Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cheltuielile asociației de proprietari pentru un imobil executat silit

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016
În anul 2014, am cumpărat un imobil executat silit, care la momentul achiziției avea datorii restante către asociația de proprietari în valoare aproximativă de 5000 RON, deținute de foștii proprietari.Aceste datorii nu mă vizau în calitate de noul proprietar, achizitionand imobilul liber de sarcini.

Am solicitat eliminarea din lista de plată a acestor datorii restante ale foștilor proprietari, unde adresa imobilului și numele meu apar ca proprietar, dar mi s-a transmis printr-o adresa că acest lucru nu este posibil conform O.M.F.P 3130/2017, deoarece pentru același imobil nu pot exista înregistrate două familii distincte cu cheltuieli de întreținere proprii. Începând din 2014 și până în prezent, am achitat lunar cheltuielile de întreținere pentru imobil in functie de cum venea pe lista lunara curenta de plata.

Anul acesta, am cerut o adeverință pentru a verifica dacă am datorii restante înainte de a vinde imobilul. Pe adeverință se menționează că nu am datorii personal, dar există datorii ale foștilor proprietari, iar conform articolului 33 din LG 196/2018 (1) Proprietarii din condominii care își înstrăinează locuințele sau spațiile cu altă destinație decât aceea de locuință sunt obligați ca la întocmirea actelor de înstrăinare să facă dovada plății la zi a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și a utilităților publice.  + articolul (2) lit.b În cazul existenței unor datorii către asociația de proprietari sau către furnizorii de utilități publice în cazul facturării individuale a serviciilor, notarul public va autentifica actul de înstrăinare dacă dobânditorul acceptă expres că va prelua în întregime toate debitele înstrăinătorului către asociația de proprietari, precum și toate debitele către toți furnizorii de utilități publice.

Cu alte cuvinte, fie eu trebuie să plătesc aceste datorii, fie cel care cumpără imobilul, altfel tranzacția nu poate fi finalizată.

Aceste sunt piedici în vânzarea imobilului care nu sunt normale in logica mea :
1. în primul rând, datoriile sunt din 2014 și ar fi trebuit să fie soluționate în trecut;
2. în al doilea rând, aceste datorii nu sunt ale mele, ci ale foștilor proprietari;
3. în al treilea rând, actul de adjudecare afirmă clar că am cumpărat imobilul fără sarcini sau datorii.


Doresc să găsesc o metodă de a clarifica aceste aspecte, dar să fac acest lucru cu costuri minime.

Apreciez ajutorului vostru!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai fost pacalit de executor, atunci cand ai cumparat.

#3
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016
Pacalit cum? In actul de executare silita scrie clar ca imobilul este liber sarcini sau datorii.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Chiar tu ai constatat, inca din 2014, ca nu e asa.

#5
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu cred tot ca ai fost pacalit sau nu ti-au explicat ce scrie cu litere mici, eu am participat la o licitatie cu un apartament care era in executare silita si mi-au zis ca este posibil [dar putin probabil] ca si dupa ce intru in posesie sa apara alti pretendenti cu datorii nestinse si va trebui sa ii despagubesc pentru ca as fi preluat toate datoriile, indiferent daca sunt scrise in aceea chemare la licitatie.

Edited by dell99, 23 May 2023 - 16:39.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt 2 situatii posibile:
1. Executorul nu a comunicat cu asociatia de proprietari (cel mai probabil).
2. Executorul a comunicat cu asociatia de prorietari, iar asociatia nu si-a facut datoria.

#7
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016

View Postpasilla, on 23 mai 2023 - 16:41, said:

Sunt 2 situatii posibile:
1. Executorul nu a comunicat cu asociatia de proprietari (cel mai probabil).
2. Executorul a comunicat cu asociatia de prorietari, iar asociatia nu si-a facut datoria.
Probabil ambele, probabil numai una din ele. asa cred si eu. Problema mea e care e metoda sa clarific cat mai usor.
1 solutie : sa dau in judecata asociata de proprietari.
Sper sa fie si alte idei ...

View Postdell99, on 23 mai 2023 - 16:38, said:

Si eu cred tot ca ai fost pacalit sau nu ti-au explicat ce scrie cu litere mici, eu am participat la o licitatie cu un apartament care era in executare silita si mi-au zis ca este posibil [dar putin probabil] ca si dupa ce intru in posesie sa apara alti pretendenti cu datorii nestinse si va trebui sa ii despagubesc pentru ca as fi preluat toate datoriile, indiferent daca sunt scrise in aceea chemare la licitatie.
Nu are sens, am citit actul de adjudecare de n ori. Scrie clar ca orice datorii ar avea proprietatea anterior achizitionari de catre mine nu sunt in sarcina mea.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma intreb de ce nu ai dat in judecata executorul, cand ai aflat ca apartamentul e grevat de datorii.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Posibil sa fie si vina asociatiei care NU a instituit privilegiu imobiliar
Practic, trebuia sa inscrie datoria in cartea funciara dar, in lipsa privilegiului, exectutorul nu a stiut (si) de aceasta datorie
Oricum, chiar daca stia, in cazul executarilor silite NU trebuie hartie de la asociatie din care sa rezulte ca nu exista datorii

Din pacate, aici este un vid legislativ iar singurele 2 solutii pe care le ai sunt urmatoarele ;
- platesti datoria la asociatie
- dai in judecata fostul proprietar pentru recuperarea datoriei

Stiu - nu suna bine si nu e corect dar ....

#10
razvanpetru1

razvanpetru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2016

View Postpasilla, on 23 mai 2023 - 16:50, said:

Ma intreb de ce nu ai dat in judecata executorul, cand ai aflat ca apartamentul e grevat de datorii.

Apartamentul a fost dat in executare silita din cauza datoriior, cat am achitat eu pe el putea ( de exemplu) sa nu acopere datoria si tot era gravat de datorii. De asta se specifica expres in actul de executare silita ca imobilul este liber de sarcini. Daca acea persoana tot are datorii, trebuie sa fie executat de alta bunuri ca sa se stinga datoria. (Doar ca exemplu). Deci nu cred ca are sens darea in judecata a executorului. Si oricum nu cred ca e o solutie.

View PostNaijax, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

Posibil sa fie si vina asociatiei care NU a instituit privilegiu imobiliar
Practic, trebuia sa inscrie datoria in cartea funciara dar, in lipsa privilegiului, exectutorul nu a stiut (si) de aceasta datorie
Oricum, chiar daca stia, in cazul executarilor silite NU trebuie hartie de la asociatie din care sa rezulte ca nu exista datorii

Din pacate, aici este un vid legislativ iar singurele 2 solutii pe care le ai sunt urmatoarele ;
- platesti datoria la asociatie
- dai in judecata fostul proprietar pentru recuperarea datoriei

Stiu - nu suna bine si nu e corect dar ....

1. plata datoriei la asociatie inseamna ca ma las batut fara nici un fel de lupta.
2. Nici nu stiu de unde sa-l iau pe fostul proprietar.
3. Eu ma gandeam la o solutie, sa dau in judecata asociatia de proprietari, pe motiv ca nu e datoria mea si nu sunt obligat de lege sa achit acesti bani si sa nu ma blocheze pe mine ( cel care a fost corect) si sa se indrepte ea catre executor sau fostul proprietar ( sa o faca pe bune acum) .

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ce face asociatia nu este legal. Ei nu pot afirma ca acel apartament are datorii, pe tine asta te intereseaza. Ca asociatia a suferit o pierdere acum 8 ani e alta poveste, dar nu e problema ta.

Datoriile vechiului proprietar nu sunt treaba ta, de vreme ce tu ai cumparat imobilul liber de sarcini. In mod normal acele datorii ar fi trebuit trecute ca pierdere si suportate de asociatie (distribuita suma la fiecare membru), asta pentru a se invata minte ca data viitoare cand au un rau-platnic sa inscrie datoria la ANCPI. Daca acea datorie ar fi fost inscrisa, asociatia ar fi fost prima care si-ar fi recuperat banii.

In orice caz, datoriile se prescriu dupa 3 ani.

Mergi la un avocat care sa le trimita o notificare formala in care sa li se explice clar ca acele datorii nu sunt ale tale, si chiar dac a ar fi fost, s-au prescris de mult. Din pacate multi admini/presedinti habar nu au si fac singuri legile dupa cum li se pare lor ca ar fi normal.

Edited by bogdan_o, 23 May 2023 - 17:14.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Datoriile se prescriu doar daca asociatia NU se preocupa de recupere
Daca fac dovada ca "s-au agitat" = nu se prescrie nimic nici dupa 300 de ani

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022
Deci proprietatea e libera de sarcini,
Datoria e a fostului proprietar, nu a apartamentului.
Practic asociatia trebuie sa dea in judecata pentru recuperarea datoriei.

#14
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Datoria nu se prescrie automat. Trebuie contestata in instanta.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Nu mai insistati in aberatie. Imobilele vandute la executare silita se transmit noului proprietar libere de sarcini. Asociatia aia de proprietari isi ascunde propria impotenta/prostie in demersurile astea. Trebuia sa dea in judecata fostul proprietar la vremea potrivita si ar fi putut fi chiar privilegiata in recuperarea creantei (parca).
Ca n-a facut-o sau n-a stiut ce trebuie facut e problema ei. Se poate indrepta contra fostului proprietar, in speranta ca mai are bunuri sau venituri ce pot fi executate sau pot repartiza creanta celorlalti coproprietari ca sa le fie invatatura de minte sa nu mai aleaga idioti.

View Postdell99, on 23 mai 2023 - 16:38, said:

Si eu cred tot ca ai fost pacalit sau nu ti-au explicat ce scrie cu litere mici, eu am participat la o licitatie cu un apartament care era in executare silita si mi-au zis ca este posibil [dar putin probabil] ca si dupa ce intru in posesie sa apara alti pretendenti cu datorii nestinse si va trebui sa ii despagubesc pentru ca as fi preluat toate datoriile, indiferent daca sunt scrise in aceea chemare la licitatie.

Treaba asta e posibila doar daca era o licitatie bancara care incerca sa valorifice bunul inaintea executarii silite, in eventuali termeni mai favorabili. E un motiv pentru care executarile silite se publica in mijloace de informare in masa, si ala e ca eventuali alti creditori sa aiba habar de demers si sa se indrepte si ei la timp contra datornicului. Daca n-o fac sau nu e eficient demersul, aia e. Atat se poate in ziua de azi.

#16
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
datoriile mai vechi de 3 ani conform legii asociatiilor nu sunt valabile, stergerea se face prin darea in judecata.

Daca asociatia a dat in judecata, cred ca a dat fostul proprietar nu apartamentul in sine, dar la vanzare, asociatia nu a depus drept de creanta iarasi este o buba.

Trebuie sa ceri sau sa verifici unde a dat in judecata si pe cine, in general asociatia face chemare in judecata pe proprietar.


Quote

În anul 2014, am cumpărat un imobil executat silit,

Aici banii din executare era cuprins si acea datorie ,daca asociatia a depus drept de creanta...
Daca a fost executat silit de banca, e ciudat ca nu au cerut parerea si asociatiei..

Edited by StefanRO, 23 May 2023 - 19:10.


#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
cauta alt notar. aceasta datorie nu te priveste. tu ai cumparat un imobil liber de sarcini.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
citeste si articolele astea: partea 1, partea 2

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate