Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum ati reusit sa va lasati de fumat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
zzin

zzin

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2023
Si daca v-a reusit definitiv, ce metode ati folosit?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Nu m-am apucat. Asta e cea mai buna metoda de a te lasa. Posted Image

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Am zis că nu mai vreau. La început e mai greu, dar te obișnuiești.
Dacă ai ambiție, vei reuși.

#4
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am avut bafta că nu eram înrăit (doar pufăitor cum mi-a zis unul...). Adică 1-2 ţigări pe zi, cu ocazii 3-4, adică un pachet mă ţinea 4-7 zile. Uneori fumam 0 pe zi. De 2 ori m-am lăsat forţat, m-am reapucat. Prin Aprilie sau Mai 2010, din întâmplare (nu mai îmi cumpăram, ceream ţigăr) nu am mai fumat 2 săptămâni... şi am zis ce ar fi să mă las. În afară de 2 ori narghilea, nici că am mai fumat de atunci.
Îmi place însă mult berea...

Edited by djl, 28 March 2023 - 00:21.


#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,062
  • Înscris: 06.01.2007
M-am lasat si eu definitiv de fumat de vreo 3 ori pana acum.
Asadar, am experienta. Nu ezita sa ma intrebi.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Pai am calculat cati bani as cheltui pe tigari si a rezultat ca mi-as lua un S Klasse in vreo 30 ani de banii aia...

Se pare ca nu m-am priceput la matematica, pentru ca nu se anunta vreun S Klasse in viitorul apropiat, dar hei! cel putin nu mi-am intoxicat corpul cu toate prostiile din tigari.

Cunosc, in schimb, persoane care castiga minimul pe economie, n-au bani sa le cumpere la copii haine, jucarii si nici macar mancare decenta, insa dau banii pe tigari fara nicio jena!

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Am aplicat metoda muscatului din pumn. A functionat perfect.

Merg pe 20 de ani de cand m-am lasat de fumat si pe 3 ani de cand m-am lasat de alcool.

Edited by abac, 28 March 2023 - 01:06.


#8
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 zzin, on 27 martie 2023 - 23:20, said:

Si daca v-a reusit definitiv, ce metode ati folosit?
The Easy Way to Quit Smoking de Allen Carr

Găsit PDF online, citit cu atenție, nu pe sărite, nu în batjocură, nu cu gigicontrismul armat și abia așteptând să muște din ceva. Dat o șansă afirmațiilor să sune plauzibil, aplicat ce zice domnu' acolo și lăsat de fumat în ianuarie 2007. Cred că am mai fumat 5 țigări în total de-atunci, așa la prosteală, toate în primii 3-4 ani după, dar obiceiul a murit. Am avut o tentativă cu alea electronice cam în 2010-2016, pauză tot anul 2012, dar a cam murit și aia. Când mi s-a făcut poftă din nou venise pandemia și citeam că au pățit-o mai rău la plămâni "vapatorii", deci am zis nu mersi.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Am incercat de vreo 10 ori sa ma las. M-am reapucat. Am incercat cu tot felul de ajutoare: tigari medicinale, plasturi cu nicotina, guma cu nicotina, etc. Nimic nu a functionat. Pana intr-o zi cand m-am enervat si ambitionat (incepusem sa tusesc) si am zis fie ce-o fi, eu ma las. O zi si jumatate am fost super-mega nervos. A doua zi pe la pranz nervozitatea mi-a disparut brusc si de atunci nu am mai simtit nevoia sa fumez niciodata nici macar la bautura cu prietenii care fumau.
Dupa 3 saptamani toate simturile mi s-au amplificat: mirosul, gustul, vazul, luciditatea mintii, etc. Dormeam mai putin dar ma odihneam mai bine.
Din anturajul meu cei care fumau aproape toti s-au lasat. La ei sevrajul (pofta de a fuma) a durat 30-40 de zile dar nu a fost atat de intens ca la mine.
Noi suntem o natie de fumatori si obiceiul creste din pacate. Fumam de doua ori mai mult ca media europeana. Cred ca vrem sa ii prindem din urma pe turci.

Fumatul nu este doar dependenta de substanta. Este si o chestie psihologica, un tic de a duce mana cu tigara la gura, de a te juca cu tigara, de a socializa cu altii care fumeaza, etc.

Edited by Tipiric, 28 March 2023 - 01:49.


#10
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Eu m-am nascut fumator as putea spune, ca de mic copil am fumat, iar de pe la 16 ani mi-am cumparat regulat tigari.
Fumam destul de mult, cel putin un pachet si ceva zilnic, pana la 3-4 pachete cand stateam la bautura (Marlboro rosu lung in ultimii ani).
Eram asa disperat de tigari incat ma trezeam noaptea si mai trageam una.
Daca la 3 dimineata mai aveam 2-3 tigari, iar la 8 plecam la munca, nu puteam sa dorm cu gandul ca nu am tigari destule, asa ca plecam prin oras sa-mi cumpar in loc sa dorm.
Acum 6 ani, am intalnit un farmacist care mi-a recomandat ZIBAN (dar este foarte periculos medicamentul)
Am facut tratamentul, si cu ceva vointa si sacose cu eugenii si bomboane, am reusit sa ma las.
Mai incercasem de multe ori cu Nicorete, dar nici o sansa sa ma las.
Vreo 2 ani inca mai visam noaptea ca fumez, dar sunt convins ca daca mai trag un fum, ma apuc iar. Dar le urasc asa tare, ca nu vreau sa ma apropii de ele.
Cea mai mare satisfactie este ca nu mai trebuie sa merg la magazin special sa cumpar tigari.
Daca vrei cu adevarat sa te lasi, mergi la un medic sa-ti prescrie un tratament, sau poti sa incerci cu Defumoxan, care am inteles ca este bun. Totusi recomand un medic.
Acum am 43 ani, de 6 ani jumate nu mai fumez si ma simt foarte bine, mai ales pshihic. Simt ca daca am reusit sa ma las de fumat, reusesc sa fac orice imi propun.
Pentru carcotasi, nu mi-am luat BMW, dar din banii pe care i-as fi cheltuit pe tigari, imi platesc rata la un apartament.

Edited by blogeranonim, 28 March 2023 - 02:33.


#11
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
Pe vremuri fumam două pachete de Carpați fără filtru pe zi. Apoi am zis că le voi reduce și voi fuma doar două -trei țigări "bune" la cafea. Nu a mers, că beam 7-8 cafele pe zi, așa că într-o zi am decis să renunț brusc. Încă mai visez uneori că aprind o țigară, deși au trecut 20 de ani de pauză...

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Te lași sigur când nu mai ai bani de țigări.

#13
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Eu m-am lasat definit de fumat cand mi-am dat seama ca daca nu o fac, crăp. Ma simteam foarte rau. Primele saptamani au fost foarte grele ( imi amintesc ca ma  visam fumand).
Mult succes!

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cand constientizezi ce duhoare pestilentiala raspandesti in jur, renunti la mahoarca.
Un indicator bun e colega/colegul de perna, daca stramba din nas fix cand iti vine tie cheful de zbenguiala.

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006
Asta cu 'ma visam fumand' e ceva genereal, vad, asa am patit si eu cand m-am lasat prima oara.
Bagam 2 pachete de Marlboro rosu pe zi. Pana cand am facut ceva piatra la rinichi, mi-au dat niste pastile. Cat timp am luat pastilele alea, nu puteam sa fumez, mi se facea rau. Asa m-am lasat. Acum 10 ani. Si 16 ani de cand nu mai beau ( poate o data, de doua ori pe an, dar am avut ani intregi in care nici n-am gustat nimic cu alcool).

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

 abac, on 28 martie 2023 - 01:05, said:

Am aplicat metoda muscatului din pumn. A functionat perfect.


Merg pe 20 de ani de cand m-am lasat de fumat si pe 3 ani de cand m-am lasat de alcool.
Dupa cati ani ai terminat pumnii?


Eeeh, mai ai un "pacat" si le-ai rezolvat pe toate. Poti sa te muti in Tibet linistit dupa aceea. Cearceafuri fucsia gasesti la Lidl.

ON: maccip mi-a luat-o inainte. :)

#17
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Le-am inlocuit cu Iqos, de vreun an si ceva.

Nu mai miros asa si nu imi mai vine sa-mi aprind o tigara normala.

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,216
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut o perioada lunga in care ma plimbam atat de mult cu cainele pe afara incat am simtit ca nu mai pot sa fumez. Ma simteam mai bine cand nu fumam, asa ca nu mi-a mai trebuit. A fost ciudat, ca nu mi-am propus sa ma las, pur si simplu s-a intamplat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate