Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce se intampla cu pensia pilonul 2 daca am mutat salariul la alta banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
Salut!
Ca sa povestesc de la inceput, in 2019 am facut un internship platit timp de 3 luni si salariul mi-a intrat intr-un cont BRD.
Tot la ei am vazut ca mi s-a deschis automat un cont/fond de pensie privata pilonul 2.( pe site-ul ASF inca apare ca ei imi administreaza pensia privata obligatorie)

Dupa care nu am mai fost angajat pana in 2021 cand am terminat facultatea si m-am reangajat la alta firma.
La firma actuala am avut si aici salariul in acelasi cont BRD pana cand in vara am decis sa il transfer intr-un cont ING.
Acum intrebarea mea e, se poate sa primesti salariul la o banca, iar pensia sa fie administrata in continuare de alta banca fara sa faci tu nimic ?

Mna..o fi devreme sa ma gandesc la pensie, nu o fi, dar vreau sa fiu linistit ca e ok.
Inca nu am inchis contul de la BRD, oare  continua contributia acolo automat si va sti angajatorul (desi nu cred ca angajatorul are treaba cu pilonul 2) sau statul unde se duce? Sau am pierdut toti banii la contributie pana acum?
Probabil pare stupid ce intreb aici, dar fiind la inceput cu ele nu am habar.
Multumesc

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,991
  • Înscris: 13.03.2005
Bineînțeles că poți încasa salariul în orice bancă și pilonul 2 se plătește în continuare unde se plătea și înainte. Contabilitatea și HRul știe ce are de făcut.

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postwertyck, on 16 martie 2023 - 22:45, said:

Bineînțeles că poți încasa salariul în orice bancă și pilonul 2 se plătește în continuare unde se plătea și înainte. Contabilitatea și HRul știe ce are de făcut.
super, multumesc frumos

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvladuzz7, on 16 martie 2023 - 22:42, said:

...se poate sa primesti salariul la o banca, iar pensia sa fie administrata in continuare de alta banca ...?
de fapt cei ce-ti administreaza pensia nu sunt banci, ci entitati distincte. in cazul tau BRD Pensii (suna ca si cum ar fi banca BRD, dar de fapt nu e ).

#5
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2014
Nu știu cum e la BRD Pensii dar la NN PENSII este și înregistrare online, statistici la zi, site cu toate informațiile.

Oricum ar trebui să ai anual un document despre situația pilonului trimis prin poștă de către ei. La NN am optat pentru trimiterea situației pe email (tot online).

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Contributia pilon 2 e deja gaj pentru insule in Pacific si intabulari pe Luna , deja ies CF-urile .

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postwertyck, on 16 martie 2023 - 22:45, said:

Bineînțeles că poți încasa salariul în orice bancă și pilonul 2 se plătește în continuare unde se plătea și înainte. Contabilitatea și HRul știe ce are de făcut.

Contabilitatea vireaza CAS-ul intr-un singur loc. Dupa aceea se vireaza banii la pilonul 2, adica initiatorul nu trebuie sa-si faca probleme.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
O sa ramai la BRD pana nu treci tu la alt fond prin cerere.

#9
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Postvladuzz7, on 16 martie 2023 - 22:42, said:

Salut!
Ca sa povestesc de la inceput, in 2019 am facut un internship platit timp de 3 luni si salariul mi-a intrat intr-un cont BRD.
Tot la ei am vazut ca mi s-a deschis automat un cont/fond de pensie privata pilonul 2.( pe site-ul ASF inca apare ca ei imi administreaza pensia privata obligatorie)

Dupa care nu am mai fost angajat pana in 2021 cand am terminat facultatea si m-am reangajat la alta firma.
La firma actuala am avut si aici salariul in acelasi cont BRD pana cand in vara am decis sa il transfer intr-un cont ING.
Acum intrebarea mea e, se poate sa primesti salariul la o banca, iar pensia sa fie administrata in continuare de alta banca fara sa faci tu nimic ?

Mna..o fi devreme sa ma gandesc la pensie, nu o fi, dar vreau sa fiu linistit ca e ok.
Inca nu am inchis contul de la BRD, oare  continua contributia acolo automat si va sti angajatorul (desi nu cred ca angajatorul are treaba cu pilonul 2) sau statul unde se duce? Sau am pierdut toti banii la contributie pana acum?
Probabil pare stupid ce intreb aici, dar fiind la inceput cu ele nu am habar.
Multumesc

Pilonul 2 rămâne la fondul BRD. Dacă vrei să treci la alt fond, trebuie să depui o cerere (e cam ca la portarea nr. de telefon). Însă e curios ce spui tu. Tare aș fi interesat să știu dacă boii ăștia de la ASF au supravegheat cum se alocă noii participanți la fondurile de pensii pilon 2. Că eu, în 2007, am optat singur, dar de atunci, din câte știu, ești distribuit automat și ALEATOR la un fond activ dacă nu îți depui tu o opțiune în prima lună de muncă (și câți își depun? ... ciuciu...). A naibii chestie, deci tu aveai cont la BRD și ai nimerit tot la BRD... tare mi-e că „ai semnat” fără să-ți dai seama, și fără să știi, că optezi pentru fondul lor...

#10
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Posts2inu, on 17 martie 2023 - 21:25, said:


Pilonul 2 rămâne la fondul BRD. Dacă vrei să treci la alt fond, trebuie să depui o cerere (e cam ca la portarea nr. de telefon). Însă e curios ce spui tu. Tare aș fi interesat să știu dacă boii ăștia de la ASF au supravegheat cum se alocă noii participanți la fondurile de pensii pilon 2. Că eu, în 2007, am optat singur, dar de atunci, din câte știu, ești distribuit automat și ALEATOR la un fond activ dacă nu îți depui tu o opțiune în prima lună de muncă (și câți își depun? ... ciuciu...). A naibii chestie, deci tu aveai cont la BRD și ai nimerit tot la BRD... tare mi-e că „ai semnat” fără să-ți dai seama, și fără să știi, că optezi pentru fondul lor...
eu aveam contul ala de mult timp, se pare ca asa s-a nimerit sa fiu tot la BRD, sa vezi ce chestie :) Eu de cand eram la liceu il aveam, deci nu cred ca se punea problema de semnat ceva. Dar cine stie..

#11
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023
Contul de salariu nu are nici o legatura cu banii din pilonul 2, nu ajung niciodata banii care merg catre pilonul 2 in contul tau de salariu. Firma la care esti angajat plateste taxele catre stat (inclusiv contributia pentru pensie), statul vireaza banii de pilonul 2 acolo unde ai optat tu (dar se pare ca tu nu ai optat si a fost ales automat un fond privat de pensii). E o coincidenta ca ai avut si contul de salariu si fondul de pensie privata la BRD/BRD Pensii.

#12
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Postvladuzz7, on 17 martie 2023 - 23:04, said:

eu aveam contul ala de mult timp, se pare ca asa s-a nimerit sa fiu tot la BRD, sa vezi ce chestie Posted Image Eu de cand eram la liceu il aveam, deci nu cred ca se punea problema de semnat ceva. Dar cine stie..

Ideea e că dacă banca s-a prins că ăla e primul salariu pe care îl încasezi, că nu era greu să o facă, putea să-ți facă și o adeziune la fondul lor de pensii, că tu oricum nu te prindeai.
La cât de bine supraveghează idioții ăștia de la ASF piețele, nu m-ar mira să se facă asemenea matrapazlâcuri.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
bancile n-au acces la revisal, ca sa poata vedea daca e primul tau salariu sau nu.

#14
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Cred ca sunt mai multe entitati care interactioneaza cu acest pilon 2. Eu am avut un card de salariu la Raiffeisen in 2015 si in 2019 la ING.
Nu stiu cine si cum au decis ca pilonul 2 sa fie cel care imi administreaza pensia dar tot primesc noutati despre acest pilon 2 si despre pensia mea de la cei de la BCR...

Edited by mrsme21, 19 March 2023 - 00:05.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,991
  • Înscris: 13.03.2005
Poți verifica pe internet și să ai acces gratuit la situația contului pilonului 2.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmrsme21, on 19 martie 2023 - 00:03, said:

Cred ca sunt mai multe entitati care interactioneaza cu acest pilon 2. Eu am avut un card de salariu la Raiffeisen in 2015 si in 2019 la ING.
Nu stiu cine si cum au decis ca pilonul 2 sa fie cel care imi administreaza pensia dar tot primesc noutati despre acest pilon 2 si despre pensia mea de la cei de la BCR...

conform legii 411/2004:

Quote

Articolul 33
(1) Persoana care nu a aderat la un fond de pensii în termen de 4 luni de la data la care este obligată prin efectul legii este repartizată aleatoriu la un fond de pensii de către instituția de evidența.
(2) Repartizarea aleatorie a persoanelor se efectuează în cote egale pentru fiecare fond de pensii administrat privat, la data la care se face repartizarea.
(3) Instituția de evidență notifică, în termen de 5 zile lucrătoare de la înregistrarea în Registrul participanților, în format electronic, fiecărui administrator în parte lista conținând datele de identificare a persoanelor repartizate aleatoriu la fondul de pensii administrat de către acesta.
(4) Fiecare administrator informează, în scris, în termen de 30 de zile de la notificare, participanții care au fost repartizați aleatoriu, la fondul aflat în administrarea sa, de către instituția de evidență cu privire la denumirea fondului de pensii administrat privat și a administratorului acestuia.


#17
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ca și sugestie treci la Metropolitan Life cu Pensia Pilon 2 fiindcă pe termen lung ei au cel mai mare randament .

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,991
  • Înscris: 13.03.2005
Poate ajunge și fără să vrea acolo, pentru că BRD parcă renunță la divizia de pensii pilonul 2.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate