Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#19
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
cand lucrurile o iau razna la munca, cu copii nu te intelegi, mai ales la 2 ani, nevasta mai are si ea ceva, ehh, atunci m-as duce departe, unde zici tu. desi si eu sunt introvertit si sunt cu cititul si toate cele, as vrea sa fac parte si din societate si mai mereu eram implicat in trecut in lucruri. deci nu neaparat sa stau singur in pustiu. sunt sigur si ca m-as descurca cu foarte/foarte putini bani.

daca faci o casa cum trebuie de un 40mp, izolata bine, esti super ok.  de vreo foarte multi ani ma uit la oameni care traiesc in case mici, in masina sau care traiesc in munti cum ai zis tu. chestiile astea ma relaxeaza. acum in mintea mea e si faza de om pragmatic, casa vs garsoniera undeva in centru. deci na....

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
M-am gîndit și am concluzionat repede că nu m-aș muta. Io chiar sînt obișnuit în oraș mare, nu mă pasionează viața izolată, nici viața la curte. Nici departe de familie și prieteni.
Dar aș locui temporar, dacă aș avea venituri asigurate, o lună iarna într-o stațiune de schi de prin Alpi și una vara pe vreo plajă. Unde aș trage tot spre o zonă mai populată, Mallorca, Atena, Nisa, ceva de genul.
Viața, dacă te-ai retrage, se schimbă înspre mai multă izolare, deci mai puțină socializare, mai puțin ieșit în oraș, mai puțin mers la concerte, teatre etc. și mai multă muncă în gospodărie. Mai multe drumuri pentru orice cumpărătură. Mai multă liniște și aer mai curat. Posibil mai dese probleme cu utilitățile. Posibil dependență mai mare de casă, dacă ai animale. Plecat mai greu în vacanțe, weekenduri.

#21
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
M-am gandit la asta, cred ca la inceput ar  fi misto, dar ulterior m-as plictisi teribil.
De asemenea in multe zone de munte esti cam izolat, m-am obisnuit sa am kaufland, benzinarie, dedeman, magazin de piese auto la 2 pasi de mine.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

 Bogotta, on 13 martie 2023 - 08:27, said:

Daca nu vezi oceanul pe geam, ce dracu sa cauti acolo ???  Si crede-ma ca un apartament cum trebuie este 500.000, mai ales acum de cand multi rusi si ucrainieni cu bani cumpara in aceleasi tari calde despre care spui tu. Fi tu primul care iti iei si trimite-ne poze de pe balcon.
Daca te uiti la poze, o sa vezi si oceanul intr-una dintre ele. Teoretic suna bine, practic impresia mea e ca dupa 1 luna m-as satura de locatia respectiva si as vrea sa fiu intr-un loc unde am acces la toate facilitatile lumii moderne. Locatiile aflate mai departe de civilizatie m-ar tenta maxim o saptamana la cateva luni ... sau asta e impresia mea actuala.

Chiar in cazul particular de mai sus, ai fi la poalele unui vulcan activ, probabil nu e o idee foarte buna, chiar daca ultima data a erupt acum aprox 100 de ani.

Edited by utopium, 13 March 2023 - 08:50.


#23
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Cine-o are (viata la tara) sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca. Astia care n-au crescut la tara sau in pustie (cu oile sau cu ursii) si-si doresc asa ceva, parca-s copiii care trebuie sa puna mina pe soba incinsa sa vada daca frige.

Spiritul omenesc nu e facut pentru monotonie (desi pare comfy, asa), pe termen lung te f*te la cap, nu mai judeci si comporti normal, d-aia lucrul la banda trebuie gindit sa includa mai multe operatii, si schimbate intre ele, mai ginditi-va.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Neaceasca85, on 13 martie 2023 - 01:59, said:

Pai pustnic am fost si eu mereu, forumuri si videoclipuri muzicale sa am, ceva stiri locale si atat.

Stai! Ai uitat de panouri solare, ca sa fii bineinteles, independent energetic!

[ https://i.postimg.cc/tghxFdkG/Angry-emoticon-11.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 KiloW, on 13 martie 2023 - 08:37, said:

Ce defect au doua camere?

Pretul.  Un apartament de bloc te costa, in general, mai mult decat o casa. Si, in plus, daca tot te retragi pentru far-niente, de ce sa stai la bloc, cand poti sa stai pe hamac in curte?

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 KiloW, on 13 martie 2023 - 08:37, said:

Dacă vorbim de retras, bănuiesc ca vorbim de o vârstă la care copii sunt plecați de sub aripa părintească.


Sau nu ai copii. Deci nu au de unde sa fie plecati pentru ca nu exista.

#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă te retragi la munte (sau la mare) ideea e să colinzi munții / balacesti în mare nu să stai în casa. Zic și eu.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca este barbat care sa nu se gandeasca sa se mute la munte.
Ma uitam si eu prin zona Ramnicu Valcea.

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Eu imi renovez casa de la munte...greu cu meseriasii pe acolo, dar fac progrese incet si sigur...am reusit sa am apa curenta, trifazic si am izolat peretii exteriori, urmeaza sa refac scara interioara, sa bag centrala si calorifere, apoi sa amenajez curtea...e de lucru pana la pensie, vreau sa pastrez o locuinta in oras, eventual inchiriata, plus sa cresc niste albine sa mai fac rost de ceva finante...iarna e lunga la munte, acum e inca zapada mare, dar se compenseaza totul cu viata linistita, aerul curat si mancarea buna.

Edited by d-ardeleanu, 13 March 2023 - 09:06.


#30
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
eu stau la 10 km de oras, am construit o casa in 2012 in satul natal chiar langa parinti cu scopul de a locui acolo in vacante, weekend-uri, etc. dupa ce am terminat-o, copiii si nevasta nici nu au mai vrut sa auda de oras. ne-am mutat in 2016 la tara chiar daca mai avem alte 2 locuinte la oras.

Attached File  20230308_173145.jpg   334.71K   112 downloads

#31
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

 MindArchitect, on 13 martie 2023 - 09:01, said:

Nu cred ca este barbat care sa nu se gandeasca sa se mute la munte.
Ma uitam si eu prin zona Ramnicu Valcea.

Ba da, eu, ma tenteaza mai mult la soare, Spania, Tenerife este scump dar mai sunt si alte zone unde casele sunt suprinzator de ieftine si ai cam tot ce iti trebuie.

Edited by cristiandrei, 13 March 2023 - 09:09.


#32
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Cum se schimba viata?
eu am facut fix invers

am plecat de unde zici tu intr-un oras mare.

m-as mai intoarce doar la batranete

#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 csi1, on 13 martie 2023 - 09:07, said:

eu stau la 10 km de oras, am construit o casa in 2012 in satul natal chiar langa parinti cu scopul de a locui acolo in vacante, weekend-uri, etc. dupa ce am terminat-o, copiii si nevasta nici nu au mai vrut sa auda de oras. ne-am mutat in 2016 la tara chiar daca mai avem alte 2 locuinte la oras.

20230308_173145.jpg

Faina zona.

Am avut un unchi care a murit acum la aproape 90 de ani, a locuit toata viata intr-o zona asemanatoare.

Cand eram copil, mergeam la el in vizita, avea pe langa casa grajd cu animale, șură cu fân, izvor, padurea langa el. Inainte de `90 n-avea nici curent electric, lumina in casa era de la felinar cu petrol.
Totul in casa era din lemn. N-a avut copii, n-a fost insurat. In casa aia a crescut alaturi de inca 6 copii (5 surori si un frate) care s-au mutat fiecare in orase, el a ramas acolo singur.

Parintii lui (bunicii) au trait pana la peste 90 de ani acolo.

Poza asta nu e de la el dar e din zona lui, in satul Albac, comuna Horea, jud. Alba:

[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/city/1680x560/940909.jpg?k=9cf5aa7291f04aa6383066358fc2e2d4aa61c65c02e30e9cc2ae5e59f6cc208b&o= - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce-i interesant e ca si acuma la aproape 90 de ani inainte sa moara, era tot timpul vesel si puteam sta cu el ore intregi sa povesteasca cu lux de amanunte intamplari de cand era mic.

Edited by Phobos, 13 March 2023 - 09:22.


#34
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Phobos, on 13 martie 2023 - 09:14, said:

N-a avut copii, n-a fost insurat.
......................
Ce-i interesant e ca si acuma la aproape 90 de ani inainte sa moara, era tot timpul vesel si puteam sta cu el ore intregi sa povesteasca cu lux de amanunte intamplari de cand era mic.
Este de inteles Posted Image .

Edited by tomcatsk8, 13 March 2023 - 09:29.


#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
in Albac am vrut sa ma duc si eu sa vizitez, am vazut ca e foarte misto. in alta ordine de idei, nu trebuie neaparat sa cresti animale. daca esti un om normal si nu mananci ca spartul, un pui intreg de la fragedo e 30 de ron. poti sa faci o supa din resturi si iti raman pulpe, aripi, piept. adica poti manca lejer 5 zile dintr-un pui. iti mai faci dimineata o omleta si eu as fi ok. ca sa nu mai vorbim ca poti sa vanezi reduceri s.a.m.d.

zone ca Pestera sau Magura in Brasov sunt destul de aproape de orice si sunt in munti. Pestera e si asfaltata, in mare parte. acum na, sper ca lumea sa inteleaga ca alegi stilul asta de viata ca vrei sa scapi de sefi, de responsabilitati, de forfota si discutii ciudate pe care poate nu vrei sa le porti. sunt sigur si ca o sa apara si oameni care o sa zica ca ei nu pot fiindca le trebuie bere din aia de 50 de ron sticla, altfel mor.

cam asa se vede Pestera si probabil ai market la 5-10 minute de mers cu masina: https://calatorinbas...in-1024x578.jpg

Edited by bobitad, 13 March 2023 - 09:32.


#36
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Eu am rezolvat mai din timp cu mutatul la " tara ".
Am o casuta la 10 km de Constanta . Imi place muntele dar marea este incomparabila .
Sunt foarte multumit de alegera facuta si de liniste . Mai am 10 ani sper sa apuc pensia.
Problema mare nu este cu cateii si purceii ci cu nefasta.
Imi mananca zilele ale putine cate or mai fi.
Concluzia este sa ne retragem la tara dar nu in pustietete si nu cu femei .
Doar catel si pisica.
Ganduri bune sa aveti !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate