Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alternativa capac sifon pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Animalu

Animalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006
Buna seara!

Vin cu o rugaminte: am nevoie de o alternativa la partea alba a sifonului de pardoseala din poza atasata. Ceva sa arate un pic mai uman, eventual sa se poata monta gresie pe ea.

Multumesc anticipat pentru orice sugestie.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce e inuman acolo ? Se monteaza gresie de jur imprejur, la nivel. Ramane, la vedere, o margine alba subtire si capacul din inox.

Edited by pasilla, 23 May 2023 - 19:34.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
https://rigolesifoan...qEaAr0qEALw_wcB

Sau ceva mai elegant.
https://www.egointer...9234239488.html

https://www.topceram...lIaAjFpEALw_wcB

Edited by corinadaniela, 23 May 2023 - 19:41.


#4
Animalu

Animalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006
Da, ai dreptate, exprimarea mea lasa de dorit.

As vrea sa pun gresie de dimensiuni mari de genul 120/100. Ceva asemanator cu cea din atasament.

Mi se pare un pic aiurea sa se vada in mijlocul baii o rama de plastic cu o bucata de tabla in mijloc. Nu vreau sa par avar sau ceva dar casa asta o fac odata si chiar vreau sa ma bucur de ea.

[ https://cdn.contentspeed.ro/slir/w445/regata.websales.ro/cs-content/cs-photos/products/original/gresie-portelanata-rectificata-zeta-60-x-120_49683_1_16254919858335.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai dreptate, dar iti trebuie si un meserias bun.
Uite inca un model, in afara de cel pus de colega.
https://rigoleinox.r...ungime-15x15-cm

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAnimalu, on 23 mai 2023 - 19:41, said:

Mi se pare un pic aiurea sa se vada in mijlocul baii o rama de plastic cu o bucata de tabla in mijloc.
da desfinteaza-l si-ai rezolvat problema

#7
Animalu

Animalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcorinadaniela, on 23 mai 2023 - 19:37, said:


Sarutmana pentru sugestie. Ceva de genul asta ma intereseaza dar sa mearga pe partea gri a sifonului din poza initiala, ca sa nu trebuiasca sa sparg sapa, placa, etc.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
desfinteaza-l si-ai rezolvat problema, de mai bine de 20 de ani traiesc fara asa ceva si nu vad nici o problema, in UK, Portugalia, n-am vazut asa ceva si se traieste la fel

#9
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postdan210, on 23 mai 2023 - 20:09, said:

desfinteaza-l si-ai rezolvat problema, de mai bine de 20 de ani traiesc fara asa ceva si nu vad nici o problema, in UK, Portugalia, n-am vazut asa ceva si se traieste la fel
N-ai văzut băi cu gresie în cabina de duș?

https://rigolesifoan...-500mm-copiaza/

Edited by FlapJack7, 23 May 2023 - 20:23.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi că îl vei folosi vreodată? Îl scoți și pui gresie toată pardoseala

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostAnimalu, on 23 mai 2023 - 19:53, said:

Sarutmana pentru sugestie. Ceva de genul asta ma intereseaza dar sa mearga pe partea gri a sifonului din poza initiala, ca sa nu trebuiasca sa sparg sapa, placa, etc.
Un capac tiparit 3d in ABS (sau metal dar iese scump rau....cateva sute de eur) ca la primul sifon (cu gaura ptr placare) pe dimensiunile corecte.
Ptr ABS e simplu, il desenezi pe dimensiuni si cauti print 3d in orasul tau.
Ar trebui sa te coste sub 100-150 lei

#12
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Sa montezi si supapa de sens sau altfel n-are nici un rost.
Eu am vrut sa il desfiintez cand am renovat baia, insa mesterii m-au convins sa il pun, si l-au pus fara supapa de sens, la 2 sau 3 zile se evapora garda hidraulica si incepeau mirosurile, trebuia sa pun canuta de apa la 3 zile, cocosat pe sub chiuveta.
De 5 luni l-am acoperit cu folie si ducktape si nu mai am mirosuri, dar nici el nu isi mai face treaba in caz ca o sa fie nevoie de el.

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Renunta complet la el. Chiuveta are supraplin, cada la fel, daca ai dus walk-in tine si de sifon.
Daca este scurgerea de la dus eu zic ca merita sa spargi si sa schimbi cu un model care te lasa sa pui gresie peste.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View Postrobert23mg, on 24 mai 2023 - 06:20, said:

Sa montezi si supapa de sens sau altfel n-are nici un rost.
Eu am vrut sa il desfiintez cand am renovat baia, insa mesterii m-au convins sa il pun, si l-au pus fara supapa de sens, la 2 sau 3 zile se evapora garda hidraulica si incepeau mirosurile, trebuia sa pun canuta de apa la 3 zile, cocosat pe sub chiuveta.
De 5 luni l-am acoperit cu folie si ducktape si nu mai am mirosuri, dar nici el nu isi mai face treaba in caz ca o sa fie nevoie de el.
Supapa de sens pe canalizare pentru miros mai rar... :D

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
La tine pare mai greu deoarece placa de gresie e mai mare, dar ce planuiesc eu, dupa ce l-am intrebat eu pe instalator daca ar fi vreo problema, e sa pun o placa de gresie deasupra sifonului (dupa ce ajustez marginile de la capacul existent ca placa de gresie pe post de capac sa fie la nivel cu restul gresiei din jurul ei) si sa gauresc placa de gresie pe post de capac din loc in loc ca apa sa aiba pe unde sa se scurga. Tu ai putea decupa un "capac" in paca de gresie si crea un capac de gresie. Eventual ma gandesc sa nu cimentez "capacul" si sa utilizez niste magneti (sunt ca niste lamele magnetice care se lipesc pe spatele gresiei si se gasesc la Hornbach) in caz ca am nevoie sa mai umblu la sifon.

PS: nici peste ocean nu exista sifon de scurgere, dar, zic eu, e un dezavantaj daca faci apa in baie si trebuie sa astepti sa se evapore.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostFlapJack7, on 23 mai 2023 - 20:18, said:

N-ai văzut băi cu gresie în cabina de duș?
ori eu am inteles gresit, ori tu discuti despre altceva

Edited by dan210, 24 May 2023 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate