Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Sfat achizitie garsoniera Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Florentin_tic10

Florentin_tic10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2023
Buna ziua,

Am 25 de ani, lucrez de mai multi ani prin diferite tari din EU iar cu timpul as vrea sa ma stabilesc in Bucuresti, sau cel putin sa petrec mai mult timp acolo

1. Cartierul. De fel sunt un introvert extrem, m-ar interesa pe langa sa fie un parc pt. plimbari cu role sau bicicleta, eventual intr-un cartier linistit la 10-15 minute fata de metrou/bus

Pana acum ma gandeam la Titan, dar locuind deja langa un stadion (de 5 ori mai mic) in orasul natal mi-e putin teama de momentul cand se va umple national arena - sa nu se auda prea tare. Ideea de a locui pe langa un stadion insa m-ar incanta insa, sunt pasionat de fotbal

Daca locuieste sau a locuit cineva in Titan m-ar ajuta enorm o parere despre cartier si despre chestia cu galagia de pe stadion

2. Bugetul, creditul. Ca buget as avea undeva la 55k-65k, avansul de 10-15k. La banii astia nu cred ca ma pot gandi la mai mult de 40mp, dar e ok. Sub 35mp in niciun caz, ar fi prea mica

Referitor la credit, ce credeti ca ar fi mai ok? Intentionez sa-l platesc anticipat in <5 ani iar ca avans cred ca as putea sa optez pentru oricare dintre cele 2 - credit ipotecar si prima casa

3. Intentionez sa-l cumpar anul acesta, undeva prin Aug/Sep. Pentru ca n-am urmarit piata, credeti ca e timpul de cumparat sau asteptat? La inflatia din prezent ma gandesc ca n-ar fi atat de rau nici sa-l cumpar putin supraevaluat

PS: Nu intentionez sa-l inchiriez dar n-ar fi exclus cu timpul sa-l vand pt. ceva mai mare, deci intr-o zona cu ceva potential de crestere ar fi ideal

Multumesc mult!

#2
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
1. Se joaca un meci pe saptamana, 2 ore - daca si asta e deranj legat de zgomot, atunci poate ar trebui sa pleci mai departe;

2. Stadionul National nu e in Titan, poate doar in visele umede ale unor agenti imobiliari: o iesire e prin bd. Basarabia (Muncii), alta spre Vatra Lumioasa, alta spre bd. Chisinau, adica Pantelimon, devenit "Titan" fiindca suna mai bine. Deci Socului e in Pantelimon, nu in Titan. Posted Image

3. Bugetul tau e de 10-15k, atat cat ai in cont - trebuie sa fii constient de asta. Aaaa, ca suma pe care esti dispus sa o imprumuti e completare pana 55-60k, asta e alta poveste - ai destui de putini, dupa parerea mea, macar jumatate din suma totala ar fi bine sa ai, ca sa nu devii sclavul unei rate la banca; Calculul de "liniste financiara" ideal este asa: ar fi bine sa ai un avans suficient de mare astfel incat rata pe o perioada decenta (15-20, nu 30-35 de ani) sa poata fi acoperita din chirie. Deci calculezi o rata de 250 de euro/luna si apoi vezi ce poti si ce nu;

4. Daca ai contract de munca in UE, o sa fie mult mai greu decat daca il ai in Romania - in vederea accesarii creditului. Nu imposibil, dar sa stii ca nu orice banca vrea.

5. Momentul potrivit de investitie imobiliara nu e acum, pentru ca preturile sunt sus. Partea si mai proasta e ca nici nu cred ca vor mai scadea vreodata;

6. Partea buna e ca esti dispus sa cheltuiesti o suma realista, o garsoniera la aprox. 40 mp (+/-), bine facuta, ca sa poti locui in ea, cam pe-acolo se invarteste.

7. Partea proasta e ca garsoniere in blocuri noi pe langa parcuri nu prea sunt, gasesti doar in cele vechi, dar poti gasi in blocuri facute dupa anii '80, ceea ce e destul de ok.

Edited by Olteanul_sfios, 23 May 2023 - 11:00.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOlteanul_sfios, on 23 mai 2023 - 10:59, said:


5. Momentul potrivit de investitie imobiliara nu e acum, pentru ca preturile sunt sus. Partea si mai proasta e ca nici nu cred ca vor mai scadea vreodata;


Avand in vedere cele de mai sus, acet topic se poate inchide Posted Image
Daca nu acum, cand? Niciodata, conform teoriei exprimate.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
eu stau in titan, nu se aude nici dreaq cand e meci pe stadion
rar de tot, se aglomereaza zona din cauza meciurilor ce necesita inchiderea bd basarabia
altfel, zona e buna, cu mentiunea ca sunt putine blocuri construite dupa anii 80

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostOlteanul_sfios, on 23 mai 2023 - 10:59, said:

...Momentul potrivit de investitie imobiliara nu e acum, pentru ca preturile sunt sus. Partea si mai proasta e ca nici nu cred ca vor mai scadea vreodata;

.... trebuie sa (s)cada preturile fanteziste la un moment dat.

[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fc.tenor.com%2FRV6x8uLl5JIAAAAC%2Fcrystal-ball.gif&f=1&nofb=1&ipt=e8aa60ce80d3ffee6c7e07cde7da6cdca929a32fb73dae3aaa7621a36a5800a4&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 23 May 2023 - 15:40.


#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
E pt locuit pe termen lung ? Eu as cauta bloc construit macar dupa normativul din 2006. Centrala termica, fara magazine/ parcare la parter. ( parter gol ).
Ca zona, vezi unde ai cel mai mult nevoie, pt Pipera, o zona ok e Aparatori si ar fi in bugetul tau.

Ai grija si la bloc vechi cu radet
si la bloc nou residence la periferie.

Sunt 2 capcane in care e usor sa intri o data ce ai un buget limitat.

#7
Florentin_tic10

Florentin_tic10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2023

View PostOlteanul_sfios, on 23 mai 2023 - 10:59, said:



Castig destul de bine iar la bugetul asta voi incerca sa-l termin in 5-7 ani. Dar da, sunt la asentimentul tau cu stresul unui credit pe termen lung. Mersi de sfaturi!

Edited by althea, 23 May 2023 - 19:53.


#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
Prima casa are numai dezavantaje si dureaza mult procesul. Iar proprietarii nu prea accepta asta, abia accepta ipotecar.
Mai bine mergi la o banca sa vezi la cat te incadrezi. Tb contract pe nedeterminat, vechime 3 luni la actualul angajator. Vechime in munca mai mare de cateva luni.
Sau cu venituri din strainate - au cateva banci dar dobanda e mai mare si uneori tb avans mai mare.

Si vezi ca mare parte din anunturi sunt fictive- scrie Dristor dar e Anghel Saligni, Drumul Taberei dar e Ghencea, Ghencea dar e Bragadiru, Titan dar e Bratarii, 1987, dar 1976 etc ... ai grija.

#9
Florentin_tic10

Florentin_tic10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2023

View Postthe_blue_raven, on 23 mai 2023 - 20:16, said:

Prima casa are numai dezavantaje si dureaza mult procesul. Iar proprietarii nu prea accepta asta, abia accepta ipotecar.
Mai bine mergi la o banca sa vezi la cat te incadrezi. Tb contract pe nedeterminat, vechime 3 luni la actualul angajator. Vechime in munca mai mare de cateva luni.
Sau cu venituri din strainate - au cateva banci dar dobanda e mai mare si uneori tb avans mai mare.

Si vezi ca mare parte din anunturi sunt fictive- scrie Dristor dar e Anghel Saligni, Drumul Taberei dar e Ghencea, Ghencea dar e Bragadiru, Titan dar e Bratarii, 1987, dar 1976 etc ... ai grija.

Asta in cazul in care propietarul ar fi acceptat evident, dar voi merge pe ipotecar in final. La BT trebuie 6 luni la actualul angajator si mi-au spus ca-i in regula contract din EU, chiar si UK. Ca suma ma incadrez si la 60k credit net mi-au zis, dar evident ca nu va fi cazul

Voi locui maxim 1-2 sapt. pe an in urmatorii 5-10 ani acolo deci nu va fi locuinta permanenta, fratele meu va sta mai mult probabil cand va intra la facultate. In mare insa o privesc si ca p-o investitie, sper ca si astea mai amarate de la periferie sa creasca in timp ca pret 😁

Si da, aparatorii/berceni partea aia cred ca e mai ok caci bugetul ala nici de titan nu e. Ceva cu niste campuri ca priveliste nu m-ar deranja de ar fi liniste, daca servicii precum freshful sunt disponibile in zona iar pana la metrou nu fac mai mult de 10-15 minute e suficient pt. mine

Mersi mult pt. sfaturi!


#10
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Am citit pana la aia cu titanii de pe arena. Ar fi bine sa avem niste titani in nationala dar si aia sunt istorie.
Si in Baicului e stadion?

#11
Florentin_tic10

Florentin_tic10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2023

View PostVaccinatu, on 24 mai 2023 - 09:47, said:

Am citit pana la aia cu titanii de pe arena. Ar fi bine sa avem niste titani in nationala dar si aia sunt istorie.
Si in Baicului e stadion?

unde am crescut stateam la 1.5km de stadionul orasului si desi n-avea nici 10k locuri pe atunci, se auzea. e drept ca si strazile adiacente or juca un rol dar mnah, am zis sa'ntreb

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate