Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Snapdragon 870 vs procurile de azi

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
nu e neaparat un versus chiar daca titlul zice asa e mai degraba o curiozitate.

si anume sunt curios daca sd870 mai face fata cerintelor actuale comparat cu procurile mai noi. asta pt ca na am dat si eu in mania performantei telurilor da' sper sa-mi treaca.

ma refer la rularea unui android actual (sa zicem 13) si a aplicatiilor actuale etc - daca e inca ok pt ele.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
pai normal ca e. aplicatiile uzuale le duce fara probleme, eu am un xiaomi pad 5 cu snapdragon 860 si merge foarte bine. 870 are probabil un 700.000 in antutu 9(de exemplu poco f4). ca testele alea de deschid astia aplicatii sunt inutile, acolo conteaza si ce viteza are memoria s.a.m.d.
erau unii care recomandau foarte bucurosi samsung a54 care are in jur de 500.000, la 2000 ron, de zici ca era cea mai mare afacere ever. deci da, pentru aplicatii uzuale si chiar si jocuri e inca foarte ok, plus ca e pe 7nm, deci nu e nici un mare mancator de baterie ca 888, sau 8 gen 1, care se mai si incalzesc destul de bine(acum depinde si de solutia de racire aleasa)

acum discutia e mai complicata, daca vrei sa o aprofundezi, depinde de ”core-urile” de performanta, cele medii si celalalte. de exemplu tensor de la google are 2 coreuri x1, majoritatea telefoanelor aveau doar 1x X1(snapdragon 888), dar aveau pe cele medii mai performante. mai conteaza si cacheul, cum am mai zis, e o discutie lunga daca vrei sa intrii in detalii.

Edited by bobitad, 12 April 2023 - 14:28.


#3
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
nu e nevoie ca discutia sa fie prea tehnica (ca oricum multi de aici printre care si eu n-am intelege mare lucru).

dar cateva detalii n-ar strica - de exemplu am inteles ca sd870 are core-uri la frecvente bunicele dar cu arhitectura mai veche si asta e unul din motivele curiozitatii despre cum se descurca azi si poate pe viitor 2-3 ani sa zicem.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e vorba doar de aplciatii, cerd a poaet sa mearag fara probleme si peste 5 ani.

Doar la unele jocuri s-ar putea sa scartaie peste 1-2 ani.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Chipsetul conteaza probabil vreo 50%. Restul de 50% e software-ul.
Daca ai un Android puscat pus de chinezi cu 2 clase pe telefon, va merge ca un 286 pe care vrei sa rulezi Windows 10.
Daca e un Samsung, Pixel, OnePlus sau alt telefon cu optimizare ok, va merge si 2 ani de acum inainte fara probleme. De exemplu si acum vechiul OnePlus 5T merge super ok, desi are din cate tin minte SD 835.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajabulafius43, pe 12 aprilie 2023 - 14:32, a scris:

nu e nevoie ca discutia sa fie prea tehnica (ca oricum multi de aici printre care si eu n-am intelege mare lucru).

dar cateva detalii n-ar strica - de exemplu am inteles ca sd870 are core-uri la frecvente bunicele dar cu arhitectura mai veche si asta e unul din motivele curiozitatii despre cum se descurca azi si poate pe viitor 2-3 ani sa zicem.
frecventele nici nu prea conteaza. cum am mai zis, discutia e lunga si obositoare. ce conteaza pentru tine, ca simplu user:
1.daca se descurca bine in testele sintetice, sau avea Gary Exlains un test facut de el si facea niste comparatii misto, dar a renuntat.
2.cat poate sustine performanta aia, ca poate tu iti iei telefon cu cel mai puternic procesor dar s-au calicit aia la sistemul de racire si dupa 5 minute ti se incalzeste telefonul si incepe sa scada performanta
3.cata baterie consuma. ca degeaba iti pune cineva un procesor super cool si misto, care iese foarte bine in antutu, daca consuma 10w, cum consuma snapdragon 8 gen 1.

Pe langa asta, cum a zis cineva mai sus, conteaza si cine face softul, cum il optimizeaza, s.a.m.d. daca ecranul are 60hz sau 120hz, daca rata de raspuns e mare, ce versiune de stocare are, ufs2.1 sau 4 si multe alte lucruri.
oricum discutia ta e partial inutila fiindca nu stie nimeni ce aplicatii or sa iasa, cum o sa optimizeze sau incetineasca google androidul peste 3 ani, s a.m.d. oricum 99,9% folosesc telefonul la chestii absolut banale, facebook, whatsaap, stiri, youtube, netflix. chiar si eu care am outlook si teams si chestii pentru munca, sunt foarte multumit de un a52s cu snapdragon 778 si deja face 2 ani.

Edited by bobitad, 12 April 2023 - 15:18.


#7
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
pai da poate ca discutia e partial inutila dar nu asa sunt discutiile de tip versus?

oricum e un topic de dragul discutiei ca sa zic asa si de curiozitate.

e interesant ce se spune legat de optimizarea software pt ca nu ma asteptam sa conteze atat de mult. ar insemna ca un sd870 pe care ruleaza un android curat va mai tine inca o buna bucata de vreme.

sau ca un proc mai slab ar tine si el mai mult daca softul e bine optimizat.

e o veste buna si nu prea pt ca trebuie sa gasesti un producator care pune accentul pe optimizarea propriului soft dar astia sunt putini si mi se pare ca vor fi tot mai putini.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Procesorul va face fata si la un android 18-20 stock fara probleme. Conteaza mult memoria ram ca sa mentina cat mai multe aplicatiile deschise sa nu streseze inutil procesorul. Samsung Galaxy  A54 vine cu un procesor slabut dar e ajutat de 8GB ram si-l salta bine la rapiditatea raspunsului la comenzi. Recomand alegerea telefonului dupa cantitatea de ram si mai putin ce procesor are.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Merg bine inca telefoane cu procesoare snapdragon 840.

#10
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Am o tableta Huawei cu SD865, merge de zbarnaie in majoritatea aplicatiilor. SD870 este putin peste in performanta si ar trebui si pentru cerintele din prezent sa faca fata fara probleme cam in orice.
Deci raspunsul este DA.

#11
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Fara nici un fel de probleme, am prin casa un telefon cu SD 810 care se misca inca foarte bine, am avut procesorul ala pe un Poco F3 si n-a sughitat deloc.

#12
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 19.02.2023
SD 845 de pe batranul meu PocoF1 da inca clasa la o multime de "noutati" de pana-n 2000 de lei. Practic, la utilizare obisnuita (comparativa) nu vad vreo diferenta fata de mai noul SD 888+ de pe Edge 30 Fusion.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajTruculMagic, pe 12 aprilie 2023 - 16:58, a scris:

Merg bine inca telefoane cu procesoare snapdragon 840.

Poate 835 sau 845.

Vizualizare mesajTruculMagic, pe 12 aprilie 2023 - 16:58, a scris:

Merg bine inca telefoane cu procesoare snapdragon 840.

Poco F1 a fost si va ramane o legenda. Regret un pic ca l-am vandut.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postabulafius43, on 12 aprilie 2023 - 14:12, said:

si anume sunt curios daca sd870 mai face fata cerintelor actuale comparat cu procurile mai noi.
da, inca face fata fara sa sughita!

#15
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
E ok, duce lejer.

#16
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.12.2023
Subscriu ce zice un user mai sus cu a52s,eu am moto edge 30 tot cu SD 778+,de1,5ani,este f. ok.Aș fi vrut un SD 8...,dar din motiv de sărăcie n-am putut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate