Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Schimbare titular Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
Acum un an am cumparat un apartament si de atunci nu am schimbat titularul contractului cu Enel. As vrea sa il schimb acum, insa am citit ca e posibil sa platesc suplimentar din urma pentru ca nu as mai beneficia de plafonare pentru perioada cat nu am fost titular (consum sub 100kWh pe luna). Mai inteleg ca Enel se desfiinteaza anul acesta si oricum trebuie sa fac contract nou cu alta companie. Are cineva vreun sfat? Multumesc.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 02.08.2021
Nu are cum să te pună să plătești din urmă. Enel va fi preluat de o companie Grecească. Intră online pe site-ul enel, și alege o ofertă, de ex. Enel online simplu Rez și semnează un nou contract.

Sau, la o altă companie, alege din comparatorul ANRE.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Eu propun sa il lasi asa, pana isi vor da ei seama ca tu esti noul proprietar al locuintei.
Si eu am asa... de 3 ani, mama nu mai este, insa contractul a ramas pe ea... facturile vin, se platesc la timp fara comentarii, nu ma intreaba nimeni. Pentru ei asta e important, sa platesti la timp...

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Trece-te la hidroelectrica. In 20 de minute iti faci noul contract. https://client.hidro....ro/contractare

#5
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
Multumesc pentru sfaturi. De fapt nici proprietarul de dinainte nu a mai schimbat contractul, a stat vreo zece ani pe contractul anterior, pe care acum l-am mostenit si eu.
Doar ca am citit undeva pe site-ul Enel ca nu beneficiezi de plafonare daca consumi energie fara sa ai contract cu ei, ca titular, Si ma gandeam sa nu-mi aplice regula asta retroactiv, caci legal cred ca ar avea dreptul. M-am gandit si sa ma mut la alta companie, insa ma tem sa nu am si acolo probleme. Pot sa ma transfer cu un contract care nu e al meu?

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 02.08.2021
Ai citit ceva vechi, când era o confuzie. Era vorba despre chiriași, care nu beneficiau de plafonare decât dacă era pe numele lor. Însă nu mai este problema asta. De plafonare acum beneficiezi pe loc de consum. Cât despre Hidroelectrica, dacă te încadrezi în plafon, ți-aș recomanda să stai departe. Ultima factură care mi-a venit pentru luna Iulie 2022.

Poți să faci un contract nou pe numele tău fără nici o problemă.

Edited by Valy_User, 17 March 2023 - 11:51.


#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Nicio lege nu se aplica retroactiv.
Poti face contract pe numele tau oricand. Eu am facut contract pe numele meu desi nu eu sunt proprietarul, sunt domiciliat unde stau.
La hidroelectrica nu exista plafon. Au pret de 0.70 lei/kwh pentru utilizatorii casnici.
Nu am primit nicio factura din decembrie. Dar asta nu e o problema deloc. Platesc tot cand mi-o veni factura cu tot ce am consumat pana atunci. Tot banii aia sunt si nu traiesc de pe o zi pe alta ca sa ma ia prin surprindere 600 lei pe 4 luni.

#8
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
Ma mai gandesc daca reinnoiesc cu Enel sau trec la alta companie, in functie de unde am mai putine formulare de completa, caci tariful presupun ca va fi acelasi.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Nu va fi. https://www.anre.ro/...rator-de-tarife

#10
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Eu am trecut acum trei ani la Digi Energy si sunt foarte multumit

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Treci direct la Hidroelectrica si gata, esti sub plafon, nu primesti facturi cu anii, deci fericire!

#12
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Cand Hidroelectrica va avea aplicatie unde sa-ti poti face cont si cand facturile vor fi emise LUNAR atunci cu siguranta trec la ei, pana atunci poate sa-mi ofere si cu 20 de bani kw ca tot nu ma intereseaza. Am colegi care n-au primit facturi de la ei de 6-8 luni Posted Image

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Are aplicatie.
Si daca se elibereaza factura o data pe an care e problema? Tot atat platesti.

#14
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Cand am fost la Electrica Furnizare tot asa am patit, facturi incomprensibile emise dupa cum ii spunea muschiul lor, fara nici o logica. Puteam trimite indexul in aceeasi zi a lunii tot nu primeam factura lunara. La Digi Energy e cu totul altceva: interfata pe site foarte clara si simpla, trimiterea indexului online si facturi lunare punctuale.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
Mergi la Enel cu actul de proprietate si .. dureaza 5 minute

#16
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View PostTsunamii, on 17 martie 2023 - 22:39, said:

Mergi la Enel cu actul de proprietate si .. dureaza 5 minute

Nu stiu la ce Enel ai mers tu si dureaza doar 5 minute! De fiecare data cand am mers la Enel am stat de la o ora in sus, ba chiar pentru schimbat contractul am stat vreo 4 ore si erau doar cateva persoane in fata mea.

#17
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

View PostTipiric, on 17 martie 2023 - 18:54, said:

Are aplicatie.

Sa-mi arati si mie aplicatia in android....

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Postd3rb, on 18 martie 2023 - 09:34, said:

Nu stiu la ce Enel ai mers tu si dureaza doar 5 minute! De fiecare data cand am mers la Enel am stat de la o ora in sus, ba chiar pentru schimbat contractul am stat vreo 4 ore si erau doar cateva persoane in fata mea.

https://goo.gl/maps/h7a9L172E7pLuHFS9

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate