Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ora gresita la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Danidiiiii

Danidiiiii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2023
Buna dimineata.
Observ ca ora afisata de PC-ul meu este cu 10 minute inainte fata de ora reala. Incerc sa o reglez dar ramane aceeasi. Probabil niste setari unde (cu siguranta) nu stiu sa umblu. Ma puteti indruma?
Adevarat, nu ma deranjeaza prea mult. Dar as vrea sa fie bine.
Multumesc.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Click dreapta pe ceas, apoi in acel meniu este linia Adjust time/date. Poti seta acolo ora manual sau dai sincronizare cu un server.
Daca nu merge asa, s-ar putea sa fie in BIOS ora pusa gresit.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Am sincronizat din setari ani de zile PC-uri de la birou ramase fara baterie CMOS, la fiecare pana de curent stiam ca trebuie sa o fac. Le-am pus baterie CR2032 cand le-am facut echipare cu SSD si curatare.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Indiferent de BIOS, daca reglezi ora manual, trebuie sa o mentina. Daca nu este setata sincronizarea cu un timeserver.
Io folosesc setarile implicite din Windows si pana acum, la MULTE sisteme nu am avut probleme.
Setezi corect Time Zone, Athena, Bucharest, GMT+2 si daca este setata sincronizarea, in maxim 10 minute trebuie sa ai ora corecta in ceasul din Windows si in cel din BIOS.
Daca pierde setarile, inclusiv data/ora daca este scos din priza, trebuie inlocuita bateria de BIOS.
Io n-am vazut PC care sa decaleze data/ora setate din BIOS sau Windows daca totul este OK. Si o decalare de 10 minute este cu totul aiurea. Poate MB defecta? Pe partea de BIOS?

Edited by viceroy56, 16 March 2023 - 13:39.


#5
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
Depinde de meridian: la Bucuresti soarele rasare cu 10 minute intarziere fata de Tulcea.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista ora locala in Tulcea. Romania are ora locala a meridianului de 30 grade est. Undeva la varsarea Dunarii in mare. Eroarea de jumatate de ora am intalnit-o si eu pe raspberry pi care isi lua ora Bucurestiului cu o variatie de jumatate de ora.  Pune sincronizarea pe automat. Sistemul recunoaste dupa ip ce tara si ce timp este.

#7
Danidiiiii

Danidiiiii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2023

View Postbai3tzash, on 16 martie 2023 - 13:19, said:

Click dreapta pe ceas, apoi in acel meniu este linia Adjust time/date. Poti seta acolo ora manual sau dai sincronizare cu un server.
Daca nu merge asa, s-ar putea sa fie in BIOS ora pusa gresit.
Multumesc. Am facut reglarea. Acum sa vad daca se mentine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate