Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sfaturi pentru finisarea peretilor interiori

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Situatia se prezinta in felul urmator:
- cladire cu pereti din caramida (cu goluri majoritatea si plina cu cateva randuri cu caramida de pamant ars)
- peretii unde a fost caramida de pamant ars, au montata plasa de fier de 4mm
- tencuit totul cu multibat
- peste s-a pus adeziv + plasa de fibra de sticla + inca un strat de adeziv.

Am ajuns la finisajele finale si am cateva optiuni

1. Mi s-a recomandat Baumit Fino Grande pentru stratul grosier si Fino Bello pentru finisaje. Problema aici e ca fiind gleturi pe baza de ipsos nu prea s-ar recomanda in bucatarie/baie. De asemenea chiar daca ventilatoarele cu recuperare de caldura ar trebui sa mentina umiditatea la un nivel bun, totusi ma gandesc ca exista posibilitatea aparitiei mucegaiului

2. Am gasit tot de la Baumit FinoKlima care este un glet pe baza de var. Asta ar merge pus si in spatii cu o umiditate mai ridicata. Problema cu el e ca e greu de gasit dar daca ar fi bun, as fi tentat sa merg cu el.

3. Glet de ciment Apla Fill e ceva mai scump ca gletul pe baza de var insa si el e permeabil la vapori si ar fi mai rezistent

4. Clasicum tinci insa nu imi place ca nu ofera finisajul dorit

5. Tencuiala decorativa cu granulatie mica care arata bine insa greu de curatat/intretinut/revopsit.


Cam asta sunt alegerile posibile pe care le-am gasit. Din auzite/experiente ce recomandati? Gletul pe baza de var e ok?

Multumesc mult.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
gama ceresit CT nu te coafeaza? 126 pe baza de ipsos, apoi finisare cu 127 care-i pe baza de ciment.
eu am si in bucatarie si bai si nu am nicio problema.

Edited by laffin, 18 March 2023 - 10:59.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Ceresit 126 și 127.
Umiditatea se face de la neaerisirea corectă, cînd ființa umană crede că îl trage curentul pe geam, afară, dacă aerisește  😉

#4
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Apla fill exterior, fugi de ceresit că au rămas numai numele de ei.

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
De ce nu apla de interior?

#6
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Cel de exterior e mult mai rezistent la umezeală. https://apla.ro/prod...entru-exterior/

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va multumesc pentru pareri. Din ce am mai citit si eu se pare ca gletul pe baza de var ar fi mai sensibil la crapaturi iar cel pe baza de ciment alb ar fi greu de slefuit. Deci plusuri si minusuri.

Posibil sa merg in baie pe glet de var iar in rest pe glet de umplere + glet de finisaj pe baza de ipsos.

Ceresit vad ca are pareri so and so.

#8
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Postalinescoo, on 18 martie 2023 - 19:58, said:

cel pe baza de ciment alb ar fi greu de slefuit

Numai panarama de la ceresit, mai ales dacă îl lași mai multe zile. Dacă te uiți pe youtube o să vezi că nici un meseriaș nu folosește ceresit, pentru că e foarte greu de șlefuit. Nu știu cum se șlefuiește apla de exterior, dar cel de interior pe bază de ciment se șlefuiește extrem de ușor, de preferat a doua zi.

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc mult, din cate se pare Apla Fill pare o alegere optima. Avantajul gletului pe baza de var este ca teoretic poti sa il scoti ok fara sa mai fie nevoie de slefuit. Asta de ciment cred ca e obligatoriu de slefuit.

#10
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am folosit așa ceva:
https://ericaceramic...interior-25-kg/
S-a dat in doua straturi așa cum scrie in descriere. A rămas aproape ca oglinda, nu se șlefuiește.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate