Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Epilator Sanitas IPL 200

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Sotia detine epilatorul ipl din subiect. Astazi a incercat sa il utilizeze, dupa conectarea la retea prin alimentatorului lui a constatat ca nu functioneaza. Se aprind doua leduri, unul care care arata ca este activ, intermintent, si cel care ar trebui sa indice ca poate fi folosit, dar acesta din urma se stinge dupa 2 secunde.

L-am desfacut sa ii analizez componentele si am constatat ca LD1117AG  3AOWKTE (gasit pe net ca fiind regulator de tensiune) este deteriorat (puscat).
Daca as incerca sa ii inlocuiesc componenta mentionata, credeti ca merita efortul? As putea sa pun ceva inlocuitor? Pe aliexpress nu am gasit modelul exact.

Notiunile mele de baza in ale electronicii sunt mici (nu le consider de baza), am pistol de lipit, am mai reparat una alta.

Prima data prefer sa repar si dupa sa cumpar ceva nou. Exemplu la care am reusit, am o camera IP  in camera copilului (cumparata de pe aliexpress). Intr-o zi a cazut de pe dulap (camera) iar mufa micro usb de alimentare s-a rupt de pe placa. Inainte sa cumpar alta camera ip noua am incercat sa o repar, am avut si flux din acela modern iar cu pistolul de lipit am reusit sa reatasez mufa micro usb iar acum camera ip inca este functionala.

Multumesc,

Attached Files


Edited by crazyalex86, 25 May 2023 - 21:04.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu sunt adeptul repararii. E o activitate relaxanta. De meritat.. depinde de timpul pe care-l consideri pierdut, sau castigat(invatand ceva).

Cred ca poate fi inlocuit si cu un regulator liniar 78XX, dar mai trebuie sa sapi sa vezi ce tensiune reguleaza si din ce tensiune. Daca diferenta dintre ele e de minim 2 V, ar trebui sa mearga si 78XX. Orignalul e low drpoput, care permite si diferente mai mici.
Sau un LM317, desi astua ii trebuie un dropout ceva mai mare. Trebuie vazut exact.
Problema reala e ca ala n-a puscat degeaba. Probabil ca ai un scurt dupa el. Un capacitor, ceva. Banuiesc ca regulatorul ala alimenteaza componente digitale de putere mica.
Pentru a gasi scurtul, poti folosi metoda getodaca. Inserezi curent si vezi ce se incalzeste (sau bubuie mai departe) Insa iti trebuie ceva scule. Altfel, prin tatonare.

Dar integratul ala e unul generic. Probabil ca exista o droaie de clone chinezesti, daca esti dispus sa astepti dupa aliexpress.

#3
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Nu am probleme sa astept comanda de pe ali.
Nu am alte scule. Nu am observat alte componente cu probleme.
Condensatorii par ok. Inclusiv la lipituri. Cel de 450 v l-am descarcat prin scurcircuit, a facut poc si scanteia specifica.

Edited by crazyalex86, 25 May 2023 - 21:51.


#4
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Nu mai pot edita, am vorbit cu un chinez pe ali, el mi-a dat acest link pentru 1.2 volti. Oare o fi acesta?

#5
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Înainte de al doilea cod mai este un caracter. Chinezul spune că este 3. Deci voltajul ar fi 3.3.

Attached Files


Edited by crazyalex86, 25 May 2023 - 22:27.


#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Este un stabilizator de 3 volti.
Gasesti la TME.
Cod  LDL1117S3OR
0.97 bani bucata .
Comanda minima 5 bucati.

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
O mica rectificare.
0.97 lei per bucata.

#8
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Am comandat 5 bucati, revin cu update dupa ce primesc comanda si schimb componenta.

Multumesc,

#9
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
nu prea vad unde e puscat, masurat nu mai da tensiune sau de ce e puscat?

s-ar vedea niste flux pe corpul lui

#10
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Pai daca si tu te uiti la poza..
Crazyalex86 spune ca a "analizat".
Sper ca nu cu ochii, sau dupa miros, ci cu un analizor ceva, m-as multumi si cu indicatiile unui multimetru de 15 ron.
Sau un led..ceva, orice indica o tensiune, ochi magic.

Edited by alecsino1, 04 June 2023 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate