Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

RCA pe numele parintilor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Eduard2121

Eduard2121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2023
Care este procedura pentru a incheia RCA-ul pe numele Mamei?

La momentul de fata nu mai am o asigurare RCA activa, as dori sa inchei asigurarea pe numele Mamei, este necesar un contract de vanzare-cumparare sau pur si simplu o cerere pentru transmiterea dreptului de proprietate? Care sunt urmatorii pasi de urmat?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Asigurarea de Răspundere Civilă Auto (RCA) este un contract încheiat între proprietarul unui vehicul,persoană fizică sau juridică și o companie de asigurari autorizată.
de aici

https://asfromania.r...es/Ghid_RCA.pdf

Edited by adisz, 18 March 2023 - 17:42.


#3
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Este necesar sa inscrii masina pe numele mamei.

#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
mai bine pe matusa Tamara, le stie pe toate...
si se mira lumea de ce e rca scump, sau se scumpeste mereu, uite exemplu' aici.

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Nu mai faceti asta.e gresit.

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 09.08.2006

 foxbat, on 18 martie 2023 - 18:08, said:

Nu mai faceti asta.e gresit.
Da' ceea ce fac bancile sau politicienii e corect ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Ce legatura are...

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 Eduard2121, on 18 martie 2023 - 16:10, said:

Care este procedura pentru a incheia RCA-ul pe numele Mamei?

La momentul de fata nu mai am o asigurare RCA activa, as dori sa inchei asigurarea pe numele Mamei, este necesar un contract de vanzare-cumparare sau pur si simplu o cerere pentru transmiterea dreptului de proprietate? Care sunt urmatorii pasi de urmat?
Daca Mami nu are istoric la asiguratori va plati mult  mai mult{2000----3000lei} decat ala de 25ani cu istoric bun

Edited by florinellll, 18 March 2023 - 18:49.


#9
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Interesanta treaba asta cu istoricul. Ne gandeam sa ii luam masina juniorului pe numele tatalui, dar tatal nu a avut niciodata masina pe numele lui, a condus doar masini de serviciu. Sa fie doua masini pe numele mamei mi se pare riscant, face asta micul vreo ghidusie ca incepator si imi distruge scorul meu impecabil la RCA. Cred ca ar trebui contactat un broker de asigurari sa faca ala calculul in toate scenariile

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
cand acum ceva timp s-a auzit ca vor asiguratorii sa faca asigurare pe persoana si nu pe masina ziceati ca sunt nebuni.. acum intelegeti? se fac asigurari pe proprietari de masini care nu au nici macar permis, si ne mai miram ca de ce sunt asa scumpe asigurarile si de ce se intarzie cu banii si asa mai departe.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 ovidiu21, on 18 martie 2023 - 18:19, said:

Da' ceea ce fac bancile sau politicienii e corect ?

ce fac bancile si politicienii?

on topic : masina trebuie trecuta pe mama

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Eduard2121, on 18 martie 2023 - 16:10, said:

Care este procedura pentru a incheia RCA-ul pe numele Mamei?

La momentul de fata nu mai am o asigurare RCA activa, as dori sa inchei asigurarea pe numele Mamei, este necesar un contract de vanzare-cumparare sau pur si simplu o cerere pentru transmiterea dreptului de proprietate? Care sunt urmatorii pasi de urmat?
Contract de V-C, transcriere, taxe, etc.

Verifica RCA-ul pe mama inainte ca s-ar putea sa ai surpriza sa aiba la fel sau mai mare decat tine. Daca nu a avut RCA anterior, atunci tot de la B0 pleaca, asa ca nu ai facut mare branza...

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 ovidiu21, on 18 martie 2023 - 18:19, said:

Da' ceea ce fac bancile sau politicienii e corect ?

am spus GRESIT ( nu corect).
vad ca nu se intelege si ca lumea tot face prostia asta - dupa ce n-o sa mai fie mama (iertat fie-mi), "copilul" o sa plateasca la fel ca acum daca nu si mia mult (nu o sa aiba istoric).
deci asta este ca atunci cand iti furi singur caciula.

 Deborah77, on 18 martie 2023 - 19:05, said:

Interesanta treaba asta cu istoricul. Ne gandeam sa ii luam masina juniorului pe numele tatalui, dar tatal nu a avut niciodata masina pe numele lui, a condus doar masini de serviciu. Sa fie doua masini pe numele mamei mi se pare riscant, face asta micul vreo ghidusie ca incepator si imi distruge scorul meu impecabil la RCA. Cred ca ar trebui contactat un broker de asigurari sa faca ala calculul in toate scenariile

de ce ai face astfel de "smecherii"? masina e a lui, sa fie sanatos. in plus(am explicat) - e logic ca odata si odata trebuie sa inceapa. banii tot aia is.

#14
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023

 foxbat, on 18 martie 2023 - 21:07, said:

vad ca nu se intelege si ca lumea tot face prostia asta - dupa ce n-o sa mai fie mama (iertat fie-mi), "copilul" o sa plateasca la fel ca acum daca nu si mia mult (nu o sa aiba istoric).
deci asta este ca atunci cand iti furi singur caciula.

de ce ai face astfel de "smecherii"? masina e a lui, sa fie sanatos. in plus(am explicat) - e logic ca odata si odata trebuie sa inceapa. banii tot aia is.
foxbat, se mai face succesiune care nu e ieftin chiar si ptr masina la totariat!
Plus ca in caz de accident la firma de asigurari va trebui sa se prezinte propietarul din acte

Edited by dreamin, 18 March 2023 - 21:19.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015
Asta e o sursa de castiguri pentru asigurari
Legea se va schimba si vor fi obligatorii asigurarile pe persoana/vehicul ca in afara, asa cum e normal.
Daca asigurarea e pe numele lui tac-tu si faci acceident, platesti din buzunar. Atunci sa va vad.

Mai mult, cei care nu au permis nu mai pot asigura masina pentru alte persoane care, o vor lua de la 0 experienta la volan, asa cum am luat-o eu, doar pentru ca am lipsit din tara 6 ani.
Ca "asa e legea'", chiar daca e proasta si nedreapta.

Astept o reglementare din asta serioasa in Romania, sa ii ia si pe cei care au radare cu 5 ani in urma sa le mareasca cota.

#16
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Te consulti cu broker de asigurari.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

 stoshiba, on 19 martie 2023 - 07:44, said:

Te consulti cu broker de asigurari.

Preturile sunt aceleasi, asta fac de cand am venit in tara lui peste prajit.
Am fost si la companii de asigurare, am vorbit la telefon, am avut si sesizari BAAR.
Asta e efectul nesimtirii populatiei care nu voteaza, politicienii fac ce vor pentru ca castiga cat mai mult, lasa corporatiile sa faca ce vor in Romania, ii doare-n fund de poporul care le platesc salariile pentru a avea grija de ei.
Asta e, suntem obligati sa ne adaptam la nesimtirea noastra

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Si daca se recunostea vehimea in alte tari, cu siguranta nu se recunostea aia din SUA pentru ca nu fac parte din conventia de la Viena 1968 privind traficul rutier. Asa ca te poti relaxa cu luatul de la zero.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate