Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am lucrat in IT ani de zile dar n-am muncit niciodata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Poate ati vazut si voi articolul care face senzatie pe social media:https://emaggiori.com/employed-in-tech-for-years-but-almost-never-worked/

Este o realitate incomoda pentru vest,dar mai putin pentru romani care saracii chiar muncesc de se rup in doua zi de zi pana mor.

Eu personal am intrat in hora lor acum un an si la inceput m-am crucit la ce incompetenta am vazut si la ce nivel, si mai ales cu cat este platita.
Aveam planuri marete atunci sa le arat cum se face treaba,si chiar daca mi-am indeplint obiectivele in final am inteles ca nu are importanta ce am facut.
Existenta acestor companii, a managerilor si a angajatilor nu are alt scop decat cel de a rula bani.Scopul aparent de a dezvolta aplicatii e doar atat unul aparent.
Nu stiu cat timp va dura aceasta risipa uriasa de resurse de prin tarile astea dar eu profit la maxim de ea ca sa imi fac o casa intr-un timp relativ scurt si fara sa ma stresez cu munca.
De exemplu saptamana aceasta am schimbat fontul si pozitia la 2 butoane,1 minut de lucru efectiv, ~1 ora de dezbateri inutile cu echipa, restul- m-am prefacut ca fac ceva

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Acel articol nu ma surprinde absolut deloc, poate pe cineva ce n-a avut contact cu acest domeniu !
Am cunoscuti ce "lucreaza" in IT pe mii de euro/ luna si cand te uiti pe FB lor sunt mereu in vacanta .

Asta e viata, unii muncesc iar altii sunt IT-sti Posted Image
Ce ne-am face fara ei ...

[ https://luxurycolumnist.com/wp-content/uploads/2022/01/luxury-lifestyle-tips.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 17 March 2023 - 23:49.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Parerea unuia sau altuia nu reprezinta norma in tot domeniul IT. Sunt diferite:

- subdomenii
- proiecte
- tehnologii
- metodologii
- companii
- sefi
- oameni
-....

Ca exista management incompetent si este relativ usor sa mimezi munca in IT... este adevarat. Dar sunt si oameni care transpira de dimineata pana seara in IT si sunt platiti cu maruntis.

PS: imediat o sa apara bocitorii la scutirea la impozit a IT-stilor lenesi si puturosi.

Edited by LukRo, 17 March 2023 - 23:46.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
eu am zis-o de ceva vreme ca e usor sa te pierzi printr-o multinationala din asta mare si sa nu faci mare lucru si sa castigi bani frumosi. dar pana la urma cineva o sa se prinda, iar din propria observatie, in ultima vreme nu prea mai sunt posturi de genul. multi zic de stat, dar la stat de obicei ai responsabilitate destul de mare.

exact ce zice ala cu alocarea de timp mi s-a intamplat si mie acum cativa ani, vreo 14 sa fi fost, am ras cu lacrimi. eu eram stagiar la o firma si trebuia sa blocam porturile usb la niste echipamente. in fine, eu si fata cu care ma ocupam stiam ca dureaza o zi maxim. dar intreaba o sefa pe fata asta cat o sa dureze si asta zice ceva enorm, 6 luni, iar sefa aia mandra incepe sa faca un grafic, planning si etc.Posted Image)

Edited by bobitad, 17 March 2023 - 23:49.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostLukRo, on 17 martie 2023 - 23:44, said:

PS: imediat o sa apara bocitorii la scutirea la impozit a IT-stilor lenesi si puturosi.
Aia e tratare inechitabila a angajatilor acestei tari, sa o zicem pe bune.

Sunt multe domenii in care se intampla, asta-i politica tarii, si de asta iubim politicienii Posted Image

Edited by sirgoofy, 17 March 2023 - 23:57.


#6
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
bobita, nu are cum "sa te prinda" pentru ca toti,dar absolut toti fac acelasi lucru-se prefac ca lucreaza.
E adevarat ca daca nu te prefaci poti sa zbori de acolo.E ca si in filmul acela filantropica.

Nu stiu cum e in Romania ca nu am lucrat niciodata pentru companie IT romaneasca. Dar prespun ca aici chiar se lucreaza pe bune pentru ca companiile de aici sunt detinute de straini si de regula ei lucreaza cu alte tari pe sistemul sclavilor pe plantatie.

Dar europa de vest e o cu totul alta mancare de peste..
Nu am inteles exact cum de s-a ajuns aici,probabil e ceva inevitabil din cauza nivelului de trai foarte ridicat, poate ca oamenii trebuie sa fie saraci ca sa fie motivati sa lucreze, nu stiu..

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt multi in it care lucreaza de la distanta, inslusiv din "vacante". Depinde de cerinte si ce poti face.

Edited by andreic, 17 March 2023 - 23:57.


#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgratzi858, on 17 martie 2023 - 23:31, said:

saptamana aceasta...1 minut de lucru efectiv
imi fac o casa intr-un timp relativ scurt
Pai si daca era invers, era mai bine?
:D

Era un banc, sau o fabula inspirata din viata reala, cu unul care a luat 10000$ sa repare un avion. S-a dus, s-a uitat pe-acolo, a strans un surub si a plecat.
Atunci, beneficiarul l-a pus sa faca un deviz, in ideea sa-l faca sa realizeze ca e prea mult.
Si vine si devizul:
- strans surub 1$
- amortizare scule 10$
- deplasare 100$
- amortizare munca depusa pentru a sti ce surub sa strangi 1000$
-  amortizare munca depusa pentru a ajunge sa folosesti ce ai invatat  10000$
- discount 1111$
TOTAL 10000$


Deci, e bine ca ai ajuns sa te folosesti de ceea ce ai invatat sa castigi o palarie de bani fara sa faci nimic. Nu-i chiar la indemana oricui.
:)

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postandreic, on 17 martie 2023 - 23:56, said:

Sunt multi in it care lucreaza de la distanta, inslusiv din "vacante". Depinde de cerinte si ce poti face.

Asa se lucreaza, citat din articol:

Quote

...given me tasks that were exceedingly easy to complete, in just a few minutes, but allocating days or even weeks to them.


#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View Postgratzi858, on 17 martie 2023 - 23:53, said:

bobita, nu are cum "sa te prinda" pentru ca toti,dar absolut toti fac acelasi lucru-se prefac ca lucreaza.
E adevarat ca daca nu te prefaci poti sa zbori de acolo.E ca si in filmul acela filantropica.

Nu stiu cum e in Romania ca nu am lucrat niciodata pentru companie IT romaneasca. Dar prespun ca aici chiar se lucreaza pe bune pentru ca companiile de aici sunt detinute de straini si de regula ei lucreaza cu alte tari pe sistemul sclavilor pe plantatie.

Dar europa de vest e o cu totul alta mancare de peste..
Nu am inteles exact cum de s-a ajuns aici,probabil e ceva inevitabil din cauza nivelului de trai foarte ridicat, poate ca oamenii trebuie sa fie saraci ca sa fie motivati sa lucreze, nu stiu..
sa stii ca am observat si eu anumite chestii. eu lucrez pentru o multinationala din Vest, din Romania, dar pe mine mereu ma amuzau  ca aveau posturi in care x ii spunea lui y sa aranjeze niste chestii, de ce nu o facea x? habar n=am, mai ales ca era super simplu si la indemana. plus ca la aia nu e ca la noi, daca x e platit sa stranga suruburi pai asta face, exista altul care scoate surubul daca s-a blocat.

dar incet/incet dispar posturile alea, asta e observatia mea.

#11
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
este posibil sa fie asa, pentru ca sunt tot mai multi romani care ajung in aceste posturi.
romanii care pleaca afara sau care lucreaza de acasa pentru afara sunt competenti, dar sunt obligati sa fie incompetenti.. Ma gandesc ca pe masura ce se tot inmulesc incep sa aibe si ei un cuvant de spus si nu mai pot fi obligati sa fie incompetenti.

Tragedia romaniei e ca are oameni bine pregatiti,dar care sunt irositi de altii. Nu fac nimic in tara ca aici e saracie si statul isi bate joc de ei,dar nu fac nimic nici afara ca ceilalti nu ii folosesc la capacitatea lor.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Poate in lumea programatorilor o fi asa insa si eu si sotia suntem in IT ( IT system architect, consultanta sisteme SAP ) de 20 de ani si tot timpul am muncit mult si f mult si nu totdeauna pe super salarii.
Problema este ca si eu si ea constatam ca se umple de prosti aroganti in ultima vreme care au numai pretentii si fara de chef munca si mai ales fara chef de a invata.
In toti anii astia am lucrat atat in Ro cat si afara si impresiile sunt cam aceleasi.

Edited by atupi, 18 March 2023 - 00:17.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
N-am vrut sa zic de aroganta sa nu para ca ma iau de ei, dar e inevitabil pana la urma:
Baieti tineri ce se trezesc plini de bani si munca mai deloc, e normal sa se considere superiori cand vad alti oameni care muncesc serios pe bani de seminte.

Asta e viitorul luminos al omenirii, poluare, aroganta platita bine, meserii fara productie platite foarte bine.. vlogger, tiktoker, influencer, videochatiste, etc.

Edited by sirgoofy, 18 March 2023 - 00:30.


#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
asta nu depinde de varsta. si oricum la noi in it e opusul la ce zice articolul ala, oamenii din it, de obicei lucreaza foarte mult, au deadlineuri si stress si toate cele. eu care am terminat calculatoare nu lucrez in programare, de exemplu.

ce zice in articolul ala, la noi nu prea e, noi nu avem mulatinationale asa mari, cu mii-zeci de mii de angajati, ca sa te pierzi prin peisaj. plus ca trebuie sa ai si sefi care n-au habar, cum zicea tipul ala ca-i spunea sefului ca o chestie dureaza o saptamana si el o facea in 30 de minute.
eu am avut la munca niste oameni care au iesit acum la pensie, care bagau in ele, totul era greu, totul dura de 5 ori mai mult decat trebuie, dar cum sefii nostri habar n-aveau le-a mers pana au iesit la pensie. dar ma gandeam ca parca imi era mie rusine de rusinea lor care nu o aveau, se plangeau ca au prea mult si trebuie sa vina sambete ca sa ia dublu, sau ca ei au mult de munca s.a.m.d.

Edited by bobitad, 18 March 2023 - 00:34.


#15
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postgratzi858, on 17 martie 2023 - 23:31, said:

Este o realitate incomoda pentru vest,dar mai putin pentru romani care saracii chiar muncesc de se rup in doua zi de zi pana mor.
Dupa 20 de ani in domeniu si impresia mea e oarecum asemanatoare cu a autorului acelui articol, majoritatea muncii facute in IT intr-o zi tipica poate fi facuta in sub o ora de munca serioasa de catre cineva care chiar se pricepe si intelege ce trebuie facut. Sigur, cand nu te pricepi prea bine la acel domeniu/nu ai inteles prea bine ce trebuie facut, poate sa-ti ia linistit 8 ore sa faci ce face altul intr-o ora (sau si mai mult). Tocmai de aia e greu de estimat realist cat ii va lua cuiva sa faca un anumit task, chiar si daca esti in domeniu, pentru ca depinde de nivelul respectivului/cat de bine se poate focaliza/cat de motivat e/etc. Fata de cineva care nu e in domeniu, evident ca e foarte usor sa pretinzi ca ceva iti ia o saptamana cand de fapt se poate face in 2 ore de munca. In rest meetinguri/discutii/planning-uri/demo-uri/momente moarte cand astepti dupa altii/etc, se pierde foarte mult timp aiurea. Bine, o alta realitate e ca e foarte greu sa te focalizezi timp de macar o ora pe ceea ce faci fara sa te lasi distras de nimic, daca reusesti asta vei fi intr-adevar foarte eficient (daca ai inteles bine ce e de facut si cunosti peste medie tehnologia in care lucrezi).

Are sens sa mai spun cat timp se "pierde" la birou cu cafele/tigari/povesti/iesiri la masa/etc? Sigur, poti zice ca e nevoie de socializare pentru ca o echipa sa fie cu adevarat unita, dar timpul trece foarte usor asa.

Cand lucrez singur la un proiect personal, fara meetinguri/discutii/sincronizari/asteptat dupa altii/feedback de la client/etc, fara tehnologii adoptate doar de dragul unui trend, viteza cu care lucrez e incomparabil mai mare, de cel putin 10 ori mai mare, de multe ori de cateva zeci de ori mai mare. Cand proiectul e pentru un client, chiar daca lucrezi singur direct cu clientul, viteza deja se reduce la jumate. Pe masura ce apar mai multi colegi, viteza individuala devine tot mai mica (dar pe ansamblu e totusi mai mare pana la un punct, asta daca toata lumea intelege ce are de facut si se pricepe). Cand un proiect trece de o echipa de vreo 6-7 oameni, deja si viteza totala de dezvoltare incepe sa scada pe masura ce adaugi oameni noi, nu sa creasca. Nu degeaba se zice ca o echipa eficienta in IT poate fi hranita cu doua pizza, mai sus de atat e greu sa mai ai o viteza individuala decenta.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
In Vest mai ales problema resurselor si competentei e rezolvata destul de rapid, ai o problema majora...freelancer!
Contract pe 3 luni si se rezolva, mai complicata si de durata, se prelungeste.
Se inimpla ceva, merge prost, cade proiectul...zboara freelancerul de alaltaieri.

#17
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Așa se întâmplă având în vedere că în ziua de azi totul se bazează pe calculatoare.

#18
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostIon_Bumbu, on 18 martie 2023 - 00:53, said:

In Vest mai ales problema resurselor si competentei e rezolvata destul de rapid, ai o problema majora...freelancer!
Multe companii mari nu vor sa lucreze cu freelanceri, ci cu alte companii mari. Pentru ca vor sa aiba contracte serioase in spate, sa poata avea incredere in dezvoltator, sa stie ca daca pleaca un om, e bolnav sau in concediu, exista cineva sa-i ia locul si ei nu trebuie sa-si bata capul, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate