Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Imbracaminte sofer autobuz (politica firmei)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023
Recent m-am angajat la o companie de transport persoane, ca si sofer microbuz/ autobuz, si, precum este normal si de asteptat, firma imi impune sa fiu îmbrăcat corespunzator, adica cel putin in camasa.
As opta pentru camasa, o geaca subtire care sa fie peste camasa (pentru momentele zilei cand e frig), blugi si ceva incaltaminte sport care sa sa se potriveasca cu camasa, cel putin.
Ce imi recomandati?
Am 31 de ani.
Nu m-am imbracat niciodata in camasa sau in tinute tip office, deoarece nu a fost cazul.
Vreau ceva sfaturi care sa ma ajute, ca rog. Sunt pe langa acest subiect, nu ma pricep.
Hainele doresc sa le achizitionez din mall (nu spun asta ca sa ma laud, a nu se înțelege gresit, ci pentru ca vreau ceva de calitate.
Astept sugestiile voastre, si, daca se poate, chiar cu imagini, cu atat mai bine.
Mulțumesc anticipat.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Pineberry. Periodic au reduceri, 50%.

#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Haina nu il face pe om. Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera Posted Image
Niciodata n-am iubit cravata, dar am avut cca 30 de ani de viata buna cu ea de gat.

Edited by Don_Costica, 17 March 2023 - 19:59.


#4
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View Postslai, on 17 martie 2023 - 19:51, said:

Pineberry. Periodic au reduceri, 50%.
Nu e vorba de reduceri, desi apreciez sugestia, si iti mulțumesc, ci e vorba de faptul ca, luni trebuie deja sa am tinuta adecvata, si nici nu vreau sa cumpar online, iar apoi sa nu se potriveasca ceva, si sa fie nevoit sa fac retur.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e vorba de reduceri, e vorba ca au produse bune. Reducerile sunt un bonus. Io permanent iau când sunr reduse încât sa am 2-3 cămăși noi rezerva.

#6
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View PostDon_Costica, on 17 martie 2023 - 19:57, said:

Haina nu il face pe om. Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera Posted Image
Niciodata n-am iubit cravata, dar am avut cca 30 de ani de viata buna cu ea de gat.
Cat de super a sunat asta "Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera." Cu siguranță, nu voi avansa, insa sunt de acord cu tine, altcumva te vede lumea cand ai un strop de eleganta. Cravata mi-ar placea sa port, doar ca, in acest domeniu, si nefiind sofer de autocar, ci doar de autobuz, consider ca e ok si fara cravata.
Ma tund chel, si port sapca (chipiu, sau cum i se mai spune). Se potriveste acest gen de sapca cu o camasa? E ok?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai precizat daca firma deconteza ceva si care e bugetul
In principiu ar trebui sa cumperi mai multe camasi iefine. Mai bine una iefitna, dar curata, decat una scumpa si murdara.

#8
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Păi ce să ți recomandăm ? Ce firmă, ce culoare, ce material sau ce anume ?

Ia și tu 3 cămăși, că doar n o să speli in fiecare seară singura cămașă pe care o ai....

Și niște pantofi sport Intr o culoare neutră, nu chestii de alea fistichii cu roșu , verde și violet.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si nici pantaloni cu gauri, sau alte ornamente.

#10
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View Postyekun, on 17 martie 2023 - 20:09, said:

Păi ce să ți recomandăm ? Ce firmă, ce culoare, ce material sau ce anume ?

Ia și tu 3 cămăși, că doar n o să speli in fiecare seară singura cămașă pe care o ai....

Și niște pantofi sport Intr o culoare neutră, nu chestii de alea fistichii cu roșu , verde și violet.
Pastila, firma nu deconteaza nimic. E vorba ca urmeaza sa ne dea, spre vara, mai multe tricouri la fiecare, dar mai este pana atunci, insa, pana la momentul respectiv, au pretentia sa port neapărat camasa.
Da, ai dreptate, ar trebui sa imi iau mai multe camasi, desi ar însemna sa fie mai ieftine. Stii ce ma deranjeaza la hainele ieftine? Ca, dupa cateva spalari, o iau razna (hainele, apoi eu), ca ba se descos, ba isi pierd elasticitatea, ba se decoloreaza. Am patit-o. Oare cu toate e cam asa, cand vorbim de ieftin?
Da, la ceva adidasi albi m-am gandit, sa nu bata la ochi.
Sapca (aceea cu cozoroc) absolut deloc nu merge la camasa? Ca ma tund chel, ca am fire de par alb, si, ca sa nu mi-i se vada chelia, port sapca respectiva. Cum sa procedez, incat, desi imbracat la camasa, sa am capul acoperit?

#11
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View PostAlexandru_31, on 17 martie 2023 - 20:05, said:

Cat de super a sunat asta "Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera." Cu siguranță, nu voi avansa, insa sunt de acord cu tine, altcumva te vede lumea cand ai un strop de eleganta. Cravata mi-ar placea sa port, doar ca, in acest domeniu, si nefiind sofer de autocar, ci doar de autobuz, consider ca e ok si fara cravata.
Ma tund chel, si port sapca (chipiu, sau cum i se mai spune). Se potriveste acest gen de sapca cu o camasa? E ok?
Ok. Imi incerc norocul. Nu exista "nu voi avansa". Ai obligatia sa avansezi, macar pentru gagica de langa tine. Alege-ti un model care sa fie scopul tau urmator. Seful pe care sa-l inlocuiesti. Seful de baza, seful de schimb, seful de dracu-lacu. Cum se imbraca modelul tau, tu fa-o cu jumate de treapta mai sus.
Sper sa nu-ti iei ca model un proletar tantalau. Bafta.

#12
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
De unde luai si pana acum.Adica de la kil.Doar ca acum nu mai iei la 5 lei buc ci la 40 kilu.

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostDon_Costica, on 17 martie 2023 - 19:57, said:

Haina nu il face pe om. Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera Posted Image

Steve Jobs si Mark Zuckerberg n-ar fi de acord :D .

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cine-s aia?

#15
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011

View PostAlexandru_31, on 17 martie 2023 - 19:45, said:

As opta pentru camasa, o geaca subtire care sa fie peste camasa (pentru momentele zilei cand e frig)
Poți să ai geacă, dar nu o ții pe tine în timp ce conduci, ar fi de prost gust. Presupunând totodată că autobuzul va dispune de aer condiționat.

View PostAlexandru_31, on 17 martie 2023 - 19:45, said:

blugi si ceva incaltaminte sport care sa sa se potriveasca cu camasa, cel putin.
Blugii niciodată nu se combină cu încălțămintea sport, mai ales dacă munca pe care o prestezi implică contact cu publicul. În calitate de șofer de autobuz, trebuie să te prezinți elegant, chiar dacă nu ești agent de vânzări. Până la urmă reprezinți imaginea firmei, iar prin ținuta cu bun gust, dai de înțeles clienților că firma pe care au ales-o este una respectabilă.
Dacă insiști neapărat pe blugi, atunci să fie simpli, clasici, și bine croiți pe măsura ta. Poți să-i asortezi cu pantofi, dar nu de gală, ci convenționali. Cămașa să fie în culori sobre, fără nuanțe extreme, fiindcă nu vrei să pară că autobuzul tău e condus de un clovn lgbt-ist.
Așadar, ținută office casual.

Attached Files


Edited by glassofwine, 17 March 2023 - 22:02.


#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
camasi bune in mall nu prea gasesti... o data am pierdut cateva ore in cautarea unei camasi. doar pe la pull&bear si zara mai gaseam ceva acceptabil.

as opta pt bleu sau alb.

View Posttomcatsk8, on 17 martie 2023 - 21:19, said:

Steve Jobs si Mark Zuckerberg n-ar fi de acord Posted Image .

sa zicem ca ei vin dintr-o industrie unde nu se mai poarta camasa la birou de ani buni Posted Image

Edited by horhescu, 17 March 2023 - 22:00.


#17
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2023

View Postglassofwine, on 17 martie 2023 - 21:59, said:


Poți să ai geacă, dar nu o ții pe tine în timp ce conduci, ar fi de prost gust. Presupunând totodată că autobuzul va dispune de aer condiționat.

Blugii niciodată nu se combină cu încălțămintea sport, mai ales dacă munca pe care o prestezi implică contact cu publicul. În calitate de șofer de autobuz, trebuie să te prezinți elegant, chiar dacă nu ești agent de vânzări. Până la urmă reprezinți imaginea firmei, iar prin ținuta cu bun gust, dai de înțeles clienților că firma pe care au ales-o este una respectabilă.
Dacă insiști neapărat pe blugi, atunci să fie simpli, clasici, și bine croiți pe măsura ta. Poți să-i asortezi cu pantofi, dar nu de gală, ci convenționali. Cămașa să fie în culori sobre, fără nuanțe extreme, fiindcă nu vrei să pară că autobuzul tău e condus de un clovn lgbt-ist.
Așadar, ținută office casual.
Folosesc blugi clasici, fara rupturi si alte chestii pe ei, adica asa am:
https://i.postimg.cc...5NQz/images.jpg
Totusi, ca sa nu port pantofi, deoarece, in cateva ore de condus, sigur NU ar mai fi confortabili, nu se accepta niste adidasi-tenesi albi, ceva care sa duca (sa semene) inspre pantof?
Ce parere ai despre sapca pe care o poarta acest tip, merge cu camasa? E ok?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MkJS0Dunyqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011

View PostAlexandru_31, on 17 martie 2023 - 22:04, said:

Folosesc blugi clasici, fara rupturi si alte chestii pe ei, adica asa am:
nu se accepta niste adidasi-tenesi albi, ceva care sa duca (sa semene) inspre pantof?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MkJS0Dunyqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Până aici e foarte bine. Da, sunt ok și adidașii care prin design-ul lor tind spre aspectul pantofilor.

View PostAlexandru_31, on 17 martie 2023 - 22:04, said:

Ce parere ai despre sapca pe care o poarta acest tip, merge cu camasa? E ok?
E faină șapca, doar că merge purtată în sezonul rece Posted Image

Edited by glassofwine, 17 March 2023 - 22:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate