Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Meniscectomie artroscopică

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Salutare, urmeaza sa fac o meniscectomie artroscopică datorita unei rupturi de menisc complexe de gradul 3.
Pentru cei ce au mai trecut prin asa ceva mi-ar place sa aud niste detalii, cum a decurs operatia, anestezia, daca au plecat acasa pe picioare, daca a necesitat recuperare si cat tim si-au menajat genunchiul respectiv. Medicul mi-a spus ca plec pe picioare si nu necesita internare, va trebui genunchiul menajat vreo saptamana. Oricum voi renunta la alergare si fotbal (fotbalul nici nu ma atrage prea mult), raman la activitati cu impact mai mic gen bicicleta si patinaj.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Se face cu anestezie spinală. După operație e voie sa calci cu toată greutatea însă dacă te doare prea tare poți folosi o cârja câteva zile. Firele se scot după 10 zile. vei avea dureri cam o lună și la nevoie vei lua ibuprofen sau panadol. Concediu medical după așa ceva se dă între câteva zile și 2-3 saptamâni, depinde de ce muncă faci. Se recomandă kinetoterapie (flexia/ extensia genunchiului) pt evitarea formarii de bride).
Recuperarea totală (să poți face efort sportiv mare etc) se obține după vreo 3 luni.
Asa recomandă ortopezii de aici.
Tu vei respecta însă indicațiile ortopedului tău, bazate pe cazul tău particular.
Partea proastă e ca genunchiul respectiv, in timp, va avea tendința să dezvolte artroză.

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Karhu, on 19 martie 2023 - 09:06, said:

Se face cu anestezie spinală. După operație e voie sa calci cu toată greutatea însă dacă te doare prea tare poți folosi o cârja câteva zile. Firele se scot după 10 zile. vei avea dureri cam o lună și la nevoie vei lua ibuprofen sau panadol. Concediu medical după așa ceva se dă între câteva zile și 2-3 saptamâni, depinde de ce muncă faci. Se recomandă kinetoterapie (flexia/ extensia genunchiului) pt evitarea formarii de bride).
Recuperarea totală (să poți face efort sportiv mare etc) se obține după vreo 3 luni.
Asa recomandă ortopezii de aici.
Tu vei respecta însă indicațiile ortopedului tău, bazate pe cazul tău particular.
Partea proastă e ca genunchiul respectiv, in timp, va avea tendința să dezvolte artroză.

Multumesc. De la spital si pana acasa am mai putin de 1 km asa ca nu e nevoie de masina, ma gandesc insa la un bat de trekking, mai ales ca am de urcat patru etaje. Probabil ca voi avea cateva zile de medical, mai am si CO de anul trecut, munca de birou. Efort sportiv mare nu voi mai face, voi merge cu bicicleta si voi patina insa doar for fun si anduranta. Fara sporturi care implica alergare. Momentan ma simt foarte bine cu genunchiul, astazi chiar am pedalat putin, insa vreau sa fac operatia pentru ca am inteles ca in caz contrar am sanse la o gonartroza.

#4
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Nici să nu te gândești să mergi un km pe jos imediat după operație.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Updade, rezultatul RMN suna asa:

Ruptura complexa cu traiect orizontal si vertical radial afectand corpul si cornul posterior
meniscal intern, cu componenta migrata la nivelul recesului inferior cu dimensiuni de 6
mm.Edem osos la nivelul condilului tibial medial.

Concluziile:

Ruptura grad III corn posterior meniscal intern.
Hidartroza.

Artroscopia a aratat un inceput de artroza, lichid si o usoara inflamatie. Medicul a spus ca e normal la 47 de ani. Meniscul este intreg si bine mersi dar am facut interventia cam degeaba.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Am cerut reinterpretarea RMN-ului, suna cam asa:

Hipersemnal focal longitudinal localizat la nivelul corpului si cornului posterior meniscal intern,
fara atingerea suprafetelor articulare, acesta este degenerat cu extruzia corpului, depasind
conturul osos al platoului tibial cu 4 mm.

Concluzii:
Leziuni degenerative low grade afectand compartimentul intern femuro-tibial.
Fara rupturi ligamentare.
Modificari usoare de tenosinovita.

Daca ar fi sunat asa din prima nu aveam acum doua gauri in genunchi si cateva zile de PSPH. Clinica privata de imagistica si-a cerut scuze spunand ca pana la urma e imagistica si e o interpretare. Cam asta mi-a zis si chirurgul care m-a operat, si ca oricum artroscopia a drenat lichidul sinovial.
Norocul meu ca am avut incredere in medic si am facut operatia la spitalul judetean. Spitalul arata cam obosit insa e curatel, are rezerve de 2 paturi, ortopedia are blocul ei operator, iar oamenii, medici, asistente si infirmiere de nota 10. Operatia a fost decontata de CAS, in spital nu mi s-a cerut si nu am dat absolut nimic.
De data asta pot spune ca la stat a fost totul in regula in schimb la privat au cam dat-o "de gard".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate