Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carduri virtuale pentru plati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Ma adresez tuturor celor care folosesc cardul personal pentru plati cu telefonul prin NFC si banca le ofera posibilitatea de a folosi un card virtual (generat de banca) pentru a nu folosi cardul care este atasat contului in care se afla banii.
  Inteleg utilitatea cardului virtual pe care ti-l pune banca la dispozitie pentru a face plati cu el, dar incerc sa aflu si parerea voastra, a celor care folositi Google Pay. Credeti ca mai are rost sa folosim cardul virtual al bancii, avand in vedere ca (nu stiu de cat timp) Google Pay face acelasi lucru automat atunci cand este folosita aplicatia pentru plati?
   Am observat asta acum cateva zile si nu am putut decat sa laud initiativa celor de la Google Pay cand am constatat ca genereaza un card virtual pe care il folosesc atunci cand se efectueaza plati cu carduri anterior atasate aplicatiei Google Pay.
  Oare mai are rost sa folosim cardul virtual pe care banca se ofera sa-l puna la dispozitie? Ma refer in situatia platii cu GPay.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Nu obligatoriu, dar eu am cardurile virtuale pe căprării, cel puțin cele de la Revolut, unul virtual pentru Google Pay, unul înrolat în Curve card, unul pentru SelfPay Now /Libra Journey (că acesta trebuie să aibă BIN de Romania), unul pentru abonamente de tipul Netflix/Skyshowtime, și avantajul major e că pot seta limite de cheltuire pe fiecare în parte, și nu mă pot trezi cu plăți neautorizate, peste valoarea limită pusă de mine.

Edited by wertyck, 16 March 2023 - 17:50.


#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 wertyck, on 16 martie 2023 - 17:49, said:

unul pentru SelfPay Now /Libra Journey (că acesta trebuie să aibă BIN de Romania)

    Poti da detaliezi putin?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
BIN - Bank Identification Number

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Eu in google pay am tot carduri virtuale inrolate. E mai sigur, nu e doar vorba de cand faci plati, dar raman salvate si in google, asa ca le pot inchide oricand in caz de ceva.

#6
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Naijax, on 16 martie 2023 - 18:04, said:

BIN - Bank Identification Number

   BIN stiu si eu ce inseamna. Eram curios care e treaba cu SelfPay si Libra etc

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

 mrsme21, on 16 martie 2023 - 17:52, said:



    Poti da detaliezi putin?

Verifici aici BIN cardului cu primele 8 cifre ale cardului
https://www.binlist.net
Unele aplicații nu accepta cardurile care nu sunt cu BIN de Romania, și nu toate cardurile revolut au bin de Romania.

SelfPay Now / Libra Journey îl folosesc să mut instant banii între conturile asociate cardurilor inrolate in aceste aplicații, iar SelfPay Now poate fi folosit in plus, să alimentezi direct cu numerar contul Revolut sau alte conturi bancare asociate cardurilor adăugate în SelfPay Now, fara a apela la ghișeurile băncii sau bancomate, prin intermediul celor 10.000 de stații de plată SelfPay din Romania.

Edited by wertyck, 16 March 2023 - 18:21.


#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Daca am card la Raiffeisen, cum imi pot face carduri virtuale?

#9
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Mi se pare mai util Google Pay pentru ca schimb imediat cardurile din aplicatia Portofel, dar daca vreau sa folosesc aplicatia de la fiecare banca trebuie sa intru in setari la NFC sa schimb aplicatia principala de plata si sunt mai multi pasi

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

 miki07, on 16 martie 2023 - 18:21, said:

Daca am card la Raiffeisen, cum imi pot face carduri virtuale?
La Raiffeisen nu poți inrola cardurile in Google Pay direct, doar dacă îl adaugi în aplicatia Curve card și Curve card îl inrolezi în Google Pay. Curve card e un portofel de carduri similar cu Google Pay, dar care are și card asociat. Și aplicație de plată Curve Pay pentru cei cu telefoanele Huawei fără servicii Google.

#11
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 wertyck, on 16 martie 2023 - 18:25, said:


La Raiffeisen nu poți inrola cardurile in Google Pay direct, doar dacă îl adaugi în aplicatia Curve card și Curve card îl inrolezi în Google Pay. Curve card e un portofel de carduri similar cu Google Pay, dar care are și card asociat. Și aplicație de plată Curve Pay pentru cei cu telefoanele Huawei fără servicii Google.

   Nu stiam ca Raiffeisen nu te lasa sa faci asta. Dar Raiffeisen + Revolut cum se comporta? De fapt intrebarea mea este: Revolut nu face acelasi lucru ca si Curve? Sau ofera servicii/solutii diferite?

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Curve este un serviciu complementar la Revolut și la celelalte bănci, pentru că, Curve nu are cont IBAN și se comportă ca un proxy de carduri, ca un portofel de carduri. Poți folosi cardul Curve să scoți bani de la bancomat fără a atinge limitele lui Revolut pentru că tranzacțiile cu cardul Curve având Revolut în spate implicit, sunt tratate ca tranzacții online în Revolut, și poti scoate la bancomat 1100 lei pe zi, inițial, și poți ajunge până la 5500 lei pe zi, cu cardul Curve. Adică poți economisi 100 lei la 5000 lei scosi la ATM direct cu Revolut.

Edited by wertyck, 16 March 2023 - 18:52.


#13
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Acum cativa ani, tocmai din cauza lipsei cardurilor virtuale, mi-am editat un card care il folosesc doar pentru plati pe net. Transfer de pe cel principal pe cel de-al 2-lea si asa l-am facut virtual. Acum ca a aparut aceasta varianta virtuala am sa imi reconsider modul de plata. Da, sunt convins ca un card virtual este foarte bun, util chiar daca il folosesti prin gpay. Era util si un CVC dinamic, dar banca mea nu-l ofera

In complectare, am citit in termeni si conditii un aspect: "E bine să știi că nu poți să retragi numerar sau să plătești la POS cu cardul virtual" Asta nu imi place, raman cu un al 2-lea card mai bine.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Pai eu folosesc Google Play (Google Portofel cred că îi zice acum) dar nu face automat plata cu carduri virtuale. Tot timpul face plata cu ce card am setat eu acolo.

#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 dorin_2k, on 16 martie 2023 - 20:27, said:

Pai eu folosesc Google Play (Google Portofel cred că îi zice acum) dar nu face automat plata cu carduri virtuale. Tot timpul face plata cu ce card am setat eu acolo.

La anumite banci nu genereaza card virtual.
De ex la BT nu am optiunea asta in G Pay si nici nu o pot activa.
In schimb ofera banca propriul lor virtual de vreo doua luni.

#16
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 dorin_2k, on 16 martie 2023 - 20:27, said:

Pai eu folosesc Google Play (Google Portofel cred că îi zice acum) dar nu face automat plata cu carduri virtuale. Tot timpul face plata cu ce card am setat eu acolo.

    E ciudat. Poate nu ai facut update la aplicatie sau cine stie. Eu am doua carduri adaugate in Wallet si la ambele mi-a generat si alocat automat cate un card virtual pentru fiecare card din portofel.
Intra in aplicatie, apasa pe un card si apoi apasa pe una din tranzactii din "Recent Activity". Ar trebui sa apara asa:



 victor29cr, on 16 martie 2023 - 21:37, said:



La anumite banci nu genereaza card virtual.
De ex la BT nu am optiunea asta in G Pay si nici nu o pot activa.
In schimb ofera banca propriul lor virtual de vreo doua luni.

   Vrei sa spui ca in cazul anumitor banci, aplicatia Google Wallet nu genereaza card virtual pentru cardurile emise de bancile respective? Nu cred ca stau lucrurile asa. Eu am doua carduri adaugate in Google Wallet si mi-a generat si alocat carduri virtuale pt ambele fara sa fac eu ceva sau sa setez ceva. Nici nu am umblat la setari. Doar le-am adaugat si nimic mai mult.

Attached Files



#17
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 mercur68, on 16 martie 2023 - 20:03, said:


In complectare, am citit in termeni si conditii un aspect: "E bine să știi că nu poți să retragi numerar sau să plătești la POS cu cardul virtual" Asta nu imi place, raman cu un al 2-lea card mai bine.

  Termenii si conditiile bancii la care ai cont si card sau cine zice ca nu poti plati la POS cu cardul virtual? La ce card virtual se refera? Cel pe care ti-l ofera banca sau eventualele carduri virtuale pe care vrei sa le folosesti gen Revolut sau cele generate automat de Google Pay/Wallet?

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Cardurile cardurile virtuale pot avea și PIN, cum e cazul celor de la CEC (card Multicurrency) sau ING. Eu le folosesc pentru retragerile numerar la ATM urile contactless.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate