Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Detartraj

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am aflat ca unele cabinete stomatologice folosesc in procesul de igienizare a dintilor o substanta numita Erythritol. Ma intereseaza daca cineva a folosit astfel de substanta in procesul de igienizare si curatare a dintilor. Ce puteti spune despre substanta, cum a decurs operatiunea si cat de multumiti ati fost de folosirea ei. Poate ne raspunde chiar un stomatolog daca vede acest topic.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Unde ai citit bre' prostia asta ?

Detartrajul se face cu ultrasunete sau cu chiurete (niste pile) + apa

Asta-i tot

#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostNaijax, on 18 martie 2023 - 16:10, said:

Unde ai citit bre' prostia asta ?

Detartrajul se face cu ultrasunete sau cu chiurete (niste pile) + apa

Asta-i tot

   Asta incerc sa aflu si eu daca este prostie sau nu. Uite aici:

Attached Files



#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 02.12.2007
Eritritolul e un indulcitor inlocuitor al zaharului. Pana acum considerat sanatos dar a inceput sa umble vorba prin targ ca e mai periculos ca zaharul.

#5
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostTipiric, on 18 martie 2023 - 16:44, said:

Eritritolul e un indulcitor inlocuitor al zaharului. Pana acum considerat sanatos dar a inceput sa umble vorba prin targ ca e mai periculos ca zaharul.

   Eu asta incerc sa aflu. Daca este o varianta de luat in calcul in cazul unei sedinte de igienizare a danturii. Speram sa gasesc un stomatolog pe aici sai cineva care se pricepe. Probabil este mai periculos ca zaharul daca este consumat. Dar folosit pentru detartraj poate e ok.

P.S. Naijax, nu mai zici nimic?

Edited by mrsme21, 18 March 2023 - 16:50.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
si de ce ar fi de mirare, daca s-au facut studii?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu stiu ce sa mai zic ....

Eu am o mica parodontoza si am facut deja operatie cu lambou
Pentru "intretinere" fac detartraj cam la 2-3 luni dar n-am auzit pana acum de tehnica asta "minune"

Mna ... o sa intreb dentistu' sa vad ce zice

#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostNaijax, on 18 martie 2023 - 16:56, said:

Pai nu stiu ce sa mai zic ....

Eu am o mica parodontoza si am facut deja operatie cu lambou
Pentru "intretinere" fac detartraj cam la 2-3 luni dar n-am auzit pana acum de tehnica asta "minune"

Mna ... o sa intreb dentistu' sa vad ce zice

    Initial te-ai grabit putin sa o cataloghezi prostie ;) Intreaba dentistul. Parca vad ca iti schimbi parerea :))

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca eritritolul asta este indulcitor cum zice colegul Tipiric = nu cred ca-mi schimb parerea
Nu vreau asa ceva pe dintii mei

#10
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostNaijax, on 18 martie 2023 - 17:24, said:

Pai daca eritritolul asta este indulcitor cum zice colegul Tipiric = nu cred ca-mi schimb parerea
Nu vreau asa ceva pe dintii mei

   El cred ca s-a referit ca este daunator daca este consumat pe cale orala, ca inlocuitor de zahar. Dar pentru detartraj poate e alta poveste.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
sunt tot soiul de extracte si combinatii... ce daca are si propretatea asta de a indulci?
in general natura ofera solutii multiple in aceeasi `fiol`, numai oamenii de stiinta fac super-minuni care trateaza inima dar iti busesteceva in alta parte...

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Am facut recent detartraj,cu ultrasunete si mecanic..Nici gand de substanta asta.

#13
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostPiticVerde, on 18 martie 2023 - 17:50, said:

Am facut recent detartraj,cu ultrasunete si mecanic..Nici gand de substanta asta.

   Trebuie vazut/aflat care e treaba cu ea

#14
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012
Chiar in urma cu 2 zile am facut detartraj cu ultrasunete.
Prima data cand fac.
Eu am alta curiozitate : E normal sa-ti sangereze gingiile mai tot timpul?
Azi am avut toata ziua sangerari in dreptul unei masele, chiar acolo unde am avut mult tatru depus.
Dr. stomatolog spune ca e normal, dar eu m-am simtit toata ziua slabit din cauza asta.
Voi ce-mi puteti spune din propriile voastre experiente?

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007

View PostNaijax, on 18 martie 2023 - 16:10, said:

Detartrajul se face cu ultrasunete sau cu chiurete (niste pile) + apa

Asta-i tot
Plus sablare cu aer si bicarbonat cu gust de menta.
Plus periaj profesional cu o periuta rotativa.

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDGecko, on 18 martie 2023 - 21:23, said:

Cauta Parodium la orice farmacie. Ma mir cum de dentistul nu ti-a recomandat, fiind primul tau detartraj.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDGecko, on 18 martie 2023 - 21:23, said:

Chiar in urma cu 2 zile am facut detartraj cu ultrasunete.
Prima data cand fac.
Eu am alta curiozitate : E normal sa-ti sangereze gingiile mai tot timpul?
Azi am avut toata ziua sangerari in dreptul unei masele, chiar acolo unde am avut mult tatru depus.
Dr. stomatolog spune ca e normal, dar eu m-am simtit toata ziua slabit din cauza asta.
Voi ce-mi puteti spune din propriile voastre experiente?
Se poate aduna tartru si la baza dintelui, intre dinte si gingie. La unele persoane, nu la toate. Eu nu am problema asta, insa sotia da.
Ca atare, doctorul va detartra si acolo,  ca altfel exista riscul de paradontoza. Unii nu se baga sau fac superficial, dar altii te fac la gingii rau de tot, iesi de-acolo plin de sange.
Oricum, o perioada, gingia e sensibila.
Nu sunt stomatolog, insa cred ca dusul bucal puternic e sfant. Sotia avea o panarama de dus bucal slab, de la waterpick si nu voia unul ca al meu, puternic de-ti scoate dintii din gura.
Insa, intre timp a adoptat ideea si are la fel ca mine. Nu-l da pe maxim, dar oricum e destul de puternic si face treaba buna. Ea are predispozitie de paradontoza. In prima etapa, dupa ce folosea dusul puternic, ii sangerau gingiile, dar s-a obisnuit si nu-i mai sangereaza. Cred ca s-a lipit gingia de dinte, asa cum trebuie. Ar zice inginerul din mine.
Stomatologul l-am intrebat si nu recomanda dus bucal puternic, insa eu asa m-am obisnuit si ma simt cel mai bine. Habar n-am de ce nu recomanda ca mi se pare ceva must have. O fi niste riscuri la anumite persoane, habar nu am.

Detartrajul trebuie facut mai des. A doua, a treia apatra oara nu o sa mai ai senzatia asta.
Merita si e chiar ieftin. Eu sunt fumator si fac detartraj destul de des. Sa fie acolo.
Bine, e si cabinetul dentistului vizavi de mine si asta ma face sa ma duc mai des.

Poate ca substante de-astea se pun la tratamentele de albire. Nu stiu ca nu am facut si nu voi face asa ceva.

Edited by maccip, 18 March 2023 - 23:06.


#18
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postmaccip, on 18 martie 2023 - 23:07, said:


Detartrajul trebuie facut mai des. A doua, a treia apatra oara nu o sa mai ai senzatia asta.
Merita si e chiar ieftin. Eu sunt fumator si fac detartraj destul de des. Sa fie acolo.
Bine, e si cabinetul dentistului vizavi de mine si asta ma face sa ma duc mai des.


   Eu nu am fost niciodata la dentist pt detartraj. Apropo, ce fac fiecare operatie in parte caci am vazut ca sunt operatii diferite:

- ultrasunete
- periaj profesional
- airflow.


  Pana ajung zilele astea la dentist, puteti sa-mi spuneti ce fac fiecare dintre operatiunile astea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate