Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Zgomot infernal acoperis Tabla faltuita Canto (Caretta)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
TheZucc

TheZucc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2022
Salut,

Se da un sistem facut 'teoretic' ca la carte, cu tabla aceasta: (https://caretta.ro/a...nou-tabla-canto) la care s-au urmat toti pasii construirii acoperisului conform manualului de instalare.
La orice tip de vant (mai mare de 12m/s) si din orice directie ar veni, se aud zgomote infernale in toata casa. Trozneste, pocneste, huruie, se aude vantul mai rau decat afara etc..
Stam pe un deal unde este mai mereu vant, deci nici amplasare nu ne ajuta, si am inteles ca tipul acesta de tabla este predispus la anumite zgomote (de la dilatari de caldura, ploaie, etc) dar parca nici in halul in care nu poti dormi.
Acopersiul are cam 25cm de izolatie cu vata bazaltica etc,etc, iar spatiul de locuit este separat (doar) de un plafon fals din rigips. (si ala mai trozneste).

Atasez si un video cu zgomotul poate s-a mai intalnit cineva si ar avea niste recomandari: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mK-mxdS4FGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Totusi ceva nu s-a facut cum trebuie si o umfla vantul.

O romaneasca ar fi sa o mai fixezi cu niste suruburi cu garnitura.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Niste suruburi cu garnitura fac minuni.

#4
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Pune suruburi dese, din 30 in 30 cm. Neaparat cu garnitura .

Edited by Paco_ste1, 29 March 2023 - 14:21.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_S4HGoQifrg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Tabla faltuita are prinderile in muchie, sub imbinare. Nu in camp. Probabil s-a facut economie la numarul de prinderi, iar un acoperis sarpanta are portanta, vantul suge tabla in sus.
Presupun/sper ca la partea de jos a pantei e intoarsa muchia si agatata in profilul de margine.

Pentru tine e prea tarziu, dar banda bituminoasa lipita pe spate e un insonorizant bun pentru orice tinichea care suna a gol. Suruburile cu garnitura se pun la partea inalta a profilului acolo unde se folosesc. Daca le pui in vale risti sa treaca apa de garnitura lor in timp.

Eventual ai putea sa injectezi vreun adeziv flexibil pe la coama, intre tabla si ######la cu vreo teava lunga rigida?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Zgomot = vibratie = instalare incorecta. Solutia carpeala cu multe prinderi. Toate tablele prefaltuite asa fac daca nu ai prinderi suficiente. Dai cu mana pe ea si daca se misca aia va vibra, stii dinainte :)
Stai sa vezi la grindine rezonante...

Edited by andreic, 29 March 2023 - 14:39.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
La tablă oricum e bine să ai izolație groasă pentru a atenua zgomotele.

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Acest topic si video-ul lui @pasilla m-au convins definitiv sa renunt la tabla. Multumesc Posted Image

Edited by bobitzaaa, 29 March 2023 - 14:57.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Tabla e foarte bună dacă e pusă bine și peretele izolat. Oricum trebuie să ai peretele izolat, altfel îți face factura gălăgie mai mare decât tabla.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Au si suruburile alea un rol dar mult mai importante sunt ''canalele'' pe care intra vantul prin sageac/streasina prin toata casa , pe la rigips , tevi , electrica , incalzire , etc. ! Succes !

Edited by Alltrack, 29 March 2023 - 15:25.


#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostTheZucc, on 29 martie 2023 - 13:37, said:

Salut,

Se da un sistem facut 'teoretic' ca la carte, cu tabla aceasta: (https://caretta.ro/a...nou-tabla-canto) la care s-au urmat toti pasii construirii acoperisului conform manualului de instalare.
La orice tip de vant (mai mare de 12m/s) si din orice directie ar veni, se aud zgomote infernale in toata casa. Trozneste, pocneste, huruie, se aude vantul mai rau decat afara etc..[...]

Ascultand Posted Image  video-ul pe care l-ai pus, mi se pare ca ai doua tipuri de zgomot; unul dat de cutia de rezonanta si al doilea - din pacate - dat de ceva carente de montaj.

Eu denumesc "cutie de rezonanta" sistemul format din cele doua caroiaje, cel vertical si cel orizontal (sipcile de motaj), si tabla. De ce ii spun asa, este evident. Tabla gen solzi, prin natura ei, are mai multe nervuri care ajuta la rigidizarea ei si a sistemului. In plus, sunt mai multe suruburi "fixe", adica dintr-alea bagate cat se poate de tare, pe mp. In cazul celei cu falt, suruburile fixe sunt numai la coama, cele intremediare avand un joc. Jocul acesta permite, tablei, sa se miste dupa cum se dilata si se conteacta. E clar, deci, ca tabla cu falt e mai zgomotoasa, la vant, din cauza acestei cutii de rezonanta. Actioneaza ca o toba.
Din pacate, atat pentru mine cat si pentru altii, desi consultantul meu acustic mi-a recomandat si a insistat sa instalam tabla faltuita direct, pe membrana, fara caroiaj, eu ... nu si nu! Ca instalam ca la carte, dupa cum a cerut Bilka, fiindca vreau sa mentin garantia. BTW cand am avut nevoie de o constatare, de la ei, pe probleme de garantie, nici nu s-au gandit sa vina.
Si noi, tot in varful gramezii Posted Image  ne-am construit casa si tot asa, cand bate vantul ... Macar noi avem domitoarele la parter asa ca, in dormitoare e ok. Vorba celor care mi-au montat-o (... sub directa mea supreveghere! Imi asum toate consecintele. Ei au facut doar ce le-am cerut eu.) "Daca e sa zboare, de pe casa ... fiti fara grija! O gasim prin vaile astea si-o punem la loc Posted Image Posted Image".
In privinta asta nu prea ai ce face. Nici macar banda aceea, gen pt chiuveta, nu ajuta. Ear buds!

Astept sa treaca durata de viata, a tablei, vreo 50 de aniPosted Image , adica, si s-o inlocuiesc cu sindrila bituminoasa Posted Image

In cazul tau, insa, sa mai aude un zgomot ingrijorator. Ma refer la cel de tabla lovita; nu stiu cum sa-i spun, altfel. Imi pare ca undeva nu este bine finisata / instalata. Dupa cum ti s-a mai spus, verifica parte de jos, unde trebuie indoita si prinsa bine. Si mai verifica toate sorturile si prinderile elementelor conexe.

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 06.10.2019
Usor, usor dispare si "magia" asta a tablei click, si incepe lumea sa isi dea seama ca la mijloc este foarte mult marketing ( vrajeala ). Posted Image

Datorita materialului, formei si sistemului de prindere, cred este cea mai zgomotoasa invelitoare.

Daca mai nenorocul sa o montezi in conditii nepotrivite ( vara cand este foarte cald, sau iarna cand este foarte rece ), si sa nu ai lemnul foarte bine uscat ( lucru care este o raritate in ziua de azi ), cand bate vantul mai tare zici ca ai casa bantuita ! Posted Image Cu cat ai apa mai mare, cu atat este mai bantuita !!! Posted Image

View Postsebulbus, on 29 martie 2023 - 14:29, said:

Tabla faltuita are prinderile in muchie, sub imbinare. Nu in camp. Probabil s-a facut economie la numarul de prinderi, iar un acoperis sarpanta are portanta, vantul suge tabla in sus.
Presupun/sper ca la partea de jos a pantei e intoarsa muchia si agatata in profilul de margine.

Pentru tine e prea tarziu, dar banda bituminoasa lipita pe spate e un insonorizant bun pentru orice tinichea care suna a gol. Suruburile cu garnitura se pun la partea inalta a profilului acolo unde se folosesc. Daca le pui in vale risti sa treaca apa de garnitura lor in timp.

Eventual ai putea sa injectezi vreun adeziv flexibil pe la coama, intre tabla si ######la cu vreo teava lunga rigida?


sebulbus, nu te supara pe mine, tu ai vazut vreodata o invelitoare de tipul asta ?

1. Cum ar putea sa dea surub in zona inalta, cand aia are o grosime de 2-3 mm ?
2. Cum ar putea sa injecteze adeziv flexibil cand intre tabla asta si stratul suport ( sipci, sau folia cu "calti" ), spatiul are maxim 1-2 mm ?

PS. Asta nu este tabla faltuita ! Tabla faltuita are alt sistem de prindere, si de montaj. Tabla click este o strutzocamila, nici cal, nici magar !

View Postbobitzaaa, on 29 martie 2023 - 14:57, said:

Acest topic si video-ul lui @pasilla m-au convins definitiv sa renunt la tabla. Multumesc Posted Image

bobitzaaa, toate invelitorile au hibele lor. Vrei sa postez eu niste poze cu tigla, sau cu sindrila bituminoasa ? Posted Image  Sa te vad ce iti mai pui atunci ! Posted Image

Indiferent de invelitoarea aleasa, foarte important este:

- sa se respecte instructiunile de montaj ale producatorului ( numarul de prinderi, temperatura de lucru, calitatea lemnului sarpantei, detaliile de executie, etc. )
- echipa de montaj

Edited by razvan-softpedia, 30 March 2023 - 05:50.


#14
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 05:58, said:

....
bobitzaaa, toate invelitorile au hibele lor. Vrei sa postez eu niste poze cu tigla, sau cu sindrila bituminoasa ? Posted Image  Sa te vad ce iti mai pui atunci ! Posted Image

Indiferent de invelitoarea aleasa, foarte important este:

- sa se respecte instructiunile de montaj ale producatorului ( numarul de prinderi, temperatura de lucru, calitatea lemnului sarpantei, detaliile de executie, etc. )
- echipa de montaj
Haide ca m-ai facut curios. Eu am tabla dar pusa cu membrana, Langa mine e o sora cu sindrila bituminoasa. Nici o problema, dar au doar 2-3 ani. Bat in lemn oricum.

#15
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Razvan.....pune, te rog,  poze cu diverse tipuri de greseli, erori, accidente, dezavantaje ale folosirii tuturor tipurilir de invelitori ce le.ai intalnit .



#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 05:58, said:

bobitzaaa, toate invelitorile au hibele lor. Vrei sa postez eu niste poze cu tigla, sau cu sindrila bituminoasa ? Posted Image  Sa te vad ce iti mai pui atunci ! Posted Image
Hello. Stiu ca lucrezi in domeniu si ai mai pus o gramada de poze cu montaj defectuos. Eu am tigla din beton si nu regret, daaar e proast modelul, pe garaj si terasa unde se mai calca din cand in cand, se rupe un coltisor din ea. Dar nu face zgomot :)

#17
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postbobitzaaa, on 30 martie 2023 - 08:00, said:


Hello. Stiu ca lucrezi in domeniu si ai mai pus o gramada de poze cu montaj defectuos. Eu am tigla din beton si nu regret, daaar e proast modelul, pe garaj si terasa unde se mai calca din cand in cand, se rupe un coltisor din ea. Dar nu face zgomot :)
.  

Bobitzaa, am fost fan tabla prefaltuita, dar intre timp m.am sucit (dupa ce au fost expuse problemele in ultimele 2-3 luni).
Poti sa.mi spui ce model ai ales/producator (eventual in privat)? Si eu ma uit pt tigla beton, caut sa vad avantajele/dezavantaje cu ceramica.

Cum este Vara, se incalzeste tare in pod/mansarda? Ca nu e zgomotoasa la ploaie, vint asta e clar.

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Tigla Terran Natur facuta in Ungaria (cred) montata in 2015. Iti scriu pe pm ca sntem off-topic. Sa fac si o gluma, sa ma scuze initiatorul: de aia se numeste "Canto"...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate