Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Problema intrare USB.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Buna seara, vin si eu cu o mica problema a unui port USB.

E vorba de un laptop Lenovo Legion 5i Pro sau ceva(modelul 2022 cu intel i5) si ideea este ca atunci cand introduc un dispozitiv (orice dispozitiv: casti, mouse, tastatura, wireless, wired, you name it) primesc urmatoarea eroare: "USB device not recognized. The last USB device connected to this computer malfunctioned, and Windows does not recognize it". Portul USB e al doilea din spate numarand de la portul de incarcare (cel FARA semn de baterie) pentru cine are/cunoaste laptopul.

Acum, mesajul e putin ambiguu pentru ca nu se poate sa fie stricate toate device-urile. Problema este la portul de USB in sine. Am incercat alte porturi, merge orice bag in ele.
Portul asta a inceput sa faca figuri din senin. Mai dubios este ca timp de vreo 2-3 saptamani n-a mers deloc. M-am impacat cu ideea am zis aia e, un port USB in minus, mare branza.

Acum, am bagat din greseala mouse-ul in portul asta si spre surprinderea mea... merge. N-am facut absolut nimic special si ma intreb cand o sa se "strice" iar.
Aveti idee ce are, poate nu e o problema hardware care necesita schimbarea portului in sine?

Apropo, am instalat Windows clean cand era problema in floare si n-a rezolvat nimic. Tot in perioada cand nu functiona (ca sincer nu stiu de cand si-a revenit, repet azi din greseala am aflat ca merge iar), am incercat si cu safe mode, la fel nu mergea nimic.

Sincer sa fiu nu ma astept sa tina foarte mult. Asa facea initial, mergea 1-2 ore, se strica, a doua zi mergea iar 1-2 ore, se strica iar pana cand n-a mai mers timp de cateva saptamani. Ma astept sa pice oricand, deci ce sfaturi aveti pentru cand se repeta minunea?

Multumesc :D.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Garantie. Modelele 2022 sau mai noi ar trebui sa vina cu Premium Care, prin care ai posibilitatea sa ti-l repare direct acasa.

Edited by red46, 18 March 2023 - 21:24.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007
Celmai probabil trebuie o interventie pe placa de baza.
Fie ca e vreo siguranta fuzibila polifuse care face figuri, fie o lipitura desprinsa, fie mufa cu o defectiune mecanica, fie altceva. Ca sa o repari, nu prea ai alta varianta.
In unele laptopuri, se baga un tip de siguranta fuzibila care isi revine la un timp, dupa ce se arde. Doar ca, nu-si revine de multe ori si e posibil sa faca figuri.
Incearca sa alimentezi cev de la port. Un powerbank, sau ceva ce se alimenteaza pe USB si nu foloseste datele. Vezi cum se comporta in acest caz sa-ti faci o idee ca de-ar fi.

Lipiturile nu prea se desprind, dar. cine stie?

#4
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Probabil așa cum spuneau și ceilalți forum-iști, e un contact desprins la port, doar service rezolvă problema (garanție). Am avut ceva similar la un cititor de carduri.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate