Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumparare titluri de stat online.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
A cumparat careva titluri de stat online? Am citit pe subiectul dedicat dar este discutie asa de diversa ca am zis ca mai bine fac un subiect separat, sigur informatia asta trebuie sa fie utila si altor persoane.

Am pregatit sumele pentru depunere.
Am cont facut la trezorerie, am cont facut pe anaf.ro
M-am uitat pe ghidul lor si vreau sa fiu sigur ca nu fac vreo greseaela: https://mfinante.gov...d-tezaur-online
Ajung la pasul 2 Alimentare Cont Subscriere.
Ma uit pe cererea de subscriere de la trezorerie si apare un cont RO90TREZ...9 cifre si la sfarsit 7-xuri sau cate sunt.
Codul respectiv este incomplet?

Inteleg ca tot ce am de facut este ca din contul meu homebank(am ing) trebuie doar sa fac o plata catre RO90TREZ si sa completez CNP la Detalii.
Attached File  trezorerie.jpg   107.06K   91 downloads
Fac plata si astept pana primesc mesaj in contul de la trezorerie, ca nici cand intra dobanda sau cand cumpar titluri de stat de la trezorerie nu primesc mesajele respective repede.

Ce nu inteleg este daca Contul ala RO90TREZ este intreg sau trebuie sa mai caut pe google sau scrie altundeva(cont anaf etc...) restul codului, XXX-urile respective.
Attached File  trezorerie2.jpg   263.05K   86 downloads

Si dupa ce intra bani in cont(dupa ce primesc mesaj in contul anaf) inteleg ca pot incarca forumularul de subscriere.

Si daca am trimis bani in contul trezoreriei cu CNP completat la detalii, ce rost mai are Ordinul de plata multiplu prezent pe:
Ma refer la formularul: Ordin de platã multiplu electronic https://mfinante.gov...r/tezaur-online

Edited by MindArchitect, 16 March 2023 - 11:44.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
TEZORERIA MUNICIPUIULUI ?!

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am scris destul de repede ca eram atent pe cautat poze, pe cenzurat datele personale, pe cenzurat si numele casierului.
Chiar scrie si in mesajul meu "Fac plata si astept pana primesc mesaj in contul de la trezorerie, ca nici cand intra dobanda sau cand cumpar titluri de stat de la trezorerie nu primesc mesajele respective repede.".

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Ăla cu XXXX e IBAN-ul corect și complet.
După ce ai banii în contul tău de trezorerie trimiți cererea de subscriere, pentru că altfel pur și simplu ai niște bani într-un cont, ca la bancă.
Faptul că ai bani în contrul de trezorerie nu înseamnă că ai cumpărat titluri de stat cu ei.

Edited by abancor, 16 March 2023 - 12:18.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Deci IBANUL este complet, doar fac o plata din ING-ul meu catre IBANUL respectiv si completez CNP-ul meu la Detalii.

Cumva au facut ghidul sa para mai complicat.
Ca eu ma uitam la Ordin de plată multiplu electronic si nu intelegeam ce naiba este cu el.
Ca dupa ce depun bani doar descarc/completez/urc cererea de subscriere pe pagina anaf.
Attached File  Ordin de plata.jpg   146.67K   42 downloads

Edited by MindArchitect, 16 March 2023 - 12:26.


#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Dupa ce faci viramentul in contul tau de trezorie (cu CNP-ul la detalii) vei primi in SPV extrasul de cont. Dureaza cam 2-3 zile. Apoi completezi cererea de subscriere, o depui pe formulare-spv si vei primi in SPV confirmarea.

Edited by Argv, 16 March 2023 - 12:39.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostArgv, on 16 martie 2023 - 12:39, said:

Dupa ce faci viramentul in contul tau de trezorie (cu CNP-ul la detalii) vei primi in SPV extrasul de cont. Dureaza cam 2-3 zile. Apoi completezi cererea de subscriere, o depui pe formulare-spv si vei primi in SPV confirmarea.

Si iti debiteaza Trezoreria contul tau de la ei ?

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
M-am apucat sa trimit de proba 1000 de lei si dupa ce completez IBAN RO mai apare o rubirca.
Trec CNP-ul in amandoua chenare.
Si la "CUI Institutie Beneficiara"
Si la "Detalii de plata"
Attached File  trezorerie.jpg 2.jpg   117.96K   44 downloads

Si inca ceva, trebuie si cele 7XXX-uri din coada.
Si la ING sa fie scrise cu litere mici.
Luai legatura cu cineva de la ANF ca nu imi lua IBAN.
Bani in cont aveam, cont la anaf deschis si am mai cumparat titluri de stat.

Vedem peste cateva zile cand intra bani in cont sa completez si cererea de subscriere.

Edited by MindArchitect, 16 March 2023 - 13:24.


#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

View Postoverseas, on 16 martie 2023 - 13:11, said:


Si iti debiteaza Trezoreria contul tau de la ei ?

Da.. muta ei banii din contul tau deschis la Trezorierie in cel de investitii

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Intreb si eu, ce sens are sa te complici cu astea cand aceasi dobanda e si la banci ?

#11
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Nu platesti 10% impozit pe profit. Si daca ai mai multi bani, nu platesti nici CASS.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 11:41, said:

… Ma uit pe cererea de subscriere de la trezorerie si apare un cont RO90TREZ...9 cifre si la sfarsit 7-xuri sau cate sunt.
Codul respectiv este incomplet? …
Da, este complet. Asa sunt cele mai multe conturi de Trezorerie, cu X-uri in coada.

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 11:41, said:

… si sa completez CNP la Detalii. …

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 12:25, said:

… si completez CNP-ul meu la Detalii. …

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 13:34, said:

… dupa ce completez IBAN RO mai apare o rubirca.Trec CNP-ul in amandoua chenare.
Si la "CUI Institutie Beneficiara"
Si la "Detalii de plata" …
Bingo! La platile catre Trezorerie mai este acel camp in plus (si ar mai trebui sa fie inca unul, ma mir ca ING nu il are) care specifica, pentru taxe/impozite/contributii/etc/etc inclusiv in cazul de fata, ‘CNP/CUI contribuabil’ adica persoana pentru care se plateste/ a carui datorie se stinge si care poate fi alta decat persoana care ordona transferul. Acolo pui CNP-ul tau. Un eventual CNP completat la ‘Descriere’ NU ARE NICI O VALOARE. La ‘Descriere’ scrii ceva care sa clarifice ce a vrut sa spuna poetul cu acei bani, si - f important - sa nu fie ceva dubios care ar putea declansa alarma de spalare de bani sau similar la banca.

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 11:41, said:

… Si daca am trimis bani in contul trezoreriei cu CNP completat la detalii, ce rost mai are Ordinul de plata multiplu prezent pe:
Ma refer la formularul: Ordin de platã multiplu electronic …

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 12:25, said:

… Ca eu ma uitam la Ordin de platã multiplu electronic si nu intelegeam ce naiba este cu el. …
Acel ordin de plata il vei folosi mai tarziu, cand o se primesti dobanda/capitalul (la maturitate) fiindca sunt varsate tot in acel cont de Trezorerie de unde nu ii poit cheltui, ca sa ‘repatriezi’ banii in contul tau de la banca. Asta ca alternativa la a merge la ghiseu sa ii ridici in numerar, ca la numerar ai limita zilnica (plus ai de facut un drum). De fapt il poti folosi oricand pentru transferuri in acest sens, de exemplu ai transferat catre Trezorerie prea multi bani, te-ai razgandit si nu mai iei titluri, etc: cu un OPME iti iei banii inapoi.

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 11:41, said:

A cumparat careva titluri de stat online? Am citit pe subiectul dedicat dar este discutie asa de diversa ca am zis ca mai bine fac un subiect separat, sigur informatia asta trebuie sa fie utila si altor persoane. …
Raspunsul la toate, da’ TOATE, intrebarile tale erau pe acel topic. Trebuia doar sa cauti. Nu vad la ce foloseste un topic nou pe care sa fie repetate aceleasi lucruri, cand rezolvi cu o simpla cautare… Mai e si ghidul acela care dupa mine explica de-a fir a par cam tot ce trebuie.

Cine e curios sa afle toate detaliile despre cum se completeaza OP catre Trezorerie, dar si OPME-ul, acestea sunt in Normele din 4.IV.2005 aprobate prin OMFP 246/ 10.III.2005.

#13
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postsirgoofy, on 16 martie 2023 - 14:16, said:

Intreb si eu, ce sens are sa te complici cu astea cand aceasi dobanda e si la banci ?
Pe langa partea de impozitare, la titlurile de stat listate la bursa poti sa vinzi inainte de termen, posibil chiar la un pret mai bun decat valoarea lor teoretica. Adica recuperezi macar o parte din dobanda, pe cand la un depozit trebuie sa astepti termenul. Eu de exemplu am avut 3 tipuri diferite de titluri de stat, am vandut deja de toate trei felurile cand pretul oferit a fost suficient peste valoarea lor teoretica.

#14
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 13:34, said:

Si inca ceva, trebuie si cele 7XXX-uri din coada.
Nu doar trezoreria are mai multe X-uri in numere de cont, am vazut asa ceva si la alte banci.

Inca ceva, un cod IBAN are 24 de caractere in total.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

 sags, on 16 martie 2023 - 16:28, said:

… ‘CNP/CUI contribuabil’ adica persoana pentru care se plateste/ a carui datorie se stinge si care poate fi alta decat persoana care ordona transferul. …
Acum imi dau semana ca se poate intelege gresit. ‘Alta persoana decat cea care ordona transferul’ este valabil la modul general, fiindca Xulescu poate achita un impozit datorat de Yecescu. In ce priveste strict transferurile din/in acel cont de subscriere titluri de stat exista restrictia ca se pot face numai si numai din/catre un cont bancar al titularului respectiv, nu catre contul altuia si nici altul nu poate transfera bani pentru tine.

#16
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
cat e dobanda

#17
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
1 an -> 7.20%
2 ani -> 7.50%
3 ani -> 8%

https://mfinante.gov...86_27022023.pdf

Edited by Argv, 17 March 2023 - 11:31.


#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am primit in contul anaf ca au intrat bani, 1000 de lei.

Am descarcat Cererea de Subscriere, am selectat Dolj, mai jos nu imi apare sa selectez Craiova.
Am completat Nume, Prenume, CNP, Suma. 1000 de lei. Fac de proba.
Dau sa-l incarc pe pagina ANAF si primesc mesaj la urma
"Eroare: urmatoarele metadate nu sunt completate: totalPlata_A"

Attached File  TEZAUR.jpg   260.17K   34 downloads
Ce fac gresit ca atat ma lasa sa completez, nu pot modifica nimic altceva.
Nu pot completa dobanda, nu stiu ce "total plata_A" DORESTE.

Dadui Validare si apare Procent dobanda obligatoriu de completat.
Pai nu ma lasa.
Inainte aparea si selectare Trezorerie, selectai iara DOLJ si trecu, acum imi zice de dobanda dar nu ma lasa sa completez.
Este 8% pentru titluri de stat pe 3 ani.

Dau validare si apare:
Attached File  DOLJ.jpg   41.57K   27 downloads
Cred ca logic trebuie completat Craiova sub Dolj dar nu ma lasa.
Si dobanda 8% dar nu o vrea.

Am incercat cu adobe reader, FoxieReader.
Ia incercati voi, va lasa sa modificati dobanda sau sa treceti Trezorerie Dolj si mai jos Craiova?

Edited by MindArchitect, 20 March 2023 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate