Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Invazie de limacsi (slugs)

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
denicexx

denicexx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.08.2016
Nu stiu daca si la voi este asa dar la mine seara cand ies din casa vad plin de limacsi prin curte.
De obicei las usa deschisa ca am plasa de tantari dar imi intra in casa pe sub usa.
E foarte gretos si cred ca ceva nu e ok ca niciodata nu am vazut atatia

Edited by althea, 26 May 2023 - 07:07.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/33706/33705270/images/res_07b9d18992c6111e54c2b03f709160a0.jpg?width=450&height=450&hash=C9555EE27FEECD166F4A9A412998283C - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pune pe pamant in jurul casei, in gradina samd... e moluscocid bio, Agrosan B. 32,73 Lei la emag.

Edited by andreic, 25 May 2023 - 01:40.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am folosit cu succes Agrosan B.

Merge si niste bere, dar nu le da si tu Noroc, pune o bere sa nu creada aia ca au intrat in gradina la ultimul sarac.

 denicexx, on 24 mai 2023 - 23:09, said:

Nu stiu daca si la voi este asa dar la mine seara cand ies din casa vad plin de slugi prin curte.
De obicei las usa deschisa ca am plasa de tantari dar imi intra slugi in casa pe sub usa.

La mine slugile au plecat singure dupa ce nu le-am mai platit.

Edited by george_alexandru, 25 May 2023 - 07:26.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UnQehZKW1Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ke-Wd9d2Woo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WUz527et-gg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 25 May 2023 - 07:35.


#5
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
trei patru gaini si ai rezolvat repede si eco-friendly

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 denicexx, on 24 mai 2023 - 23:09, said:

Nu stiu daca si la voi este asa dar la mine seara cand ies din casa vad plin de slugi prin curte.
De obicei las usa deschisa ca am plasa de tantari dar imi intra slugi in casa pe sub usa.
E foarte gretos si cred ca ceva nu e ok ca niciodata nu am vazut atatia
Pune sare la pragul usii, si ii vei gasi gata morti. Sarea scoate apa din iei, mor instant cum dau de ea.

#7
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 denicexx, on 24 mai 2023 - 23:09, said:

Nu stiu daca si la voi este asa dar la mine seara cand ies din casa vad plin de slugi prin curte.
De obicei las usa deschisa ca am plasa de tantari dar imi intra slugi in casa pe sub usa.
E foarte gretos si cred ca ceva nu e ok ca niciodata nu am vazut atatia
Da cu sare pe unde nu vrei sa treaca si nu vor trece, deoarece sarea ii omoara. Cand simt ca au dat de sare, pleaca.

#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca ai asa multi poti sa ii gatesti. Sunt multe retete pe internet. S-a descoperit ca in zonele unde se consuma melci exista de 8 ori mai putine cazuri de boli de oase, artroza , fracturi, etc

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 tiestodj20, on 25 mai 2023 - 10:06, said:

Da cu sare pe unde nu vrei sa treaca si nu vor trece, deoarece sarea ii omoara. Cand simt ca au dat de sare, pleaca.
Nimic nu merge ca o solutie chimica ieftina serioasa... nu exista scurtaturi cand vrei calitate. Si nu e vorba doar de melcii mari fara casa dar sunt si o gramada de melci inci care mananca flori si plante care trebuei "tratati" daca vrei o casa si curte curata.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Zatul de cafea ii tine departe. Folosesc pentru a proteja leusteanul de limaxi.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
A pus sotia dinastea pe la flori fara niciun efect. Mai mult e bun de ingarsamant si incurajeaza molustele.

Edited by andreic, 25 May 2023 - 11:44.


#12
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Nu v-ati mai saturat de comentariile pe langa subiect? Doua pagini pline de nimic. Vreti sa demonstrati ceva?

 denicexx, on 24 mai 2023 - 23:09, said:

Nu stiu daca si la voi este asa dar la mine seara cand ies din casa vad plin de slugi prin curte.
De obicei las usa deschisa ca am plasa de tantari dar imi intra slugi in casa pe sub usa.
E foarte gretos si cred ca ceva nu e ok ca niciodata nu am vazut atatia
Gasesti la magazinele de bricolaj granule pe care le pui ca bariera. Cred ca mai exista solutii gen var ca bariera sau: seara, intr-o farfurie intinsa de unica folosinta pui bere. Limacsii sunt atrasi de bere, vor intra in lichid si vor muri acolo. Dimineata ii arunci, seara repeti. Farfuria o pui usor in adancime, buza ei trebuie sa atinga pamantul ca ei sa se poata urca. Dar atentie daca ai caine, cred (?!) ca poate fii atras si el de aceasta.

Eu, avand curtea micuta, merg pe granulele din comert ca bariera. Nu am testat capcana cu bere, dar multi o recomanda.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Daca ai animale nu poti folosi granulele alea, catelusa mea a gasit punga si a mancat din ea si ca rezultat am stat jumatate de zi cu ea la veterinar pt perfuzii, am crezut ca moare.

Sarea este cea mai buna, daca nu ma crezi presara niste sare peun limax sa vezi ce se intampla. Nu trebuie sa te otravesti cand ai solutii 100% sigure si prietenoase cu mediul.

#14
denicexx

denicexx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.08.2016
Am un butoi plin cu sare daca il imprasti peste toata curtea mor toti pentru totdeauna ?

#15
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 unknown_35, on 25 mai 2023 - 14:13, said:

Daca ai animale nu poti folosi granulele alea, catelusa mea a gasit punga si a mancat din ea si ca rezultat am stat jumatate de zi cu ea la veterinar pt perfuzii, am crezut ca moare.

Sarea este cea mai buna, daca nu ma crezi presara niste sare peun limax sa vezi ce se intampla. Nu trebuie sa te otravesti cand ai solutii 100% sigure si prietenoase cu mediul.
Ok. Mai poate cineva sa confirme ca sunt atrasi cainii de aceste granule? Sau scrie ceva pe ele? Adica... sunt caini care mananca si sosete, dar pe al meu nu-l intereseaza. Pe produsul postat de andreic scrie ca nu este daunator animalelor.

 denicexx, on 25 mai 2023 - 14:58, said:

Am un butoi plin cu sare daca il imprasti peste toata curtea mor toti pentru totdeauna ?
Da, si plantele.
Atentie cu sarea pe langa plante! Si la fel, pe langa caini. Sarea in exces este daunatoare pentru acestia.

#16
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

 denicexx, on 25 mai 2023 - 14:58, said:

Am un butoi plin cu sare daca il imprasti peste toata curtea mor toti pentru totdeauna ?
Pana la prima ploaie, dar nu stiu cum se impaca gazonul cu sarea .... scapi de dracu si de tac'so

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

 marius2k, on 25 mai 2023 - 15:08, said:


Pana la prima ploaie, dar nu stiu cum se impaca gazonul cu sarea .... scapi de dracu si de tac'so

Granulele alea albastre rezistă la ploaie și nici nu omoară gazonul. O alternativa mult mai bună față de sare.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005
Sarea are niste dezavantaje, pentru plante e cam toxica, iar daca ploua, s-a dus.

Si chestia e ca limacsii ies cam cand ploua, nu cand e uscat si cald.

 george_alexandru, on 25 mai 2023 - 15:14, said:

Granulele alea albastre rezistă la ploaie și nici nu omoară gazonul. O alternativa mult mai bună față de sare.

Numai ca per total pot fi si mai toxice, depinde ce contin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate