Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Soft evidență deplasări

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare,

Rog sa-mi recomandati un software pe care pot sa tin evidenta anumitor deplasari. Spre ex: De cate ori s-a deplasat o masina intr-un anume punct, sa-mi calculeze automat per total deplasarile de fiecare data cand adaug o deplasare la punctul respectiv, sa pot adauga mici descrieri la fiecare deplasare.

In momentul de fata folosesc excel dar nu sunt multumit.

Va multumesc!

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Excelul face tot ce ai descris tu ca fiind necesar. Nu ai spus ce te nemultumeste la el.

#3
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 maccip, on 28 martie 2023 - 07:45, said:

Excelul face tot ce ai descris tu ca fiind necesar. Nu ai spus ce te nemultumeste la el.
Sunt absolut convins ca excelul NU calculeaza distanta daca scrii bucuresti si in casuta de langa arad.
Omul calculeaza manual.
Ar vrea automat.

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Vezi daca acesta ti se potriveste LINK

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 30.08.2006
Are nevoie de un API de la Google Maps si includere intr-un VBA pentru ca foaia de calcul sa afiseze distanta dintre doua locatii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_P2lj4yHNu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 28 March 2023 - 09:48.


#6
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011

 maccip, on 28 martie 2023 - 07:45, said:

Excelul face tot ce ai descris tu ca fiind necesar. Nu ai spus ce te nemultumeste la el.

Cell-urile si multitudinea de optiuni oferite de excel de care nu am nevoie

 excentryc, on 28 martie 2023 - 09:07, said:

Vezi daca acesta ti se potriveste LINK

Am verificat nu e ceea ce as avea nevoie..

Alte optiuni ?

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 roPopa, on 28 martie 2023 - 08:43, said:

Sunt absolut convins ca excelul NU calculeaza distanta daca scrii bucuresti si in casuta de langa arad.

Si eu, insa softurile care fac asa ceva, au o topologie pe care sa calculeze, sunt foarte putine si scumpe. Informatii geospatiale, GIS adicatelea.
ArcGis, ArcView,ArcInfo,  dar costa multe mii de coco, sau zeci de mii.
In GIS, softul e 10% din cost, datele 90%. Ca atare, nu-ti va da nimeni softul cu tot cu date.

Mai sunt softuri tot geospatiale, fara topologie interna, dar cu o baza de date cu distante precalculate. Genul ce se gaseste pe la navigatia auto. Dar sunt si astea cam limitate. Si oricum un tabel cu baza de date cu lungimea fiecarui drum ar face acelasi lucru. In general, astea nu permit anumite tipuri de interogare specifica GIS. Nu stiu exact ce vrea cantautorul, dar oricum nu stiu niciun asemenea soft care sa permita interogare, sa aiba un API pentru asa ceva. In general sunt facute pentur aplicatii mobile, unde ai senzor (A)GPS.

Acuma, daca ai 20 de locatii intre care se misca masinile, poti face un tabel cu distanta de la fiecare la fiecare, intr-un excel si sa o folosesti ca o baza de date. Asta face si un soft GIS ieftin, dar nu stiu sa-ti puna la dispozitie datele, in vreun format public sau ceva. Or fi, dar nu stiu si oricum e muuuuuuuuult mai complicat decat excelul.

Celulele si multitudinea de optiuni ale excelului pot fi blocate cu parola. Iar formulele sunt.. formule, poti folosi ce ai nevoie, nu esti obligat sa folosesti toate facilitatile.
Datele introduse in celule, pot fi prevalidate, sa nu accepta date invalide.
Sau poti folosi google sheets, online. Datele introduse prin intermediul unui formular, care nu are acces la baza de date creata in urma acelui formular. Are si asta posibilitati de prevalidare.
Si datele rezultate, pot fi apoi reprezentate in fel si chip.

Genul asta de aplicatie e destinata sa aterizeze in excel, daca vrei ceva simplu si ieftin. Pentru ca e o baza de date, dar nu vrei complicatiunile ce presupune o baza de date standardizata, gen Acces.
Bagi niste date case re varsa intr-o baza de date sub forma unui tabel, faci niste calcule acolo si obtii ce te intereseaza, dupa care reprezinti datele de iesire fain frumos in charturi sau cum vrei tu.
Mai straightforward decat atat, nu se exista. Exceptie daca vrei sa-ti calculeze el diverse distante sau sa faca diverse interogari, pe o topologie, dar asta e scump si destul de dificil de utilizat.

Edited by Ravy, 28 March 2023 - 18:00.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Pune ce Excel ai acum cu niste date fictive si hai sa vedem daca reusim sa-l imbunatatim in vreun fel.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 30.08.2006
Tehnic pare ca functioneaza dar nu toate adresele merg calculate. Tutorialul sau are ultima actualizare pe 11 aprilie 2019.
Mai trebuie analizat putin si ajustat.
Attached File  Screenshot_7.png   28.27K   13 downloadsAttached File  Screenshot_9.png   24.48K   11 downloads
https://syntaxbytetu...s-api-with-vba/

Edited by Leo2006, 28 March 2023 - 20:55.


#10
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Eu nu înțeleg de unde ați ajuns până la distante. Autorul a zis că îi trebuie o evidenta a numărului de deplasări, nu distante sau localizări GPS, ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate