Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 MindArchitect, on 13 martie 2023 - 09:01, said:

Nu cred ca este barbat care sa nu se gandeasca sa se mute la munte.

Doar in masura in care muntele e langa o plaja.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 iladi, on 13 martie 2023 - 09:48, said:

Doar in masura in care muntele e langa o plaja.
Litochoro FTW !!! Spre vest ai muntele Olimp, spre est ai Mediterana (ma rog, marea Egee daca vrei sa fii exact) ...

Mie imi plac fiordurile norvegiene.

Edited by ro_explorer, 13 March 2023 - 10:21.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, de preferat turistica,
Pai eu m-am si retras deja, nu e de munte zona insa am iarna lunga si pot practica schiul fond si schiul alpin aproape jumatate de an.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

....
eu m-as retrage intr-un penthouse pe langa un parc mare si curat, intr-un oras fain.

#41
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 ro_explorer, on 13 martie 2023 - 10:22, said:

Litochoro FTW !!! Spre vest ai muntele Olimp, spre est ai Mediterana (ma rog, marea Egee daca vrei sa fii exact) ...

Mie imi plac fiordurile norvegiene.
Misto zona, imi place si mie mult, dar e foarte aglomerata si cu preturi mari...eu am gasit zona frumoasa in zona Pelion - langa Volos, la fel, munte si mare aproape, preturi mai mici si mai linistita zona; altfel, cel mai ieftin e prin sud, da e cald rau acolo...gen Creta, Cipru, Sardinia, etc...
Am fost si in Tenerife, vremea e perfecta acolo dar nu e ok oceanul, apa rece si tulbure, preturi mari si pana la urma te cam plictisesti ca insulele sunt micute...

Edited by d-ardeleanu, 13 March 2023 - 11:24.


#42
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
E frig la munte. Mai bine la Roșiorii de Vede.
LE
Ai vreo problemć mai serioasć sari īn tren cćtre București.

Edited by echoshoworacle, 13 March 2023 - 11:34.


#43
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 iladi, on 13 martie 2023 - 07:57, said:

Buei, da-n Caraibe [...] ce are?
Daca n-ai beach-barul tau, degeaba.   :wine:

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

... Sunt cam pustnic de felul meu, arareori poftesc la ceva social, mai mult cu nasul prin carti, documentatii, de aceea intreb...
Cam așa sīnt și eu, dar nu aș merge īn pustie  🤷
Cel mult la periferia orașului īn care locuiesc, la curte, de preferat.

 MindArchitect, on 13 martie 2023 - 09:01, said:

Nu cred ca este barbat care sa nu se gandeasca sa se mute la munte.
Eu nu :fear:
Poate nu sīnt bćrbat, cīt trebuie  :roflmao:

#45
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004
De la o anumita varsta apare ideia retragerii la tara, dar odata obisnuit cu confortul de la oras, mai greu. Hai sa zicem ca rezolvi cumva, dar departe de civilizatie inseamna si lipsa asistenta medicala cat de cat. Nu că in orasele mici ai avea sanse, acolo sunt spitale cu numele, dar la tara chiar poti da coltul una-doua daca nu poate ajunge la tine cineva sa iti puna o perfuzie la nevoie.
Am experienta unui orasel mic, tatal operat de prostata, dat acasa, la o saptamana iar spital, dupa care chemati sa il luam acasa decedat, intr-un cearceaf, ca nu au avut ce sa ii faca. Si asta pe ascuns, sa nu declare ei decesul... Plus o ruda mai in varsta, mers acum vreo 4-5 ani la acelasi spital, normal ca bolnava, la care un medic i-a spus "Ce mai vrei mamaie, ai trecut de 80 de ani".

#46
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, ...

Tu intrebi pe un forum unde 90% sunt IT -isti nascuti si crescuti in oras care habar nu au ce inseamna sa te trezesti la 6 dimineata sa mulgi vaca sa dai de mancare la gaini.Ei au in cap biti si city break cu concluzii culese de pe twitter si youtube.
Iti place,esti hotarat fa-o mai tata,nu mai intreba toti remotistii care lucreaza de acasa si comanda amiaza de la McDonalds sau alte fast-fooduri.
In prima instanta as cumpara o casa mai paraginata dar cu gradina unde sa cultiv ceva produse bio pentru familie sa poti face diferenta fata de zarzavaturile si fructele stropite din lanturile de supermarket.Pe urma as incepe renovarea casei si m-as muta de tot in ea la pensie.Daca n-ai acumulat destul stress in viata activa vei avea o batranete linistita in sanul naturii.

Edited by Natural4living, 13 March 2023 - 12:38.


#47
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
O casuta de vacanta e punctul de plecare... La oras oricum ai nevoie sa vii pentru diverse deci nu renunti la apartament si ai si unde locui iarna ca e mai comod la bloc.

#48
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 12:37, said:

Tu intrebi pe un forum unde 90% sunt IT -isti nascuti si crescuti in oras care habar nu au ce inseamna sa te trezesti la 6 dimineata sa mulgi vaca sa dai de mancare la gaini.Ei au in cap biti si city break cu concluzii culese de pe twitter si youtube.
Iti place,esti hotarat fa-o mai tata,nu mai intreba toti remotistii care lucreaza de acasa si comanda amiaza de la McDonalds sau alte fast-fooduri.
In prima instanta as cumpara o casa mai paraginata dar cu gradina unde sa cultiv ceva produse bio pentru familie sa poti face diferenta fata de zarzavaturile si fructele stropite din lanturile de supermarket.Pe urma as incepe renovarea casei si m-as muta de tot in ea la pensie.Daca n-ai acumulat destul stress in viata activa vei avea o batranete linistita in sanul naturii.
tu iti dai seama ca un itst care castiga decent, cu salariu pe un an poate trai multi/foarte multi ani fara job si nici nu creste vaci? si poate oricum sa preia proiecte remote(sa lucreze ca freelancer) si sa-si faca programul cum vrea.
ca sa nu mai vorbim ca cei din it au creierul mai ”dezvoltat” deci cu putin youtube si tutoriale, pot sa se descurce mult si bine. mai bine decat bastinasii care probabil doar au preluat niste lucruri, fara sa inteleaga neaparat de ce se fac asa si nu altfel.
plus ca daca incepi din prima si-ti faci o casa izolata bine, micuta cu toate cele, o sa fie destul de simplu pentru viitor. la ai mei la casa de 20 de ani, nu au facut nici o interventie. efectiv au mai dat o mana de lavabila ca sa mai schimbe atmosfera, sunt sigur ca o sa mai reziste inca 50 de ani fara sa fie vreo problema majora.

Edited by bobitad, 13 March 2023 - 12:58.


#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 vali, on 13 martie 2023 - 06:52, said:

nu prea cresc berea, coastele de porc sau ciocolata în copac, ca să trăiesc mai la umbră de societate.
primul lucru necesar: SUV pentru cărat. orice altceva e pistol cu apă. nu îți aduce nimeni materiale de construcții în mijlocul nicăieriului, și o să ai nevoie tot timpul de câte ceva.
Personal, pentru un singur om, ma multumesc cu 2-3 sacose de cumparaturi la 1 saptamana (presupun ca am apa in curte etc), deci cred ca un portbagaj de sedan (sau chiar ceva masinuta de oras) ar fi suficient. Ba chiar si la 10 zile. In timp m-am invatat sa iau lucruri de care chiar am nevoie. Cu varsta scade si consumul anumitor alimente, de exemplu carne.

Eu am crezut ca zici de constructii, reparatii, alte d-astea...

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 12:37, said:

Tu intrebi pe un forum unde 90% sunt IT -isti nascuti si crescuti in oras care habar nu au ce inseamna sa te trezesti la 6 dimineata sa mulgi vaca sa dai de mancare la gaini.Ei au in cap biti si city break cu concluzii culese de pe twitter si youtube.
Iti place,esti hotarat fa-o mai tata,nu mai intreba toti remotistii care lucreaza de acasa si comanda amiaza de la McDonalds sau alte fast-fooduri.
In prima instanta as cumpara o casa mai paraginata dar cu gradina unde sa cultiv ceva produse bio pentru familie sa poti face diferenta fata de zarzavaturile si fructele stropite din lanturile de supermarket.Pe urma as incepe renovarea casei si m-as muta de tot in ea la pensie.Daca n-ai acumulat destul stress in viata activa vei avea o batranete linistita in sanul naturii.
Personal am inceput sa dezvolt unele chestii. De exemplu, am invatat sa imi gatesc singur si imi place ceea ce imi iese. Nu e de restaurant, dar nici nu mananc in sila. Si nici nu ma plictisesc. Nu, nu m-am apucat sa lucrez in curte, sunt constient ca trebuie o perioada de adaptare, ca unele lucruri nu le voi putea face, asta da. Adica sunt om de birou, cu problemele obisnuite (sedentarism, postura etc), dar sa pun o muratura, sa vopsesc un gard si chiar sa tai un lemnisor cu fierastraul ma descurc. Dar... cam atat. Posted Image

 claudiu1, on 13 martie 2023 - 11:58, said:

De la o anumita varsta apare ideia retragerii la tara, dar odata obisnuit cu confortul de la oras, mai greu. Hai sa zicem ca rezolvi cumva, dar departe de civilizatie inseamna si lipsa asistenta medicala cat de cat. Nu că in orasele mici ai avea sanse, acolo sunt spitale cu numele, dar la tara chiar poti da coltul una-doua daca nu poate ajunge la tine cineva sa iti puna o perfuzie la nevoie.
Am experienta unui orasel mic, tatal operat de prostata, dat acasa, la o saptamana iar spital, dupa care chemati sa il luam acasa decedat, intr-un cearceaf, ca nu au avut ce sa ii faca. Si asta pe ascuns, sa nu declare ei decesul... Plus o ruda mai in varsta, mers acum vreo 4-5 ani la acelasi spital, normal ca bolnava, la care un medic i-a spus "Ce mai vrei mamaie, ai trecut de 80 de ani".
1. In primul rand - in cazul meu, particular - am cunostinte de baza, sunt medic. Asta ajuta destul de mult. Si am si ceva boli pe care nu le-am putut evita, dar e manageable, nu sunt din astea de uzura si abuz (diabet, hipertensiune etc). Preventia conteaza foarte mult.
2. Dar da, e o problema, stiu ce zici.
3. "Mai, tata," eu dupa 75-80, nu am nicio pretentie, stiu cum se strica toate. Stiu prea bine. Posted Image Nu, n-am chef sa ma repare nimeni piesa cu piesa la varsta aia, sa stii. E ca la o masina de 15-20 de ani, hai, nu mereu, dar dupa 85-90 devine chiar complicat si nici n-am pretentia...
4. Nici la oras nu am avut experiente mult mai bune. Bine, e clar ca esti mai aproape, dar la unele capitole...

Ideea e ca, asa cum te asteptai, devine foarte greu sa ai o viata de calitate, mai ales daca nu ai avut grija de sanatate, ai un genetic fragil sau pur si simplu anumite boli dificile, sacaitoare, sau care cresc riscul chirurgical. De obicei, dupa 65-70, mai ales daca nu ai avut grija, hipetensiunea, diabetul, boala coronariana sunt in floare. Asta complica binisor situatia in cazul in care e necesara o operatie, fie si una de medie anvergura  - ceva chirurgie abdominala (o hernie), un cancer de colon, un adenom de prostata. Pe urma, cum spuneam, repari una si se strica alta. E bine sa ai asistenta de calitate in apropiere, asta e clar, dar in unele cazuri situatia nu ajuta. Devine foarte greu de gestionat - si scump, incepi sa ai nevoie de asistenta permanenta, de om in casa sa iti faca treburile zilnice, dat de mancare etc etc. Si atunci incepe sa devina nasol. Personal, m-as cam lipsi, fara suparare. E trist, dar e realist, mai ales pentru tarile care nu au pus la punct un anume sistem.

 arg, on 13 martie 2023 - 10:30, said:

eu m-as retrage intr-un penthouse pe langa un parc mare si curat, intr-un oras fain.
Zicem de cei cu venituri pasive mici, medii, asa, pe la 800-1000 de euro etc. Minimalist... accesibil pentru toata lumea - ma rog, pentru o parte a ei. Posted Image Chiar si cu 3-4-500, presupunand ca nu consumi mult. Chiar, in zone din astea cu multa padure, or fi mai ieftine lemnele de foc? Vad peste tot pe acolo garduri din lemn etc, trebuie ca da..

Edited by aaaa4567, 13 March 2023 - 13:09.


#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

 GlCA_Contras, on 13 martie 2023 - 12:39, said:

O casuta de vacanta e punctul de plecare... La oras oricum ai nevoie sa vii pentru diverse deci nu renunti la apartament si ai si unde locui iarna ca e mai comod la bloc.
Si mult mai ieftina incalzirea fata de orice casa.

 echoshoworacle, on 13 martie 2023 - 11:33, said:

E frig la munte. Mai bine la Roșiorii de Vede.
LE
Ai vreo problemă mai serioasă sari în tren către București.
Si daca e frig ce? Eu stau la Slatina si minim 3 luni pe an omor aerul conditionat la maxim. Iarna as iesi ieftin la gaze daca nu ar fi casa mare.

#51
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 13:08, said:

Zicem de cei cu venituri pasive mici, medii, asa, pe la 800-1000 de euro etc. Minimalist... accesibil pentru toata lumea. Posted Image
pai daca as avea 800-1000 de euro si nu as avea familie, m-as muta maine. eu credeam ca vorbim de sume de genull 250-300 de euro. la sumele vehiculate de tine, ar fi prea simplu. si stiu ce zic ca am trecut prin toate etapele, singur, eu si nevasta, eu si nevasta +1 copil si acum 2 copii.

 Neaceasca85, on 13 martie 2023 - 13:10, said:

Si mult mai ieftina incalzirea fata de orice casa.

nu e deloc mare chestie sa stai permanent la casa si sa faci rar un drum prin oras. iar Neaceasca tu esti un caz particular, unde stai in ditamai casa, neizolata. daca eu vreau sa fac ce face initiatorul maine, as face o casa de 40mp(mai mult decat suficient pentru o persoana) izolata bine(20 pereti, 40 tavan, 20 cota 0 si eventual si fundatiile+geamuri mici si cat mai eficiente), sunt sigur ca as iesi mai bine decat cineva care sta intr-o garsoniera dintr-un bloc neizolat. daca as adauga ventilatie cu recuperare de caldura si/sau panouri, ar fi neglijabila iarna, chiar si in varful muntelui.

Edited by bobitad, 13 March 2023 - 13:27.


#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
E izolata in 2010. Sigur ca nu cu vata bazaltica ci cu polistiren, expandat si extrudat.

Frig la munte, nu stiu unde ar putea fi, la Caciulata cu siguranta nu este, ii injur pe hotelierii de acolo ca nu au aer conditionat.

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 12:37, said:

Tu intrebi pe un forum unde 90% sunt IT -isti nascuti si crescuti in oras care habar nu au ce inseamna sa te trezesti la 6 dimineata sa mulgi vaca sa dai de mancare la gaini.
De ce retrasul "la tara" presupune instantaneu si crescutul de vaci/porci/oratanii? Ideea de a locui intr-un sat, la casa este diferita de aceea de a duce un trai ce presupune agrigultura de subzistenta si crescutul de animale pentru sacrificiu, ca acum 100 de ani.

#54
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Daca as avea 2.000.000 Euro in cont si un venit pasiv de 10.000 Euro/luna m-as muta pe o barca/yacht (de 1 mil Euro si 1 mil Euro l-as tine in cont pentru chestii neprevazute) si m-as muta pe Mediterana (pe apa)...
Am vazut niste barci/yacht-uri super pe la 1M Euro...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate