Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la școală

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttheionutzradu1991, on 15 martie 2023 - 11:46, said:

Specific eu!
Imi placea, bautul, chiulitul, fumatul, pauzele si...

...ne-am dat noi seama..., mai demult! :P

View Postdjl, on 15 martie 2023 - 12:28, said:

În România comunistă nu erau produse sau importate creioane cu mină B1-6?   Posted Image

trebuia să știi unde să cauți.
erau H1...5, B2...4

#38
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.08.2022
Mi-au placut materiile la care era placut profesorul....

#39
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023

View Postdjl, on 15 martie 2023 - 10:40, said:

Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la şcoală. Şcoală: clasele I-XII, adică şi liceu.
Plăcut: Istoria (asta bănuiesc că se ştie), Geografia, Engleza, Religia. Cred că şi Cultura Civică (era să uit de ea). Logica, nu mai ştiu. Economia, în liceu, a fost o.k.
Nu-mi plăceau: Româna, cel puţin aia din clasele V-VI în sus, pentru că devenise prea stufoasă predarea, comentarii şi nu erau opere literare interesante pentru mine. Deci nu era chestie de limbă, mai ales că-s Român.
Fizica, Chimia. Nu le vedeam utilitatea. Poate Chimia ar fi fost interesantă dacă mai făceau şi experienţe. Şi la fizică ar fi putut să ne explice practic unele chestii, pentru a ne stârni interesul, dar...
Matematica... în general nici asta nu-mi plăcea, dar cum mă descurcam uneori mai bine decât la Română, putea fi digierabilă, deci nu era 100% neplăcere.
Mi-a placut franceza,engleza,matematica,desenul tehnic,organe de masini :P
Nu-mi plăceau:  romana,istoria,geografia :D tot ce era de tocit(memorat)
Fizica mi-ar fi placut,pacat ca nu avea cine sa o predea.., se facea ore de dirigentie in loc de Fizica sau chiulea proful :))
Chimia asa si asa.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Să fac practică la istorie = să mă duc la un muzeu şi să fac ceva pe acolo. Studii, aranjat.
În fine, am făcut singur practică pe când eram la liceu. Adică am ajuns la Biblioteca Muzeului Municipiului Bucureşti.
Pe când eram la A.S.E. am ajuns şi la aia a R.A.T.B.    :)

View Postvestale, on 15 martie 2023 - 14:00, said:

... sau poate sa faca/participe el la evenimente istorice.
Spre exemplu: Doamna Esca a ajuns in manualele de istorie.

Manualul de la Editura "Sigma"

#41
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttheionutzradu1991, on 15 martie 2023 - 11:46, said:

Nu imi placea... restul! Aaa da, si lipsa banilor!
Si acuma ai rezolvat-o?

#42
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021

View Postsebulbus, on 15 martie 2023 - 10:44, said:

Si aici avem un om de 40 de ani care intreaba ce materii v-au placut la scoala...
Djl are 40 ani? Eu credeam ca are 14-15 ani după numărul și tipul topicelor deschise.

On mi au plăcut fizica, cultura civica, puțin și geografia și istoria.
Nu mi au placut: desenul, muzica, logica
Restul nici nu mi au displăcut, dar nici nu mi au placut în mod deosebit.

#43
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
În școală îmi plăcea să citesc, cred că eram destul de bun la partea de creație (compunere de texte, logică).

Îmi plăcea să stau la calculator (inițial un HC), și mă pricepeam la informatică.

Consider că în ciclul primar + liceu am fost printre cei mai buni, dar nu îmi plăcea în mod deosebit materia de la școală.

Învățam din plăcere engleza din desene animate, filme și lucrul la calculator (totul era în engleză). Dar nu citeam de plăcere manualul de engleză.

Învățam pentru note materia, căutam să fiu un elev/licean bun, dar nu în mod deosebit.

Cred că școala mai degrabă m-a îndepărtat de pasiuni decât să mi le provoace. Adică citeam de plăcere literatură, dar când trebuia să citesc literatură pentru școală nu îmi plăcea. Scriam de plăcere cod, dar codul pentru școală nu îmi plăcea.

Am făcut și performanță (m-am calificat la olimpiada națională de fizică), dar nu mi-a plăcut materia respectivă în mod particular.

Altfel, ambii părinți au absolvit inginerie chimică, au fost profesori în domeniu și ghiciți ce materie mi-a făcut cele mai mari probleme de-a lungul anilor?, cu note de 1 și 2, din astea. Cred că cele mai mari neplăceri le-am avut la chimie.

Facultățile și masteratele pe care le-am făcut ulterior sunt cu totul altceva, una e să fii în școală aproape tot timpul și să nu ai altă grijă decât să înveți, alta e să fii în București și să poți învăța mai multe lucruri nu neapărat prin educație formală.

Edited by Selby, 15 March 2023 - 19:27.


#44
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007

View PostNeaceasca85, on 15 martie 2023 - 11:40, said:

Esti director de scoala sau inspector scolar. Posted Image

Imi cam place sa discut problemele din invatamant. Faza e ca nu am vrut sa ma insor cu o tipa ce era profesoara de engleza ca nu mi-a placut. Dar de scoala as fi putut vorbi cu ea destul de mult. Posted Image
Director

#45
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Mi-au placut Biologia si Engleza.

#46
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postdjl, on 15 martie 2023 - 10:40, said:

Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la şcoală.
Alea care nu erau in programa. Alea care erau in programa.Posted Image

#47
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Mi-a placut romana,  sportul, dirigentia. Nu mi-a placut matematica. Luam note si mici si mari, 4, 2, 10, 8. Mai mult chiuleam de la ore, ma duceam cu colegii.

#48
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Nu mi-au placut:
- istoria. Era imposibila. In clasele mici nu-mi placea ca e mult de memorat ca papagalul. Ani de domnie, zilele bataliilor, tratatelor.
In clasele mai mijlocii, am realizat ca istoria nu are cum sa fie facuta doar de batalii si de maciucari, mai sunt si alte lucruri care au insemnat cu adevarat istorie, lucruri care au adus umanitatea asa cum e acum. M-ar fi interesat mai mult istoria descoperirilor si tehnologiilor folosite de catre oameni, decat cine si cui i-a mai dat in cap.
In clasele mari, de liceu, mi se parea totul o minciuna. Nu gaseam nimic in istorie pe care sa pariez cu certitudinea ca asa a fost.
- Limbile straine. Am facut rusa, franceza si apoi latina. De departe cea mai imputita mi s-a parut latina. Celelalte mi s-au parut total inutile. Nici daca as fi facut engleza nu mi-ar fi placut, desi aia ar fi fost mai utila.
- Geografia. Mi se parea o prostie sa invat pederost ceva ce se poate afla imediat uitandu-te pe o harta. Mai tarziu, pe la liceu incepuse aberatie totala. Fiindca inca invatam de pe manualele ceausiste, trebuia sa stim ca la Barlad se fabrica rulmenti, desi la teveu spunea clar ca nu se mai fabrica.
- Limba romana, ca si obiect de studiu. La clasele mici deoarece eram obligati sa facem compuneri cu ce-am facut in vacanta, si daca nu spuneai ca ai fost la mare, luai nota mica. Toata lumea mergea la mare, in compuneri. In realitate vacanta era la cules de barabule si popușoi. Nu doar a mea, ci si a celor care scriau frumos cum a fost la mare, la munte si ce au facut ei pe-acolo.  Musai vizitau muzeele de istorie pe unde treceau, pentru o nota mai mare.
Mai tarziu din cauza ca nu conta opinia ta la un comentariu, ci comentariul in sine, care era al cuiva ispravit. Paralele intre cutare si cutare si o gramada de aberatii si minciuni. Minciuni in sensul ca nu se exprimau opinii proprii, ci culese de prin tot felul de texte.
-Economia, pentru ca era o diferenta colosala intre ce-ti spunea in carte si ce vedeai cand ieseai afara, cand nu aveam bani nici sa-mi cumpar un muc de tigara. Calculam pe dobanzi de 2%, iar in realitate afara dobanzile erau de 100%. Anii 94-95ish, cand inflatia era de 1500%. In cativa ani s-au pus 4 zerouri la leu, zerouri care au fost taiate mai tarziu la denominare. 4 zerouri inseamna o inflatie de 1000000%.

Ce mi-a placut
- Fizica, in special electronica. De fapt in siajul electronicii la inceput, mai apoi mi-a placut si separat de electronica, cand am inceput sa ma intereseze din ce e facuta lumea.
In fizica, lumea era una mult mai dreapta, mai impartiala si mai generoasa decat lumea sociala, socio-geo,  istorico-geo, economico-socio, politico-rahat. In fizica nu erau duhuri rele care sa faca sa ma simt un nimeni inutil. In fizica erau frumoase simetrii cu care puteai adormi linistit in fiecare zi, ca si cum ar fi fost o zi frumoasa. Faptul ca stiam ca e o lume, nu dincolo ci aici, o lume dreapta si frumoasa, m-a ajutat sa-mi pastrez demnitatea, sa fiu imaculat in fata acesteia
- Matematica mi-a placut de mic, apoi nu mi-a mai placut, pentru ca in fnal sa-mi placa cel mai mult. Din aceleasi motive ca si fizica, dar a inceput sa-mi placa cand am avut o motivatie pe care as fi putut-o intelege, chestie care nu s-a intamplat pe timpul scolii. Eram bun la mate, dar luam note mici ca nu-mi faceam temele. Insa am avut rezultate neasteptate pentru unii, la diverse concursuri. La olimpiade nu am fost. Dar nu pot zice ca-mi placea. Mai tarziu am perceput-o ca pe o realitate a lumii formale, ca pe o proprietate a mintii umane, ca o alegere pe care am facut-o noi, oamenii. Asa mi-a venit interesul pentu ea.
-Biologia si chimia, dar ambele mi s-au parut foarte grele. Adica, nu neaparat grele lectiile de la scoala, ci grele lucrurile de care eram eu interesat din aceste doua obiecte. Viata, chimia vietii, viata celulara, evolutia si mecanismele ei, abiogeneza. Mai putin despre anatomie sau plante si animale superioare. Daca ma intrebi nici nu stiu unde-i ficatul. In citoplasma aia unde, atomii au viteze de sute de metri pe secunda, modul in care se desfasoara fenomenele mi s-a parut si mi se pare tare fascinant. Insa greu, tare greu.
- Filozofia. Dar nu aia facuta la scoala. Gnoseologia, epistemologia si logica din perspectiva filozofica, Nu am reusit insa sa citesc, deoarece tot pe ce am pus mana mi s-a parut greoi si fara legatura cu ce ma interesa pe mine. Deci imi place asa, ca idee, insa nu am facut prea mari eforturi sa inteleg mai multe lucruri. Am dat bacul la filozofie si am luat un 5 chinuit. Daca as avea timp si chef, as explora-o dintr-o perspectiva istorica. Ma intereseaza cum gandeau oamenii iincepand din vremea lui Platon si Aristotel, venind incoace inspre asita mai noi, care-or fi. Eu asa vad istoria, asezata pe un schelet facut din filozofie, stiinte si tehnologie. MArile idei, marile descoperiri, marile minti ale umanitatii. Astia si astea au fost toiagul si cainele mersului prin istorie aa omului, nu bataliile si povestile cu cai si buzdugane, mari viteji, majoritatea lor analfabeti si prosti de bubuie dar tari in secure.

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmaccip, on 20 martie 2023 - 01:02, said:

...
Eu asa vad istoria, asezata pe un schelet facut din filozofie, stiinte si tehnologie. MArile idei, marile descoperiri, marile minti ale umanitatii. Astia si astea au fost toiagul si cainele mersului prin istorie aa omului, nu bataliile si povestile cu cai si buzdugane, mari viteji, majoritatea lor analfabeti si prosti de bubuie dar tari in secure.

până să apară războiul ăsta nesuferit la granița noastră, ți-aș fi replicat (cum zicea nu știu ce mare filozof): cine nu-și cunoaște istoria riscă s-o repete!
dar apariția acestui război, a dus la invalidarea celebrei zicale :(

ABSOLUT toată civilizația conștientă a terrei știe ce rele-s războaiele, cu toate astea 20% dintre statele onu NU au nimic împotriva lui putin... :(

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Si totusi aici suntem pe aria de invatamant, politica e altundeva :)

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostAndreysc7, on 15 martie 2023 - 10:43, said:

Desenul tehnic

La materia asta, în ăla jumate de an când am fost la Fac. de Construcţii am luat singura notă de 1 din viaţa mea, pentru că nu am făcut nimic.
Dar era şi o profă insuportabilă.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Placut: mate, fizica, geografie, franceza. Franceza pt ca aveam carti speciale din franta unde se intamplau chestii de acolo....carti profesioniste, nu prostiile de la engleza facute in Romania. Deci in concoluzie am devenit inginer si calatoresc cat se poate de mult, imi place sa imi organizez eu toate calatoriile.

Am urat mereu muzica, desenul, desi imi place si arta si muzica clasica. Mi se parea aiurea sa imi ceri sa cant cu vocea ca unul care e cantaret. Daca aveam sansa sa invat un instrument, alta era treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate