Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Plantare puieti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Bună ziua, am o rugăminte

Până unde se platează puieții de pomi fructiferi? Mi-a spus vânzătorul din piață că dacă îngrop în pământ portaltoiul planta se va usca dar arată atât de urăt locul de prindere a altoiului... ca să arate ca un pom normal nu ar fi firesc să crească așa contorsionat de la baza tulpinii... așa că aș îngropa altoiul cu totul. Ce ziceți, aș greși mult astfel? Să arate ca un pom normal, cu tulpina dreaptă !

Scuze... nu am reușit să postez pozele drept Posted Image

Attached Files

  • Attached File  550.jpg   237.93K   104 downloads
  • Attached File  601.jpg   286.76K   103 downloads

Edited by smirdara, 16 March 2023 - 14:42.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu crezi ca pomul ala va ramane asa ?

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Da, ai gresi.
Pomul se va ingropa a.i. punctul de altoire sa ramana undeva la cca 5-10 cm de suprafata pamantului. Dupa plantare pamantul se va mai lasa si pomul odata cu el. Punctul de altoire trebuie sa ramana neaparat in aer!
Cum nu sti (se vede asta), groapa pe care o vei face va avea dimensiunile minime de 50x50x50 cm. Preferabil cu 60... Nu conteaza cat este pomul de mic, dimensiunile gropii raman aceleasi. Daca ai pamant prost, poti suplimenta cu un sac de 50 l de substrat, a.i. radacinile sa aiba ce... manca! In plus, pamantul nefiind tasat vor putea creste usor.
Ala pare cais sau piersic. Trebuie udat in primul an.
Bafta.
PS. Nu uita sa-l tai dupa plantare.

Edited by adip1962, 16 March 2023 - 14:49.


#4
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Da, ai gresi mult. Pe masura ce pomul creste trunchiul se ingroasa, acel punct de altoi va disparea, va fi inglobat in trunchiul altoiului, pomul nu va ramane stramb.

#5
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Am înțeles.... mulțumesc, adip1962 Posted Image Și tuturor Posted Image

Edited by smirdara, 16 March 2023 - 14:53.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Si eu urmeaza sa plantez (mai multi) pentru prima data. Am cautat pe youtube, am sapat, gasit mai multe pareri....si mi-am facut o idee despre cum trebe plantat, ca sa se prinda si sa se dezvolte bine:
- groapa sa fie minim 50x50x50
- copacul se tine cu radacina in apa la hidratat inainte de plantare macar vreo 10 ore
- radacinile se curata inainte de plantare cu foarfeca, inlaturand din fiecare pana ce se vede radacina sanatoasa(alba in sectiune)
- dupa curatare, radacina trebuie namolita bine in noroi facut cu pamant/apa/eventual ceva pamant fertilizat
- se pune pe fundul gropii pamant sapat, apoi se pune copacul, se adauga pamantpana se acopera radacina, apoi se taseaza. Se adauga pamant pana la5-10 cm de punctul de altoire, se taseaza.
- punctul de altoire trebuie sa ramana deasupra pamantului 5-10 cm. Deasemenea unii recomanda si orientarea altoiului catre rasarit, ca acesta sa fie incalzit de la primele raze de soare
- copacul trebuie sprijunit de unul/doi haraci infipti in pamantul nesapat (nu in groapa cu radacina!!)
- dupa plantare se taie copacul, lasand 50-80cm din el. Dupa ce dau bobocii/frunzulitele - se rup toate de jos, mai putin ultimele 2 randuri care vor deveni crengi cu timpul. Logica este ca in primul an de plantare atentia maxima trebuie catre radacina - iar daca lasam copacul netaiat, toate crengutele/bobocii vor consuma energie si radacina nu se va dezvolta suficient, iar copacul se usuca in timp. Practic va fi coroana prea mare ca sa fie hranita de o radacina mica.
- dupa plantare nu varuiesti/stropesti copacul cu nimic primul an.

#7
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Da, multumesc florinel... stii ce nu pricep nici acum? Pamantul acela putin in care este invelita radacina, cu care se comercializeaza rasadurile si puietii si care ii stopeaza cresterea pe timpul iernii, cred ca trebuie inlaturat,nu? Probabil ca contine inhibitori. In instructiuni nu se specifica dar din pozele schematice asta rezulta,ca trebuie inlaturat inainte de hidratare. Am pus pentru un timp un puiet de păr intr-o sticla de plastic taiata de 2.5 litri, asa cum era cu pamantul acela dupa ce inlaturasem doar folia transparenta,plus pamant si apa...intr-o saptamana frunzulitele au crescut rasucit si anemic... l-am scos azi din sticla si ce a ramas inauntru mirosea a H2S )). Am spalat radacina si am pus-o inapoi dupa ce am spalat bine sticla. Sunt curioasa sa vad daca il mai pot salva.

Edited by smirdara, 16 March 2023 - 23:57.


#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postflorinel, on 16 martie 2023 - 15:56, said:

.....
- copacul trebuie sprijunit de unul/doi haraci infipti in pamantul nesapat (nu in groapa cu radacina!!) Ia incearca sa vedem daca poti
- dupa plantare se taie copacul, lasand 50-80cm din el. Dupa ce dau bobocii/frunzulitele - se rup toate de jos, mai putin ultimele 2 randuri care vor deveni crengi cu timpul. Logica este ca in primul an de plantare atentia maxima trebuie catre radacina - iar daca lasam copacul netaiat, toate crengutele/bobocii vor consuma energie si radacina nu se va dezvolta suficient, iar copacul se usuca in timp. Practic va fi coroana prea mare ca sa fie hranita de o radacina mica. Logica este forma de conducere a pomului. Eu imi tai pomii la 40, max 60 cm de pamant. Al doilea motiv al taierii pomului este dat de taierea radacinilor, Pomul ala a fost stresat la mutarea lui din campul 2 din toamna. I s-au taiat radacinile, dar nu si lungimea. Cu cat taiati mai mult din el cu atat mai mult ii asigurati sanse de supravietuire
- dupa plantare nu varuiesti/stropesti copacul cu nimic primul an. O prostie... Pomii se stropesc indiferent ca-s mici sau mari contra daunatorilor. In ce priveste varul, parerile sunt impartite. Eu oricum nu varuiesc niciun pom.

View Postsmirdara, on 16 martie 2023 - 23:55, said:

Da, multumesc florinel... stii ce nu pricep nici acum? Pamantul acela putin in care este invelita radacina, cu care se comercializeaza rasadurile si puietii si care ii stopeaza cresterea pe timpul iernii, cred ca trebuie inlaturat,nu? Probabil ca contine inhibitori. ??? Cine crezi tu ca cheltuieste bani pe asa ceva ca apoi sa-ti vanda un pom cu 20 lei? Contine fix rumegus. Poti sa-l lasi sau nu.
In instructiuni nu se specifica dar din pozele schematice asta rezulta,ca trebuie inlaturat inainte de hidratare. Am pus pentru un timp un puiet de păr intr-o sticla de plastic taiata de 2.5 litri, asa cum era cu pamantul acela dupa ce inlaturasem doar folia transparenta,plus pamant si apa...intr-o saptamana frunzulitele au crescut rasucit si anemic... l-am scos azi din sticla si ce a ramas inauntru mirosea a H2S )). Am spalat radacina si am pus-o inapoi dupa ce am spalat bine sticla. Sunt curioasa sa vad daca il mai pot salva.
Pomii se tin in galeti cu apa la hidratat, de regula o noapte. A doua zi se planteaza. Pomii nu-s flori. Perilor nu le place apa in exces, ma mir ca nu a murit. Poti adopta o solutie temporara de plantare intr-un ghiveci mai mare, dar ar trebui imediat plantat in pamant. Dupa ce-i inlaturi radacinile pe care le-ai omorat si dupa ce-l scurtezi drastic. Poate va trai...

Edited by adip1962, 17 March 2023 - 07:04.


#9
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Inteleg ca ai folosit o sticla taiata in loc de ghiveci (ai zis ca ai pus pamant si apa). Gauri in fundul sticlei avea? Ca daca nu, e normal sa putrezeasca acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate