Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, de preferat turistica, de exemplu: https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Zic de cazul in care ati avea unvenit pasiv etc sau in combinatie cu ceva venit local. Cum se schimba viata?

Sunt cam pustnic de felul meu, arareori poftesc la ceva social, mai mult cu nasul prin carti, documentatii, de aceea intreb...

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pai pustnic am fost si eu mereu, forumuri si videoclipuri muzicale sa am, ceva stiri locale si atat.

In Romania ca sa nu iti lipseasca nimic, e bine sa locuiesti in orase medii sau chiar mici, nu e OK in orasele mari ca aglomeratie, agitatie, poluare, timp pierdut in trafic, dar nu e OK nici la tara ca iti pot lipsi multe.

Zona turistica, eu prin asta inteleg ceva de genul Calimanesti-Caciulata, Olanesti sau Govora, astea sunt cele mai apropiate de mine, da, pot fi OK dar tot nu scapi de drumuri pana la orasul cel mai apropiat.

Stau la casa in Slatina, ma mai plimb uneori cateva ore pe la tara si ma intorc, imi place sa merg la tara dar sa ma intorc dupa maxim 4-8 ore, ma plimb pe jos seara/noaptea, e OK, in afara de preturile tot mai mari la tot, nu am alte plangeri.

Zona turistica poate fi aglomerata, cu trafic si galagie mare, deci mai degraba zonele cu pensiuni ar fi mai bune decat cele cu hoteluri mari, Caciulata e stricata grav de marele drum national intens circulat Valcea-Sibiu.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,279
  • Înscris: 08.11.2016
Da, eu m-aș duce. Era un cantec prin anii '80 "Să nu-i lipsesca sticla, tutunul și gagica". Dacă aceste condții ar fi îndeplinite + internet n-aș mai călca în așa zisa civilizație. În bere e putere, în apă sunt microbi. N-aș mai coborî din creierii munților.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Majoritatea ar vrea asta...eu primul  ! Dar e de munca la greu si 99% renunta , toti vad in filme numai partea buna ! Eu as vrea , familia NU !!!
Pentru mine ''civilizatia'' actuala = dejectie...ca sa zic frumos ! Nu as dori nici macar internet , un Nokia 1100 pentru urgente ar fi suficient !

Edited by Alltrack, 13 March 2023 - 03:19.


#5
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte

De prea multe ori.
Departe de lume și oameni.   Să trăiești simplu.   Înconjurat de animale, de verde,  de flori.   De aer curat și de liniște.  
Da,  m-am gândit și poate odată voi și reuși.    
Ne zbatem toată viața să ne facem monument,  ne înconjurăm cu ziduri,  dar realitatea existenței noastre este cuprinsă în doar câțiva metri pătrați.  
Dacă ai un venit,  cât de cât,  poți trăi decent și în pace.    

Munca ne leagă la fel cum lanțul atârnă de gâtul unui câine.    
La un moment dat ne învățăm cu robia datoriei.  Legați, privim prin gard înspre libertatea de dincolo.    
Legați,  o visăm.  
Trăim și poate că murim tot legați.  
Câteva lacrimi și gata, s-a dus.    
Lanțul acesta îl purtăm mai toți și doar cei care au puterea să-l rupă pot încerca să trăiască.      
Sau măcar să viseze.

Da,  ar fi o idee bună.  
Să scapi de betoane, de forfotă, de zgomot.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Suna misto pana ajungi acolo, stai un timp si dai de dracu' cu cata treaba trebuie sa faci. Pentru mine, nu, mersi! Abia am chef sa ma ocup de peretii interiori, sa am grija si de ce-i p-afara ar fi o corvoada. Animale si alte oratanii, bleah. Ori ma relaxez, ori ma trezesc la 6 sa le dau de mancare? iar daca as avea venit pasiv pentru a angaja pe cineva sa faca asta, de ce m-as bloca intr-o casa in loc sa schimb mereu peisajul?
Ca ma bucur de o astfel de priveliste cand ajung e una, sa fiu nevoit s-o vad zilnic cu toate de mai sus, nu prea.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,889
  • Înscris: 03.12.2001
nu prea cresc berea, coastele de porc sau ciocolata în copac, ca să trăiesc mai la umbră de societate.
primul lucru necesar: SUV pentru cărat. orice altceva e pistol cu apă. nu îți aduce nimeni materiale de construcții în mijlocul nicăieriului, și o să ai nevoie tot timpul de câte ceva.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 Bombalurina, on 13 martie 2023 - 02:33, said:

Era un cantec prin anii '80 "Să nu-i lipsesca sticla, tutunul și gagica".
Si sa asculti zilnic Itsy BitsyPosted Image :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4LagoycfdCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Zic de cazul in care ati avea unvenit pasiv etc sau in combinatie cu ceva venit local. Cum se schimba viata?



Eu am avut o tentativa de a cumpara o vila in Borsec. Vezi si pe google maps cam cum arata zona.

Probleme: Vila data/dateaza din era comunista, deci necesita renovari majore; gaze nu sunt in zona, doar masa lemnoasa; iernile acolo sunt .... ca alea de altadata. Deci am pus pe hold ideea dar inca "balesc" la ea. Ma si vedeam undeva la mansarda citind o carte buna sau vizionand un serial. Dar na ... asta e viata. Daca unul din voi ajunge acolo, asteptam poze. :)

#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Se poate, și sunt multe avantaje într-un asemenea stil de viață, doar că trebuie să fii o raritate de om (în sensul bun al cuvântului), ca să-ți placă și să reziști fără a avea acces la anumite facilități. E necesar să fii un om puternic, echilibrat psihic, ce nu tânjește după atenția altora, care se poate lipsi de ”mondenități”, și care vede semnificație în legătura ancestrală cu natura.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HSSVOn6s27A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,663
  • Înscris: 09.05.2008

 sorin147, on 13 martie 2023 - 04:17, said:

Suna misto pana ajungi acolo, stai un timp si dai de dracu' cu cata treaba trebuie sa faci. Pentru mine, nu, mersi! Abia am chef sa ma ocup de peretii interiori, sa am grija si de ce-i p-afara ar fi o corvoada. Animale si alte oratanii, bleah. Ori ma relaxez, ori ma trezesc la 6 sa le dau de mancare?
Astea sunt legende urbane.
Nu moare niciun animal daca mananca la 8 in loc de 6.

 vali, on 13 martie 2023 - 06:52, said:

nu prea cresc berea, coastele de porc sau ciocolata în copac, ca să trăiesc mai la umbră de societate.
primul lucru necesar: SUV pentru cărat. orice altceva e pistol cu apă. nu îți aduce nimeni materiale de construcții în mijlocul nicăieriului, și o să ai nevoie tot timpul de câte ceva.
Merge si o camioneta non euro.
Statie PECO sa ai la indemana.
Si nu, nu ai tot timpul nevoie.
Multe se pot face loco daca n-ai doua maini stangi.

Problema e cat de singur esti si ce vei face in cazuri de doamne apara si pazeste.
Pe cine suni, cat de repede poa' sa apara si cat de aproape e prima UPU.
Restu' se regleaza. Si obiceiuri si regim alimentar si program de somn.
Curgerea timpului insa e un dat inexorabil.

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
Buei, da-n Caraibe sau in Mediterana ce are? Ii musai sa te retragi la frig?

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 iladi, on 13 martie 2023 - 07:57, said:

Buei, da-n Caraibe sau in Mediterana ce are? Ii musai sa te retragi la frig?


AKA Teneriffe insa e juma' de milion de Euro un simplu apartament cu 2 camere acolo.  La noi cu banii astia iti iei vila cu teren si vedere la pisaj montan + bani pentru restul existentei.

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Traiul la țară. Pentru cei cu ceva origini la nămoale poate fi frumos. Pentru cei cu sânge albastru de betoane poate fi iadul pe pământ.
Când analizezi dacă merită să te muți la țară trebuia analizat cât de la țară. Poți trăi cu „sala tronului” în grădină și spălatul la fântână? Poți sparge lemne și știi să aprinzi focul pentru a avea căldură? Dacă nu poți și vrei doar o casă pe pământ cu tot confortul de la bloc e mai bine la oraș.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
Exagerezi la greu.

https://www.thinkspa...or-sale/7339883

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,663
  • Înscris: 09.05.2008

 iladi, on 13 martie 2023 - 07:57, said:

Buei, da-n Caraibe sau in Mediterana ce are? Ii musai sa te retragi la frig?
Ce n-are, vrei sa intrebi. :D
Radio Oltenia Craiova, Ignat, Paste, Craciun, biserici si slujbe.
Obiceiurile si limba stramoseasca, inclusiv sudalmile.
Pe mine ma doare capu'
Spoiler
acu' daca comunic prea mult in alta limba, da' la 75+?

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 iladi, on 13 martie 2023 - 08:09, said:



Daca nu vezi oceanul pe geam, ce dracu sa cauti acolo ???  Si crede-ma ca un apartament cum trebuie este 500.000, mai ales acum de cand multi rusi si ucrainieni cu bani cumpara in aceleasi tari calde despre care spui tu. Fi tu primul care iti iei si trimite-ne poze de pe balcon.

#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă vorbim de retras, bănuiesc ca vorbim de o vârstă la care copii sunt plecați de sub aripa părintească.
Și arunci de ce-i nevoie de o vila? Ce defect au doua camere?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate