Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cusca pentru pisici in curte!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,841
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt satul sa se tot intoarca pisicei raniti, loviti, otraviti. Sunt si pe majoritatea grupurilor de facebook despre pisicei, si acolo tot asa, pisicei calcati de masina, omorati, doar cei batrani si fara minte au impresia ca pisici trebuie sa fie liberi, in orase, ca asa au fost invatati ei la tara ca pisici trebuie sa fie liberi.
Unde mama lor sa fie liberi ca majoritatea au caini sau nu suporta animalele, ca le este frica de vreo boala, pureci, capuse etc...


Am nevoie de sfatul vostru, parerea voastra, poate experienta voastra, cum sa abordez problema.
Mai am pana sa fac subiectul pe Constructii, sau unde ar trebui sa-l fac, acum sunt in etapa de utilizator care este cu pisicul operat si-l tratez in cusca.

Cum sa abordez problema? Ma gandeam ori la ceva din lemn cu plasa? Ori sa cumpar ceva?
Si o sa le dau drumul si pe afara, prin curte, cand suntem acasa, dar este vorba in majoritatea timpului cand nu este nimenea acasa, sa nu mai stea plecati. Incercam sa prevenim ca ne-am saturat sa tot tratam, costa extrem de mult sa platesti ingrijirile medicale a unor pisicei.

Sunt pisicei adoptati, asa zisi "stapani" ai lor doreau sa-i arunce pe camp, sa-i puna in plase, sa-i abandoneze la capatul satului sau prin oras.

Ma gandeam la ceva cat patio:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C2_MGQloLck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 24 May 2023 - 08:43.


#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.rover.co...-make-your-own/

#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,795
  • Înscris: 13.08.2008
Si cand e frig afara ?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Ori pisica de casa care nu vede soarele niciodată, ori pisica de curte care își vede singura de treabă și hoinărește prin toată zona.

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.06.2017
In primul rand sa castrezi pisiceii altfel o sa ai nevoie de o cusca mult mai mare.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postvacantamijlocie, on 24 mai 2023 - 08:57, said:

Si cand e frig afara ?
Posted Image
E pisica, are blana si i se poate amenaja si o incinta care sa protejeze. In plus rolul catio e ca pisica sa aibe acces acolo si in casa cu o usita de pisici dupa cum doreste, nu sa stea in cusca la inchisoare.

Edited by tomcatsk8, 24 May 2023 - 09:01.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,841
  • Înscris: 30.11.2021

View Postvacantamijlocie, on 24 mai 2023 - 08:57, said:

Si cand e frig afara ?
Dorm intr-o camera.
Pisica are 2 ani si pisicelul 3 ani.

vacantamijlocie - Sunt sterilizati amandoi.


tomcatsk8 - Cam la asa ceva ma gandeam.

Nu este o solutie ok si ma asteptam sa fie persoane care sa comenteze ca trebuie tinuti liberi, ca asa scriu si pe grupurile alea, Doamne trecute de o anumita varsta care nu pricep ca in oras o pisica nu are ce cauta libera. Si tin discursul lor pana le calca cineva pisicul, moare otravit, pana apare acasa cu osul iesit pe afara.
Sau cum a aparut al meu, prins intr-un lat cu piciorul sfartecat si la operatie sau ce sa faci? Ca este pisicul tau, ori-l abandonezi in cel mai idiot si romanesc mod ori te duci cu el la veterinar si platestit totul.



dorin_2k  - La oras nu poti, sunt pe tot felul de grupuri de adoptie, de protectie a animalelor, in orasele, subiliniez orase, nu poti sa ai un pisici liber ca sunt tampiti care-i otravesc, chinuiesc, omoara.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,708
  • Înscris: 30.08.2006
Pisicile mele s-au nascut libere si traiesc libere. Nici nu au chef sa plece prea departe. Inafara de motani care au un teritoriu intins, pisicile nu se indeparteaza mai mult de 20m de proprietate.
Toti motanii mi-au murit pentru ca erau prea blanzii. Ultimul e foarte sperios si nu intentionez sa-l imblanzesc. Asta are sanse sa traiasca cel mai mult.
Nu cred ca in tot cartierul exista cineva care sa tina pisicile comune in custi.

Edited by Leo2006, 24 May 2023 - 09:12.


#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostLeo2006, on 24 mai 2023 - 09:04, said:

Pisicile mele s-au nascut libere si traiesc libere. Nici nu au chef sa plece prea departe. Inafara de motani care au un teritoriu intins, pisicile nu se indeparteaza mai mult de 20m de proprietate.
Si copii s-au nascut ca de la 6 ani sa vaneze cu tribul, insa in afara de copii de 6 ani din Bangladesh care cos tricouri Zara nu prea am auzit de prichindei la munca.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,841
  • Înscris: 30.11.2021

View Posttomcatsk8, on 24 mai 2023 - 09:00, said:

Posted Image
E pisica, are blana si i se poate amenaja si o incinta care sa protejeze. In plus rolul catio e ca pisica sa aibe acces acolo si in casa cu o usita de pisici dupa cum doreste, nu sa stea in cusca la inchisoare.
Cusca am, cusca mare.
Discutia este sa le construiesc sau sa platesc pe cineva sa le faca o musca calumea, poate o cusca sa mearga si peste bolta. Ceva din lemn sau metal.
Noaptea sunt inchisi, discutia este ziua, cand nu este nimenea acasa, sa fie inchisi. Or sa aiba umbra ca am foisor construit, deci nu or sa stea in soare.

Ca ma uitam la video postat si observai ca pun acoperis de policarbonat, poate este pe partea cu umbra de la casa dar am deja foisor facut, o portiune acoperita, umbrita, este vita de vie, adica nu or sa stea intr-o cusca intr-o zona unde nu este umbra, nu sunt feriti.

Va zic sincer ca m-am saturat, de cate ori au venit acasa otraviti, loviti, cu piciorsul tarat dupa el. Noaptea trecuta nu am dormit, am pansat pisicelul cum am putut eu, i-am pus rivanol, baneocin pudra, l-am pansat, l-am hranit si l-am pus in cusca.

Este si efectul emotional, ca te saturi, este usor sa zici sa mearga liberi, dar unde sa mearga liberi? Ca este oras, nu este ca la tara de ai spatiu de poti intoarce tirul, de zici ca la tara am ferma ca in Dalas, zici ca sunt texan.
La oras lumea este mult mai atenta, mult mai rea, cei care au copilasi gonesc pisicei si mai mult sa nu ia vreo boala.

Incerc sa zic ca nu au unde sa se duca pisicei aia.

#11
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 27.09.2016
Cred ca si o voliera de pasari de curte ar fi buna pentru cazare provizorie (nu permanenta ca nu cred ca le-ar placea pisoilor).

Ceva de genul asta: https://www.emag.ro/...5/pd/D5GGTFMBM/

Sunt mai multe versiuni functie de suprafata disponibila

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,289
  • Înscris: 31.07.2017
nu e mai simplu sa renuntati la activitatea asta egoista... ma intreb si eu daca planeta nu ar mai respira un pic fara animalele astea de companie fara numar.

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca vrei sa faci cum trebuie iti construiesti singur, lemn, plasa de sarma, acoperis din folie de gradina.

View Postkopac, on 24 mai 2023 - 10:01, said:

nu e mai simplu sa renuntati la activitatea asta egoista... ma intreb si eu daca planeta nu ar mai respira un pic fara animalele astea de companie fara numar.
Depinde, fiecare cu preferintele sale, mie imi plac pisicile, cainii mai putin, nu-mi plac tantarii dar prefer tantarii decat copii :D

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu ai putea sa pui plasa rabitz la foisor, si o usa simpla (dar incuiata, sa nu faca cineva vreo gluma proasta si sa o deschida, sa pierzi piscile), si sa le lasi acolo? Cu ladite, apa, mancare, umbra ar avea ....

Alta idee ar fi (poate s-a si spus deja) sa le faci un tarc ca o voliera, cu o cale de acces catre casa, cu ntrare pe un geam, ceva. Asta e complicat, deja.

Si eu m-am gandit la ceva asemanator, dar am renuntat pt ca am considerat la vremea respectiva ca mai mult le-ar face rau (pofta) sa stea cateva ore acolo, si apoi inchise in casa. Nu stiu cum ar fi fost mai bine, intre timp s-a schimbat configuratia si  nu mai stam la casa.

Edited by irina2014, 24 May 2023 - 10:35.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkopac, on 24 mai 2023 - 10:01, said:

nu e mai simplu sa renuntati la activitatea asta egoista... ma intreb si eu daca planeta nu ar mai respira un pic fara animalele astea de companie fara numar.

Nu mai ai ce face, tendinta capitalista este ca fiecare individ sa fie cat mai mult singur, sau in cel mai rau caz, in cerc restrans, in marea "familie" a companiei.
Iar oamenii au ajuns sa nu mai dea doi bani pe semenii lor, de aceiasi rasa. Din pacate, umanoizii, indiferent de varsta,nu-si mai cauta anturaj si prietenii intre cei de-un fel cu ei, asa ca-si amenajeaza adevarate menajerii in apartamentele de bloc, aia cretini si ceilalti, prin jurul caselor, de obicei case care au maximum 24 de metri patrati de teren.
Exista si exceptii, bineinteles.

Facand o comparatie cu ce a fost acum 10 ani, 20 de ani, 30 de ani, chiar 40 de ani sau mult, problema este mai mult decat concludenta in acest sens.

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Domnilor, ceva la subiect, o solutie, puteti sugera?

#17
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postirina2014, on 24 mai 2023 - 10:42, said:

Domnilor, ceva la subiect, o solutie, puteti sugera?
I-am sugerat deja, acum dezbatem realitatea, subiectul fiind "de ce e mai bine sa ai pisici decat copii" :D .

#18
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,289
  • Înscris: 31.07.2017

View Postirina2014, on 24 mai 2023 - 10:42, said:

Domnilor, ceva la subiect, o solutie, puteti sugera?


v-ati gandit la crescut copii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate