vre-o 10 kg  :blush: ( e ok in raport cu inaltimea)
au trecut 4 ani de atunci si ma mentin la aceeasi greutate, deci nu se pune problema unui dezechilibru metabolic..si crede-ma, laptele praf da dependenta, yammy... :)

#8
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
Heh  :)

E o idee buna, dar nu e mai sanatos laptele de vaca, adica cel de consum ? Mai ales ca acum sunt si cu arome de fructe  ^_^

maltese in cat timp ai revenit la greutatea anterioara ?

Edited by bogdanel2006, 21 April 2006 - 17:54.


#9
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
din cate stiam eu, prafurile asta au un dezavantaj: dupa ce incetezi sa le mai folosesti, corpul se "fleoscaieste" si toti "muschii" aia umflati in timp se vor face carpa. metoda de functionare e aceeasi ca si cea a stereoizilor.

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Poti incerca si varianta asta : iei prafuri "minune" pt slabit, si dupa ce slabesti vreo 3-4 kg, o sa pui triplu inapoi . Cam asa li se intampla celor care urmeaza aceste diete pt slabit , desi ei nu urmaresc sa mai adauge inca 7-8 kg .
:w00t:
Glumesc ! Mananca sanatos si e OK ! Atata timp cat te simti bine, ce rost are ?

#11
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

 bogdanel2006, on Apr 12 2006, 13:45, said:

Salutare tuturor!

Am si eu o dilema .

Sunt inalt de 1.95, vreo 63 kg,18 ani, metabolism rapid, etc.  si as vrea sa cresc putin in greutate .
Este recomandat sa folosesc prafuri din acestea pentru a creste in greutate ? Cum mi-ar putea afecta sanatatea un asemenea "tratament"?
Ce imi recomandati sa fac ?
Am incercat mai multe diete (mancam de 4-5 ori pe zi, mancaruri bogate in proteine si/sau grasimi, etc. ) dar fara rezultat. am fost si la sala vreo 5 luni dar prea mult nu m-a ajutat.
Ma gandeam sa ma reapuc de sala si sa iau in acelasi timp si proteine . Ar fi o idee buna ?

Multumesc anticipat!

Sunt sigur ca esti ectomorf si de aceea gresti greu in greutate.Cu o alimentatie bogata in proteine si carbo (si grasimi dar doar nesaturate) alaturi de exercitii pt masa musculara la sala si cu multa rabdare vei reusi sa cresti in greutate si chiar bine.
Cat despre prafuri...sunt bune suplimentele proteice care aduc un aport proteic la alimentatie.Un sportiv are nevoie de 2kg/kcorp pe zi..si daca ar lua aceste proteine doar din mancare si-ar obosi stomacul foarte mult.
Alimentatia este de baza oricum.Nu e vb ca mananci 4-5 mese,etc..iti trebuie un jurnal, un instructor bun la sala(mai bine citesti pe forumuri de specialitate, ca aceia de la sala nu au rabdare niciodata), 8-9 ore de somn pe zi...
Problema este mai complexa.Mai stiam eu un prieten tot asa slab si care zicea ca mananca de sparge si nu crestea...am stat la el o zi si am vazut ce manca el..o farfurie plina de cartofi prajiti cu carnati, salamuri,etc...
Proteinele ti le iei din : carne(pui, peste, vita), lapte, branza, oua.(nu soia ca nu contine toti aminoacizii esentiali)
Carbo : cartofi, orez, mazare, cereale,etc..
Grasimi : ulei de masline, seminte de in, alune braziliene.

Iar in leg cu antrenamentele..lucreaza exercitiile de baza cu greutati cat mai mari.

Cam asta ar fi pe scurt.bafta.

Edited by tau_xxx, 22 April 2006 - 12:55.


#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 bogdanel2006, on Apr 21 2006, 18:53, said:

Heh  :)

E o idee buna, dar nu e mai sanatos laptele de vaca, adica cel de consum ? Mai ales ca acum sunt si cu arome de fructe  ^_^

maltese in cat timp ai revenit la greutatea anterioara ?

cam 2 luni..
ziceam lapte praf pt ca e concentrat...si mai ales ala pt bebelusi

Edited by mufă, 24 April 2006 - 20:46.


#13
gogonel

gogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.03.2006
Salutare!

Eu frecventez o "sala de tras de fiare" si, cand salariul nu mi se duce pe altele, imi cumpar si proteine.
Carbohidrati, creatina, aminoacizi etc. nu am incercat. Steroizi... desi am vazut destule seringi in vestiar nu am incercat si nici nu ma intereseaza.

Referitor la intrebarea ta, raspunsul este da. Proteinele in combinatie cu exercitiile efectuate la sala ajuta la cresterea in masa.

Este adevarat insa ca atunci cand incetezi sa le mai iei "te poti duce  in jos".

Si mai nasol este faptul (aici spun din ce mi s-a intamplat mie), ca dupa cateva luni de absenta de la sala (dupa ce mersesem fara intrerupere aproape zilnic sau o data la doua -trei zile), masa musculara incepe sa se atrofieze si de obicei da o stare fizica neplacuta si la vedere si la cum te simti tu insuti.
Slabitul este implicit in cazul acesta.

Daca te apuci de "program" iti recomand in combinatie cu proteinele, mult lapte si multa carne de pui.

Edited by gogonel, 24 April 2006 - 21:34.


#14
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
@maltese
Ce intelegi prin "concentrat"?

@gogonel
Eu cred ca trebuie sa te mai documentez in legatura cu alimentatia daca tot "tragi de fiare".

Quote

Carbohidrati, creatina, aminoacizi etc. nu am incercat.
Eu nu cred ca nu ai incercat carbohidrati pentru ca altfel nu ai fi avut energie nici sa te ridici din pat.
Creatina este o substanta care se gaseste in mod natural in muschi.Numele stiintific este acid metil guanidin-acetic.Prin alimentatie nu prea poti asigura necesarul zilnic si de obicei se iau cam 5g pe zi.
Iar aminoacizii sunt rezultatul descompunerii proteinelor in organism (nu stiu daca exprimarea e cea mai reusita, poate ma ajuta ana_karr).Orice proteina se descompune in aminoacizi.

Quote

Este adevarat insa ca atunci cand incetezi sa le mai iei "te poti duce in jos".
Organismul tine muschii atat timp cat ii hranesti.Daca incetezi sa asiguri necesarul de proteine zilnic, corpul isi da seama ca el nu are nevoie de muschi mari si bineinteles ca revine in starea cea mai confortabila lui.(Nu ai nevoie de bicepsi mari de exemplu pt munca de birou).Pur si simplu se adapteaza.

Quote

Si mai nasol este faptul (aici spun din ce mi s-a intamplat mie), ca dupa cateva luni de absenta de la sala (dupa ce mersesem fara intrerupere aproape zilnic sau o data la doua -trei zile), masa musculara incepe sa se atrofieze si de obicei da o stare fizica neplacuta si la vedere si la cum te simti tu insuti.
Dupa cum spuneam mai sus, organismul se adapteaza.Nu este bine sa te duci zilnic, muschii au nevoie de odihna pentru a creste.Nu stiu daca atrofiere e cuvantul cel mai reusit si oricum mi se pare normal sa nu te simti bine cand revii la o viata fara sport.

Quote

Daca te apuci de "program" iti recomand in combinatie cu proteinele, mult lapte si multa carne de pui.
Omul poate e intolerant la lactoza..fiecare program de alimentatie trebuie sa fie personalizat.Eu recomand multa mancare si, daca ai bani...proteina din zer dupa antrenament si dimineata (asimilare rapida) si cea din caseinat inainte de culcare (asimilare lenta, necesara in timpul somnului).

Bineinteles un complex de vitamine si minerale este indispensabil.Recomand Spa Pak de la Universal, ieftin si bun.

#15
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
Va multumesc pentru raspunsuri, mi-ati dat de gandit. :)

Termin cu bacu si ma duc la sala . Daca voi lua sau nu "prafuri magice" ... ma mai gandesc . Pana atunci incerc sa ma las si de fumat .

Toate cele bune!

#16
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
iti recomand un "carcalete" foarte eficient:lapte de vaca+lapte praf+2 albusuri de ou+banana+miere.e super proteic si in plus natural.asta o bei de 3 ori pe zi plus recomandarea de selectare a mancarii care ti-a fost facuta mai sus si cu un program facut pt tine de tras de fiare si e imposibil sa nu iei in greutate.pt un sfat cat mai avizat sunt medici sportivi care iti pot spune mai bine cum sta treaba.

#17
diete

diete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2006
un singur lucru iti pot recomanda: abandoneaza total ideea prafurilor magice, diete minune, combinatii revolutionare de carbonustiuce ... nu vei face decat sa-ti dereglezi echilibrul hormonal, iar asta sper ca stii ce inseamna ...  :cursing:

#18
andreasiii

andreasiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2006
Salutare !! ViZAVI DE PRAFURI D'ASTEA cum ziceati voi.....Va rog cand sinteti interesati de ceva sa rumegati bine un subiect si sa va informati corect de tot!!!  Deci.....Corpul cand il antrenezi (sala),il supui unei agresiuni mai mari decat de obicei, fortandu-l se produc mici rupturi in muschi care au nevoie de refacere.Aceste tesuturi pentru a se reface au nevoie de material plastic(proteina), iar daca nu va alimentati corect se va reface superficial!! Daca va alimentati corect si consumati si proteine ceea ce este normal deoarece din mancare nu putem obtine absolut totul necesar, acele tesuturi se vor repara si vor deveni mai mari pentru a rezista unei noi agresiuni (in cazul nostru ,SALA).Mergand la antrenamente si solicitandu-l mereu, muschii cresc sa reziste noilor solicitari !! e atat de simplu!!!

Si Flescaiala......e evidenta?!!!!

Daca muschii numai sint solicitati, deci nu folosesti acele tesuturi (muschi) ele se vor autodegrada, deoarece trebuie alimentate permanent cu oxigen si sange, iar daca corpul nostru nu mai este stresat de antrenamente....evident se va scapa de ele....practic se canibalizeaza tesuturile...deci muschi dispar....ce e in plus...

Pielea este intinsa cand e muschiul mare.....iar cand isi revine la normal in lipsa antrenamentului , pielea nu se va retrage odata cu el....deci flescaiala !!! E atat de simplu nu va mai mirati ATATA !!! Si un motor merge pana cand ii dai benzina......si ulei bun...deci daca nu faci antrenamente nu te astepta la nimic bun!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate