Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Extindere apartament pe terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021
Hey dragilor, long story short,

Am o garsoniera pe care as vrea sa o extind, conform titlului. Apartamentul are in jur de 30 de metrii patrati, iar terasa putin peste jumatate (prinsa in intabulare).

Am cautat si am vazut despre ce acte este vorba, destul de multe :))) .
Insa cel mai multa ma intereseaza costurile pe care le pot genera aceasta schimbare.
Ca sa va faceti o idee, unul dintre vecini, are fix la fel (nu am apucat inca sa-l intreb ce si cum a facut).

Nu ma refer la materiale/manopera, de astea ma ocup personal. Ma intereseaza partea administrativa, ce tine de documente, proiect etc.
In aceasta maniera, presupuneti ca ar putea sa mearga in mai mult de 5K E?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa clarificam un pic ...

E vorba de terasa sau balcon ?

#3
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021
Terasa, este situata la etaj (teoretic ar veni peste parter).

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostGazeAtTheSky, on 20 martie 2023 - 16:38, said:

....Ca sa va faceti o idee, unul dintre vecini, are fix la fel (nu am apucat inca sa-l intreb ce si cum a facut).....

atunci e clar: fix pe el trebuie sa-l intrebi :). e cel mai in masura sa-ti dea detalii

#5
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021
Sunt perfect de acord,
Din ce am observat de pe google maps, are constructia facuta din 2010, poate chiar mai devreme (de aceea ar fi fost bun un update in acest sens).

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGazeAtTheSky, on 20 martie 2023 - 16:50, said:

Terasa, este situata la etaj (teoretic ar veni peste parter).

Terasele alea, în majoritatea cazurilor, nu sunt destinate construirii. Dacă ar fi fost, s-ar fi construit pe ele. Adică nu o să-ți ofere nicio primărie autorizație. Vecinul, cel mai probabil, a făcut fără autorizație.

În primul rând, singurul cost este cel al obținerii unui Certificat de Urbanism. Întrebi la primărie, eventual o firmă de proiectare, e vorba de câteva sute de lei. În ăla ți se spune, efectiv, dacă ai voie să-ți faci proiectul sau nu, și în ce fel. După, vezi ce decizie iei, dar e foarte posibil să ți se dea un mare "NU".

Edited by SmurfK, 20 March 2023 - 21:22.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
Eu din cate am inteles si am intrebat vreo 2 persoane care au facut modificari in apartamente si au angajat o firma in Bucuresti sa se ocupe de acte costa in jur de 1000 euro

Edited by vladut01, 20 March 2023 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate