Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema baterie incastrata cada

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vldsound

vldsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2010
Buna ziua stimati domni,

Vin catre dumneavoastra cu o situatie mai delicata, situatie generata de prostia mea care stia bine zicala "Sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri ieftine" dar care totusi a mers pe incredere achizitionand o baterie cu cap de dus la un pret mult mai mic fata de concurenta "Made in Germany".

Aceasta a fost instalata in urma cu 2 ani jumate si imi face mari probleme acum - in sensul ca necesita efort foarte mare pentru a potrivi apa ca sa nu fie prea fierbinte ori prea rece.

Daca mut 1 mm in stanga vine apa mult prea fierbinte, daca mut 1mm mai in dreapta deja e prea rece.

Mentionez ca spal copiii in cada cu dusul si am mari batai de cap de fiecare data.

Sincer as vrea sa scap de ea, sa pun una de calitate cu termostat, dar am sperante ca totusi se poate 'unge' sau regla cumva ca sa nu trebuiasca sa distrug minunatie de tapet de pe acel perete (Nu e gresie/faianta, e un foto-tapet peste care am aplicat o substanta acrilica pt ca sa nu se distruga).

Atasat pozele cu 'minunata' sculă.

Multumesc pentru sfaturi / recomandari.

Attached Files



#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Scoate capacul si vezi ce e acolo, daca s-a depus calcar.
Daca totul arata bine, schimba cartusul. Vezi daca nu se potriveste unul de calitate.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Regleaza temperatura ACM din centrala la 40 grade si nu mai combini cu apa rece.

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Daca ai hidrofor,ala este cauza

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 vldsound, on 23 mai 2023 - 13:55, said:

sa distrug minunatie de tapet de pe acel perete (Nu e gresie/faianta, e un foto-tapet peste care am aplicat o substanta acrilica pt ca sa nu se distruga).

Multumesc pentru sfaturi / recomandari.

Esti multumit de cum s-a pastrat? Poti pune o poza cum arata acel tapet? Ce substanta acrilica ai folosit?

multumesc

#6
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 keta, on 23 mai 2023 - 14:24, said:

Regleaza temperatura ACM din centrala la 40 grade si nu mai combini cu apa rece.
Asta e o varianta utila in situatia in care presiunea apei reci este suficient de mare astfel incat sa ai o presiune ok cand dai drumul doar la apa calda. Daca traseul este lung de la centrala pana in baie e posibil sa nu ai o presiune grozava.

#7
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 keta, on 23 mai 2023 - 14:24, said:

Regleaza temperatura ACM din centrala la 40 grade si nu mai combini cu apa rece.
Valabil pe timp de vara :)
Altfel, chiar si acum, cand apa rece din retea e inca rece, o sa vina greu acm la robinet, mai ales pe un traseu lung de la centrala la robinet.

Edited by MMike, 23 May 2023 - 15:18.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 MMike, on 23 mai 2023 - 15:16, said:


Valabil pe timp de vara :)
Altfel, chiar si acum, cand apa rece din retea e inca rece, o sa vina greu acm la robinet, mai ales pe un traseu lung de la centrala la robinet.
de ce?
ai mei au pus temperatura la cat au nevoie si gata.

 shadow_x3x, on 23 mai 2023 - 15:13, said:

.... Daca traseul este lung de la centrala pana in baie e posibil sa nu ai o presiune grozava.
asta daca ai pus tevi de diametru prea mic. eventual si cu probleme la lipiturile de ppr (infundate 90%)

Edited by arg, 23 May 2023 - 15:20.


#9
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 arg, on 23 mai 2023 - 15:21, said:

de ce?
Degeaba :)
Am tinut in vara 38 grade ACM, apoi in iarna, pe masura ce se tot racea apa din retea, am tot crescut temperatura pana am ajuns la 52 grade. Pe traseul lung (vreo 8 m) venea din ce in ce mai greu calda. Oricum, nu-i problema, caci daca tin mai mult timp deschis robinetu de ACM, centrala incepe sa moduleze si sa reduca flacara.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 keta, on 23 mai 2023 - 14:24, said:

Regleaza temperatura ACM din centrala la 40 grade si nu mai combini cu apa rece.
Asta am adoptat și eu de multi ani. Mă chinuiam și eu să combin din ACM și AR până am redus ACM la 40 grade și fac dus așa, fara combinație cu AR. 40, 37 sau cat îți convine.

#11
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 vldsound, on 23 mai 2023 - 13:55, said:

Daca mut 1 mm in stanga vine apa mult prea fierbinte, daca mut 1mm mai in dreapta deja e prea rece.
In cazul tau, poti schimba bateria cu una cu doi robineti, unul pentru apa rece, altul pentru calda si iti va permite un control mai bun al temperaturii, folosind in acelasi timp ambii robineti. Bateriile monocomanda sunt mai greu de reglat la capitolul asta. Sau setezi mai putin tempetatura ACM din centrala, atat cat sa vina si repede calda cat sa si fie suportata la combinatia cu rece. Mai exista baterii cu mentinere automata a ACM la 38 grade (face automat amestecul intre rece si calda), dar sunt scumpe, una buna de marca (Grohe).

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in wordclass-ul din veranda au problema asta, dupa cum vine apa in suturi e ceva cu un hidrofor (sa ridice pereaiunea) fara sa ma ating de robinet vine cand rece cand extrem de calda

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 23 mai 2023 - 15:53, said:

in wordclass-ul din veranda au problema asta,
Ce e aia?

Ceva in romengleza?

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
veranda e un mall

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 arg, on 23 mai 2023 - 15:53, said:

in wordclass-ul din veranda au problema asta, dupa cum vine apa in suturi e ceva cu un hidrofor (sa ridice pereaiunea) fara sa ma ating de robinet vine cand rece cand extrem de calda


E duș scoțian bre :)

#16
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Va salut.Am o problema cu o baterie cada cu dush Grohe.Functioneaza perfect pe robinet cada dar cand dau pe dush imi da apa fierbinte  20 sec.apoi apa rece 5 min.si tot asa.Sa fie problema la acel ,,tzaf,, cand pun pe dush?.Cineva de la magazin mi-a zis ca e cartushul de dush de vina.Cica ar fi separate.Nu prea imi vine a crede dar.....Precizez ca la bucatarie si chiuveta baie apa functioneaza perfect!Stima

#17
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008

 fox6200, on 29 mai 2023 - 09:32, said:

Va salut.Am o problema cu o baterie cada cu dush Grohe.Functioneaza perfect pe robinet cada dar cand dau pe dush imi da apa fierbinte  20 sec.apoi apa rece 5 min.si tot asa.Sa fie problema la acel ,,tzaf,, cand pun pe dush?.Cineva de la magazin mi-a zis ca e cartushul de dush de vina.Cica ar fi separate.Nu prea imi vine a crede dar.....Precizez ca la bucatarie si chiuveta baie apa functioneaza perfect!Stima
Scuze bateria e Kludi

#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cap dus cu debit prea mic sau depuneri de calcar.
Desurubeaza capul de dus si vezi daca mai face la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate