Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vindem apartamentele din cauza cutremurelor?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016
Sunt sigur ca majoritatea sunt mai rigizi, si nu prea isi schomba stilul de viata in functie de ce se intampla in jur ,totusi am vazut recent cutremurul in turcia,au mai fost in Tg Jiu si ieri a fost in Arad,
Am deja un apartament si ma gandeam poate sa mai cumpar ceva, dar cand vad ca in cateva secunde poate devenii o gramada de moloz parca ma pune putin pe ganduri .
Voi ce parere aveti?



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cred că există un continuum spațiu timp, nu se termină nimic niciodată.
Din cauza asta, mă" nu mă doare nici în brișcă, că nu vreau să pierd timpul inutil, cu drobul de sare.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Problema in Romania e ca multi si-au "renovat" in stil balcanic dupa cum ii taie capul:
Au inchis balcoanele (asa aberatie vezi doar in zona crepusculara a balcanilor) care au adaugat masa cladirii, si majoritatea nu au cine stie ce rezistenta anyway. O sa fie primele care cad la un 6.5
Au taiat peretii interiori, unii chiar si pe aia de sustinere
Au taiat peretii interiori, cat mai multi, ca sa se faca spatii comerciale la parter cat vezi cu ochii pacanele (spatiile comerciale la parter au fost o problema si in Turcia).

tldr, romanii si-au facut-o cu mana lor. E dezastru, arata complet dezolant blocurile din Romania. Unii cu balcoane inchise, altii nu. Unii cu geamuri de o culoare, altii alta. unii au izolarea roz, altii galbena, pura tiganie.

#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Sau nu ne lacomim la cateva sute de lei pe an si facem o asigurare a locuintei care sa includa si riscul distrugerii provocate de un cutremur. Preferabil la un asigurator mai sanatos gen Allianz care nu dispare peste noapte.

#5
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Traiesc in ambele tari in intervale de 1-2 ani depinzand de ce treaba am etc.

In primul rand, cutremurele din Romania nu prea se compara cu cele din Turcia. In turcia ai doua linii de falie intersectionate si un cutremur produce altul (ex cel din kahramanmaras a fost urmat de unu de 5.5 in istanbul). Cele din turcia sunt la suprafata rezultand in impact mai serios. Si calitatea constructiei are o diferenta enorma fata de aici. Tin minde cand eram mic scoteam scoici din peretii blocului pentru ca inlocuiau nisipul care trebuia sa fie bun pentru constructie cu cel de la plaja ca sa faca profit mai mare, coloane foarte mici etc. Se taie coloane la etajul de intrare ca sa faca supermarket / garaj nu stiu ce. Eu cand am venit prima oara in Romania m-am mirat de marimea coloanelor si de rezistenta. Cutremurele se intampla mult mai des in Turcia (approx de 2 ori pe ani in zona Istanbul) care produc crapaturi mici pana acela devin mari. Exista o mica dar importanta distanta intre vrancea si bucuresti. Fiecare cutremur mare (>6.0 richter) in zona Istanbul a avut epicentrul de maxim 50 de kilometri (duzce, sirkeci). Situatia voastra e foarte diferita de Turcia deci as spune sa nu panicati. Totusi ati putea alimenta panica aia ca sa cumparati imobiliare mai ieftin Posted Image

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 03.12.2021
Si mie imi este groaza de cutremur!  Practic ne vindem intre noi locuinte cu risc, sau stam in locuinte cu risc, crezand ca ne va ocoli ghinionul mereu.

De ex - nu as sta in ceva inalt cu magazine la parter.

Edited by the_blue_raven, 23 May 2023 - 22:25.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 ApostolulAndrei, on 23 mai 2023 - 22:13, said:

Sau nu ne lacomim la cateva sute de lei pe an si facem o asigurare a locuintei care sa includa si riscul distrugerii provocate de un cutremur. Preferabil la un asigurator mai sanatos gen Allianz care nu dispare peste noapte.
Sigur, asigurator sanatos. Toti sunt sanatosi la vremuri bune.
Cand e dezastru in mai despagubeste mama asiguratorilor.

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 Turcalet, on 23 mai 2023 - 22:14, said:

Traiesc in ambele tari in intervale de 1-2 ani depinzand de ce treaba am etc.

Sa amenajezi spatii comerciale eliminand pereti interiori!?

[ https://i.postimg.cc/pLBWCDnz/Smile-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 crocko.dilul, on 23 mai 2023 - 22:27, said:

Sigur, asigurator sanatos. Toti sunt sanatosi la vremuri bune.
Cand e dezastru in mai despagubeste mama asiguratorilor.

Partial de acord cu ce zici, dar cred ca daca e sa fie groasa in Romania un asigurator international are sanse mai bune sa iti dea ceva comparativ cu astia autohtoni.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Romanul se crede destept. De aici si majoritatea problemelor.

Imi aduc aminte ca erau ceva probleme cu canalizarea in bloc, ma duc pana la un vecin... pur si simplu eliminase un perete.

Un alt vecin a eliminat aerisirea din baie, aia care trece intre etaje, ca era mai fain.
A daramat geamul, fereastra de la balcon, a facut un fel de grinda din rigips cu spoturi.

Deci cred ca in orice ai locui, romanul trebuie sa faca pe desteptul si sa zica... ce? Proiect? Autorizatie? Lasa ca merge si fara.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 MindArchitect, on 23 mai 2023 - 22:36, said:

Un alt vecin a eliminat aerisirea din baie, aia care trece intre etaje, ca era mai fain.
A daramat geamul, fereastra de la balcon, a facut un fel de grinda din rigips cu spoturi.
Super.
Grinda aia o sa ramana ultima in picioare, in caz de cutremur. Posted Image

Si eu stiu caz cand omul a cumparat un apartament in Oradea, clar ca deja era "largit", si avea in mijlocul bucatariei un stalp ramas. Tot zicea ca vrea sa-l darame, ca era nasol cu el langa masa.

Pana la urma s-a dovedit ca nu era stalp, era o ghena, Zic eu "mai, dar daca-l darami, nu o sa ai o gaura in podea, ca ghena merge pana la parter?"

Adica drac stie ce era, era ca un stalp de beton, dar gol pe dinauntru, doar vreo 4 cm grosime betonul in peretii stalpului.

"da` nu-i problema" zice el " ca si vecinul de jos l-a daramat pe-al lui si a finisat gaura de la el din tavan". Posted Image

Atata ca in Oradea e mai rar cu cutremurele.
Apropo, la ala de ieri din Banat, am simtit si eu in Oradea cutremurul, prima data in viata. Posted Image

Stateam in pat si eram nemiscat, liniste, singur in camera, si am simtit ca si cum cineva ar fi miscat patul incet. M-am uitat in dreapta, stanga, mirat, ce dracu, doar nu se misca patul singur.

A durat doar 2 secunde si gata. Dupa aia am auzit ca a fost cutremur in Banat. Si azi in zice un vecin ca si la el la spital, niste pacienti i-au zis ca au simtit cand stateau in pat ca s-a miscat un pic sub ei.

Edited by Phobos, 23 May 2023 - 22:53.


#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Pret inspectie tehnica <100mp 100E fara raport scris sau 200E cu raport scris

Cand cumperi ceva de +50k cred ca merita sa mai adaugi 1k pentru inspectii tehnice (<2%).

Noi inca injuram agentii imobiliar si nici nu diferentiem agentul imobiliar de samsar.

Eu ma mai uit pe la apartamente si multe modificate insa nu ma intereseaza blocurile unde au disparut pereti.

Edited by MooF2010, 23 May 2023 - 23:07.


#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Care este raportul dintre apartamente distruse vs construite in ultimii 300 de ani?
Ia apartamentul ala daca asta iti doresti, lasa daca-ul asta atat de imprevizibil.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Phobos, on 23 mai 2023 - 22:43, said:

... doar nu se misca patul singur.
Spune sincer, ai făcut piele de găină, ai crezut că sînt spirite malițioase?  😁

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 MooF2010, on 23 mai 2023 - 23:02, said:

Pret inspectie tehnica <100mp 100E fara raport scris sau 200E cu raport scris

Cand cumperi ceva de +50k cred ca merita sa mai adaugi 1k pentru inspectii tehnice (<2%).

Noi inca injuram agentii imobiliar si nici nu diferentiem agentul imobiliar de samsar.

Eu ma mai uit pe la apartamente si multe modificate insa nu ma intereseaza blocurile unde au disparut pereti.
Inspectia tehnica e pe apartament sau pe intreg blocul?
Degeaba ai un apartament super ok daca vecinii au daramat toti peretii in propriile apartamente.
Va veti prabusi la gramada...si cei cu inspectia in mana si cei fara.

#16
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
Pai si ce te face sa crezi ca vei prinde cutremurul la tine in apartament?! Poti sa-ti faci casa buncar, dar daca te prinde cand esti la o bere cu prietenii sau la verisori in vizita?!
In momentele astea vezi daca l-ai suparat acolo sus pe Barbosul, daca te mai lasa pe jos, pa pamant. Poti sa te rogi la Jahova, la Allah, la Zana Maseluta, la zeul focului, vezi care te scapa

Edited by trid_ovi, 23 May 2023 - 23:31.


#17
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 AndreY2u, on 23 mai 2023 - 21:33, said:

Sunt sigur ca majoritatea sunt mai rigizi, si nu prea isi schomba stilul de viata in functie de ce se intampla in jur ,totusi am vazut recent cutremurul in turcia,au mai fost in Tg Jiu si ieri a fost in Arad,
Am deja un apartament si ma gandeam poate sa mai cumpar ceva, dar cand vad ca in cateva secunde poate devenii o gramada de moloz parca ma pune putin pe ganduri .
Voi ce parere aveti?

Casa la periferie, in jur tot case medii : ). NU imi pasa daca fac naveta, vreau curtea mea to do my manly stuff...fix my car barbecue some puradeys....:)

Asta e planul meu cand scap din bloc.

#18
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
mai sunt valabile asigurarile daca ai modificari in apartament sau in bloc? aia sunt obligati de lege sa verifice sau se bazeaza pe ce le declari si la un eventual cutremur tot tu le platesti lor ca ai incercat sa-i "pacalesti"?

Edited by Punter, 24 May 2023 - 00:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate