Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

carnet de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
taica-miu are 80 de ani si inca mai sofeaza.
care este "varsta de pensionare" pentru carnet?

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Nu exista vârstă maxima ... atât timp cât trec de vizita medicala poate conduce.

Felicitari

Edited by Tarzy, 18 March 2023 - 20:31.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Maxima, adica :)
Altfel, de acord

View PostTarzy, on 18 martie 2023 - 20:21, said:

Nu exista vârstă minima ... atât timp cât trec de vizita medicala poate conduce.

Felicitari


#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postcrocko.dilul, on 18 martie 2023 - 20:29, said:

Maxima, adica :)
Altfel, de acord

Am corectat ... mulțumesc ptr atentionare

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcarolinaherera, on 18 martie 2023 - 20:13, said:

taica-miu are 80 de ani si inca mai sofeaza.
care este "varsta de pensionare" pentru carnet?
Sfatul meu : încearcă sa îl faci sa renunțe la șofat. La vârsta lui nu mai are reflexele necesare. Pune în pericol propria lui viata, dar și a altora.

View PostTarzy, on 18 martie 2023 - 20:21, said:

Nu exista vârstă maxima ... atât timp cât trec de vizita medicala poate conduce.

Felicitari
Vizita medicala? Ce gluma bună. Cunosc doua policlinici, care îți dau fisa medicala, fără nici un examen! Doar o mica - mare spaga. Atat!

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 18 martie 2023 - 21:28, said:

Sfatul meu : încearcă sa îl faci sa renunțe la șofat. La vârsta lui nu mai are reflexele necesare. Pune în pericol propria lui viata, dar și a altora.

Nu-s de acord
La condus nu-ti trebuie reflexe

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostRobert_Kiran, on 18 martie 2023 - 21:28, said:


Sfatul meu : încearcă sa îl faci sa renunțe la șofat. La vârsta lui nu mai are reflexele necesare. Pune în pericol propria lui viata, dar și a altora.

Vizita medicala? Ce gluma bună. Cunosc doua policlinici, care îți dau fisa medicala, fără nici un examen! Doar o mica - mare spaga. Atat!

Pentru oamenii în vârstă chiar și cele mai spagare clinici sunt mult mai atente.
Socrul meu (75 ani) a trebuit sa renunțe la condus ... chiar daca a vizitat 3 clinici .... și nu cu mana goala.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 21:33, said:

Nu-s de acord
La condus nu-ti trebuie reflexe
tocmai astazi mi-a sarit unul in fata in parcare la supermarket, intrasem in parcare si ma uitam dupa un loc , a iesit unul dintre masini exact in fata mea , nu s-a uitat nici macare cu coada ochiului stanga dreapta...in ultima clipa am pus o frana de am oprit motorul masinii. ...asta cum s-o numi daca nu reflex?

Imi aduc amite de o faza tot intr-o parcare la supermarket in UK, unde , la volan, gasesti mult mosi si babe trecuti de 80 de ani. Langa masina mea, un mosi cu o baba , el la volan, i-a luat 10 minute sa se suie in masina . A ajuns odata cu mine la masina, el in baston, a inceput procesul de suire in masina...eu cu cumparaturile, le-am pus in sacose , am pus sacosele in masina , am dus carutul la locul lui, m-am ntors la masina mea. mosul inca se chinuia sa treaca picioarele de volan.

Edited by cuculea, 18 March 2023 - 21:58.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcuculea, on 18 martie 2023 - 21:52, said:

tocmai astazi mi-a sarit unul in fata in parcare la supermarket, intrasem in parcare si ma uitam dupa un loc , a iesit unul dintre masini exact in fata mea , nu s-a uitat nici macare cu coada ochiului stanga dreapta...in ultima clipa am pus o frana de am oprit motorul masinii. ...asta cum s-o numi daca nu reflex?

Imi aduc amite de o faza tot intr-o parcare la supermarket in UK, unde , la volan, gasesti mult mosi si babe trecuti de 80 de ani. Langa masina mea, un mosi cu o baba , el la volan, i-a luat 10 minute sa se suie in masina . A ajuns odata cu mine la masina, el in baston, a inceput procesul de suire in masina...eu cu cumparaturile, le-am pus in sacose , am pus sacosele in masina , am dus carutul la locul lui, m-am ntors la masina mea. mosul inca se chinuia sa treaca picioarele de volan.

Mergi incet, te astepti sa-ti sara-n fata si NU MAI E NEVOIE de reflex.
Reflexul nu e controlat, te poate baga-n necaz

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Reflexul este esential si nu la manevrarea volanului, ci in special la franare. Am patit sa ma gandesc departe, sa franeze unu brusc in fata mea (de obicei instructori idioti cu scoala care scot elevi complet nepregatiti in trafic) si am franat in prima milisecunda, ca un automatism.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVarfulOmu2505, on 18 martie 2023 - 22:30, said:

Reflexul este esential si nu la manevrarea volanului, ci in special la franare. Am patit sa ma gandesc departe, sa franeze unu brusc in fata mea (de obicei instructori idioti cu scoala care scot elevi complet nepregatiti in trafic) si am franat in prima milisecunda, ca un automatism.

Cand megeam ca idiotul cu motorul aveam 2-3 reflexe pe saptamana
Apoi, am invatat ca esti cu atat mai bun sofer cu cat ai nevoie de mai putine refleze.
Anul trecut am avut unul
Anul asta inca nu a fost nevoie

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
mergi cu el de câteva ori. simți nevoia să-ți faci asigurare de viață? aia e.

#13
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Reflexul nu este tot una cu timpul de reacție. Ce este esențial este timpul de reacție. Indiferent de vârstă.
La volan/ghidon nu ai nevoie de reflex că nu ești afk/pe pilot automat și trebuie să revii la volan din modul cu capul în nori”/aerian.
Ai nevoie să reacționezi în timp util cu CALM fără să te încordezi(din reflex).

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostRobert_Kiran, on 18 martie 2023 - 21:28, said:

Vizita medicala? Ce gluma bună. Cunosc doua policlinici, care îți dau fisa medicala, fără nici un examen! Doar o mica - mare spaga. Atat!
Cat?
Ai date sigure sau zvonuri?
De ce nu sesizezi organul abilitat?

#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
atat timp cat se mai misca relativ ok prin trafic si nu sugruma traficul incercand sa-si aduca aminte regulile de circulatie e ok, multi inainte!, dar din pacate de la o varsta e mai greu.

mi-a fost taiata fata de n ori pe diferite artere de soferi 70+ care dupa se taraiau cu 30 la ora in fata mea. si nu ar fi o problema, eu anticipez si feresc... dar altii nu. conteaza in primul rand sa ajunga teferi acasa. ca sa nu mai zic ca unii inca mai merg pe "vechi" in giratoriu :D

Edited by horhescu, 19 March 2023 - 05:13.


#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postcarolinaherera, on 18 martie 2023 - 20:13, said:

taica-miu are 80 de ani si inca mai sofeaza.
care este "varsta de pensionare" pentru carnet?
Multi inainte!
De la 106 incolo ar trebui sa conduca mai rar.

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
Si daca nu-i mai reinnoiesc aia permisul, pot sa conduca linistiti in continuare. Daca ii opreste militia si n-au permis valabil, ce-o sa le faca, la 80+ de ani?

#18
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postcuculea, on 18 martie 2023 - 21:52, said:

tocmai astazi mi-a sarit unul in fata in parcare la supermarket, intrasem in parcare si ma uitam dupa un loc , a iesit unul dintre masini exact in fata mea , nu s-a uitat nici macare cu coada ochiului stanga dreapta...in ultima clipa am pus o frana de am oprit motorul masinii. ...asta cum s-o numi daca nu reflex?
Sperietura. N-ai mai apucat sa calci si ambreiajul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate