Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pisici pline de purici

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020
Ma confrunt si eu cu o problema de la inceputul anului si am mare nevoie de ajutor.

Am 2 pisici de apartament care sunt absolut pline de purici, sa nu mai zic tot apartamentul, le am dat pana acum cu antipoux md fiindca am inteles ca e bun dar nu vad nici o diferenta ba din contra parca sunt mai multi.

Se scarpina nonstop, nu stiu ce sa mai fac, le am luat zgarda Bolfo dar imi e frica sa le o pun fiindca au rani in jurul gatului.

Am incercat sa le pieptam cu un pieptene special, am luat o gramada de purici de pe ele dar tot degeaba. Baie nu am cum sa le fac ca nu vor sa stea.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Daca ai infectie generala in aprtament nu o sa ajute antipoux, ala e doar un repelant, trebuie solutie serioasa dupa o baie antipurici si trebuie cumva sa scapi de ouale si puricii din casa. Daca nu... se refac imediat.
Asa se intampla cand ignori problema si faci colonie. Daca tratai serios nu apucau sa faca atatia.

Edited by andreic, 26 May 2023 - 00:42.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,897
  • Înscris: 02.08.2021
Ia Advantage de la Bayer.
Eventual si zgarzile alea Foresto.
Dar daca nu le faci baie cam greu sa scapi de purici doar cu solutiile astea.
Unde stau ele de obicei sa dai cu Taifun/SuperKiller. Daca nu chiar in tot apartamentul. Se face solutie intr-un bidon de spalat geamuri. Foarte multa lume fuge de insecticidele astea, eu va spun ca nu sunt problematice atat timp cat le folosim conform indicatiilor producatorului.
Dar sa nu dai cu Super killer/Taifun pe pisici. In niciun caz.

Puricii sunt destul de smecheri, de regula stau in jurul gurii/gatului.

Edited by Valy_User, 26 May 2023 - 00:51.


#4
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 30.12.2012
Am o problema oarecum similara cu pisica si nu scapa de purici cu orice ii dadeam pana am gasit un veterinar care a zis sa ii dau cu Vectra Felis si a functionat. Este cam scump Vectra Felis dar a facut treaba buna.

#5
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.03.2008
Stronghold plus. Conține Ivermectina. Cele mai multe antiparazitare conțin Fipronil la care purecii au căpătat in timp rezistența, lucru confirmat și de veterinarii de la mine din oraș.
Un exemplu ar fi Parakill, ieftin, bun, produs in România, dar care din păcate nu mai e eficient.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Este foarte ciudat, cand eram copil am avut mereu pisici, erau semi-tomberoneze, traiau in fata blocului si cand voiau in apartament miorlaiau si le deschideam usa, intrau in casa, etajul 1. Pe timpul lui Ceausescu nu aveai solutii de purici, mai sarea cate unul pe mine dar niciodata n-a fost ceva exagerat, puricii stateau pe pisica.

#7
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 30.12.2012

 crisalexe, on 26 mai 2023 - 06:08, said:

Cele mai multe antiparazitare conțin Fipronil la care purecii au căpătat in timp rezistența, lucru confirmat și de veterinarii de la mine din oraș.
Exact la fel a fost si cazul la mine. Bine de stiut ca exista si altceva in afara de Vectra Felis.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
pe langa cele spuse de colegi, strapeste covoarele cu solutie de Scabatox. ouale traiesc 14 zile in/pe covor.
faci o dezinsectie la fiecare 7 zile, de minim 3 ori. abia atunci vei vedea diferente semnificative!

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pisicile spalate cu sampon special (vezi la vet).

Dar, la fel de important, tre sa rezolvi si apartamentul... Iti iei un Airbnb o saptamana si chemi deratizarea.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am avut acum 2 ani invazie de purici in casa! Rau de tot!

Am rezolvat cu fiole de Neostomosan, 1 fiola dizolvata in 750ml apa (am folosit un recipient din ala cu fas in care fusese solutie de spalat geamurile), dat peste tot, inclusiv pe pereti, cam 1m de la podea. Zilnic dadeam cu solutia, in primele 2-3 zile chiar de 2x/zi. Canapele, perdele, asternuturi, haine, tot ce era la vedere. In dulapuri nu ajunsesera, din fericire Posted Image!

In max 7 zile am scapat de purici.

Partea buna e ca nu miroase (fiola in sine miroase a gaz, dar diluata are doar un usor iz)

SIgur ca si pisicilor le-am da cu ceva, parca Vectra?

daca nu cumva au schimbat formula fiolelor astora, ti le recomand, rezolvi sigur cu ele! Daca ai suprafata mai mare, cumpara u vermorel de 5l, bagi 5 fiole, chiar 6, si in 15 min fasai toata casa

LE: ranile din zona gatului nu cumva sa fe de la altceva. Desi pot aparea iritatii la nivelul pielii (blana cazuta) si de la purici. Am avut un caine care patea asa

Edited by irina2014, 26 May 2023 - 09:59.


#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 irina2014, on 26 mai 2023 - 09:54, said:

LE: ranile din zona gatului nu cumva sa fe de la altceva. Desi pot aparea iritatii la nivelul pielii (blana cazuta) si de la purici. Am avut un caine care patea asa
Ranile de la gat sunt 100% reactie alergica la zgarda antipureci. Am patit asta la o pisica, si inca cu zgarda scumpa, "bio".
Pentru deparazitare interne, solutie Frontline la pipete de plastic. Pentru apartament intrebi la veterinar de solutii non toxice care se dizolva in apa si pulverizezi tot ce e textil, lasi sa actioneze si apoi aspiri bine.

 Lex404, on 26 mai 2023 - 09:48, said:

Iti iei un Airbnb o saptamana si chemi deratizarea.
Omul a spus ca ar avea purici, nu sobolani.

Edited by tomcatsk8, 26 May 2023 - 10:24.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 tomcatsk8, on 26 mai 2023 - 10:25, said:


Omul a spus ca ar avea purici, nu sobolani.

Pai mai rau, macar sobolanii ii vezi cu ochiul liber, purecii o sa se ascunda in covoare/ lenjerie/ dulapuri/ haine peste tot si stau linistiti. Purecii pot sta pana la doua saptamani fara mancare...

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Nu mai bine tratezi cauza si nu efectul?

Degeaba terorizezi 'victimele' cu tot felul de chimicale (daunatoare sau nu), daca nu reusesti sa extirpi sursa de contaminare.

Pisicile le tratezi o data si apoi le bagi in carantina timp de doua saptamani, cat iti ia sa scapi si de 'molima'.

#14
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Lex404, on 26 mai 2023 - 10:34, said:

Pai mai rau, macar sobolanii ii vezi cu ochiul liber, purecii o sa se ascunda in covoare/ lenjerie/ dulapuri/ haine peste tot si stau linistiti. Purecii pot sta pana la doua saptamani fara mancare...
Adevarat, insa daca chemi deratizarea ei vor instala capcane pentru rozatoare iar puricii sunt mult prea mici ca sa poata fi prinsi cu acele capcane, poate dezinsectia ar fi mai potrivita...

Edited by tomcatsk8, 26 May 2023 - 10:59.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 Valy_User, on 26 mai 2023 - 00:43, said:

...Puricii sunt destul de smecheri, de regula stau in jurul gurii/gatului.
Sunt mai smecheri de atat, se plimba pe toata pisica Posted Image

Oricum intai baie la pisici + depurificat tot apartamentul, si trebuie reluat in 2 saptamani iar.
Cum s-a zis nu trebuia lasata situatia asa mult, acum trebuie masuri serioase... atentie sa nu otravesti pisicile.

Edited by sirgoofy, 26 May 2023 - 12:19.


#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Purecii rezista si luni de zile fara papica. Se inmultesc teribil de repede cand dau de cald/papa. Cauta aici sau la un veterinar.  https://www.petmart....are-pisici.html

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

 tomcatsk8, on 26 mai 2023 - 07:24, said:

Este foarte ciudat, cand eram copil am avut mereu pisici, erau semi-tomberoneze, traiau in fata blocului si cand voiau in apartament miorlaiau si le deschideam usa, intrau in casa, etajul 1. Pe timpul lui Ceausescu nu aveai solutii de purici, mai sarea cate unul pe mine dar niciodata n-a fost ceva exagerat, puricii stateau pe pisica.
Pe timpul lui Ceausescu le dadeam cu DDT si sareau purecii de pe pisici ca paiele din combina!
Initiator, tu trebuie sa dai prin tot apartamentul cu repelent antipureci altfel esti mancat ...
as incerca ceva de la Bayer

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 richi_e, on 26 mai 2023 - 08:11, said:

pe langa cele spuse de colegi, strapeste covoarele cu solutie de Scabatox. ouale traiesc 14 zile in/pe covor.
faci o dezinsectie la fiecare 7 zile, de minim 3 ori. abia atunci vei vedea diferente semnificative!
Side question: ce meserie aveti, fratilor, de va permiteti asa concediu de... despaduchere? :D

Doar invidia ma face sa intreb, stiu...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate