Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cetatenie Romana copil nascut in Europa de vest

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Speta e urmatoarea.

Familie de romani stabilita in vestul europei acum 10 ani. Au dobandit cetatenie in statul adoptiv, care este in top 3 cele mai puternice pasapoarte conform indexului Arton Capital si top 7 cele mai puternice pasapoarte conform Henley Passport Index.

Au doi copii, primul nascut inainte ca parintii sa dobandeasca cetatenie in statul respectiv, asadar nu a primit cetatenia automat chiar daca s-a nascut in tara adoptiva. Asadar copilul a fost inregistrat la starea civila la sectia consulara a ambasadei romaniei si a primit cetatenie si pasaport romanesc.

Intre timp parintii au primit cetatenia statului adoptiv, dupa care s-a nascut al doilea copil. Automat, ambii copii sunt acum cetateni ai statului adoptiv, deci practic nu mai e nevoie ca al doilea copil sa aplice prin intermediul parintilor pentru cetatenia romana.

Nu exista nici cea mai mica intentie de revenire vreodata in Romania. Poate parintii la pensie, insa copiii niciodata. Ei vor creste, vor fi educati si se vor integra in cultura vest europeana. Probabil nici nu vor vorbi limba romana corect.

Intrebarea este daca parintii ar trebui totusi sa aplice si pentru cel de-al doilea copil pentru cetatenia romana. Daca da, de ce? Daca nu, de ce?


Mersi.

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Din câte știu eu copii sunt cetățeni romani atâta timp cât cel puțin un părinte e roman  chiar și dacă mai are alta cetățenie, și chiar și dacă nu au făcut niciun demers pentru asta.
Trebuie să-i înscrie doar, nu să ceară cetățenia. Sunt automat cetățeni.

Edited by KiloW, 27 March 2023 - 18:20.


#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,054
  • Înscris: 28.07.2008
Daca da , daca nu, si de ce, daca parintii nu si-au clarificat si pus intrebarile, la ce le-ar fi utile sugestiile de aici??

#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
copilul va avea la un moment dat puterea de decizie daca sa aplice pt cetatenia romana sau nu. Nu e ca si cum daca nu primeste cetatenia romana la nastere acel copil pierde dreptul de obtinere a cetateniei romane daca nu o face la nastere.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In anumite situatii, doua cetatenii sunt mai bune decat una singura.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Detaliaza.

#7
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
De exemplu pentru Tanzania singura tara din Europa care n-are nevoie de viza e România :)

Ideea e ca nu te costa nimic, pur și simplu faci declarația la consulat și aia e, e cetățean. E cetățean ȘI DACĂ N-O FACE. Ce-o sa fie și ce se poate întâmpla in următorul secol cât o sa trăiască probabil copilul ala nimeni nu știe să zică de pe acum.

Oricum dacă vrea se poate înscrie oricând, ca să își obțină actele românești.

Edited by KiloW, 27 March 2023 - 18:30.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pot face o gramada de scenarii. Nu am de gand sa le fac.
Cert e ca atata timp cat acea persoana nu se afla pe teritoriul RO, nu are absolut nici un dezavantaj daca e si cetatean roman.

Edited by pasilla, 27 March 2023 - 18:30.


#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Copiii vor aplica pentru cetatenia romana daca vor. Daca ni vor, nu vor aplica. Nu e nimic de dezbatut aici.

#10
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Copiii cetatenilor romani nascuti in strainatate dobandesc automat cetatenia romana, daca cel putin unul din parinti mai detin cetatenia romana.
Daca ambii au renuntat la cetatenia romana in scopul obtinerii a unei alte cetatenii, copii nu vor mai fi cetateni romani ci ai tarii in care s-au nascut.

Edited by WestPoint, 27 March 2023 - 18:31.


#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKiloW, on 27 martie 2023 - 18:17, said:

Din câte știu eu copii sunt cetățeni romani atâta timp cât cel puțin un părinte e roman  chiar și dacă mai are alta cetățenie, și chiar și dacă nu au făcut niciun demers pentru asta.
Trebuie să-i înscrie doar, nu să ceară cetățenia. Sunt automat cetățeni.

sunt anumite tari in Europa (Olanda si Slovacia de exemplu) care nu accepta cetatenie multipla. Asa ca daca vrei sa ai cetatenie Romana (pe care o obtii imediat daca ai parinti romani) trebuie sa renunti la cetatenia acelor tari.

#12
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cetatenia romana se obtine la nastere daca parintii sunt cetateni romani. Daca parintii renunta ulterior la cetatenia romana, minorul isi pierde automat cetatenia romana.

#13
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Eu inca nu am aplicat pentru cetatenia romana a copilului,poate ma convinge cineva.

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Daca mai esti cetatean roman, nici nu ai nevoie. Copilul este cetatean roman automat.

#15
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005

View PostWestPoint, on 27 martie 2023 - 18:36, said:

Cetatenia romana se obtine la nastere daca parintii sunt cetateni romani.
doar daca parintii solicita statului roman.

View PostWestPoint, on 27 martie 2023 - 18:37, said:

Daca mai esti cetatean roman, nici nu ai nevoie. Copilul este cetatean roman automat.
Statul Roman nu stie de existenta copilului nostru,ambii parinti sunt si cetateni romani.

#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
daca le este asa de bine, de ce le mai pasa si ne mai incurca si pe noi...

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostWestPoint, on 27 martie 2023 - 18:36, said:

Cetatenia romana se obtine la nastere daca parintii sunt cetateni romani. Daca parintii renunta ulterior la cetatenia romana, minorul isi pierde automat cetatenia romana.
Articolul 26
Retragerea cetățeniei române nu produce efecte asupra cetățeniei soțului sau copiilor persoanei căreia i s-a retras cetățenia.


#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017

View Postbolo, on 27 martie 2023 - 18:36, said:

Eu inca nu am aplicat pentru cetatenia romana a copilului,poate ma convinge cineva.
da, ca jobul nostru pe softpedia e sa convingem oameni. desi cred ca o treime din cei mai activi de pe aici sunt romani care au plecat, dandusi cu parerea de Romania din ce citesc de pe net.
cat despre topic, sunt oameni si oameni, pareri si pareri. poate copii or sa vrea in Romania si o sa le zica la parinti ca au fost niste incuiati, s.a.m.d. Zici ca aia in Vest au 4 maini, 5 picioare si cumva deja la ei s-a inventat teleportarea. Si acolo sunt oameni prosti, medici incompetenti, politicieni corupti. De exemplu eu in SUA nu m-as muta nici sa ma roage Biden personal.

cum am mai zis, viata de ”obicei” e lunga si poate unuia dintre copii o sa-i placa mai mult taranii de la noi decat idiotii zambitori de acolo, poate omul se simte mai fericit in Maramures cu wc in fundul curtii decat in Berlin,  habar n-am. Daca e gratis de ce sa nu profite?

Edited by bobitad, 27 March 2023 - 18:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate