Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum îndepărtez de pe un perete vopsit cu lavabil, o pată de vopsea pt metal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022
Se dă următoarea ecuație:
- perete proaspăt vopsit cu lavabil de la Savana (d-ăla cu "Ultra Rezist");
- venit "meseriașii" să aducă o somieră cu cadru metalic vopsit în negru (habar n-am dacă a fost somiera a fost vopsită cu vopsea pe baza de ulei sau de apă, cert e că se ia destul de ușor dacă intră în contact cu alte suprafețe solide, ba chiar mi-a murdărit puțin și salteaua!);
- "meseriașii" făcut "poc" cu somiera de perete, rămas pată neagră pe peretele proaspăt vopsit cu lavabil.
- încercat eu să curăț pata de vopsea neagră de pe perete, prin frecare cu un șervețel umed... constatat că nu iese deloc, ba chiar doar am întins puțin negreala...

Atașez poza cu pata (pata neagră are vreo 3-4 cm diametru + încă o pată mai micuță mai jos), peretele este alb-alb-imaculat doar că telefonul a sub-expus fotografia și în poza de mai jos pare mult mai închis la culoare:

[ https://i.postimg.cc/DZbCbPn0/IMG-20230524-115954-CROP1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum scot pata de pe perete? Există vreo metodă mai bună decât ce mi-am imaginat eu că poate ar merge, respectiv dat cu șmirghel până răzuiesc pata de vopsea neagră, apoi vopsit peste cu lavabilă? Adică dacă există ceva soluție/solvenți care să îndepărteze doar vopseaua pt metal dar fără să afecteze vopseaua lavabila de pe perete?

Mulțumesc!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Orice solutie minune de curatat vopseaua va ajunge sa se infiltreze in vopseaua lavabila si va face o pata neagra si mai mare. In acest moment vopseaua e doar la suprafata si se poate razui cu smirghel.

#3
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Hartie abraziva de la 120 in sus , vezi cum iese , daca iti place lasi asa, daca nu, revopsesti. Indiferent ce ai face oricum se va vedea daca nu vopsesti tot peretele/toata camera 😁. Important e sa iti placa rezultatul. Urmeaza si altele , oricum, nu te stresa ! :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as fi mai ingrijorat de somiera.
Peretele se repara usor, mai ales ca e proaspat vopsit.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cel mai simplu este sa dai peste pata cu aceeasi lavabila.

Daca e proaspat vopsita camera nu se va vedea diferenta.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă mai ai lavabila din aia s-ar putea sa ai noroc și sa nu se vadă.
Eu am retușat în mod regulat zone murdare, noroc ca am găsit vreun kil din lavabila respectivă de cand s-a terminat blocul si s-a împărțit ce a mai ramas din materiale (e un bej-somon, nu alba) și de fiecare dată a ieșit ca noua. E adevărat, nu pete de vopsea ci zone cu jeg gen frecat cu hainele la intrare ori în jurul intrerupatoarelor.

#7
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007

 bogdan_o, on 24 mai 2023 - 12:14, said:

Salut

Cel mai simplu este sa dai peste pata cu aceeasi lavabila.

Daca e proaspat vopsita camera nu se va vedea diferenta.

Esti sigur? Ai o poza , te rog unde ai facut o reparatie , dupa ce s-a uscat stratul precedent? Nu se vede, sau nu vrei tu sa vezi :)

#8
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022

 Dodo03, on 24 mai 2023 - 11:55, said:

Hartie abraziva de la 120 in sus , vezi cum iese , daca iti place lasi asa, daca nu, revopsesti. Indiferent ce ai face oricum se va vedea daca nu vopsesti tot peretele/toata camera ��. Important e sa iti placa rezultatul. ***

120 să înțeleg că e mai "grosier" așea, iar să zicem că un 200 ar fi "mai fin" ?

 Dodo03, on 24 mai 2023 - 11:55, said:

*** Urmeaza si altele , oricum, nu te stresa ! Posted Image

... pe principiul ăsta ce rost mai are să faci curat prin casă că oricum iar se face mizerie.

 bogdan_o, on 24 mai 2023 - 12:14, said:

Salut

Cel mai simplu este sa dai peste pata cu aceeasi lavabila.

Daca e proaspat vopsita camera nu se va vedea diferenta.

Mi-e puțin frică să nu se "înmoaie" pata neagră și să se "amestece" cu lavabilul alb proaspăt-umed și să iasă un gri-murdar...

Mulțumesc pentru sfaturile și ideile de până acum! Doar încerc să găsesc cea mai buna soluție, nu sunt constructor/zugrav de meserie.

Edited by althea, 24 May 2023 - 13:02.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu as incerca cu un burete de-ala minune de curatat peretii. am vazut ca asta folosesc prin hoteluri, am incercat si acasa si am fost foarte multumit de rezultat. ce-i drept nu pe pete asa mari si mai ales asa negre…

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 05.04.2005

 Dodo03, on 24 mai 2023 - 12:22, said:

Esti sigur? Ai o poza , te rog unde ai facut o reparatie , dupa ce s-a uscat stratul precedent? Nu se vede, sau nu vrei tu sa vezi Posted Image

Salut

Da, 100% sigur. Nu mi-a dat prin cap sa pozez peretii inainte/dupa reparatie. Ca sa reformulez: nu vad eu Posted Image.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Orice vopsea "dificila" de pe perete se poate indeparta lejer cu spaclu, sau alt obiect ce indeparteaza stratul suport.

Plus reparatiile aferente.

Edited by keta, 24 May 2023 - 13:15.


#12
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022

 keta, on 24 mai 2023 - 13:14, said:

Orice vopsea "dificila" de pe perete se poate indeparta lejer cu spaclu, sau alt obiect ce indeparteaza stratul suport.

Plus reparatiile aferente.

Șpaclu vs Șmirghel? (Ma refer pentru îndepărtat pata de vopsea neagră).Care ar fi "unealta" mai bună?

Edited by bitplay, 24 May 2023 - 13:18.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti incerca cu smirghel pentru inceput si daca vopseaua a penetrat mai adanc atunci aplici cu spaclu.
Va trebui un get de reparare / finisare apoi.

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Poti incepe cu 120 - mai grosier- si poti apoi incerca si mai fin, spre 200, dar din poza nu pare extra fin - 120 e " standard " pentru slefuit gletul de finisaj . Nu folosi spaclul, o sa zgarii suprafata si apoi mai repari doar cu glet , nu merita! Nici eu nu sunt de meserie dar la ce " meseriasi" avem ...
O sa se vada doar o suprafata neuniforma...atat tot si cand vopsesti incerci sa blend- uiesti cu ce este deja , straturi cat mai subtiri si vopseau nu foarte groasa . Astepti sa se usuce...si apoi repeti daca e nevoie.

#15
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 17.10.2003
Referitor la buretele minune, unele pete merg, altele nu.
Eu am reușit sa șterg urme de la frecat o cutie de lemn de exemplu, dar n-am putut sa șterg niște stropi, probabil au penetrat mai adânc în vopsea.
Plus ca intr-un loc unde am frecat mai apăsat am realizat o gaura în vopsea.

Oricum eu țin bureții pentru curățat parbrizul la mașină.

Edited by akeem, 24 May 2023 - 14:01.


#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
da, eu am folosit buretii in zone unde lavabila a fost frecata cu haine, incaltaminte, cutii de carton sau ce naiba altceva mai dau de pereti. chiar am fost multumit.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Incearca cu "burete magic", functioneaza incredibil de bine. Neaparat sa-l uzi si sa-l storci inainte.
Daca nu e ok, da cu lavabila peste. Nu se va vedea, cu conditia sa folosesti acelasi tip de trafalet.
Poti sa incerci si cu o pensula (eventual una mai mica, cu care sa acoperi doar zonele murdare), dar prin tamponare cu perii perpendiculari pe perete, daca vopsesti "normal" se va vedea cu siguranta.
Este posibil sa fie nevoie de mai multe straturi, dar lasa fiecare strat sa se usuce cateva ore.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Rschetezi cu smirghel sau un burete metalic - sa nu fie ude.
Dupa care cu un burete normal inmoi in vopseaua lavabila si tamponezi locul. Lasi sa se usuce si repeti. Va iesie aproape perfect - depinde de mana ta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate