Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la școală

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,509
  • Înscris: 13.06.2004
Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la școală. Școală: clasele I-XII, adică și liceu.
Plăcut: Istoria (asta bănuiesc că se știe), Geografia, Engleza, Religia. Cred că și Cultura Civică (era să uit de ea). Logica, nu mai știu. Economia, în liceu, a fost o.k.
Nu-mi plăceau: Româna, cel puțin aia din clasele V-VI în sus, pentru că devenise prea stufoasă predarea, comentarii și nu erau opere literare interesante pentru mine. Deci nu era chestie de limbă, mai ales că-s Român.
Fizica, Chimia. Nu le vedeam utilitatea. Poate Chimia ar fi fost interesantă dacă mai făceau și experiențe. Și la fizică ar fi putut să ne explice practic unele chestii, pentru a ne stârni interesul, dar...
Matematica... în general nici asta nu-mi plăcea, dar cum mă descurcam uneori mai bine decât la Română, putea fi digierabilă, deci nu era 100% neplăcere.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,663
  • Înscris: 05.02.2012
Desenul tehnic

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,921
  • Înscris: 03.12.2005
Si aici avem un om de 40 de ani care intreaba ce materii v-au placut la scoala...

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cand vremurile se schimba (in rau) evident ca esti nevoit sa traiesti din amintiri. Am ajuns si eu in situatia lui djl, din pacate.

On: biologia. Fara meditatie luam 10 pe linie, o citisem pe toata in copilarie, toate 3, anatomie, zoologie si botanica.

Limba engleza: meditatie la greu dar imi si placea.

Gramatica: nu mi-o fi placut matematica, dar scrierea si vorbirea corecta au fost OCD pentru mine.

Dintre istorie si geografie, am preferat sa dau examene la istorie, mai usor de retinut ani de domnie decat inaltimi montane. Dar pasiunea pentru fenomenele meteo extreme m-a invatat si geografie.

Profesorul din clasa a 12-a glumea ca nu ai voie sa iei permisul de conducere daca nu cunosti geografia Romaniei. Posted Image

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
Initiator ai uitat sa pui la cele neplacute lucru manual, ca ala era cu munca.

#6
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
placut istorie engleza biologie romana franceza
nu mi a palcut mate chimie fizica ,materiile socio umane,latina,sport

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,989
  • Înscris: 14.03.2013
Multe. In special matematica/fizica/chimia. Cam la toate aveam note mari/maxime, prindeam usor si imi si placeau (e.g. la mate in special imi placea sa fac exercitii din Gheba sau alte culegeri cand chiar ma plictiseam si nu aveam vreo carte interesanta de citit sau nu puteam iesi din casa din diverse motive, just for fun). Pana prin a VIII-a am fost cam la toate olimpiadele de mate/fizica/romana (nu neaparat ca eram fan olimpiade dar eram trimis ca eram bun la astea si nu prea a fost o optiune sa nu merg). Apoi, prin liceu, nu am mai vrut eu din astea si atunci deja era mai simplu sa refuz.
Ce as zice ca nu mi-a placut: geografia, istoria, genul asta de materii.
Oricum, asta a fost acuma mult timp Posted Image

Edited by jm2010, 15 March 2023 - 10:57.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Mate, fizica, geografie. Ca urmare m-am facut IT ist si calatoresc cat pot de mult :)

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003
Mai mult tinea de profesor.
Eu citeam cu placere cartile de geografie si istorie ale lu' frate-miu mai mare. Cand ajungeam la o lectie care imi placuse mult, o stiam 70-80%.
La istorie in clasele V-VI aveam un profesor de treaba. Ne preda putin, dar ce ne predam trebuia sa stim bine. In VII-VIII am avut altul, care nu mi-a placut, asa ca nici orele nu mai erau faine.
La romana eram destul de bun la gramatica (prostiile alea cu analiza sintactica si morfologica a propozitiei), dar invatam de frica, profesoara vorbea foarte tare si n-aveam chef sa urle la mine. Chiar ma deranja cand preda.
La liceu eram bun la fizica, pentru ca tot asa citeam inainte cartile. Profesoara a fost cea mai misto din care am avut-o la scoala, vorbesc de felul cum isi tinea orele. Informatica la liceu iar mi-a placut mult.

De PTP mi-era cel mai sila. Plictiseala mare si profesor care urla si te batea.

 atupi, on 15 martie 2023 - 10:58, said:

Mate, fizica, geografie. Ca urmare m-am facut IT ist si calatoresc cat pot de mult :)
Din cauza profesorului de PTP m-am hotarat sa invat mate si sa dau la Info. Pe vremea aia erau in voga scolile profesionale.

Edited by Bursul, 15 March 2023 - 11:00.


#10
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
+ matematica, filozofie, psihologie, logica, fizica, geografie, algoritmi si informatica economica  ...cam tocilar par Posted Image

- istorie, religie
- - latina

Edited by superm, 15 March 2023 - 11:02.


#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,487
  • Înscris: 12.07.2010
Geografia mi-a plăcut enorm și după ce m-am calificat la Olimpiadă am primit două note de 10 de la profesoară, mare dezamăgire: "Tu ai fost cel mai bun dar am primit "instrucțiuni" de la Inspectoratul Județean ca mai departe să meargă o fată de la un Liceu Teoretic și nu cineva de la un Liceu Industrial".

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Ce mi-a plăcut: matematica, istorie, chimia organica, gramatica.

Ce am urat: fizica in liceu (profesoară imbecila), literatura română.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mi-au placut:

- matematica
- geometria (parte din mate)
- fizica
- chimia (treceam clasa doar pe teorie, definitii, la fizica si chimie)
- economia (ca la fizica, geometrie si chimie, nu puteam rezolva probleme)
- logica (nu intelegeam nimic)
- psihologia (in liceu nu intelegeam nimic, in facultate mi-a placut disciplina psihosociologie judiciara, acum ma pasioneaza tipologia oamenilor inadaptati social sau cei care nu pot lega relatii si nu se casatoresc, ador faptul ca netul ne-a adus impreunaPosted Image )
- limba franceza, germana, italiana, alte limbi in afara de engleza doar spaniola mi-ar fi placut

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

 sebulbus, on 15 martie 2023 - 10:44, said:

Si aici avem un om de 40 de ani care intreaba ce materii v-au placut la scoala...

Si care e problema? E un forum de discutii. Dac anu te intereseaza subiectul treci peste.

On topic: nu mi-au placut materiile umane, la modul generic, dar mi-au placut cele reale.
Nu mi-a placut literatura (programa prea incarcata, bibliografie plictisitoare sau neinteresanta, 'ce a vrut sa spuna autorul cu...?') dar mi-a placut foarte mult gramatica.
Geografia nu mi-a placut din cauza profesoarei care era foarte severa si se astepta sa invatam pe dinafara tot felul de treburi care nu mi-au fost utile niciodata sau de care nu m-am lovit niciodata.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
@djl La fizica si chimie se fac EXPERIMENTE.
Am avut noroc ca am invatat, dat examen si in clasa a 5-a si a 9-a de admitere si am ajuns la scoli dotate cu laboratoare dedicate si cu reactivi si cu profesori buni. Si da, a contat si lucrul acesta, sa vezi lucrurile practice.
Informatica, fizica, chimia, geografia, istoria, biologia, matematica au fost materii care mi-au placut, chiar daca nu tot timpul se vedea in carnetul de note cu 10.
Gramatica nu m-a dat pe spate, literatura a fost altceva.

Edited by vestale, 15 March 2023 - 11:11.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Literatura era neinteresanta si grea, mai ales comentariile.

Dar scoala de azi e si mai grea decat ceea ce am avut noi. Au ecuatii grele la mate inca din a 4 a sau a 5 a.

La preuniversitara (clasele 1-12) cel mai mult nu mi-a placut dictatura si mediul cazon al scolii, dificultatea maxima de a folosi toaleta, la facultate a fost Rai pe pamant in cladire noua, de fumat se fuma pe scara nu in toalete, WC-urile erau omenesti nu tampeniile turcesti aproape fara usi ca in preuniversitar.

Nu exista confort psihic, aveam si bullying, in facultate toate astea au disparut, s-au rezolvat perfect, toaleta si bullying-ul, chiar mancam si beam sucuri in facultate, ceea ce in scoala nu puteam.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

 Andreysc7, on 15 martie 2023 - 10:43, said:

Desenul tehnic
Cate planșe am făcut în liceu și în facultate colegilor....
Și nu pe gratis.
Pt mine era o plăcere. Pt ei era un chin.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,509
  • Înscris: 13.06.2004

 ceanu1980, on 15 martie 2023 - 10:54, said:

Initiator ai uitat sa pui la cele neplacute lucru manual, ca ala era cu munca.

Am avut trusă de traforaj, pe care am descompletat-o. Era la valijoară. Mi-a fost cumpărată când eram în a V-a, tocmai pentru materia aia. Cred că am făcut şi practică.  Deci.    :)
Cred că aia cu cusutul (clasele primare) nu mi-a plăcut.
Spaniola nu m-a atras. A fost a doua limbă în VI-VIII.
O materie cu potenţial în liceu ar fi fost Măsurări electrice şi electronice. Dar nu am făcut ceva practic...

 Andreysc7, on 15 martie 2023 - 10:43, said:

Desenul tehnic

Nu ştiu dacă mi-a plăcut sau nu.
Dar în alea câteva luni în care am fost la Fac. de Construcţii, la materia asta am luat singurul 1 din viaţa mea.   :samui:  Era şi enervantă profa.

La un moment dat am citit la Georgra o lecţie despre megalopolisuri. Pe când eram la A.S.E., una dintre cele 2 subiecte de la restanţa de la Geografie Economică a fost cu megalopolisurile. Am puşcat un 9.   :)   Examenul fiind prin 2003-2004 nu se schimbaseră aşa de mult datele faţă de ce era scris în manual.   :D

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 11:16, said:

Cate planșe am făcut în liceu și în facultate colegilor....
Și nu pe gratis.
Pt mine era o plăcere. Pt ei era un chin.

Aş vrea să am planşetă.   :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate