Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Viza turist SUA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Buna ziua,
Stiu ca mai sunt N topicuri deschise pe subiectul asta, dar as vrea sa va intreb despre situatia mea.
Trec direct la subiect, am 22 de ani, nu am un job cu carte de munca, in prezent imi castig banii online facand diferite chestii gen artwork uri, design grafic, etc.
Recent am "pus mana" pe o suma frumusica, si fiind visul meu din copilarie sa vad America, m-am decis ca vreau sa-i sparg la americani. Am avut un var care a stat in America cu sotia si copilul vreo 15 ani, si inca o matusa care a locuit la New York 24 de ani. (poate e un plus asta), in prezent fiind in Romania si varul si matusa.
Vorbesc limba engleza bine, nu am cazier, dar nici ceva pe numele meu nu am (nici casa, nici masina, nici macar chiria nu e pe numele meu).
M-am privit pe mine din perspectiva functionarilor care acorda vizele si intrunesc toate "calitatile" pentru care nu mi-ar acorda viza. (tanar, fara job cu carte de munca, nimic pe numele meu)
Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 30.08.2006
Lipsa de venituri ridicate si constante, a responsabilitatilor si lipsa de (assets), nu numai ca te descalifica dar participi la cresterea procentului celor respinsi si iti reduci si mai mult sansele ca intr-un viitor apropiat sa poti face acest drum fara viza. Te-ar fi ajutat daca daca rudele tale mai locuiau acolo dar asa e chiar mai rau. Eu zic sa mai astepti pana cand sansele tale sunt mai favorabile.

Edited by Leo2006, 28 March 2023 - 04:57.


#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Nope, bine macar ca ești cinstit si realist. Ai bifat cam toate motivele pentru care NU SE DA VIZA. Nu m-ai convins pe mine ca nu vrei s-o tulești in State, d-apai pe unul care e plătit pentru asta.

Daca ai niste bani "de spart", ai toată Europa deschisa, fa-ti întîi o stare, ca ai toată viața înainte sa vezi America.

Edited by hellmarvel, 28 March 2023 - 05:08.


#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Mai e o chestie 'chemarea' aia, ca in anii '90? As putea sa iau si eu una, m-ar ajuta in vreun fel?

#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,613
  • Înscris: 15.01.2017

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

Buna ziua,
Stiu ca mai sunt N topicuri deschise pe subiectul asta, dar as vrea sa va intreb despre situatia mea.
Trec direct la subiect, am 22 de ani, nu am un job cu carte de munca, in prezent imi castig banii online facand diferite chestii gen artwork uri, design grafic, etc.
Recent am "pus mana" pe o suma frumusica, si fiind visul meu din copilarie sa vad America, m-am decis ca vreau sa-i sparg la americani. Am avut un var care a stat in America cu sotia si copilul vreo 15 ani, si inca o matusa care a locuit la New York 24 de ani. (poate e un plus asta), in prezent fiind in Romania si varul si matusa.
Vorbesc limba engleza bine, nu am cazier, dar nici ceva pe numele meu nu am (nici casa, nici masina, nici macar chiria nu e pe numele meu).
M-am privit pe mine din perspectiva functionarilor care acorda vizele si intrunesc toate "calitatile" pentru care nu mi-ar acorda viza. (tanar, fara job cu carte de munca, nimic pe numele meu)
Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?
zero.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
mai aveam prieteni care isi luau croaziere cu plecare din SUA. cauta MSC cruise si vezi ce oferte mai sunt. n-ar strica sa ai si ceva bani in cont + ceva pe numele tau

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Croaziera cu plecare din SUA nu-i garanteaza dreptul de a pasi pe taram american. S-ar putea sa se pacaleasca si sa ramana si cu banii aruncati. Pardon, sparti.

 neaRica, on 28 martie 2023 - 08:32, said:

pai bun insa aia care intra in State prin Mexic ce facem cu ei?

Noi nu facem nimic, ca nu-i treaba noastra.
Intreaba-i pe americani. Si pe Mariana van Zeller.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă aveai PFA de 6+ luni și erai înregistrat co-chiriaș, aveai șanse mult mai mari, aproape de succes :)

Csf. Evaziunea fiscală are efecte și unde nu te aștepți.

 wiseguy76, on 28 martie 2023 - 06:11, said:

Mai e o chestie 'chemarea' aia, ca in anii '90? As putea sa iau si eu una, m-ar ajuta in vreun fel?
Nu exista pentru vizele B

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?
Sansele reale tind spre zero.

Dar daca tot ai bani de spart as incerca totusi sa iau viza de turist de SUA: mergi cu nonsalanta, le spui cinstit cum sta treaba, ai ceva dovezi referitoare la suma mare care ti-a intrat (ca e mostenire, ca e altceva) si le spui verde in fata ce vrei sa faci. Uneori exista si surprize sa iti dea viza.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

 carturarulobosit, on 28 martie 2023 - 07:39, said:

mai aveam prieteni care isi luau croaziere cu plecare din SUA. cauta MSC cruise si vezi ce oferte mai sunt. n-ar strica sa ai si ceva bani in cont + ceva pe numele tau

Rămâne cu banii aruncați. Ambasada îți zice sa nu faci rezervări pana nu ai viza. Nu iau in calcul rezervările.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 wiseguy76, on 28 martie 2023 - 06:11, said:

Mai e o chestie 'chemarea' aia, ca in anii '90? As putea sa iau si eu una, m-ar ajuta in vreun fel?
Nu, aia se cerea atunci pt ca romanii erau cumplit de saraci si nu prea puteau suporta prin mijloace proprii costurile unei calatorii si sederi pe teritoriul american.
Dar tu nu detii un pasaport al unei tari incluse in Visa Waiver Program?

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?
Nu

#12
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
M-am gandit ca daca le-as arata conversatii cu clientii mei si ceea ce fac poate ar intelege, adica ma gandesc ca e o discutie libera intre mine si functionari, nu cred ca e ceva super formal. Plus ca nu vreau sa raman acolo, sa fiu imigrant necalificat si sa duc viata de caine fara acte:)). Sincer, doar vreau sa vizitez cateva state si cam asta e. M-am interesat putin mai mult si am vazut ca nu sunt costuri exorbitante ca sa ajungi efectiv la interviu, deci o sa incerc, cine stie.
As mai avea o intrebare, dupa interviu, mi se spune pe loc daca am primit sau nu viza sau trebuie sa astept ceva prin posta?

Si inca o chestie, treaba asta cu 'sa am ceva pe numele meu', conteaza si ce anume am pe numele meu? Adica as putea sa cumpar o masina cu 2000€ si s-o vand cand ma intorc:)))

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

M-am privit pe mine din perspectiva functionarilor care acorda vizele si intrunesc toate "calitatile" pentru care nu mi-ar acorda viza. (tanar, fara job cu carte de munca, nimic pe numele meu)
Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?

Stiu 2 cazuri ce au primit reject ca aveau rude acolo.
1. (mai recent, acu cativa ani) tip ce il avea pe fratele sau acolo, el era in IT, lucra in Amsterdam si avea 1 apartament luat cu credit in Amsterdam. Si cu toate astea si-a luat reject.
2. (mai vechi cazul) tipa ce avea pe sora ei acolo. A aplicat de mai multe ori ptr viza turist sa o vada si si-a luat vreo 3 reject-uri (de la primul e cam no-go, dar nu stia).

#14
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

 greywolfact, on 28 martie 2023 - 09:52, said:

2. (mai vechi cazul) tipa ce avea pe sora ei acolo. A aplicat de mai multe ori ptr viza turist sa o vada si si-a luat vreo 3 reject-uri (de la primul e cam no-go, dar nu stia).
Stii cumva daca faptul ca au respins-o a afectat-o cumva pe viitor? Gen, e un istoric cu aplicarile sau ceva si avand reject-uri la activ, ar putea sa influenteze cumva situatia.

#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 09:47, said:

M-am gandit ca daca le-as arata conversatii cu clientii mei si ceea ce fac poate ar intelege, adica ma gandesc ca e o discutie libera intre mine si functionari, nu cred ca e ceva super formal.

Nu are sens, reject-ul poate sa vina din orice motiv il considera ei si chiar si la granita cu tot cu viza. Scriu si acolo pe site ca sa mergi in US e un privilegiu, nu un drept.

Eu cand am mers in US pe viza business cu act delegare de la firma din US ala de la frontiera m-a pus sa ii arat cati bani am in portofel. Asta pe langa domeniul de activitate IT si faptul ca vorbeam engleza cu acelasi accent ca ei.

Altadata cand veneam din Mexic catre New York am trecut imediat, s-a uitat la pasaport, nici nu cred ca m-a intrebat nimic si am trecut.

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 09:55, said:

Stii cumva daca faptul ca au respins-o a afectat-o cumva pe viitor? Gen, e un istoric cu aplicarile sau ceva si avand reject-uri la activ, ar putea sa influenteze cumva situatia.

Daca iti iei 1 data reject, ramane in sistem si sunt sanse f mari sa nu mai iei accept niciodata.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

 robertbv1414, on 28 martie 2023 - 09:47, said:

M-am gandit ca daca le-as arata conversatii cu clientii mei si ceea ce fac poate ar intelege, adica ma gandesc ca e o discutie libera intre mine si functionari, nu cred ca e ceva super formal. Plus ca nu vreau sa raman acolo, sa fiu imigrant necalificat si sa duc viata de caine fara acte:)). Sincer, doar vreau sa vizitez cateva state si cam asta e. M-am interesat putin mai mult si am vazut ca nu sunt costuri exorbitante ca sa ajungi efectiv la interviu, deci o sa incerc, cine stie.
As mai avea o intrebare, dupa interviu, mi se spune pe loc daca am primit sau nu viza sau trebuie sa astept ceva prin posta?

Si inca o chestie, treaba asta cu 'sa am ceva pe numele meu', conteaza si ce anume am pe numele meu? Adica as putea sa cumpar o masina cu 2000€ si s-o vand cand ma intorc:)))

Nu te întreabă nimeni de dovezi, conversații, etc, la vizele B.

Dacă nu pot găsi ei informația la background check, ești respins. Degeaba te duci cu dovezile după tine.

Dacă ei nu te găsesc plătitor de taxe de ex, poți sa le arați și luna de pe cer, degeaba. Venitul tău nu exista oficial.

#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 13.09.2022

 Leo2006, on 28 martie 2023 - 04:56, said:

Te-ar fi ajutat daca daca rudele tale mai locuiau acolo dar asa e chiar mai rau. Eu zic sa mai astepti pana cand sansele tale sunt mai favorabile.

Faptul ca ai rude acolo nu te ajuta, ba poate sa te incurce, aia se pot gandi ca iti e  mai usor sa ramai pe acolo in afara limitelor/conditiilor vizei turistice.
Tu trebuie sa faci dovada ca ai legaturi puternice aici, in Romania, la care sa te intorci, si  nu acolo in SUA.
Si eu cand am aplicat, am facut research serios, mi-a rezultat ca faptul de a avea rude nu e un plus, ba dimpotriva pe cat posibil mai bine nu declari ca te duci sa stai la rude sau ca le ai, chiar daca le ai. Nu-s asa buni sa le identifice ei, nu cred ca isi bat capul, mai ales daca nu sunt direct rude de gradul intai cu acelasi nume de familie.

 Lex404, on 28 martie 2023 - 10:23, said:

Dacă ei nu te găsesc plătitor de taxe de ex, poți sa le arați și luna de pe cer, degeaba. Venitul tău nu exista oficial.

Ai vreo dovada clara ca ambasada are acces la bazele de date interne ale Romaniei cu taxe , proprietati etc?
Adica, nu m-ar mira, la cum le lingem talpile americanilor sa aiba acces 24/24 la orice sistem din Romania. Dar ai vreo sursa ? Sau doar presupuneri?

Edited by danigoleman, 28 March 2023 - 10:38.


#18
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca am mai scris pe-aici: prin 1999-2000 am aplicat toata familia (eu, sotia si copilul) la sediul vechi al ambasadei - bineinteles ca am fost refuzati fara nicio motivatie (aveam locuri de munca si apartament, da' mno - sarakie cred ca ne scria in frunte). In 2006 sotia si copilul au aplicat din nou (sotia are fratele acolo rezident) si au luat viza. Evident ca in 2016 le-au expirat; In 2012, am aplicat eu si am luat viza (nu mi-au cerut nicio hartie, niciun act - le-am zis ca am mai fost refuzati, intre timp sotia si copilul au obtinut viza, dar era expirata, si am aplicat singur pentru ca ne era teama de un nou refuz; elementul extrem de surprinzator si amuzant pentru mine, a fost faptul ca scrisesem in formular ca stiu romana, maghiara si engleza; ofiterul m-a luat pe romana, apoi a dat-o pe engleza si in final pe maghiara (!?); s-a convins ca nu mint, m-a mai intrebat de adresa unde merg si numele rudelor sotiei.

Din nou, in 2018 a aplicat si fiica-mea, si in 2019 si sotia mea, din nou fara alte hartii si acte, si in 2019 am plecat si am revenit (eu aveam deja vreo 5 vizite cu intoarcere inainte de termenul acordat de viza de sedere de la poarta de intrare).

Eu zic ca sunt mult mai informati decat am vrea noi sa credem, si poate in cea mai mare masura se bazeaza pe sinceritate.
Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate