Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Volkswagen Golf VIII 8 1.4 GTE - Hibrid - Automatic

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nici macar un GTE pe forum, Passat sau Golf, nimic...
Nici macat un Golf 8 clasic, asa ca o sa incerc sa scriu eu cate ceva, dar nu va fi un fluviu de postari, ci doar cateva impresii luate in timp.

Am comandat masina Vineri (10 Martie), de pe Adesa si Luni am platit-o. O astept, probabil ca mai dureaza vreo doua saptamani pana cand o sa o am acasa. Am platit (licitatie simpla "cumpara acum") 21.500€. (fara TVA). TVA-ul se stinge in contabilitate sau se plateste o parte din acesta, depinde ce fel de activitate presteaza firma care a facut achizitia intracomunitara.

Cu taxe si transport pana acasa s-au adunat 22.780€

Data fabricatiei este 09.12.2020, prima inmatriculare 14.01.2021
Kilometraj 16.415

Stiu ca sunt multe chestii pe care le-as fi putut cumpara cu acesti bani, rog binevoitorii sa nu imi aminteasca ce am ratat, caci nu ma intereseaza. Eu caut sa ma bucur de o masina in prima parte a vietii ei, cand nu are decat vreo doi ani si km sunt inca putini...

Acum conduc un Golf VII pe care l-am luat acum 5 ani, tot de pe Adesa (cam cu 13.000 km), peste care am mai pus eu doar vreo 50.000. Il scot la vanzare cu 65.000km.
Nu am nevoie de chestii mai complicate pentru oras. Am urmarit un BMW 135i dar nu l-am prea gasit acolo. Era ceva dar nu prea mi-a placut, asa ca am ramas la Golf. Nu vreau sa trec la diesel, am avut motorul asta de 1.4 cu 150cp care mi-a placut foarte mult, raman client fidel.

Totusi acum cu acest GTE ar trebui sa fac un salt frumos si sa ma bucur de un plus de putere. Combinat cu motorul electric ar trebui sa am sub mine 245cp, o sa vedem cum arata treaba asta in viata reala. Bateria ar trebui sa ofere o autonomie reala de 50km, dar in regim mixt ar trebui sa ajute...

Ca si echipare, nu sunt foarte multe lucruri peste ceea ce ofera varianta de baza GTE, totusi este aproape destul, pentru ca VW o face foarte bine, cu tot ceea ce ai nevoie si inca ceva in plus... totusi am vazut ca sunt cateva chestii, pe care nu le-am vazut in standard: camera spate, volan incalzit si mai vedem ce-o mai fi.

LE
Ce ma intereseaza din optionale este acea cheie digitala, de care tot face toata lumea caz.
Daca nu are, poate reusesc sa activez aceasta chestie, o sa vedem daca se poate...


Asistent schimbare bandă
Cameră video spate
Climatizare automată
Central locking system Keyless Go
LED faza scurtă
Stopuri LED
Cotieră (față)
Faruri de zi
Instrumente digitale
Macara electrică geamuri față
Macara electrică geamuri spate
Oglindă exterioară încalzită electric
Oglinzi exterioare cu reglare electrică, general
Roți/jante aliaj
Șasiu sport
Scaune tip scoică
Senzor ploaie
Servodirectie
Suport lombar șofer
Tempomat
Dotări de confort
Control parcare față
Control parcare spate
Control climatic automat pe 3 zone
Încălzire scaun dreapta
Încălzire scaun șofer
Sistem de identificare a semnalizării
Volan cu încălzire
Volan multifuncțional
Multimedia
Sistem navigație prin satelit
Android Auto
Apple Carplay
Încărcare fără fir a dispozitivelor
Interfață Bluetooth
Radio digital
Finisaj
Tapițerie stofă
Volan - piele
Volan sport
Cablu de încărcare 1

O decodare VIN gasiti aici, daca va intereseaza lucrurile in detaliu:
Attached File  WVWZZZCDZMW333193.pdf   136.46K   18 downloads

Si aici un raport de daune de la evaluatorul masinii:
Attached File  CarDamageReport3733570-93202312336.pdf   2.09MB   38 downloads

Cam asta este deocamdata, va mai scriu cand vine...

Attached File  sales_de Seite_9_Bild_2.jpg   439.3K   186 downloadsAttached File  sales_de Seite_9_Bild_3.jpg   482.59K   192 downloadsAttached File  sales_de Seite_10_Bild_2.jpg   459.5K   185 downloadsAttached File  sales_de Seite_10_Bild_3.jpg   482.21K   203 downloadsAttached File  sales_de Seite_11_Bild_2.jpg   505.73K   236 downloadsAttached File  sales_de Seite_11_Bild_3.jpg   393.06K   242 downloadsAttached File  sales_de Seite_12_Bild_2.jpg   375.49K   223 downloadsAttached File  sales_de Seite_13_Bild_3.jpg   682.44K   202 downloadsAttached File  sales_de Seite_14_Bild_3.jpg   375.21K   194 downloadsAttached File  sales_de Seite_15_Bild_3.jpg   449.91K   187 downloadsAttached File  sales_de Seite_16_Bild_2.jpg   417.37K   150 downloadsAttached File  sales_de Seite_16_Bild_3.jpg   398.43K   141 downloadsAttached File  sales_de Seite_18_Bild_2.jpg   428.7K   135 downloads

Edited by floraur, 18 March 2023 - 18:37.


#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Frumos Golful(urata culoarea,parere personala), sa-l stapanesti sanatos, fara incidente.Ca fapt divers, cu cat o sa vinzi Golful vechi? Ai ceva jurnal de bord aici,daca da,un link?

#3
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
12,5 mașini ca a mea. Felicitări
Ce probleme are?

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nu inteleg, ce probleme sa aiba?

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Mi se pare un preț fantastic de bun. Totusi, acum masina o vei inmatricula pe firma?

#6
sandu24

sandu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.12.2011

 NikoroB, on 18 martie 2023 - 20:14, said:

Mi se pare un preț fantastic de bun. Totusi, acum masina o vei inmatricula pe firma?
Pretul respectiv este fara TVA.Pe persoana fizica va trebui probabil sa il platesti.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nu se poate cumpara de pe Adesa, decat daca folosesti o firma platitoare de TVA...

#8
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Faina masina, pare a nu-i lipsi cam nimic din ce-i normal in zilele noastre pentru o compacta.
Pretul mi se pare excelent pentru un PHEV, cu puterea asta, la kilometrii astia si in conditiile actuale de piata. S-o conduci cu placere!

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009
Da - pe Adesa doar "dealerii" pot cumpara. Oricum daca o iei pe firma va fi cu taxare inversa => TVA-ul nu il platesti (ma rog - neamtul te pune cred ca il platesti si apoi ti-l recuperezi). Oricum pretul e fain pentru ce este acum pe piata.

#10
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
La pretul asta ai facut o afacere, un GTE configurat de nou sare de 40k Euro si astepti peste 1 an sa iti vina. Totusi nu prea inteleg de ce ar vinde cineva asa de ieftin o masina destul de cautata.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 emacs, on 18 martie 2023 - 21:13, said:

Faina masina, pare a nu-i lipsi cam nimic din ce-i normal in zilele noastre pentru o compacta.
Pretul mi se pare excelent pentru un PHEV, cu puterea asta, la kilometrii astia si in conditiile actuale de piata. S-o conduci cu placere!

Pai dupa doi ani, pretul scade... noua e 40.000e cu TVA, acum o poti lua cu 35-40% mai jos pentru ca se termina leasing-urile operationale si operatorii vand la pretul acesta pentru ca e ok pentru business, cumpara imediat altceva. Totusi sa nu crezi ca ei cumpara cu pretul pe care noi il accesam, ei nu dau 40.000e pentru ca ei cumpara flote... saptamana trecuta erau 20 de masini aproape la fel pe Adesa, parerea mea este ca veneau can din acelasi loc.

 Xman_ghio, on 18 martie 2023 - 21:21, said:

Da - pe Adesa doar "dealerii" pot cumpara. Oricum daca o iei pe firma va fi cu taxare inversa => TVA-ul nu il platesti (ma rog - neamtul te pune cred ca il platesti si apoi ti-l recuperezi). Oricum pretul e fain pentru ce este acum pe piata.

Nu e adevarat... pe Adesa poate cumpara oricine se inregistreaza cu o firma platitoare de TVA in Ro.

 DocMorelli, on 18 martie 2023 - 21:24, said:

La pretul asta ai facut o afacere, un GTE configurat de nou sare de 40k Euro si astepti peste 1 an sa iti vina. Totusi nu prea inteleg de ce ar vinde cineva asa de ieftin o masina destul de cautata.

Cred ca piata nu mai e ce a fost anul trecut, mi se pare ca este slaba, la nivel European. Sunt putini clienti... si preturile scad.

Edited by Dany_Darke, 18 March 2023 - 23:08.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Masina este racheta, ia suta in 7,5 secunde, e super OK, am condus un Seat Leon cu aceeasi motorizare care e de fapt fix, dar fix aceeasi masina cu asta. Din pacate a sucombat intr-un carambol pe autostrada.

Daca masina nu e manarita deloc, o sa iti placa maxim.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Meritai sa iti iei BMW la ce comportament ai. Cand postezi ceva in public, trebuie sa iti asumi sa iti iei si hate. Nu a zis nimic rau ca nu ii place culoarea alba, mie nu imi place roz, care-i problema?
Iar ca fapt divers, golful 8 este pe ieftineala, o sa fie sub golf 7 la calitate.

#14
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Nu știam ca deschidem jurnale de bord ca sa ridicam osanale inițiatorului. Pai dacă asa sta treaba cumpăr și eu câteva cazane, deschid jurnale de bord (câte unul pentru fiecare roata și al cincilea separat pentru volan) și ma încarc cu laude ca sa fie bine, ca să nu fie rău.

Iar faza cu "eu postez pe forum de când erai tu la gradinita" e ca și chestia aia pe care o zic octogenarii care conduc ca niște cizme și o dau pe aia ca noi nu avem dreptul sa zicem ceva ca ei au carnet din 1900 toamna. Sa fie clar: vechimea nu garantează și deținerea adevărului absolut. Mi se pare abracadabrant sa ameninți fizic și sa îi jignești pe cei care își exprima părerea pe un jurnal de bord. Moderatorii sau adminii ar trebui sa masuri.

Edited by DCC08, 19 March 2023 - 00:04.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 abac, on 18 martie 2023 - 22:00, said:

Masina este racheta, ia suta in 7,5 secunde,

Merge si la 5,6 daca se face remapping, dar treaba asta nu e pentru mine :)

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Nu merge. O sa iti patineze rotile. Motorizarea asta sufera de un traction control de cacat. La orice kick down o sa freci rotile in gol 1-2 secunde.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 TruculMagic, on 18 martie 2023 - 23:43, said:

Meritai sa iti iei BMW la ce comportament ai. Cand postezi ceva in public, trebuie sa iti asumi sa iti iei si hate. Nu a zis nimic rau ca nu ii place culoarea alba, mie nu imi place roz, care-i problema?
Iar ca fapt divers, golful 8 este pe ieftineala, o sa fie sub golf 7 la calitate.

Primul post care vine dupa ce ma chinui 30 de minute, sa las un thread de calitate, e nu de astea "mie nu-mi place culoarea" pai ti-a cerut cineva parerea, am solicitat sfaturi inainte de cumparare? Iar tu vii aici si imi spui ca golf 8 e pe ieftineala? Esti din acelasi registru, prostii de heitari, care ma lasa rece, dar asta nu inseamna sa nu va raspund... Am eu nevoie sa imi explici tu ce e cu calitatea la Golf 8? Eu fac aici jurnalul meu de bord, nu e cafeneaua automobilistica, unde vorbesti tu ce vrei.

 abac, on 19 martie 2023 - 00:36, said:

Nu merge. O sa iti patineze rotile. Motorizarea asta sufera de un traction control de cacat. La orice kick down o sa freci rotile in gol 1-2 secunde.

Nu cred ca ma duc eu atat de tare, cu masina asta, mie imi place sa fie agila in trafic, sa pot sa ma misc usor si repede, iar pentru asta, masina asta e perfecta... cred, cel putin!

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 DCC08, on 19 martie 2023 - 00:04, said:

...

Eu nu vreau sa imi ofere nimeni niciun fel de osanale, doar sa discutam a subiect despre masina, nu despre gusturile estetice ale altora, cu privire la un produs pe care o sa il folosesc eu. Vorbim despre ce inseamna si cum se comporta acest model, nu despre culoare.
Apropo, niciodata in viata mea nu am dat doi bani pe treaba asta, nu ca nu m-ar interesa, doar ca pentru mine toate culorile mainstream sunt ok, atata vreme cat nu mergem in extreme.

Mai important este ca masina sa fie pe stoc! Nu o sa ratez niciodata o achizitie buna, doar pentru ca vreau eu neaparat rosu sau mai stiu eu ce altceva.

Crezi ca merita sa iei apararea unor natangi?
Nu toata lumea intra pe forum ca sa lase ceva constructiv, eu sunt doar prea plictisit si mi-a ramas prea putina rabdare, ca sa mai inghit toate ineptiile unor panarame. Uite si tu ce PM-uri frustrate trimite...

Attached File  Screenshot 2023-03-19 at 00.44.07.png   29.14K   176 downloads

 abac, on 18 martie 2023 - 22:00, said:

ia suta in 7,5 secunde

Ar trebui sa fie 6.4sec din datele oficiale

Attached File  Screenshot 2023-03-19 at 01.05.22.png   40.38K   134 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate